Biblioteka Palestry
Prosto o prawie. Jak o najbardziej skomplikowanych zagadnieniach prawnych mówić i pisać w prosty sposób
"Podstawą niniejszego opracowania jest założenie, że mówienie prosto o skomplikowanych zagadnieniach prawnych powinno być dla prawnika tak samo ważną umiejętnością jak sama umiejętność stosowania prawa. Kiedyś usłyszałem opinię, że jest ogromnym talentem komplikować rzeczy proste. Kiedy zacząłem analizować to stwierdzenie, rzeczywiście uznałem, że jest to nie lada umiejętność, ale nie bardzo potrafiłem dostrzec sens takiego działania. Doprowadziło mnie to do przewrotnej refleksji, że komplikowanie prawa powinno być uznane za swego rodzaju zbrodnię, i to w każdej możliwej formie zjawiskowej, i traktowane surowo, bez możliwości nadzwyczajnego złagodzenia kary. Celowo przesadzam, ponieważ nie znajduję żadnego argumentu uzasadniającego mówienie o prawie bez refleksji nad zrozumiałością przekazu dla odbiorcy, a jeszcze trudniej mi zrozumieć przekonanie, że prawnik nie musi pracować nad umiejętnością w tym zakresie. Przeraża mnie często padający w dyskusjach na ten temat argument, że to wina ustawodawcy, że prawo jest trudne, a prawnik nic nie może z tym faktem zrobić. Może, wręcz musi. Zwłaszcza, kiedy wykonuje zawód prawniczy. /fragment książki/
Wymiar sprawiedliwości w państwie prawa. Wyzwania
Praca stanowi ważny głos w dyskusji nad przeobrażeniami polskiego wymiaru sprawiedliwości. Wśród problemów, o których traktuje znalazły się takie zagadnienia, jak: nadużywanie tymczasowego aresztowania i dostęp osób zatrzymanych do obrońcy, nieodpłatna pomoc prawna, ochrona praw kobiet, przeciwdziałanie dyskryminacji religijnej, rozwiązywanie sporów prywatnoprawnych w drodze mediacji, prawna ochrona zwierząt i środowiska, prowadzenie posiedzeń i rozpraw sądowych w formie zdalnej. Powstanie publikacji podejmującej tak wiele wątków było możliwe dzięki zaangażowaniu osób reprezentujących różne środowiska prawnicze. Kierująca Zespołem Autorów dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska zdołała namówić do współpracy adwokatów i radców prawnych, sędziów i prokuratorów oraz osoby zajmujące się prawem naukowo.
Nowe technologie w praktyce prawnika
Celem niniejszej książki jest upowszechnienie wiedzy na temat nowych technologii, przydatnych w pracy osób wykonujących zawody prawnicze. Wybraliśmy te z nich, które bezpośrednio odnoszą się do praktyki prawniczej. Staraliśmy się opisać je w sposób, który umożliwi nawet zupełnym laikom ocenę zalet, ale też potencjalnych zagrożeń, które owe technologie niosą. Inaczej mówiąc, książka ta ma budować świadomość nowych technologii i pomóc dokonywać przemyślanych wyborów w tym zakresie. Książka jest podzielona na trzy części. Pierwsza dotyczy narzędzi służących do wyszukiwania informacji o prawie (legal research). W drugiej opisane zostały wybrane narzędzia i praktyki ułatwiające przetwarzanie i wykorzystywanie tej informacji (legal tech). W trzeciej przedstawiono zagadnienie, które przenika obie poprzednie części, czyli problem cyberbezpieczeństwa. Do napisania poszczególnych tekstów zaprosiliśmy praktyków, którzy z opisywanymi technologiami mają do czynienia w codziennej pracy. /fragment Wstępu/
The Art of Cross-Examination
„The Art of Cross-Examination” Francisa L. Wellmana jest kultową pozycją amerykańskiej literatury prawniczej na temat sztuki przesłuchania świadka w realiach amerykańskiego przesłuchania krzyżowego (cross-examination). Książka, choć napisana w 1903 roku, jest dziełem ponadczasowym i uniwersalnym. „Sztuka przesłuchania krzyżowego” to nie tylko przyjemna i momentami zabawna lektura pozwalająca na spojrzenie na profesję prawnika z odrobiną humoru i przymrużeniem oka. To również niezwykle mądra i ponadczasowa lekcja umiejętnego słuchania oraz zadawania pytań na sali rozpraw, przydatna każdemu adwokatowi oraz radcy prawnemu.
Komisja Edukacji Prawnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej
W ramach serii Biblioteki Palestry ukazało się opracowanie podsumowujące programy edukacyjne realizowane przez poszczególne izby adwokackie oraz skrótowo podsumowujące działalność Komisji Edukacji Prawnej Naczelnej Rady Adwokackiej. Książkę wydało wydawnictwo Arche.
Sztuka wymowy sądowej
Ośrodek Badawczy Adwokatury w serii Biblioteki Palestry wznowił adwokatów. „Sztuka wymowy sądowej” Romana Łyczywka i Olgierda Missuny. Jest to niezwykle ciekawy wykład retoryki klasycznej w zastosowaniach sądowych, z wieloma cennymi i wartościowymi radami doświadczonych adwokatów. Książkę wprowadzeniem opatrzyli prof. Jolanta Jabłońska-Bonca i prof. Kamil Zeidler.
Problematyka wypadków drogowych
Tom 1 Biblioteki Palestry poświęcony aspektom prawnym wypadków drogowych....
Zbiór zasad etyki adwokackiej i godności zawodu
Aktualny tekst Kodeksu Etyki Adwokackiej....