Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra 9-10/2011

Z prac Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej

Udostępnij

I. Posiedzenie Prezydium NRA w dniu 15 czerwca 2011 r.

Posiedzenie rozpoczęło się od rozpatrzenia i podjęcia uchwały merytorycznej w sprawie osobowej w głosowaniu tajnym. Sekretarz Prezydium adw. K. Boszko zreferował treść protokołów z posiedzeń ORA w Białymstoku, Częstochowie, Gdańsku, Katowicach, Koszalinie, Lublinie, Olsztynie i Płocku. W Płocku podczas zgromadzenia izby pojawiły się głosy przeciwko obowiązkowej aplikacji, opowiadające się za powstaniem jednostopniowej struktury samorządu, bez Naczelnej Rady Adwokackiej, oraz za zaniechaniem obowiązku płacenia składki samorządowej w części przekazywanej NRA. Dalej adw. K. Boszko zreferował protokoły z Poznania, Radomia, Rzeszowa, Szczecina, Wałbrzycha i dwa protokoły z marca 2011 r. z Warszawy. Na posiedzeniu ORA w Warszawie w dniu 23 marca 2011 r. toczyła się dyskusja na temat zamieszczania protokołów z posiedzenia tej Rady na stronie internetowej wraz z częścią dotyczącą spraw osobowych. Dyskusja nie zakończyła się żadnym postanowieniem w powyższej mierze. Sekretarz adw. K. Boszko zreferował ponadto treść protokołu ORA we Wrocławiu z posiedzenia w dniu 19 maja 2011 r., na którym ORA podjęła uchwałę sprzeciwiającą się powołaniu instytucji adwokatów „kasatorów”, uprawnionych do wnoszenia kasacji, jak też uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec dopuszczenia absolwentów wydziałów prawa do występowania przed sądami rejonowymi.

Adwokat R. Dębowski przedstawił przebieg prac nad informatyzacją Biura NRA. Zostanie zainstalowany serwer, wydajny i dostosowany m.in. do zabezpieczenia e-mailowej poczty wychodzącej z Biura i do niego przychodzącej.

Skarbnik NRA adw. M. Pietkiewicz przedstawiła projekt nowego regulaminu wynagradzania pracowników Biura NRA, w związku z czym podjęto uchwałę nr 49/2011.

Prezydium zadecydowało o utrzymaniu dotychczasowych warunków ubezpieczenia OC dla adwokatów. Zobowiązało adw. adw. M. Pietkiewicz, Z. Marciniaka i K. Komorowskiego do opracowania zmian w regulaminie Funduszu Inwestycyjno-Remontowego Adwokatury.

Podjęto, zgodnie z propozycjami Komisji Finansowej, wnioski dotyczące pożyczek udzielonych przez NRA ORA w Częstochowie, Olsztynie, Białymstoku, Krakowie, Poznaniu i Zielonej Górze.

Podjęto wiele decyzji finansowych związanych z bieżącą działalnością Prezydium, np. dofinansowania wydania książki Adwokaci polscy Ojczyźnie, diety samorządowej za wizytacje. Przyjęto kosztorys na remont Biura NRA i lokalu „Palestry”. Omówiono informacje udzielone przez Prezesa adw. A. Zwarę w przedmiocie spotkań z przedstawicielami rządu w sprawie przeciwdziałania uchwaleniu projektu ustawy o państwowych egzaminach prawniczych. Podjęto decyzję w sprawie rekomendacji na trzeciego wiceprezydenta CCBE r.pr. Marii Ślęzak oraz o delegowaniu adwokatów na konferencje międzynarodowe w Brukseli, a także podjęto dwie uchwały w sprawach proceduralnych (uchwały nr 48/2011 i 49/2011).

II. Posiedzenie Prezydium NRA w dniu 29 czerwca 2011 r.

Po podjęciu uchwały w sprawie osobowej adw. K. Boszko, sekretarz Prezydium NRA, poinformował o sprawach izbowych, m.in. podniósł, że w wielu izbach zakres przeprowadzonych kolokwiów jest określany w sposób nieprawidłowy i zachodzi potrzeba, aby adw. M. Gruszecka zwróciła uwagę radom na powyższy problem. W tym samym punkcie obrad adw. K. Boszko omówił sprawy izby szczecińskiej. Przede wszystkim zreferował przebieg zgromadzenia tej izby z dnia 16 kwietnia 2011 r., na którym m.in. uchwalono statut i ustanowiono sztandar izbowy. W dalszym ciągu K. Boszko przedstawił sprawy izb w: Katowicach, Bielsku-Białej, Zielonej Górze, Siedlcach, Radomiu, Wałbrzychu, Lublinie i Białymstoku.

Prezydium powołało zespół ds. opracowania oferty ubezpieczeń OC dla adwokatów w składzie adw. adw.: M. Pietkiewicz, Z. Marciniak, K. Komorowski, J. Zięba.

Prezydium przyznało grupie aplikantów adwokackich ze Szczecina z budżetu Komisji ds. Parlamentarnych nagrody pieniężne za aktywny udział w pracach nadzwyczajnej Podkomisji obradującej nad projektem regulacji dotyczącej państwowych egzaminów prawniczych.

