Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra
9-10/2011

Autor medalionu na okładce: Józef C. Mazur

Pełny spis treści

Wielkość Marii Skłodowskiej-Curie
  • Andrzej Wróblewski
Wbrew mniemaniu polityków, którzy stale rozprawiają o planowaniu badań naukowych, ogromna większość przełomowych odkryć jest dziełem przypadku albo szczęścia. Ale – jak mawiał Louis Pasteur – szczęście sprzyja tylko umysłom przygotowanym, a takie właśnie cechują wielkich badaczy. Do nich należała Maria Skłodowska-Curie.
Udział zawodowego pełnomocnika w postępowaniu „w trybie wyborczym” po wejściu w życie kodeksu wyborczego
  • Anna Rakowska
W demokratycznym społeczeństwie wybory realizują nie tylko funkcję kreacyjną, czyli polegającą na wyłonieniu składu osobowego wybieranych organów, ale także i inne, jak np. funkcję legitymizacyjną, zapewniającą uprawomocnienie władzy sprawowanej przez wybierany podmiot, czy integracyjną, służącą zespoleniu zbiorowego podmiotu suwerenności . Wybory tym samym pełnią istotną rolę społeczną.
Przepisy procedury cywilnej dotyczące konsumentów – wybrane problemy* (cz. 2)
  • Mateusz Pietraszewski
Ustawą z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym prawodawca dokonał rewolucyjnej zmiany w polskiej procedurze cywilnej. Wprowadzony został nowy rodzaj postępowania cywilnego – postępowanie grupowe. Zmiany te wchodzą w życie z dniem 19 lipca 2010 r.
Prawo do publikacji informacji o działalności osób publicznych a ochrona prywatności
  • Krystyna Święcka
Ochrona dóbr osobistych, dzięki której zagwarantowano bezpieczeństwo intymności i nienaruszalności naszego życia prywatnego, jest koniecznym elementem prawa w państwie demokratycznym. Informacje na tematy osobiste mogą być publikowane jedynie za naszą zgodą i ze szczególnych ku temu przyczyn.
Odpowiedzialność członków zarządu spółki akcyjnej wyznaczonej na Operatora Systemu Dystrybucyjnego z tytułu naruszenia prawa energetycznego
  • Filip Grzegorczyk
Od 1 lipca 2007 r. w unijnym obrocie prawnym, a w konsekwencji również w polskim, pojawiły się podmioty posiadające status prawny tzw. operatora systemu dystrybucyjnego (dalej: OSD). Specyfika funkcji tych podmiotów w sektorze elektroenergetycznym oraz ich swoista pozycja prawna skłaniają do podjęcia rozważań odnośnie do odpowiedzialności członków zarządu spółek, wyznaczonych na OSD, w szczególności w zakresie prawnych konsekwencji naruszenia Prawa energetycznego.
Udział podejrzanego i jego obrońcy w postępowaniu zażaleniowym na etapie postępowania przygotowawczego
  • Piotr Lewczyk
Artykuł dotyczy analizy obowiązujących przepisów Kodeksu postępowania karnego uprawniających podejrzanego i jego obrońcę do udziału w postępowaniu zażaleniowym na etapie postępowania przygotowawczego i warunków korzystania z niego, w kontekście realizacji prawa do sądu, prawa do obrony i zasady fair trial na tle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego
Przestępstwa związane z korupcją w nowej ustawie o sporcie (cz. 2)
  • Mikołaj Iwański
Ustawa o sporcie przewiduje dwa nowe typy czynów zabronionych, wzorowane na przepisach art. 230 i 230a k.k. Można je określić mianem biernej (ust. 1) i czynnej (ust. 2) płatnej protekcji w sporcie. Ustawa przewiduje dla obu typów tzw. wypadek mniejszej wagi (ust. 3).
Wpływ oświadczeń uczestników sportu i rekreacji na ewentualne ograniczenie lub wyłączenie deliktowej odpowiedzialności organizatora za szkody na osobie
  • Tomasz Strugalski
Doświadczenie życiowe pokazuje, że znaczna część organizatorów sportu i rekreacji wymaga od uczestników, oprócz lub niezależnie od zaświadczeń lekarskich, składania pisemnych oświadczeń, których treść bywa różna. Niniejsza praca jest próbą określenia, co to są za dokumenty i jaka jest ich prawna skuteczność.
