Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra
7-8/2014

70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Pełny spis treści

O nowej formie konsensualizmu w procesie karnym (art. 338a i 343a k.p.k.)
  • Radosław Koper
Poszerzenie możliwości konsensualnego rozstrzygania sporów prawnokarnych stało się faktem. W ustawie z 27 września 2013 r. nie tylko rozszerzono zakres stosowania dotychczas obowiązujących uregulowań tego typu, lecz ponadto ustanowiono nowe rozwiązania prawne w tej materii.
Instytucja proofing of witnesses przed międzynarodowymi trybunałami karnym
  • Hanna Kuczyńska
Instytucja „szkolenia świadków” (proofing of witnesses) oznacza spotkanie strony postępowania karnego – prokuratora lub obrońcy – z wezwanym przez siebie świadkiem, w trakcie którego to spotkania przygotowuje się świadka do przesłuchania w czasie rozprawy.
Dostęp do akt postępowania przygotowawczego na podstawie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej w świetle orzecznictwa sądów administracyjnych
  • Sylwia Spurek
W toku postępowania przygotowawczego akta sprawy mogą być udostępnione na podstawie art. 156 § 5 Kodeksu postępowania karnego ściśle określonym osobom. Co do zasady dostęp do tych akt mają strony, obrońcy, pełnomocnicy i przedstawiciele ustawowi. W wyjątkowych wypadkach akta mogą być udostępnione innym osobom. Czy po zakończeniu postępowania przygotowawczego można żądać udostępnienia tych akt na podstawie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej?
Wartość szkody jako wyznacznik społecznej szkodliwości czynu – uwagi na marginesie wyroku Sądu Najwyższego z 22 października 2013 r., V KK 233/13
  • Marek Derlatka
W wyroku z 22 października 2013 r. w sprawie V KK 233/13 Sąd Najwyższy uznał, że: „Do znamion przestępstwa określonego w art. 278 § 5 k.k. należy skutek w postaci przyjęcia w posiadanie lub użytkowanie odpowiedniego rodzaju energii bez względu na jej wielkość. Wartość energii nie ma zatem znaczenia dla bytu przestępstwa określonego w art. 278 § 5 k.k.”.
Ewolucja dostępu do akt postępowania przygotowawczego w zakresie wniosku o zastosowanie lub przedłużenie tymczasowego aresztowania w świetle proponowanych i nadchodzących zmian postępowania karnego
  • Adam Mura
Dostęp do akt postępowania różni się w zależności od tego, w jakiej fazie znajduje sie proces. Regułą stadium jurysdykcyjnego jest – z wyjątkiem wskazanym w art. 156 § 4 k.p.k. – pełna jawność akt postępowania w aspekcie wewnętrznym (art. 156 § 1 k.p.k.). Inaczej przedstawia się natomiast sytuacja w czasie trwania postępowania przygotowawczego, które z racji jego inkwizycyjnego charakteru jest postępowaniem o ograniczonej jawności.
Obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa osobistego w zakładzie karnym (areszcie śledczym)
  • Tomasz Przesławski
Na podstawie wielu przepisów ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (Dz.U. nr 90 poz. 557 ze zm.), dalej: k.k.w., jak również ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz.U. nr 79, poz. 523 ze zm.), dalej: u.s.w., wyprowadzić należy normę prawną, z której wynika, że w warunkach izolacji na Służbie Więziennej (SW) ciąży obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa osobom pozbawionym wolności.
Głosowanie nad winą oskarżonego a zasada in dubio pro reo
  • Dominik Zając
Obowiązujący Kodeks postępowania karnego w art. 111 przewiduje, że orzekanie o winie oskarżonego w razie wyrokowania przez sąd w składzie wieloosobowym będzie następować w drodze głosowania. Model powyższy uzupełniony jest o mechanizm uzyskiwania sztucznej większości, polegający na przyłączaniu głosów najmniej przychylnych podsądnemu do głosów najbardziej doń zbliżonych.
