Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra
9-10/2013

Marcin Altomonte, Bitwa pod Wiedniem

Pełny spis treści

Niezbędne zmiany w przepisach regulujących proces inwestycyjno-budowlany
  • Andrzej Zwara
Budowlany proces inwestycyjny to zespół działań mający na celu wykonanie inwestycji budowlanej, składający się z etapu przygotowań (przed wydaniem pozwolenia na budowę – m.in. opracowanie projektu budowlanego, uzyskanie wymaganych przepisami szczególnymi pozwoleń, uzgodnień lub opinii, uzyskanie oświadczeń właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, gazu, wody itp.), etapu realizacyjnego (bezpośredniego wykonawstwa robót zgodnego z pozwoleniem na budowę, m.in. wytyczenie geodezyjne obiektów, zagospodarowanie terenu budowy, wykonanie przyłączy infrastruktury technicznej dla potrzeb budowy i robót budowlano-montażowych) oraz etapu odbiorów, rozliczenia inwestycji i przekazania jej do użytkowania, czyli m.in. złożenie zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego.
Postępowanie organów nadzoru budowlanego w sprawie katastrofy budowlanej
  • Małgorzata Janiszewska-Michalska
Katastrofą budowlaną jest gwałtowne i niezamierzone zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów. Za katastrofę budowlaną należy uznać zniszczenie takich elementów konstrukcyjnych obiektu, jak schody i ściana nośna.
Szczególna staranność dziennikarza a karalność zniesławienia
  • Marcin Warchoł
Problematyka szczególnej staranności dziennikarza jako okoliczności wyłączającej przestępność zniesławienia obecna jest zarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie.
O unormowaniu instytucji powództwa adhezyjnego
  • Patrycja Bróżek
W obecnych czasach możliwość egzekwowania uprawnień wynikających z posiadania statusu pokrzywdzonego ma istotne znaczenie, co wiąże się z tym, że coraz większą rolę odgrywa wiktymologia, akcentująca konieczność kompensacji szkód i krzywd wyrządzonych ofierze.
Redefinicja zasady kontradyktoryjności w postępowaniu karnym – uwag kilka
  • Krzysztof Kiełbicki
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego działająca przy Ministrze Sprawiedliwości sporządziła i przedstawiła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego i niektórych innych ustaw. Model dotychczasowego postępowania karnego – zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, jak i jurysdykcyjnego – wyczerpał się.
Zasada domniemania niewinności – dlaczego praktyka tak różni się od teorii (cz. 1)
  • Wojciech Jankowski
Zasada domniemania niewinności to dyrektywa, zgodnie z którą oskarżonego należy traktować jak niewinnego, dopóki nie zostanie mu udowodniona wina zgodnie z zasadami prawa i nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem skazującym. Jest to zasada konstytucyjna określona w art. 42 ust. 3 Konstytucji, a rozwinięciem zapisu konstytucyjnego jest art. 5 § 1 k.p.k.
Prawo podejrzanego tymczasowo aresztowanego do kontaktu z obrońcą
  • Karol Zakrzewski
Przedmiotem tych rozważań jest prawo podejrzanego tymczasowo aresztowanego do kontaktu z obrońcą. Potrzeba zajęcia się tym tematem, pomimo istniejących wcześniej publikacji, narodziła się w związku z wnioskiem Komisji Europejskiej w sprawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, dotyczącym prawa dostępu do adwokata w postępowaniu karnym oraz prawa do powiadomienia osoby trzeciej o zatrzymaniu, jak również stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego, wyrażonym w wyroku z 10 grudnia 2012 r., sygn. akt K 25/11, dotyczącym zgodności art. 73 § 2 i 3 k.p.k. z art. 42 ust. 2 w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP.
Odpowiednie stosowanie przepisów Kodeksu postępowania karnego w postępowaniu w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej adwokatów. Część 1. Zagadnienia ogólne
  • Anna Korzeniewska-Lasota
Ustawodawca w ramach techniki legislacyjnej bardzo często posługuje się przepisami odsyłającymi, używając sformułowania „stosuje się” lub „stosuje się odpowiednio”. Tego rodzaju zabieg legislacyjny, choć uzasadniony względami praktycznymi, rodzi problemy interpretacyjne w procesie stosowania prawa. Zasadniczo wynikają one stąd, że zwrot „odpowiednie stosowanie” nie jest jednoznaczny, a „odpowiednie stosowanie” odnośnych przepisów nie jest czynnością o jednolitym charakterze.