Przerwa w karze pozbawienia wolności wykonywanej w systemie dozoru elektronicznego po nowelizacji z 21 maja 2010 r.
  • Grzegorz Wiciński
System dozoru elektronicznego należy postrzegać w kategoriach prawnokarnego środka, którego racjonalne wykorzystanie niesie ze sobą potencjał zdolny do odgrywania istotnej roli w realizacji społecznie akceptowanych założeń politycznokryminalnych.
W kwestii przedawnienia karalności – uwagi na tle art. 101 § 4 k.k.
  • Jan Konieczny
W dniu 18 grudnia 2008 r. weszła w życie ustawa nowelizująca Kodeks karny i niektóre inne ustawy, zwana dalej ustawą nowelizującą. Jej przedmiotem stał się m.in. art. 101 k.k., do którego dodano § 4 w następującym brzmieniu: „Przedawnienie karalności przestępstw określonych w art. 199 § 2 i 3, art. 200, art. 202 § 2 i 4 oraz art. 204 § 3, jak również przestępstw określonych w art. 197, art. 201, art. 202 § 3, art. 203 i art. 204 § 4, w przypadku gdy pokrzywdzonym jest małoletni – nie może nastąpić przed upływem 5 lat od ukończenia przez pokrzywdzonego 18 lat”.
Odpowiedzialność karna za przestępstwa komunikacyjne (cz. 1)
  • Michał Leciak
Dokonywane w ostatnich latach nowele Kodeksu karnego w zakresie przestępstw komunikacyjnych mogą zapewne dawać złudne przeświadczenie, że zmiany te, zazwyczaj zaostrzające odpowiedzialność karną, nie dają pożądanych rezultatów, co w efekcie skłaniać może do niepokojącego powtarzania tego typu zabiegów w przyszłości.
Wyższe – prawie jak uniwersyteckie?
  • Jerzy Zięba
Dziesięć lat temu, 27 lipca 2001 r., Sejm przyjął ustawę Prawo o ustroju sądów powszechnych, która m.in. dokonała nowelizacji ustawy Prawo o adwokaturze w zakresie przesłanki wpisu na listę adwokatów, dotyczącej rodzaju studiów prawniczych. W art. 65 pkt 3 wyżej cyt. ustawy magiczne, a zarazem będące marką solidnego prawniczego wykształcenia, słowo uniwersyteckie zostało zastąpione przez słowo: wyższe.
W kwestii zaskarżalności postanowień sądu dotyczących przekazania sprawy z zakresu odpowiedzialności rodzicielskiej sądowi innego państwa członkowskiego
  • Karol Weitz
W art. 15 rozporządzenia nr 2201/2003 uregulowano instytucję transgranicznego przekazania sprawy z zakresu odpowiedzialności rodzicielskiej przez sąd jednego państwa członkowskiego sądowi innego państwa członkowskiego.
Przedawnienie roszczeń związanych z wydaniem niezgodnej z prawem ostatecznej decyzji (art. 4171 § 2 k.c.)
  • Roman Trzaskowski
Uchwałą pełnego składu Izby Cywilnej z 31 marca 2011 r. Sąd Najwyższy rozstrzygnął, że: „Do roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej ostateczną decyzją administracyjną wydaną przed dniem 1 września 2004 r., której nieważność lub wydanie z naruszeniem art. 156 § 1 k.p.a. stwierdzono po tym dniu, ma zastosowanie art. 160 § 1, 2, 3 i 6 k.p.a.”.
Glosa do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie R.R. przeciwko Polsce z 26 maja 2011 r.*
  • Bożena Gronowska
Komentowana sprawa zalicza się do grupy tzw. spraw aborcyjnych, których w strasburskim orzecznictwie nie ma szczególnie dużo. Jednocześnie jednak sprawy te zaliczyć można do spraw fundamentalnych, pod warunkiem wszak, że Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) zdecyduje się udzielić definitywnej odpowiedzi na pytanie o temporalne granice prawa do życia w rozumieniu art. 2 Europejskiej Komisji Praw Człowieka (KE).