Podmioty uprawnione do ustanowienia pełnomocnika w procesie karnym
  • Justyna Lisińska
Aby proces karny toczył się bez zastrzeżeń, wymagana jest realizacja zasady kontradyktoryjności. Zgodnie z nią proces jest sporem równouprawnionych stron prowadzonym przed bezstronnym sądem. Opiera się ona także na rozdzieleniu funkcji procesowych i wyróżnieniu oskarżenia, obrony oraz orzekania.
Sytuacja prawna nieruchomości dyplomatycznych i konsularnych
  • Julian Sutor
Od niepamiętnych czasów utrzymywanie stałych, oficjalnych stosunków dyplomatycznych i konsularnych między państwami łączy się z posiadaniem przez obce przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne nieruchomości, zazwyczaj niewielkich, głównie pomieszczeń do celów związanych z wykonywaniem funkcji urzędowych.
Zjawisko sponsoringu – pozytywna czy negatywna praktyka rynkowa?
  • Justyna Kornaszewska
W obecnych czasach sponsoring i umowa sponsoringu zajmują własne, odpowiednie miejsce w marketingu i są niezbędnym narzędziem, ponieważ oferują szczególne korzyści, których nie może zaoferować ani sama reklama, ani same działania public relations.
Opodatkowanie nieruchomości przedsiębiorców – próba zmian czy już nowa zasada orzecznicza?
  • Piotr Kulik
Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 1991 nr 9, poz. 31 z późn. zm.), dalej: u.p.o.l., przez grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej rozumie się grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów pod tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.
W odpowiedzi na polemikę Ariela Falkiewicza
  • Jakub Żurek
Z dużym zainteresowaniem przeczytałem artykuł Ariela Falkiewicza. Autor odniósł się w nim krytycznie do wielu tez przedstawionych przeze mnie w publikacji dotyczącej europejskiego nakazu aresztowania (dalej: ENA). W niniejszym opracowaniu chciałbym ustosunkować się do niektórych z nich.
Czynności operacyjno-rozpoznawcze a postępowanie karne
  • Paweł Czarnecki
Dowody w procesie karnym są bez wątpienia warunkiem koniecznym dla prowadzenia każdego postępowania karnego. Polski model postępowania karnego przewiduje zasadę swobody dowodzenia i otwarty katalog środków dowodowych. Dowodem może być zatem każda informacja, której pozyskanie i wykorzystanie nie zostało zakazane odpowiednimi przepisami prawa.
Glosa do uchwały składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 grudnia 2013 r., I OPS 13/13*
  • Maciej Kiełbowski
Teza glosowanej uchwały brzmi: Niedołączenie przez skarżącego wymaganej liczby odpisów skargi i odpisów załączników, zgodnie z art. 47 § 1 p.p.s.a., jest brakiem formalnym skargi, o którym mowa w art. 49 § 1 w zw. z art. 57 § 1 p.p.s.a., uniemożliwiającym nadanie skardze prawidłowego biegu, który nie może być usunięty przez sporządzenie odpisów skargi przez sąd.
Glosa do wyroku Sądu Najwyższego z 8 października 2009 r., II CSK 153/09*
  • Arkadiusz Sadza
Teza glosowanego wyroku brzmi: Jeżeli pomimo braku dokumentu określonego w art. 485 k.p.c. został wydany nakaz zapłaty, to w postępowaniu toczącym się na skutek zarzutów nie stosuje się art. 493 § 3 i art. 495 § 2 i 3 k.p.c.