Odpowiedzialność karna osób fizycznych za przestępstwa lub wykroczenia popełniane w ramach funkcjonowania jednostek organizacyjnych
  • Mariusz Rypina
W ramach działalności jednostek organizacyjnych (zarówno posiadających osobowość prawną, jak i jej nieposiadających, tak o charakterze korporacyjnym, jak i fundacyjnym) niejednokrotnie dochodzi do naruszenia dyspozycji norm prawa karnego. Oczywiście nie chodzi tu o zwykłe przestępstwa popełniane „na własny rachunek” przez członków personelu danej jednostki organizacyjnej, niejako przy okazji zatrudnienia przez jednostkę (fałszerstwa, kradzieże, przywłaszczenia, oszustwa itp.), ale o takie sytuacje, w których znamiona czynów zabronionych formalnie wypełniają podmioty niebędące osobami fizycznymi.
Termin zażalenia
  • Dariusz Drajewicz
Termin (łac. terminus) to granica, kres. Jest to wyznaczony czas, w którym jakaś czynność powinna być zrealizowana. W warunkach Kodeksu postępowania karnego w zakresie odnoszącym się do zażalenia termin oznacza czas zakreślony do sporządzenia i złożenia do właściwego organu tego środka odwoławczego.
Zaskarżanie uchwał o połączeniu w spółkach kapitałowych
  • Katarzyna Królikiewicz
Ustawodawca nie przyjął koncepcji definitywnych skutków połączenia spółek. Wynika to explicite z art. 509 k.s.h., który stanowi, że uchwała o połączeniu może zostać zaskarżona przez wytoczenie powództwa o uchylenie bądź stwierdzenie jej nieważności przeciwko spółce przejmującej lub nowo zawiązanej.
Cudzołóstwo. Uwagi na tle regulacji rozwodowej Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego*
  • Dorota Stolarek
Cudzołóstwo stanowiło przyczynę uzasadniającą rozwiązanie małżeństwa, znaną starożytnym kulturom prawnym. Na drogach wiodących do współczesności nie zostało ono społecznie zaakceptowane; niezmiennie pozostaje w sprzeczności z uznanymi normami i zasadami postępowania; wciąż stanowi okoliczność destruującą więzi małżeńskie; nadal zasługuje na uwagę w kontekście uregulowań rozwodowych.
Roszczenia generalnego wykonawcy wobec podwykonawcy na skutek zapłaty wynagrodzenia należnego dalszemu podwykonawcy za wykonane roboty budowlane w wypadku upadłości podwykonawcy
  • Krzysztof Dorywalski
Niejednokrotnie generalny wykonawca robót budowlanych (a także inwestor) konfrontowany jest z roszczeniami dalszych podwykonawców, którzy nie otrzymali wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez nich w ramach umów zawartych z podwykonawcami generalnych wykonawców. Podstawą roszczeń dalszych podwykonawców wobec generalnego wykonawcy jest art. 6471 § 5 Kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), przewidujący solidarną odpowiedzialność generalnego wykonawcy wobec dalszych podwykonawców za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez nich na zlecenie podwykonawcy generalnego wykonawcy.
Organizacja i funkcjonowanie wojewódzkich komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych – rozważania na tle nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta
  • Kamil Frąckowiak
  • Hanna Frąckowiak
Działanie każdego systemu, a w szczególności tak złożonego jak polski system ochrony zdrowia, obarczone jest ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. W skali kraju dochodzi do tysięcy zdarzeń medycznych dziennie. Nawet przy maksymalnej niezawodności systemu ochrony zdrowia, jaką można zapewnić wprowadzeniem odpowiedniego systemu jakości, regulacjami prawnymi czy nadzorem, pewien margines błędów jest nieunikniony.
Dostępność służby medycznej państw Unii Europejskiej dla obywatela polskiego w świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości i polskiego sądownictwa administracyjnego oraz praktyki Narodowego Funduszu Zdrowia
  • Aleksandra Rutecka
Zasady dostępu obywatela polskiego do świadczeń medycznych za granicą, w tym w państwach Unii Europejskiej, reguluje ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 27 sierpnia 2004 r. Artykuł 26 ust. 1 ustawy stanowi, że: „Prezes Funduszu może na wniosek wnioskodawcy (...) jego przedstawiciela ustawowego lub małżonka skierować wnioskodawcę do przeprowadzenia poza granicami kraju leczenia lub badań diagnostycznych, których nie przeprowadza się w kraju, kierując się niezbędnością udzielania takiego świadczenia w celu ratowania życia lub poprawy stanu zdrowia wnioskodawcy”.