Glosa do postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 1 marca 2010 r., P 107/08
  • Waldemar Ziętek
Glosowane postanowienie dotyczy kwestii niezwykle ważnej z perspektywy nierozwiązanych do dzisiaj problemów reprywatyzacji powszechnej. Postanowienie to może oddziaływać na praktykę organów administracji publicznej oraz sądów administracyjnych w sprawach związanych ze zwrotem nieruchomości ziemskich znacjonalizowanych na podstawie dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej.
Glosa do postanowienia Sądu Najwyższego z 4 stycznia 2011 r., SDI 32/10*
  • Blanka Stefańska
Zatarcie skazania jest pewną fikcją prawną i oznacza, że skazanemu ponownie przysługuje status osoby niekaranej, bowiem przyjmuje się, że skazanie jako zdarzenie historyczne nie miało w ogóle miejsca. Trafny jest jednak pogląd, że nie oznacza to, iż zatarcie skazania stwarza niewzruszalne prawne domniemanie niewinności w stosunku do danego czynu.
Glosa do uchwały Sądu Najwyższego z 24 listopada 2010 r., I KZP 22/10*
  • Monika Zbrojewska
  • Amadeusz Małolepszy
Na postanowienie sądu, wydane w trybie art. 203 k.p.k., o nieuwzględnieniu wniosku o orzeczenie badań psychiatrycznych oskarżonego połączonych z obserwacją w zakładzie leczniczym, bądź o odmowie jej przedłużenia na dalszy oznaczony czas, nie przysługuje zażalenie.
Przegląd orzecznictwa Izby Karnej Sądu Najwyższego
  • Michał Hudzik
Możliwość wymierzenia w wyroku łącznym kary łącznej pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, obejmującej jednostkowe skazania na kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania, została wprowadzona do Kodeksu karnego w art. 89 § 1a k.k. w związku z wejściem w życie w dniu 8 czerwca 2010 r. ustawy z 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy – Kodeks postępowania karnego, ustawy – Kodeks karny wykonawczy, ustawy – Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 206, poz. 1589).
Przegląd orzecznictwa Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
  • Waldemar Gujski
Nakaz równego traktowania pracowników nadal wzbudza wiele wątpliwości. Chociażby taką, czy obiektywne powody zasadnie dopuszczające zróżnicowanie sytuacji pracowników (w tym w zakresie wynagrodzenia) muszą istnieć w obrębie szeroko pojętych relacji pracodawca–pracownicy, czy mogą leżeć poza nimi.
Przegląd orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego
  • Zbigniew Szonert
Wnioskiem z 14 stycznia 2011 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Naczelnego Sądu Administracyjnego o wyjaśnienie: Czy sobota jest dniem równorzędnym z dniem ustawowo wolnym od pracy w rozumieniu art. 57 § 4 k.p.a.? W uzasadnieniu wniosku podniósł, że w toku badania przez Rzecznika Praw Obywatelskich skarg ujawnił się problem dotyczący rozbieżności co do tego, jakie znaczenie prawne w ogólnym postępowaniu administracyjnym należy nadać temu, iż koniec terminu obliczonego z uwzględnieniem art. 57 § 1–3 k.p.a. przypada w sobotę.
Przegląd orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego (czerwiec–sierpień 2011)
  • Michał Jackowski
W lipcu 2011 r. Trybunał Konstytucyjny wydał dwa wyroki, w których wypowiadał się na temat granic wolności słowa w związku z sankcjami karnymi za ich przekroczenie. W dniu 6 lipca 2011 r. rozpoznał pytanie prawne Sądu Okręgowego w Gdańsku dotyczące odpowiedzialności karnej za publiczne znieważenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej . Orzekł, że art. 135 § 2 Kodeksu karnego jest zgodny z art. 54 ust. 1 w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji oraz art. 10 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Europejski Trybunał Praw Człowieka – przegląd orzecznictwa (kwiecień–czerwiec 2011 r.) (cz. 1)
  • Marek Antoni Nowicki
Obowiązek pozytywny wynikający z art. 2 należy interpretować w sposób, z którego wynika, że wchodzi on w grę przy każdej działalności – publicznej lub nie – w której prawo do życia może być zagrożone. Orzeczenie Ciechońska v. Polska, 14.6.2011 r., Izba (Sekcja IV), skarga nr 19776/04, § 63. Nie można uznać, że art. 2 Konwencji był przestrzegany, jeśli ochrona w prawie krajowym była wyłącznie teoretyczna: musi ona być przede wszystkim skuteczna w praktyce.
