Poprzedni artykuł w numerze
Ryzyka prawne w transakcjach fuzji i przejęć
pod redakcją Pawła Ciećwierza i Izabeli Zielińskiej-Barłożek
Warszawa: LexisNexis 2013, ss. 603.
W serii Prawo w praktyce wydawnictwa LexisNexis ukazało się pierwsze wydanie tej książki, zawierające szczegółowe omówienie skomplikowanych operacji na rynku gospodarczym (warto podkreślić, że jest to kolejna publikacja z serii Prawo w praktyce po Transakcjach fuzji i przejęć, Sporach cywilnych i gospodarczych, Prawie konkurencji).
Opracowanie jest dziełem zbiorowym prawników kancelarii Wardyński i Wspólnicy, specjalizujących się w różnych dziedzinach prawa, posiadających wieloletnie doświadczenie.
Publikacja podzielona jest na trzy części. Uwagi ogólne dotyczące analiz prawnych oraz metodologia oceny istotności kwestii oraz oszacowania ryzyka w ramach badania prawnego zostały omówione w rozdziale pierwszym i drugim, które mają walor wprowadzający. Z kolei w części głównej autorzy przedstawili przykładowe ryzyka prawne w wybranych, typowych obszarach badania prawnego związanego z transakcjami fuzji i przejęć. Omawiane ryzyka prawne należą do różnych kategorii. Wiele przykładów dotyczy najczęściej spotykanych lub najistotniejszych przypadków naruszania obowiązującego prawa.
Książka stanowi cenną pomoc dla wszystkich prawników praktyków zajmujących się prawem cywilnym oraz gospodarczym.
Przekaz i papiery wartościowe – wybór dzieł
Profesora Adama Szpunara w stulecie urodzin
pod redakcją Wojciecha J. Katnera
Warszawa: Wolters Kluwer 2013, ss. 448.
Przy finansowym wsparciu Narodowego Banku Polskiego ukazało się niezwykle cenne i pamiątkowe opracowanie dzieł wybitnego znawcy prawa rzeczowego, spadkowego, rodzinnego, prawa zobowiązań, a także prawa ubezpieczeniowego, wekslowego i czekowego – profesora Adama Szpunara.
Adam Szpunar (1913–2002) w 1934 r. ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1935 r. został doktorem prawa, a w 1945 r. doktorem habilitowanym nauk prawnych. W latach 1950–1953 był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, następnie w latach 1955–1956 prorektorem, a w latach 1956–1962 rektorem tej uczelni. Był członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Umiejętności, doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Uhonorowano go wieloma odznaczeniami państwowymi. Był autorem wielu dzieł monograficznych, artykułów, rozpraw naukowych, recenzji; współtwórcą przepisów o swobodzie umów i o papierach wartościowych. Wykładał na wielu uczelniach zagranicznych w: Strasburgu, Paryżu, Cambridge, Giessen, Yale, Detroit.
Tematyczny wybór prac prof. Szpunara skierowany jest przede wszystkim do jurystów zajmujących się prawem prywatnym, w tym prawem handlowym.