Możliwości ustalania płci na podstawie śladów linii papilarnych
  • Krystyna Baniuk
  • Jarosław Baniuk
Gwałtowny rozwój nauk przyrodniczo-technicznych na przełomie XX i XXI w. spowodował ogromny postęp w dziedzinie kryminalistycznych metod wykrywania przestępstw i ich sprawców. Mimo odkrycia nowych metod identyfikacji, takich jak porównanie kodu genetycznego DNA, porównanie danych odontologicznych (cechy uzębienia) czy metod z zakresu otoskopii (cechy charakterystyczne ucha), daktyloskopia nadal pozostaje najdoskonalszym środkiem identyfikacji człowieka.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej a wpływ wszczęcia postępowania karnoskarbowego na przedawnienie zobowiązania podatkowego
  • Jan Szczepański
Problemy prawne występujące na gruncie powiązań poszczególnych gałęzi prawa są częste w realiach coraz większej różnorodności czynności w obrocie gospodarczym oraz idącym za nią procesie rozrastania się regulacji ustawowej. Celem niniejszego artykułu jest próba analizy regulacji prawnej zawartej w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (dalej: OP), w której ustawodawca przewidział powiązanie funkcjonowania instytucji przedawnienia zobowiązania podatkowego, w szczególności biegu terminu tego przedawnienia, z wszczęciem postępowania karnoskarbowego.
Ustalenie utworu jako przesłanka ochrony praw autorskich
  • Mieczysław Szaciński
W orzecznictwie sądów francuskich i holenderskich rozpatrujących w latach 2005– 2010 sprawy dotyczące nieuczciwego naśladownictwa (contrefaçon) producentów perfum przedmiotem postępowania dowodowego było m.in. podobieństwo kształtu flakonów, opakowań, a także składu chemicznego i zapachu perfum. Zapach perfum był oceniany ambiwalentnie jako przedmiot prawa autorskiego.
Wymaganie przeprowadzenia rozprawy w pierwszej instancji w sprawach o uznanie albo stwierdzenie wykonalności zagranicznych orzeczeń arbitrażowych
  • Karol Weitz
W dziedzinie uznawania i wykonywania zagranicznych orzeczeń arbitrażowych w Polsce podstawowe znaczenie mają postanowienia Konwencji o uznawaniu i wykonywaniu zagranicznych orzeczeń arbitrażowych, sporządzonej w Nowym Jorku w dniu 10 czerwca 1958 r.
Glosa do uchwały składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 24 stycznia 2013 r., I KZP 24/12*
  • Damian Tokarczyk
Występek określony w art. 231 § 1 k.k. należy do kategorii przestępstw z konkretnego narażenia na niebezpieczeństwo, a więc materialnych, znamiennych skutkiem, którym jest wystąpienie niebezpieczeństwa powstania szkody w interesie publicznym lub prywatnym.
Glosa do wyroku Sądu Najwyższego z 21 czerwca 2012 r., III KK 148/12*
  • Marek Derlatka
Doprowadzenie człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności w rozumieniu art. 280 § 1 k.k. to zachowania, które nie polegają na użyciu przemocy wobec osoby.
Glosa do uchwały Sądu Najwyższego z 18 lipca 2012 r., III CZP 34/12*
  • Maciej Rzewuski
W sprawie o wydanie zaświadczenia wykonawcy testamentu (art. 665 k.p.c.) sąd bada istnienie testamentu i jego ważność ze względu na formę.
Przegląd orzecznictwa Sądu Najwyższego z zakresu prawa i postępowania cywilnego
  • Zbigniew Strus
Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 17 lipca 2013 r., sygn. III CZP 46/13, podjęta wskutek przedstawienia zagadnienia prawnego przez skład zwykły, rozstrzyga zagadnienie prawne powstałe na tle zmian w Prawie o ustroju sądów powszechnych dokonanych ustawą z 18 sierpnia 2011 r. (Dz.U. z 2011 r. nr 203, poz. 1192).
Przegląd orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego
  • Zbigniew Szonert
Zaskarżonym wyrokiem z 5 maja 2011 r., sygn. akt I SA/Ol 511/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę J. S. (dalej: strona, skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2007 r. (dalej: p.d.o.f.).
