Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra 9-10/2013

XXXV Mistrzostwa Adwokatów w Tenisie, Gdynia 2013

Udostępnij

Na przełomie maja i czerwca na kortach gdyńskiej Arki odbyły się XXXV Mistrzostwa Polski Adwokatów w Tenisie. Łącznie rozdano 36 medali. W klasyfikacji drużynowej adwokaci z izby warszawskiej wyprzedzili reprezentantów pomorskiej palestry.

Wbrew niekorzystnym prognozom dopisała pogoda. Po raz pierwszy od kilku lat nie było potrzeby przerwania z powodu deszczu żadnej z gier rozgrywanych w 12 kategoriach, licząc z turniejem rodzinnym, konkurencją deblową VIP-ów oraz turniejem pocieszenia. Potrzebne za to okazały się filtry i kremy, a „czerwonoskórym”, którzy ich nie użyli, olejki łagodzące dokuczliwe skutki działania słońca.

Zaraz po uroczystym otwarciu turnieju, w którym wziął udział gość specjalny, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Andrzej Zwara, rozpoczęły się gry i dzięki słonecznej pogodzie trwały nieprzerwanie do późnego popołudnia w sobotę. W turnieju open mężczyzn zwyciężył, oczekujący wpisu na listę adwokatów, Jakub Sokólski, który w finale pokonał adw. Mateusza Szymańskiego. Mecz ten okazał się prawdziwą ozdobą turnieju, zważywszy na dramatyczne zwroty akcji. Pierwszego seta gładko wygrał Jakub 6:0. Od tego „wyroku” Mateusz „wniósł apelację” w drugim secie i role się odwróciły – wygrał 7:5. W trzecim prowadził już 5:2 i miał piłki meczowe. Okazało się jednak, że adw. Sokólski zdołał odwrócić losy pojedynku i „wskutek skutecznej kasacji” ostatecznie wygrać decydującego seta 7:5. Wraz z ogłoszeniem rozstrzygnięcia „gem, set, mecz” stało się ono „prawomocne”. Był to najbardziej zacięty mecz turnieju obok finału debla mężczyzn i meczu o trzecie miejsce w kategorii seniorów 65+, w którym adw. Andrzej Szydziński pokonał adw. Wiesława Wasilewskiego 5:7, 6:4 i 10:8 w super tie-breaku. Adwokata A. Szydzińskiego zresztą można uznać za specjalistę od tenisowych maratonów-horrorów. We wcześniejszym meczu uległ w trzech setach adw. Jarosławowi Kosowskiemu. Na szczególną uwagę zasługują jednak okoliczności tej porażki. Po wygraniu drugiego seta i wyrównaniu stanu meczu, kiedy adw. Kosowskiemu zaczęły dokuczać silne skurcze, adw. Szydziński nie zgodził się na kontynuowanie gry, wnosząc o „zawieszenie postępowania” i nalegając na dokończenie meczu następnego dnia. Tak też się stało, a nazajutrz – w ramach „wznowienia postępowania” – adw. Kosowski wygrał decydującą partię.

Prezes NRA Andrzej Zwara wręcza nagrodę adw. Antoniemu Zakrzewskiemu – uczestnikowi Mistrzostw Polski Adwokatów w Tenisie nieprzerwanie od 35 lat

Podczas uroczystego rozdania nagród adw. Kosowski podziękował adw. Szydzińskiemu za ten piękny gest fair play, co słusznie zostało przyjęte gromkimi brawami, jako wyraz uznania dla klasy adwokatów wcześniejszej daty. A skoro mowa o uczestnikach najwyższej kategorii, to warto wspomnieć, że adw. Antoni Zakrzewski i adw. Andrzej Siemiński uczestniczyli w Mistrzostwach Adwokatów w tenisie po raz 35.

W kategorii pań bezkonkurencyjna okazała się apl. adw. Marta Sołtys, która w finale pokonała adw. Aleksandrę Sydor. Wśród panów powyżej 35. roku życia zwyciężył adw. Dominik Latos z Warszawy. Adwokat Janusz Kruczek okazał się „mało gościnnym” gospodarzem dla wszystkich rywali w turnieju singlowym w kategorii 45+. W drodze do zwycięstwa nie stracił nawet seta, przegrywając łącznie w całym turnieju tylko 9 gemów. Najwięcej problemów zwycięzcy sprawił adw. Marek Bołkowski w „bratobójczym gdańskim” finale. Adwokat J. Kruczek nie zdołał jednak w parze z adw. Mateuszem Szymańskim zrewanżować się za zeszłoroczną porażkę parze Sławomir Leśniewski – Jarosław Kowalewski z Warszawy. Dramatyczny finał debla panów rozstrzygnął dopiero super tie-break.

W kategorii 55+ kolejny już tytuł mistrza Polski adwokatów zdobył adw. Robert Zając z Katowic, pokonując w finale adw. Grzegorza Eliasza z Krakowa. W finale zaś debla pań bezkonkurencyjna okazała się para Marta Sołtys – Karolina Szudek, której wyższość musiał uznać debel adw. Aurelia Koksztys-Luc w parze z apl. adw. Agnieszką Skupin. Agnieszka zdobyła także wicemistrzostwo w grze mieszanej w parze z niżej podpisanym. W finale znacznie lepsi okazali się faworyci, zwycięzcy turniejów singlowych open: apl. adw. Marta Sołtys i adw. Jakub Sokólski.

Zwieńczeniem zmagań adwokatów na kortach Arki było uroczyste i – dzięki poczuciu humoru gospodarzy wieczoru dziekana Jerzego Glanca i adw. J. Kruczka – roześmiane rozdanie nagród. Zgodnie z tradycją ostatniego wieczoru mistrzostw zostało ogłoszone także miejsce przyszłorocznego turnieju: w 2014 r. – jak zapowiedział w „mowie końcowej” adw. Andrzej Pasierski – adwokaci i aplikanci sprawdzą swoją formę tenisową we Wrocławiu. Postanowienie to stanie się „wykonalne” najprawdopodobniej 19 czerwca 2014 r.