Glosa do postanowienia Sądu Najwyższego z 29 czerwca 2010 r., III CSK 293/09*
  • Michał Niedośpiał
Teza glosowanego orzeczenia brzmi: W przypadku zakwestionowania woli testowania na ustalenie, czy spadkodawca miał animus testandi, może mieć wpływ zachowanie się spadkodawcy po sporządzeniu własnoręcznego oświadczenia, które ma być uznane za testament. Nie bez znaczenia jest również ocena stosunków osobistych spadkodawczyni z jego spadkobiercami, jak również to, że chodzi o osobę spadkodawczyni, która dotychczas we właściwy sposób i we właściwej formie dokonała czynności prawnej obejmującej zrzeczenie się dziedziczenia po niej.
Glosa do wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 15 maja 2013 r., II AKa 90/13*
  • Aneta Michalska-Warias
Teza glosowanego wyroku brzmi: Przyjęcie jednej z przewidzianych w art. 197 § 1 k.k. form oddziaływania na ofiarę wyklucza jednoczesne przyjęcie, że wykorzystano jej stan bezradności w rozumieniu art. 198 k.k. Wykluczony jest kumulatywny zbieg przepisów art. 197 k.k. i art. 198 k.k.
Glosa do wyroku Sądu Najwyższego z 4 października 2013 r., III KK 158/13*
  • Blanka Stefańska
Teza glosowanego wyroku brzmi: Brak spójności pomiędzy czynem zarzuconym w postanowieniu o przedstawieniu zarzutu a zarzutem sformułowanym w akcie oskarżenia stanowi wadę formalną skargi, której usunięcie następuje w trybie określonym w art. 337 k.p.k.
Glosa do wyroku Sądu Najwyższego z 23 maja 2013 r., I CSK 515/12*
  • Maria Zuchowicz
Teza glosowanego wyroku brzmi: Nagroda wypłacona sportowcowi w ramach tzw. umowy sponsorskiej za zdobycie medalu olimpijskiego stanowi jego majątek osobisty.
Glosa do wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 27 października 2011 r., II Aka 261/11*
  • Zygmunt Kukuła
Teza glosowanego wyroku brzmi: Istotę zakazu karnego zawartego w art. 300 § 2 k.k. stanowi dobro prawne w postaci „obrotu gospodarczego” i to dobro określa zarazem przedmiot przestępczego ataku. Z kolei indywidualnym dobrem prawnym chronionym przez przepis art. 302 § 2 k.k. są majątkowe interesy wierzycieli ściśle powiązane z zobowiązaniem w postaci wierzytelności powstałej w ramach obrotu gospodarczego.
Adwokatura w Państwie Środka
  • Jacek Kędzierski
Trudno w to uwierzyć, ale 1/4 ludzkości jeszcze całkiem niedawno pozbawiona była dostępu do adwokata. Ba, wśród ponad miliarda ludzi nie było osób z wyższym wykształceniem prawniczym. W tym społeczeństwie nie obowiązywały kodeksy ani ustawy regulujące poszczególne gałęzie prawa.
Udział obrońcy w zawieraniu porozumień procesowych w prawie federalnym USA, Anglii i Włoch
  • Adam Bułat
Zagadnienia naukowe dotyczące konsensualizmu procesowego jawią się w dobie nowelizacji Kodeksu postępowania karnego (Dz.U. z 2013 r. poz. 1247) jako szczególnie interesujące. Istotnym problemem badawczym, zarówno z teoretycznego, jak i praktycznego punktu widzenia jest określenie funkcji, jaką w procesie zawierania tej swoistej umowy odgrywają oskarżyciel, oskarżony, jego obrońca oraz sąd.
Przegląd orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego (marzec–czerwiec 2014)
  • Michał Jackowski
W okresie od marca do czerwca 2014 r. zapadło kilka orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, które mogą okazać się istotne dla praktyki adwokackiej. W dniu 25 marca 2014 r., w sprawie SK 25/13, Trybunał badał kwestię konstytucyjności umorzenia postępowania przygotowawczego bez uzasadnienia postanowienia rozstrzygającego o tym. Skarżący konstytucyjnie podnosił, że brak uzasadnienia orzeczenia o umorzeniu dochodzenia powoduje, iż jego prawo do sądu jest iluzoryczne.