Przegląd orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego (maj–czerwiec 2013). Orzecznictwo TK w sprawach dotyczących prawa pracy
  • Michał Jackowski
W niniejszym opracowaniu zwracam uwagę na dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego, które zapadły w maju 2013 r. W obu judykatach TK poddał wykładni konstytucyjne wzorce odnoszące się do ochrony pracy i pracowników. W wyroku wydanym w sprawie SK 11/11 w dniu 7 maja 2013 r. TK badał zgodność z Konstytucją art. 83 Prawa o ustroju sądów powszechnych w zakresie, w jakim nie ustala maksymalnych norm czasu pracy sędziego sądu powszechnego, nie określa precyzyjnie sytuacji, w jakich dopuszczalne jest ich przekroczenie, i wyłącza prawo do rekompensaty w postaci dodatkowego wynagrodzenia lub ekwiwalentnego czasu wolnego od pracy za świadczenie pracy w rozmiarze wykraczającym ponad takie normy.
Europejski Trybunał Praw Człowieka – przegląd orzecznictwa (kwiecień–czerwiec 2013 r.)
  • Marek Antoni Nowicki
Ocena, czy konkretne warunki pozbawienia wolności były niezgodne ze standardami art. 3, musi – w przypadku osób chorych psychicznie – uwzględniać ich bezbronność i ograniczoną lub całkowitą niezdolność do stawiania spójnych zarzutów w sprawie sposobu ich traktowania. Poczucie niższości i bezsilności, typowe dla osób z zaburzeniami psychicznymi, wymaga wzmożonej czujności przy ocenie przestrzegania wobec nich Konwencji.
Van Gend en Loos i 50 lat integracji przez prawo (cz. 3)*
  • Tomasz Tadeusz Koncewicz
Wyrok w sprawie Van Gend zawiera jedynie fundament dla dyskusji o statusie jednostki w prawie unijnym. Wprowadzenie obywatelstwa europejskiego odczytywać należy jako kolejny etap procesu, który definiuje istotę i sens prawa unijnego od samego początku . Jest to krok istotny, ponieważ daje szansę na większe wyważenie pomiędzy „jednostką – uczestnikiem rynku” a „jednostką – obywatelem”.
Czy istnienie współwłasności lokalu umożliwia przypisywanie każdemu ze współwłaścicieli ułamka prawa głosu?
  • Ewa Stawicka
Kwestia objęta tytułowym pytaniem ma niebagatelne znaczenie w praktyce funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych. Nierzadkie są bowiem sytuacje, kiedy to w wyniku rozmaitych zdarzeń prawnych, takich na przykład jak ustanie wspólności majątkowej małżeńskiej przez rozwód albo spadkobranie, związane z odrębną własnością lokalu prawo współwłasności w częściach wspólnych nieruchomości należy w częściach ułamkowych do kilku osób.
Czy obywatelowi polskiemu przysługuje pomoc Państwa Polskiego odnośnie do korzystania z pomocy miejscowego obrońcy w zagranicznym postępowaniu karnym?
  • Antoni Bojańczyk
Tytułowe pytanie ma w czasach łatwej i globalnej mobilności ludności doniosłe znaczenie praktyczne. O ile bowiem na terytorium Polski obywatelowi polskiemu (ale też każdej innej osobie, której postawiono zarzut w postępowaniu karnym) służy prawo do korzystania z pomocy obrońcy z wyboru lub z urzędu w postępowaniu karnym czy w postępowaniu o charakterze karnym, o tyle jego sytuacja poza granicami kraju nie jest wcale pod tym względem jasna.
Granice przewidywania możliwości wypadku przez kierującego samochodem
  • Wojciech Kotowski
Kierująca samochodem osobowym marki Opel Astra, która jechała lewym pasem dwupasmowej jezdni szerokości 7 m, opuszczając skrzyżowanie równorzędne bez sygnalizacji świetlnej, potrąciła pieszego przebiegającego przez przejście dla pieszych. Pieszy ten wybiegł zza VW Transportera jadącego prawym pasem.
Wilk i owca
  • Marian Filar
Język polski pełen jest powiedzonek, które w lapidarnej i zwięzłej formie ilustrują istotę danego, trudnego do rozwiązania problemu. Jednym z przykładów takiego bonmotu jest słynne powiedzonko o wilku i owcy. Ma ono ilustrować sytuację, w której po spotkaniu obu tych zwierzaków wilk odchodzi w swoją stronę syty i zadowolony, druga zaś jego uczestniczka – owca – bez cielesnego szwanku.