Postanowiono, że najbliższe posiedzenie plenarne NRA i Komisji ds. Etyki odbędzie się w Jadwisinie w dniu 16 września 2011 r.

Prezes A. Zwara poinformował, że w dniu 4 lipca 2011 r. spotka się z min. M. Bonim oraz posłem J. Gowinem, z którymi będzie rozmawiał m.in. na temat PEP.

Prezydium NRA na wniosek ORA w Łodzi, uchwałą nr 50/2011, przyznało adw. Marii Sawickiej odznakę „Adwokatura Zasłużonym”.

Wiceprezes adw. J. Trela poinformował, że podjął decyzję, aby adwokatura wzięła udział w programie europejskim Find Your Lawyer, pozwalającym na wyszukiwanie prawnika w ogólnie dostępnej bazie internetowej.

Prezydium NRA upoważniło adw. M. Gruszecką do podjęcia rozmów i prac nad organizacją i regulaminem Konkursu Krasomówczego z udziałem aplikantów wszystkich zawodów prawniczych.

III. Posiedzenie Prezydium NRA w dniu 20 lipca 2011 r.

Po podjęciu merytorycznych uchwał w sprawach personalnych Sekretarz NRA adw. K. Boszko złożył obszerne sprawozdanie z nadesłanych protokołów z posiedzeń Prezydiów ORA lub zgromadzeń izbowych. ORA w Gdańsku zwróciła uwagę na niską frekwencję na zgromadzeniu izby w dniu 28 maja 2011 r., Rada zażądała usprawiedliwienia nieobecności pod rygorem wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Prezentując protokół ORA w Opolu, referent zwrócił uwagę na sprzeciw wyrażony wobec projektu ustanowienia grupy tzw. adwokatów kasatorów. Zaprotestowano również przeciw projektowi ustawy o państwowych egzaminach prawniczych. W Koszalinie podjęto uchwałę dotyczącą odprowadzania składek na polisy dla dzieci adwokatów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Okres odprowadzania składek na ten cel określono na lata 2012–2015. ORA w Łodzi przekazała NRA materiały filmowe dotyczące uroczystości pogrzebowych śp. Prezes NRA adw. Joanny Agackiej-Indeckiej.

ORA we Wrocławiu wydała komunikat dotyczący jawności protokołów z posiedzeń Rady. Stwierdzono w nim, że Rada nie ma obowiązku udostępniania protokołów adwokatom z izby, a nawet nie powinna tego robić ze względu na poruszane na posiedzeniach sprawy osobowe. Treść ich nie jest informacją publiczną w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej. Rada stwierdziła, że każdy adwokat może złożyć pisemny wniosek o udostępnienie odpisu protokołu i wykazać interes prawny w tym zakresie.

ORA w Bielsku-Białej, podobnie jak większość izb, podjęła uchwałę sprzeciwiającą się występowaniu przed sądami rejonowymi magistrów prawa.

Adwokat J. Jacyna przypomniał, że Kodeks etyki nie był zmieniany w swoim zasadniczym kształcie od 50 lat. Poinformował, że Komisja Etyki pod jego kierownictwem obradowała na trzech posiedzeniach. 16 września 2011 r. odbędzie się dyskusja nad nowym kształtem kodeksu.

Prezes A. Zwara dodał, że zaplanowana dyskusja ma na celu zebranie wszelkich opinii o projekcie, aby mógł on zostać uchwalony na listopadowym posiedzeniu plenarnym NRA.

Prezes A. Zwara odniósł się do aktualnych wydarzeń związanych z adwokaturą. Poinformował, że podkomisja ds. egzaminów prawniczych nie zakończyła jeszcze swoich prac. Członkowie Prezydium NRA odbyli wiele spotkań i dyskusji z politykami i parlamentarzystami w tej sprawie. Wspomniał o rozmowach ze środowiskiem radców prawnych i doradców prawnych, które zakończono kompromisem, jednakże został on z niejasnych przyczyn zerwany.

Prezes A. Zwara zwrócił ponadto uwagę, że stowarzyszenie doradców prawnych składa się częściowo z właścicieli dużych firm prawniczych, co zdaniem Prezesa rodzi przypuszczenie, że projekt ustawy o doradcach prawnych może być lobbowany przez takie firmy. Wszystkie te niejasności budzą zrozumiały sprzeciw zarówno u adwokatów, jak i u radców prawnych, ponieważ kolidują z interesem społecznym. Dopuszczenie do występowania przed sądami rejonowymi nieprzygotowanych do wykonywania zawodu prawników, nieobjętych – notabene – żadnymi ograniczeniami etycznymi, może powodować niebezpieczne sytuacje. Doradca nieobjęty kontrolą państwową ani samorządową będzie zagrożeniem dla interesów społecznych. Prezes przypomniał, że projekt ustawy jest prowadzony pod hasłem dostępu do zawodu rzeszy prawników bez aplikacji, nienależycie przecież wykształconych. Prezes wyraził osobistą refleksję, że można znieść egzamin na aplikację adwokacką, aby umożliwić wszystkim prawnikom odbycie szkoleń w zakresie doskonalenia zawodowego i kontroli dyscyplinarnej w celu pełnego zabezpieczenia interesów obywateli. W ostatnich latach procedury występowania przed sądami, jak i organami administracji zostały bardzo sformalizowane. Łatwo zatem bez wchłonięcia sporego zakresu wiedzy w danym przedmiocie popełniać błędy. Uczelnie, jak dotychczas, nie dają gwarancji wykształcenia w praktycznym zakresie postępowania w różnych sferach prawnych. Praktykę daje tylko dobra aplikacja.