Europejski Trybunał Praw Człowieka – przegląd orzecznictwa
  • Marek Antoni Nowicki
Kwestie związane z zatrudnieniem, jak również sytuacjami odnoszącymi się do nosicieli wirusa HIV, objęte są sferą życia prywatnego. Trudno sobie wyobrazić inne podejście, jako że epidemia AIDS nie stanowi wyłącznie problemu medycznego. Jej skutki są odczuwalne we wszystkich sferach życia prywatnego.
Prawo do egzekucji wyroku jako element prawa do rzetelnej procedury w prawie europejskim
  • Tomasz Tadeusz Koncewicz
Prawo do rzetelnej procedury jest kluczowe dla wszystkich innych praw podmiotowych i jest traktowane jako prawo-parasol, zbierające, porządkujące i łączące cząstkowe prawa proceduralne wspólnym mianownikiem w postaci rzetelności procedury. Jeżeli spojrzeć na prawo do rzetelnej procedury w sposób kompleksowy, to wyróżnić możemy trzy integralne elementy tego prawa: dostęp do sądu, jakość procedury i efektywne egzekwowanie orzeczeń sądowych.
Czy osobie, która utraciła własność w wyniku zasiedzenia, przysługuje wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości za czas poprzedzający datę zasiedzenia od podmiotu, na którego rzecz zasiedzenie nastąpiło?
  • Ewa Stawicka
Problem zasygnalizowany w tytule kilkakrotnie ostatnimi czasy stawał się przedmiotem rozważań Sądu Najwyższego. W jednym z najnowszych rozstrzygnięć – wyroku z 19 września 2013 r., o sygnaturze I CSK 700/12 – eksponuje się tezę następującą.
Artykuł 167 k.p.k.: czy rzeczywiście podstawa dla nowego, kontradyktoryjnego modelu postępowania?
  • Antoni Bojańczyk
Nie będzie cienia przesady w stwierdzeniu, że rdzeniem normatywnym nowelizacji procedury karnej jest zmiana przepisu art. 167 k.p.k. Ma ona głęboki, czysto modelowy charakter. O ile o bardzo wielu korektach, które znalazły się w ustawie nowelizacyjnej, da się powiedzieć, że są tylko „szlifowaniem normatywnym”, któremu kodeks poddawany jest w zasadzie w trybie ustawicznym (co dowodzi tylko całkowitej fikcji założenia stabilności prawa karnego procesowego), i zapewne nic strasznego by się nie stało, gdyby nie zostały wprowadzone w życie, o tyle modyfikacja przepisu art. 167 k.p.k. ma na celu zasadniczą zmianę aksjologii procesu karnego.
Jeszcze o skręcie w lewo i wyprzedzaniu
  • Wojciech Kotowski
W miejscowości O. w obszarze zabudowanym jezdnia miała nawierzchnię asfaltową. Składała się z dwóch pasów ruchu, rozdzielonych białą linią przerywaną, przy czym jej łączna szerokość wynosiła 10,80 m. Po jej lewej stronie, patrząc w kierunku ruchu pojazdu kierowanego przez późniejszego oskarżonego, znajdował się wjazd na teren posesji, szerokości 9,60 m, który zmniejszał się w lejkowato wyprofilowane zwężenie do szerokości 6 m.
Niezbędny destruktor
  • Andrzej Tomaszek
Prawie trzydzieści lat temu pewien nadmiernie bezpośredni, może z racji zbliżającej się emerytury, sędzia wydziału karnego jednego z warszawskich sądów stwierdził, że surowość i represyjność wymiaru sprawiedliwości leży w najlepszym interesie palestry: „Nikt nie zapłaci adwokatowi tyle, co człowiek aresztowany, opuszczony i zagrożony karą, bo adwokat jest wtedy jego jedyną nadzieją. Im łagodniejsze będzie prawo, obrońca będzie mniej potrzebny, no to i mniej zarobi”.