Adwokackie wybory AD 2013
  • Andrzej Tomaszek
W starych wnętrzach warszawskiej rady adwokackiej z fotografii na ścianach nadal spoglądają dawni palestranci, a minister sprawiedliwości odzierający adwokaturę z godności zjadliwymi wypowiedziami zakończył swoją misję, przechodząc do politycznej rezerwy. Cóż, warto było polemizować z ministerialnym hasłem merytokracji adwokatury i zarzucać mistyfikację sztandarowej deregulacji zawodu adwokata.
Marginalia prawa rzymskiego
  • Witold Wołodkiewicz
Maciej Jońca, ofiarowując mi egzemplarz swej ostatniej książki, wyraził w dedykacji „nadzieję na życzliwe przyjęcie”. Książkę przeczytałem z wielkim zainteresowaniem. Zastanawiałem się jedynie, czy moje uwagi o książce powinny znaleźć się w „Palestrze” w dziale recenzji, czy też w cyklu mych felietonów Les maximes anciennes sont l’esprit des siècles.
„Biuletyn Informacyjny”
  • Andrzej Bąkowski
Taki był tytuł najbardziej opiniotwórczego tygodnika i organu polskiej prasy konspiracyjnej w okresie okupacji niemieckiej na terenie Generalnego Gubernatorstwa w latach 1939–1945, tygodnika-fenomenu, bo ukazywał się regularnie na polskim podziemnym rynku wydawniczym – mimo najsurowszych represji grożących wydawcom, drukarzom, kolporterom i – oczywiście – czytelnikom pisma.
Zbrodnia i konsternacja (cz. 1). Bandyci spoza „sfer przestępczych”
  • Marek Sołtysik
W poniedziałek, 14 maja 1934 roku, pięćdziesięcioczteroletni doktor Józef Nüssenfeld – jak w każdy dzień powszedni po ósmej rano – wyszedł z kamienicy przy ul. Potockiego 12, w której mieszkał. Krakowem zawładnęła wiosna. Z frontowych okien mieszkania na drugim piętrze, skąd był widok na Planty z właśnie złoto rozkwitłą forsycją, wyglądała rosła, trzydziestodwuletnia Anna Garncarzówna, odprowadzając wzrokiem „służbodawcę”, szczupłego pana z pięknie utrzymanym wąsem i w kosztownych szkłach o niemal niezauważalnych oprawkach.
Na skrzydłach do Europy
  • Konrad Pyzel
Gdy 18 lipca 1683 roku król Jan III wyruszał z Wilanowa pod Wiedeń, Rzeczpospolita Obojga Narodów była kolosem na glinianych nogach. Kraj rozrywany przez magnackie partykularyzmy, wymagający głębokich i natychmiastowych reform, okazał się jednak zdolny do wielkiego wysiłku militarnego.
Działalność Komisji Kodyfikacyjnej RP w obszarze prawa zobowiązań. Refleksje z okazji 80. rocznicy Kodeksu zobowiązań
  • Jarosław Kola
Kodeks zobowiązań uchodzi za najwspanialszy owoc polskiego prawodawstwa na gruncie prawa prywatnego w XX wieku. Wskazywany jest jako wybitne dzieło prawniczej sztuki, wyróżniające się nie tylko na tle doświadczeń polskich, lecz również w odniesieniu do dorobku prawoznawstwa zagranicznego, co zresztą już w pierwszych latach jego obowiązywania zostało odnotowane przez czołowych jurystów europejskich.
W tajemnicy poczęte... Fenomen tajnego państwa polskiego w powstaniu styczniowym
  • Emil Noiński
Powstanie styczniowe było najtragiczniejszym rozdziałem w porozbiorowych dziejach narodu polskiego. Wydarzenie to miało dalekosiężne następstwa, do jego tradycji odwoływały się polskie ugrupowania niepodległościowe z przełomu XIX i XX wieku. Zryw ten szczególnie bliski był dla Józefa Piłsudskiego, przyszłego budowniczego odrodzonego państwa polskiego. Jego zdaniem „wielkość naszego narodu w wielkiej epoce 1863 roku (…) polegała na jedynym może w dziejach naszych Rządzie, który nieznany z imienia, był szanowany i tak słuchany, że zazdrość wzbudzić może we wszystkich krajach i u wszystkich narodów".​​​
Andrij Kosyło, Dostęp do zawodu adwokata w prawie polskim, ukraińskim, białoruskim i rosyjskim
  • Janusz Kanimir
Książka nie jest już nowością na polskim rynku wydawniczym. Pierwsze jej wydanie ukazało się w 2010 r., a drugie, niezmienione (właściwie dodruk), w 2012 r. Autorem opracowania jest adwokat praktykujący w Polsce i na Ukrainie dr Andrij Kosyło, jednocześnie pracownik naukowy IPSiR UW. Książka jest nieco przerobioną wersją rozprawy doktorskiej napisanej w ramach stypendium dziś już nieistniejącego Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów w Lublinie, pod kierunkiem prof. Andrzeja Korybskiego i obronionej w 2007 r. na WPiA UMCS w Lublinie.