Bariery naszego myślenia o roli sądów (cz. 1) Pomiędzy perspektywą uniwersalną, polską i europejską*
  • Tomasz Tadeusz Koncewicz
Dzisiaj tylko zwolennicy demokracji w wersji prostej uznają, że jedynym prawodawcą jest instytucja, która pochodzi z wyborów powszechnych. To stanowisko jest coraz częściej odrzucane jako nieodzwierciedlające skomplikowanego i wielopoziomowego procesu stanowienia prawa. Legislacja rozumiana jako polityczny proces stanowienia prawa przez organ przedstawicielski staje się jednym z możliwych sposobów generowania przepisów powszechnie wiążących. Obecnie jesteśmy świadkami ewolucji sposobu rozumienia podziału władzy.
Czy złożenie przez właściciela nieruchomości, na której posadowione są urządzenia przesyłowe, wniosku do sądu o ustanowienie służebności przesyłu przerywa bieg zasiedzenia takiej służebności przez przedsiębiorcę, który jest właścicielem tych urządzeń?
  • Ewa Stawicka
Sąd Najwyższy udzielił na tę wątpliwość odpowiedzi twierdzącej. Uczynił to w uchwale z 21 stycznia 2011 r. o sygnaturze III CZP 124/10. Orzeczenie ma znaczenie przede wszystkim dla praktyki sądowej w tych wszystkich sprawach, w których istnieje spór co do ustalenia, czy przedsiębiorstwo przesyłowe skutecznie zasiedziało na cudzej nieruchomości służebność przesyłu. Spory te prawie zawsze mają poważny ciężar ekonomiczny, dlatego też waga cytowanej tu uchwały jest nie do przecenienia.
Czy obrońca może pozostawić „do uznania sądu” wniosek procesowy strony przeciwnej?
  • Antoni Bojańczyk
Zdarza się, że obrońca w toku rozprawy unika zajęcia wyraźnego, precyzyjnego stanowiska, że – na przykład – na wniosek przeciwnika procesowego odpowiada w sposób wskazany w naszym pytaniu. Dobrze to czy źle? Wydaje się, że z reguły jest to postępowanie z gruntu nieprawidłowe, i to zarówno z normatywnego punktu widzenia, jak i z punktu widzenia psychologicznej strategii obrony. W powikłanej i trudnej do ujęcia w rygory schematów praktyce sądowej mogą się zdarzyć jednak i takie sytuacje, gdy pasywność obrońcy jest jednak posunięciem słusznym.
Wartość dowodowa opinii biegłego Opinia niepełna (cz. 1)
  • Wojciech Kotowski
Na kanwie dwóch opinii wydanych kolejno w sprawie wypadku drogowego można ujawnić, że niezwykle ważnym, chociaż nie jedynym, kluczem do poznania prawdy, to znaczy wyjaśnienia okoliczności wypadku, umożliwiającego słuszne rozstrzygnięcie sprawy, jest należyta weryfikacja dowodów osobowych, w szczególności opinii biegłych, które, jak pokazuje praktyka, są na bardzo różnym poziomie merytorycznym.
Adwokaci II RP o ustroju adwokatury W osiemdziesiątą rocznicę numeru X–XI „Palestry” z 1931 r.
  • Marcin Zaborski
Monograficzny numer X–XI „Palestry” z 1931 r. to bez wątpienia jedna z najważniejszych publikacji dotyczących ustroju adwokatury w II Rzeczypospolitej. Nie zmienia tej oceny fakt, że nie był bezpośrednim efektem abstrakcyjnych badań naukowych, lecz powstał ad hoc, w odpowiedzi na rządowy projekt nowej ordynacji adwokackiej, wniesiony przez Ministra Sprawiedliwości w dniu 29 września 1931 r. pod obrady Sejmu.
„Archiwum Kryminologiczne” (1934–1939)
  • Adam Redzik
Środowisko prawnicze okresu II RP właściwie nie wydawało czasopisma, które byłoby poświęcone szeroko rozumianej nauce i praktyce prawa karnego. Przekształcenie „Kwartalnika Prawa Cywilnego i Handlowego” w „Kwartalnik Prawa Cywilnego i Karnego”, redagowany przez wybitnych karnistów Aleksandra Mogilnickiego i Emila Stanisława Rappaporta, miało doprowadzić do utworzenia organu Polskiego Towarzystwa Ustawodawstwa Kryminalnego o nazwie „Kwartalnik Prawa Karnego”, który jednak nigdy nie powstał.