Wolność kochali i rozumieli...
  • Adam Redzik
Powstanie Warszawskie, którego 70. rocznicę obchodzimy w bieżącym roku, pozostaje wydarzeniem nadzwyczaj ważnym w świadomości Polaków. Dowodem tego są liczne spory toczące się zarówno na forum naukowym, jak i społeczno-politycznym. Czasami ocierają się one o banał, gdy dzisiejsi młodzi ludzie pytają jeden drugiego: „jesteś zwolennikiem czy przeciwnikiem powstania?”
Największa bitwa Polski Podziemnej. W 70. rocznicę Powstania Warszawskiego
  • Marek Gałęzowski
„Brak istotnej pomocy poza paroma drobnymi zrzutami jest główną przyczyną, że Warszawa stała się miastem obleganym, a armia powst. zmuszona jest utrzymywać pozycję defensywną. Zlikwidowanie wielu pozostałych jeszcze w rękach Niemców punktów oporu stolicy jest niemożliwe wobec braku broni ofens. i amunicji (...) Wyjście z impasu i przezwyciężenie trudności bez poważnych zrzutów broni i amunicji jest niemożliwe.
Akcja „Burza” w Obszarze Warszawskim Armii Krajowej
  • Andrzej Bąkowski
Szybkimi krokami zbliża się 70. rocznica Powstania Warszawskiego. Od 25 lat w okolicach kolejnych rocznic „Godziny W” ukazują się dziesiątki publikacji dotyczących tego dziejowego dla Polaków wydarzenia. „Palestra” już kilkakrotnie łamy swe poświęcała Powstaniu Warszawskiemu i udziałowi w nim adwokatów i aplikantów adwokackich.
Szumowiny kinematografii (cz. 2) Spekulant pożera idealistę
  • Marek Sołtysik
Akt oskarżenia w sprawie „przeciwko Sikorowiczowi i towarzyszom” liczył trzydzieści sześć stron maszynopisu bez interlinii. Odczytany został w ciągu dwóch godzin w poniedziałek, 30 stycznia 1933, przed trybunałem krakowskiego sądu okręgowego.
Lucjan Halpern (1894–1940) – adwokat, żołnierz, ofiara Katynia
  • Aleksander Kopiński
Prowadząc badania nad biografią małżeństwa nauczycieli zasłużonych dla szkolnictwa łowickiego, Sergiusza i Heleny Halpernów, natrafiłem na wiele zaskakujących danych dotyczących młodszego brata mojego bohatera, Lucjana Halperna.
Tomasz J. Kotliński, Zwierzchnicy sądownictwa galicyjskiego
  • Ryszard Kałwa
Autor jest znanym badaczem środowisk prawniczych dawnej Galicji. Opublikował kilkadziesiąt artykułów, kilka książek, w tym wspólnie z Adamem Redzikiem obszerny podręcznik Historia Adwokatury. Jest też autorem biogramów już blisko stu sędziów krakowskich okresu Galicji i II RP, zamieszczanych w „Krakowskich Zeszytach Sądowych” (dalej: KZS) jako Poczet sędziów krakowskich.
Konferencja „The Spectrum of Style”, Nowy Jork, Stany Zjednoczone Ameryki, 4 kwietnia 2014 r.
  • Magdalena Niewelt
W dniu 4 kwietnia 2014 r. w Nowym Jorku odbyła się czwarta międzynarodowa konferencja prawna pt. „The Spectrum of Style”, zorganizowana przez Instytut Prawa Mody przy Uniwersytecie Fordham w Nowym Jorku.
Międzynarodowa konferencja naukowa „Pozaprocesowe pozyskiwanie dowodów i ich wykorzystywanie w procesie karnym”, Kraków, 22–23 maja 2014 r
  • Marzena Andrzejewska
  • Maciej Andrzejewski
W dniach 22–23 maja 2014 r. w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Pozaprocesowe pozyskiwanie dowodów i ich wykorzystywanie w procesie karnym”, zorganizowana przez Katedrę Postępowania Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konferencja stanowiła element projektu badawczego realizowanego przez Katedrę w ramach konkursu „Harmonia 4”, sfinansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.