Stanisław Milewski, Życie uliczne niegdysiejszej Warszawy
  • Adam Redzik
Na majowe targi książki w Warszawie wydawnictwo Iskry wydało kolejną książkę długoletniego stałego współpracownika „Palestry” Redaktora Stanisława Milewskiego. Książka w zamyśle szacownego Autora zamyka serię pięciu tomów o niegdysiejszej Warszawie. Zapoczątkowała ją praca pod nieco zaskakującym tytułem Podróże bliższe i dalsze, czyli urok komunikacyjnych staroci (2006), po niej przyszło znakomite Intymne życie niegdysiejszej Warszawy (2008) – książka maja 2008 r. (Warszawska Premiera Literacka), nie mniej interesujące Szemrane towarzystwo niegdysiejszej Warszawy (2009) oraz Codzienność niegdysiejszej Warszawy (2010), za którą w roku wydania Autor otrzymał Warszawską Nagrodę Literacką.
Jan Zabłocki, Anna Tarwacka, Publiczne prawo rzymskie
  • Sebastian Stankiewicz
Prawo publiczne nie cieszyło się nigdy wśród romanistów polskich takim zainteresowaniem, jak prawo prywatne – pisała na początku XXI w. M. Zabłocka. Istotny przełom w tym zakresie nastąpił niedługo potem. Przejawem zachodzących zmian było pojawienie się kilku skryptów i podręczników obejmujących przedmiotem zainteresowania rzymskie prawo publiczne.
Nowe książki
  • Maciej Kwiek
W serii Prawo w praktyce wydawnictwa LexisNexis ukazało się pierwsze wydanie tej książki, zawierające szczegółowe omówienie skomplikowanych operacji na rynku gospodarczym (warto podkreślić, że jest to kolejna publikacja z serii Prawo w praktyce po Transakcjach fuzji i przejęć, Sporach cywilnych i gospodarczych, Prawie konkurencji).
„European law on asylum, borders and immigration”, Europejski Trybunał Praw Człowieka, Strasburg, 11 czerwca 2013 r. oraz „Cross-cutting issues on Human Rights training for legal professionals”, Rada Europy, Strasburg, 18–19 czerwca 2013 r.
  • Grzegorz Borkowski
W czerwcu 2013 r. odbyły się w Strasburgu dwie konferencje, których tematyka wiązała się w pośredni bądź bezpośredni sposób ze szkoleniem i doskonaleniem zawodowym prawników. Pierwsza z nich odbyła się w siedzibie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w dniu 11 czerwca 2013 r. i poświęcona była europejskim regulacjom dotyczącym azylu, granic i imigracji.
XXII doroczna konferencja międzynarodowa organizacji zrzeszającej kancelarie prawne „Galexy International”, Kraków, 4–7 lipca 2013 r.
  • Karolina Stachura
W dniach 4–7 lipca 2013 r. w Krakowie odbyła się XXII doroczna konferencja międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego kancelarie prawne – Galexy International (www.galexy.eu), organizowana przez Zarząd Stowarzyszenia (Steering Committee) oraz – pełniącego w tym roku rolę gospodarza konferencji – polskiego członka Stowarzyszenia, Kancelarię Adwokacką adwokata dr. Sebastiana Koczura. Uczestnikami konferencji byli członkowie Galexy International z następujących państw: Belgii, Bułgarii, Francji, Niemiec, Grecji, Izraela, Włoch, Luksemburga, Holandii, Szwajcarii, Turcji.
Konferencja „Mobbing i dyskryminacja w środowisku pracy”, Wrocław, 15 czerwca 2013 r.