Pierwsze kroniki kryminalne (1779–1820)
  • Stanisław Milewski
Już jeden z pierwszych tygodników, które ukazywały się w Warszawie, „Kurier Polski” (1730–1760), wydawany początkowo przez pijarów, sporadycznie donosił o popełnianych przestępstwach. Historyk prasy tego okresu odnotował, że na jego skromnych objętościowo łamach znaleźć można było nawet „sensacje kryminalne”. Długo jednak trzeba było jeszcze czekać, nim w gazetach pojawiły się sprawozdania z procesów sądowych.
Metamorfoza
  • Marian Filar
Całe swoje dorosłe życie zawodowe jako prawnik spędziłem w roli konsumenta systemu normatywnego, który kreował się niejako poza mną. Czy to uczyłem studentów prawa, czy starając się wpłynąć na jego treść, komentowałem w opracowaniach naukowych jego brzmienie de lege lata, zgłaszając ewentualnie propozycje de lege ferenda. Zawsze byłem poniekąd jego konsumentem, chciałoby się powiedzieć, krwiopijcą. Przyszła jednak kryska na Matyska i z woli wyborców stałem się poniekąd jego producentem, a więc używając stylistyki z poprzedniego wiersza – krwiodawcą.
Następne dwadzieścia lat
  • Andrzej Tomaszek
Niedawno sporą popularnością cieszyła się w Polsce książka Georga Friedmana pt. Następne 100 lat. Prognoza na XXI wiek (wyd. polskie AMF, Warszawa 2009). Autor – jak przedstawia go wydawca – zamieszkały w Teksasie ekspert od prognoz geopolitycznych, przedstawił swoją wizję przyszłych dziejów naszego globu, interesującą nas o tyle, że wskazał Polskę jako jedno z najbardziej rozwijających się państw świata.
Themis i Pheme, czyli historia czasopiśmiennictwa prawniczego w polsce
  • Andrzej Bąkowski
Na księgarskim rynku wydawniczym ukazała się zupełnie niedawno szczególna publikacja, potężny tom liczący 658 stron pod intrygującym tytułem Themis i Pheme, prezentujący czasopiśmiennictwo prawnicze w Polsce do 1939 r. Skąd taki tytuł? Otóż Themis to po grecku sprawiedliwość, inaczej bogini prawa i sprawiedliwości – znana jako Temida. Z kolei Pheme to bogini wieści, czyli bogini pradziennikarstwa – to tylko gwoli przypomnienia.
Zła karta Ronikiera (cz. 5)
  • Marek Sołtysik
Prokurator von Herszelman, radca dworu – nie wiem, czy krewny znanego z okrucieństwa byłego generał-gubernatora Wilna Sergiusza Konstantynowicza Herszelmana, czy naczelnika warszawskiego okręgu komunikacji – próbował wykazać prostactwo systemu obronnego Ronikiera: ja jestem jedynym prawdomównym wśród bandy potwornych kłamców. Prokurator przesadzał, wybrał te spośród dowodów przytaczanych przez Ronikiera, które łatwo było podważyć. Głęboko przekonany o winie oskarżonego, wnosił o pominięcie okoliczności łagodzących przy orzekaniu wymiaru kary.
Przemyskie wątki w biografii Hermana Liebermana (cz. 2)
  • Zenon Andrzejewski
W styczniu 1907 roku rozwiązano w Wiedniu Izbę Poselską i ogłoszono na dzień 17 maja nowe wybory, według uchwalonej reformy wyborczej. Na posła do austriackiego parlamentu przemyska PPS-D wysunęła kandydaturę dr. Hermana Liebermana. Spotkało się to z poparciem nie tylko socjalistów i robotników, lecz również drobnomieszczaństwa. Lieberman kandydował w 13.
Odpowiedzialność dyscyplinarna, etyka zawodowa adwokatów i radców prawnych. Orzecznictwo, pod redakcją Wojciecha Marchwickiego i Marka Niedużaka
  • Marcin Zaborski
Recenzowane dzieło przerywa stan paroletniego milczenia nauki i praktyki prawa polskiego w kwestii etyki adwokackiej i odpowiedzialności dyscyplinarnej adwokatów. Tym samym poszerza aktualny stan wiedzy o ustroju adwokatury polskiej. Stan ten zaś przedstawia nadal wiele do życzenia i prezentuje się miernie (szczególnie do 2005 r.) nie tylko w porównaniu z dorobkiem lat 1918–1939, ale także – tout proportions gardee – w porównaniu z okresem lat 1944–1989.