Krótka dyskusja, w której udział wzięli adwokaci: dr Monika Strus-Wołos, Krzysztof Boszko i Zenon Marciniak, potwierdziła w zasadzie argumentację Prezesa NRA, który podniósł jednocześnie, że w Niemczech prawnicy są w dramatycznej sytuacji, gdyż państwo nie jest w stanie zagwarantować każdemu młodemu prawnikowi miejsca na rynku usług prawnych. Jest to problem ogólnoeuropejski, ponieważ państwo ma w interesie publicznym zapewnić dobry standard praktycznego wykształcenia aplikanta, ale nie może zapewnić mu już jako adwokatowi dopływu klientów do kancelarii.

Adwokat R. Dębowski poinformował o pracach informatycznych dla potrzeb Biura NRA. Podniósł, że konieczna jest wspólna wizja funkcjonowania strony „adwokatura. pl”. W związku z tym, że przepisy wymagają posiadania strony BIP, kluczowe będzie oddzielenie strony czysto informacyjnej od strony poświęconej zagadnieniom samorządowym. Członkowie Prezydium podjęli dyskusję związaną ze sprawami informacyjnymi zmierzającą do modernizacji strony internetowej. Wiceprezes adw. Z. Marciniak zaproponował tłumaczenie strony na język angielski w podstawowym zakresie. Te i inne zagadnienia informatyczne Prezydium zleciło adw. R. Dębowskiemu do dalszego prowadzenia.

Na pisemny wniosek adw. prof. P. Kruszyńskiego, Przewodniczącego Komisji ds. Działalności Publicznej Adwokatury, Prezydium rozszerzyło skład tej komisji, powołując do niej adw. adw. Tomasza Srogosza i Radosława Potrzeszcza.

Adwokat C. Jaworski, redaktor naczelny „Palestry”, złożył informację na temat pisma. „Palestra” zwiększa nakład o ok. 1500 egzemplarzy. Pismo przynosi określone dochody, jednak wydawanie „Rocznika OSNKW” generuje straty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Poinformował, że została wypowiedziana umowa na wydawanie „Rocznika”. Zaproponował, aby wyjątkowo na rok 2011 zawrzeć dodatkową umowę na wydawanie „Rocznika” w nakładzie 2000 egzemplarzy na ściśle określonych zasadach z przeznaczeniem dla aplikantów adwokackich, a sfinansowanego z funduszu szkoleniowego. Będzie on zawierał na płycie CD pełne orzecznictwo SN w sprawach karnych za lata 2003–2011. Po krótkiej dyskusji (adw. adw. K. Boszko i M. Gruszecka) Prezydium NRA zaakceptowało propozycje przedstawione przez adw. C. Jaworskiego.

Adwokat M. Pietkiewicz, Skarbnik NRA, omówiła wykonanie preliminarza budżetowego za I półrocze 2011 r. Podniosła, że niektóre komisje nie wykorzystały przydzielonych im środków finansowych. Niektóre okręgowe rady adwokackie zalegają z płatnością składek na fundusz administracyjny.

Adwokat S. Ciemny, Przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej, pozytywnie ocenił zachowanie dyscypliny budżetowej w I półroczu 2011 r. Wiceprezes NRA Z. Marciniak omówił sprawy finansowe dotyczące wygaszania użytkowania DPTA w Grzegorzewicach. Prezydium udzieliło adw. A. Siemińskiemu pełnomocnictwa do reprezentowania NRA w postępowaniu administracyjnym w sprawie Grzegorzewic. Prezydium delegowało adw. dr M. Strus-Wołos, mgr Joannę Sędek, adw. P. Wrześniowskiego i mgr. Łukasza Tkacza na szkolenie w PR Social Media.

Adwokat M. Pietkiewicz poinformowała o stanie rozmów w kwestii zawarcia ubezpieczenia OC dla adwokatów z odpowiednimi firmami brokerskimi.

Prezydium zdecydowało o dofinansowaniu publikacji dzieł wszystkich prof. Mariana Cieślaka oraz imprez ogólnoadwokackich (sportowe, kulturalne). Delegowano adw. M. Pietrzaka do Brukseli na jedno ze spotkań w sprawach dotyczących komisji praw obywatelskich. Delegowano kilka osób za staże zagraniczne do Francji (na koszt własny).

Prezydium upoważniło adw. dr Monikę Strus-Wołos do koordynacji prac związanych z przygotowaniem obchodów 30-lecia rocznicy uchwalenia Prawa o adwokaturze.

0%

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".