  • Aleksandra Zalewska
O przejawach nierównego traktowania i mobbingu zarówno ze strony przełożonych, jak i kolegów w pracy mówi się dużo. Jednakże prawo antydyskryminacyjne i antymobbingowe okazuje się być wadliwe, a same ofiary rzadko decydują się na dochodzenie swoich praw zarówno przed sądem, jak i ugodowo. Dyskusję na temat promowania równouprawnienia i poszanowania godności pracowników zorganizowali 15 czerwca br. adwokaci z Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
Posiedzenie plenarne NRA
Po otwarciu posiedzenia i przywitaniu zaproszonych gości prezes NRA adw. A. Zwara w obszernym wystąpieniu przedstawił sprawozdanie z prac Prezydium NRA. Podniósł, że w środowisku prawniczym trwa dyskusja na temat modelu studiów prawniczych. Zabrał w niej głos adw. prof. Jan Widacki, który przedstawił stanowisko adwokatury w tej materii. Adwokatura wyraża opinię, że młodych prawników trzeba solidnie wykształcić, bez obniżania poziomu edukacji, czasu jej trwania, bez zbędnego eksperymentowania w tym obszarze.
Z posiedzeń Prezydium NRA
Sekretarz NRA adw. Krzysztof Boszko obszernie zreferował problematykę spraw ORA w: Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Częstochowie, Kielcach, Lublinie, Łodzi (4 maja 2013 r. ukonstytuowała się nowa Rada, dziekanem został wybrany adw. Zbigniew Szymański), Poznaniu, Siedlcach, Wałbrzychu i we Wrocławiu.
XXXV Mistrzostwa Adwokatów w Tenisie, Gdynia 2013
  • Bartłomiej Witucki
Na przełomie maja i czerwca na kortach gdyńskiej Arki odbyły się XXXV Mistrzostwa Polski Adwokatów w Tenisie. Łącznie rozdano 36 medali. W klasyfikacji drużynowej adwokaci z izby warszawskiej wyprzedzili reprezentantów pomorskiej palestry.
Konferencja pt. „Aktualny stan prac parlamentarnych nad zmianami w kodyfikacjach karnych”, Gdańsk, 15 czerwca 2013 r.
  • Małgorzata Grzesiak
  • Monika Zbrojewska
Ośrodek Badawczy Adwokatury oraz Pomorska Izba Adwokacka w dniu 15 czerwca 2013 r. w Gdańsku zorganizowały konferencję pt. „Aktualny stan prac parlamentarnych nad zmianami w kodyfikacjach karnych”. Konferencję otworzył dziekan adw. Jerzy Glanc, witając zebranych uczestników oraz wyrażając nadzieję, że wygłoszone referaty przybliżą istotę zakładanych zmian w kodyfikacjach karnych.
Informacja o wydanym przez OBA Komentarzu do przepisów o postępowaniu dyscyplinarnym adwokatów
Ośrodek Badawczy Adwokatury im. Witolda Bayera przy Naczelnej Radzie Adwokackiej wydał Komentarz do przepisów o postępowaniu dyscyplinarnym adwokatów, którego autorami są adw. Krzysztof Kanty i adw. Tomasz Kanty. Książka ta ukazała się dzięki pomocy finansowej Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku.
Izba bydgoska - Promocja monografii Historia Izby Adwokackiej w Bydgoszczy 1945–2010. Izbowy konkurs krasomówczy. Szkolenie zawodowe adwokatów i aplikantów
  • Justyna Mazur
  • Arleta Szcząchor-Perkowska
W dniu 6 lutego 2013 r. w auli Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy (KPSW) przy ul. Toruńskiej 55–57 miała miejsce promocja napisanej przez bydgoskiego historyka, dr. hab. Janusza Kuttę, profesora nadzwyczajnego w tej uczelni, monografii pt. Historia Izby Adwokackiej w Bydgoszczy 1945–2010.
Izba olsztyńska - Toga Golf 2013
  • Andrzej Kozielski
Już po raz czternasty na polu golfowym Mazury Golf & Country Club w Naterkach k. Olsztyna w dniach 31 sierpnia–1 września 2013 r. odbył się XIV Turniej TOGA GOLF 2013. Nasz turniej to niezwykła impreza integracyjna środowiska adwokatów i przedstawicieli innych zawodów. Od lat promujemy Warmię i Olsztyn.