Wojciech Kotowski Prawo o ruchu drogowym. Komentarz
  • Lech Paprzycki
Prezentowanie Czytelnikom „Palestry” tego wyjątkowego opracowania stanowi wręcz osobistą satysfakcję wobec możliwości stwierdzenia, że oto mamy do czynienia z wyśmienitym komentarzem zupełnie wyjątkowego Autora, którego dorobek w zakresie opracowań dotyczących najszerzej rozumianego porządku publicznego, a przede wszystkim w zakresie problematyki ruchu drogowego, jest ogromny, a którego bez wahania można określić mianem nie tylko pasjonata, ale także wybitnego znawcy (m.in.: Prawo o ruchu drogowym z komentarzem, Poradnik kierowcy i instruktora jazdy, Bielsko-Biała 1997, Przestępstwa i wykroczenia drogowe.
E. Schwierskott-Matheson Polnische Strafprozessordnung: vom 6. Juni 1997, GBl. von 1997, Nr 89, Pos. 555; komplette Übersetzung mit Ausnahme des Verfahrens in Militärstrafsachen
  • Agnieszka Malicka
Polnische Strafprozessordnung – tłumaczenie Kodeksu postępowania karnego, które otwiera przygotowywaną przez wydawnictwo de-iure-pl serię tłumaczeń polskich ustaw na język niemiecki – jest niewątpliwie cenną pozycją na niemieckim i polskim rynku wydawniczym. Tłumaczenie zawiera stan prawny na rok 2010, jest więc najaktualniejszym tłumaczeniem polskiego Kodeksu postępowania karnego . Autorka – dr Ewa Schwierskott-Matheson – podjęła się trudnego zadania przekładu obszernego tekstu prawnego, jakim jest kodeks postępowania karnego.
Sprawozdanie z VI Konferencji Prezesów Adwokatur oraz śródrocznej konferencji IBA, Warszawa 25–29 maja 2011 r.
  • Małgorzata Kożuch
W dniach 25 i 26 maja 2011 r. w Warszawie odbyła się VI doroczna konferencja Prezesów Adwokatur zorganizowana przez Komisję ds. Adwokatur (Bar Issue Commission) International Bar Association przy udziale NRA oraz Krajowej Izby Radców Prawnych.
Posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej
  • Andrzej Bąkowski
Posiedzenie plenarne otworzył Prezes NRA adw. A. Zwara. Po wstępnych zagadnieniach proceduralnych dotyczących uzupełnienia porządku obrad Prezes A. Zwara przedstawił sprawozdanie z prac Prezydium NRA. Poinformował m.in., że adw. Andrzej Michałowski został wyróżniony nagrodą „Złoty Paragraf”, a śp. adwokat Joanna Agacka-Indecka pośmiertnie tytułem „Prawnik Pro Bono”. Okres żałoby po katastrofie smoleńskiej został godnie zakończony Mszą św. w dniu 12 kwietnia 2011 r. w Archikatedrze św. Jana.
Z prac Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej
  • Andrzej Bąkowski
Posiedzenie rozpoczęło się od rozpatrzenia i podjęcia uchwały merytorycznej w sprawie osobowej w głosowaniu tajnym. Sekretarz Prezydium adw. K. Boszko zreferował treść protokołów z posiedzeń ORA w Białymstoku, Częstochowie, Gdańsku, Katowicach, Koszalinie, Lublinie, Olsztynie i Płocku. W Płocku podczas zgromadzenia izby pojawiły się głosy przeciwko obowiązkowej aplikacji, opowiadające się za powstaniem jednostopniowej struktury samorządu, bez Naczelnej Rady Adwokackiej, oraz za zaniechaniem obowiązku płacenia składki samorządowej w części przekazywanej NRA.