Artykuł 17 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej jako tarcza „przeciwwindykacyjna”
  • Piotr Decyk
Już kilka wieków temu Szekspir napisał w Hamlecie, że „są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom”. Miał rację, a jego słowa i dziś nie tracą na aktualności. Ta słynna, ciągle żywa myśl wskazuje na okoliczności niewyobrażalne oraz zadziwiające zarówno pozytywnie, jak i też negatywnie. Obecnie w tej drugiej grupie znajduje się wiele praktyk dość powszechnie stosowanych przez część firm windykacyjnych.
„Press Day” CCBE, Bruksela, 27 czerwca 2013 r.
27 czerwca br. w nowej brukselskiej siedzibie CCBE (Council of Bars and Law Societies of Europe) przy Rue Joseph II odbył się pierwszy w historii tej organizacji „Press Day”, na który zaproszono także redakcję „Palestry”.
Pielgrzymka „Ars Legis – Stowarzyszenia im. św. Iwo Hélory – Patrona Prawników” w Krakowie do Bretanii w dniach 16–21 maja 2013 r.
  • Wacław Uruszczak
W tym roku „Ars Legis – Stowarzyszenie im. św. Iwo Hélory – Patrona Prawników” z siedzibą w Krakowie obchodzi dziesięciolecie swojej działalności. Z tej okazji Zarząd Stowarzyszenia zorganizował pielgrzymkę prawników polskich do Bretanii, której głównym celem był udział w uroczystościach odpustowych Świętego Iwo Hélory, patrona prawników, w miejscowości Tréguier. Wzięło w niej udział 8 osób.
Wręczenie nagród w XLVIII Konkursie „Państwa i Prawa” na najlepsze prace habilitacyjne i doktorskie z dziedziny nauk prawnych, Warszawa, 24 czerwca 2013 r.
Sąd Konkursowy powołany przez Prezydium Komitetu Nauk Prawnych PAN w składzie: przewodniczący – prof. A. Wróbel, członkowie – prof. E. Bagińska, prof. P. Hofmański, prof. A. Jakubecki, prof. A. Jamróz, prof. L. Kubicki, prof. Z. Niewiadomski oraz prof. T. Wiśniewski – przedstawiciel Wydawnictwa Wolters Kluwer Polska S.A., przyznał po raz 48. nagrody w prestiżowym konkursie miesięcznika „Państwo i Prawo”.
XVII Mistrzostwa Polski Prawników w Tenisie Ziemnym, Chorzów, 17–19 maja 2013 r.
  • Ryszard Kurnik
XVII edycja Mistrzostw Polski Prawników w Tenisie Ziemnym zorganizowana pod patronatem Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach Romana Sugiera i Prezesa Zrzeszenia Prawników Polskich Oddział w Katowicach Ewy Madej odbyła się w dniach 17–19 maja 2013 r. po raz drugi na kortach TKS „Budowlani” w Chorzowie, usytuowanych na terenie Śląskiego Parku.
III Dni Kultury Adwokatury Polskiej, Kraków, 10–12 października 2013 r.
W czwartek 10 października br. rozpoczynają się w Krakowie trzecie już Dni Kultury Adwokatury Polskiej, organizowane z inicjatywy adw. Stanisława Kłysa. Spośród licznych wydarzeń przewidzianych w tych dniach na uwagę zasługuje uroczysty koncert poświęcony pamięci abp. Józefa Życińskiego, Metropolity Lubelskiego, w którym wezmą udział Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego oraz Andrzej Białko (organy), a w programie: J. S. Bach, J. F. Haendel, W. Kilar. Koncert odbędzie się o godz. 19.30 w Filharmonii Krakowskiej (ul. Zwierzyniecka 1).
Sprostowania
W spisie treści zeszytu 7–8/2013 r. błędnie wskazano afiliację Pani dr Katarzyny Banasik, która jest adiunktem w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, a nie na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Adwokat Adam Gutowicz (1914–2003)
  • Marian Wojnowski
Przed dziesięciu laty zmarł adwokat wielkiego formatu – Adam Gutowicz. Piękna, choć trudna droga zawodowego życia zawiodła go do panteonu Adwokatury Polskiej.
Adwokat Wojciech Tomczyk (1940–2013)
  • Marek Małecki
Przez wiele lat mówiłem do niego ,,Panie Mecenasie’’. Nie dlatego, byśmy nadmiernie przestrzegali form. Choć te dla Wojtka miały znaczenie. Ale było to przede wszystkim nazywanie Go po imieniu. Nazywanie, kim był zawsze i naprawdę. Bo bardziej niż Wojtkiem był Mecenasem.

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".