Masz prawo zachować milczenie… – V Poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych a prawa osoby podejrzanej, do roku 1966
  • Bartosz Karolczyk
W numerze 5–6/2011 „Palestry” ukazał się tekst Agnieszki Baj dotyczący praw osoby podejrzanej w amerykańskiej procedurze karnej. Dostrzegłem w tym tekście kilka kwestii, które należałoby skomentować lub rozwinąć. Jednocześnie uznałem, że warto będzie czytelnikom „Palestry” przybliżyć jedno z fundamentalnych praw osoby podejrzanej w Stanach Zjednoczonych, a mianowicie prawo do zachowania milczenia.
Izba krakowska - Jubileusze
  • Stanisław Jaźwiecki
Krakowska izba adwokacka, jako najstarsza w kraju, może chlubić się nie tylko tym faktem, ale też jego konsekwencją, mianowicie odpowiednio długim stażem w adwokaturze wielu członków izby. To z kolei stwarza okazję do jubileuszy, zarówno z racji np. pięćdziesięciu lat obecności na liście adwokackiej, ale także z okazji osiągnięcia wieku, który imponuje liczbą „dziesiątek” przypisanych jubilatowi.
Izba krakowska - Jubileusz 80-lecia adw. Ryszarda Raźnego, byłego Dziekana ORA w Krakowie
  • Stanisław Jaźwiecki
Potwierdzeniem uwag o zdarzających się często okazjach do świętowania jubileuszy w adwokaturze krakowskiej, umieszczonych przy okazji relacjonowania 90-lecia urodzin adw. Stefana Płażka, było spotkanie w lokalu ORA w Krakowie dla uczczenia jubileuszu 80-lecia urodzin byłego Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej przez dwie kadencje, Pana Mecenasa Ryszarda Raźnego.
Izba wrocławska - Spotkanie z Józefem Piniorem
  • Dorota Kwiecińska-Szelc
W środowe popołudnie, 15 czerwca 2011 r., adwokaci i aplikanci adwokaccy izby wrocławskiej mieli możliwość uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu w Klubie Adwokata. Na zaproszenie Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej – adw. Andrzeja Malickiego oraz Przewodniczącej Komisji Kultury i Rady Klubu Adwokata – adw. Ewy Kubicy-Miłek odwiedził nas człowiek nietuzinkowy, wrocławianin z wyboru, absolwent Wydziału Prawa oraz Podyplomowego Studium Etyczno-Religioznawczego Uniwersytetu Wrocławskiego, a także Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, legenda „Solidarności” – Józef Pinior.
Izba wrocławska - Turniej Piłkarski Wrocław, 18 czerwca 2011 r.
  • Witold Rosmus
W sobotę 18 czerwca 2011 r. obiekty hotelu GEM we Wrocławiu już po raz trzeci stały się areną zmagań adwokatów i zaproszonych przez nich gości: radców prawnych, prokuratorów, sędziów, funkcjonariuszy policji sądowej i innych uczestników, w ramach Turnieju Piłkarskiego Izby Adwokackiej we Wrocławiu.
XV jubileuszowe Mistrzostwa Polski Prawników w Tenisie Ziemnym, Katowice, 3–5 czerwca 2011 r.
  • Ryszard Kurnik
XV jubileuszowe Mistrzostwa Polski Prawników w Tenisie Ziemnym zorganizowane pod patronatem Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach Romana Sugiera i Prezesa Zrzeszenia Prawników Polskich Oddział w Katowicach Ewy Madej odbyły się w dniach 3–5 czerwca 2011 r., tradycyjnie już na kortach im. Jadwigi Jędrzejowskiej w Katowicach. Turniej miał szczególnie uroczystą oprawę, kulminacyjnym punktem programu było spotkanie uczestników i zaproszonych gości w eleganckiej restauracji „Patio” usytuowanej w Parku Kościuszki.
Prezes NRA adw. Joanna Agacka-Indecka patronką placu przed łódzkimi sądami
  • Joanna Sędek
Łódzki plac u zbiegu ulic Uniwersyteckiej i Narutowicza, nieopodal Sądu Apelacyjnego i Okręgowego, zyskał nową patronkę – adw. Joannę Agacką-Indecką. Na wniosek łódzkiej adwokatury prezydent miasta Hanna Zdanowska wystąpiła do Rady Miasta z inicjatywą upamiętnienia prezes NRA poprzez nadanie jednemu z łódzkich placów jej imienia. 27 kwietnia br. radni przyjęli wniosek jednogłośnie.

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".