Konferencja międzynarodowa „Jan Karski. Misja kompletna”, Lublin, 23–24 czerwca 2014 r.
  • Janusz Kanimir
Okrągła, setna rocznica urodzin Jana Karskiego była okazją do przeprowadzenia międzynarodowej konferencji „Jan Karski. Misja kompletna”. Organizatorami konferencji byli Towarzystwo Jana Karskiego (Jan Karski Society) z Nowego Jorku oraz Wydział Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej
Po powitaniu zebranych na posiedzeniu plenarnym członków NRA oraz zaproszonych gości i wstępnych formalnościach prezes NRA adw. Andrzej Zwara przedstawił sprawozdanie z działań Prezydium w ostatnim okresie. Podniósł temat zbliżających się obchodów 25-lecia Wyborów Czerwcowych i związanych z nimi uroczystości.
Z posiedzeń Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej
Prezes NRA adw. Andrzej Zwara przywitał przybyłych na posiedzenie. W imieniu własnym i Prezydium złożył podziękowanie i wyrazy uznania dla Izy Adwokackiej w Lublinie oraz szczególnie dziekanowi Stanisławowi Estreichowi za organizację posiedzenia plenarnego NRA oraz za wspaniałą atmosferę towarzyszących posiedzeniu NRA uroczystości 95-lecia lubelskiej izby.
Czas próby. Kartki z historii. Refleksje po seminarium „Obrony w sprawach politycznych a droga do wolności”, Warszawa, 2 czerwca 2014 r.
  • Marek Antoni Nowicki
Z okazji Święta Wolności Naczelna Rada Adwokacka wspólnie z Wydziałem Prawa i Administracji UW, pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego, zorganizowała 3 czerwca w auli starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego spotkanie zatytułowane „Obrony w sprawach politycznych a droga do wolności”. Jego inicjatorką była adw. Anisa Gnacikowska, przewodnicząca Komisji ds. Edukacji Prawnej przy NRA.
Bez nich nie byłoby wolności – Czerwcowa Gala Wolności, Warszawa, 10 czerwca 2014 r.
  • Izabela Matjasik
Bez nich nie byłoby wolności, a Adwokatura nie byłaby tym, czym jest dzisiaj. Adwokaci- ‑obrońcy w sprawach politycznych czasu PRL zostali wyróżnieni medalami, przyznanymi przez Naczelną Radę Adwokacką. Odebrali je podczas Czerwcowej Gali Wolności, 10 czerwca w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Uroczystość wpisana została w obchody Święta Wolności – 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r.
Pierwsza edycja Międzynarodowej Nagrody im. Rafała Lemkina dla sędziego Philippe’a Kirscha
  • Władysław Lutwak
Szerszemu odbiorcy umknęła informacja z grudnia 2013 r. o pierwszej edycji Międzynarodowej Nagrody im. Rafała Lemkina. Nagroda ta ustanowiona została 4 września 2013 r. przez Ministra Spraw Zagranicznych RP. Celem jej jest „przyczynianie się do pogłębiania wiedzy o zróżnicowanych korzeniach i konsekwencjach zbrodni ludobójstwa, a także poprawy mechanizmów zapobiegania masowym zbrodniom, poprzez m.in. tworzenie, konsolidowanie i propagowanie instrumentów prawnomiędzynarodowych w tej dziedzinie”.
Pośmiertnie uniewinniony po latach
  • Małgorzata Prusak-Zarębska
21 marca 2012 r. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów uniewinnił (II KK 189/11, LEX nr 1162673) skazanego w latach 1951–1952 urzędnika państwowego Mariana Sochańskiego . Pośmiertne uniewinnienie po tak długim czasie jest wyjątkiem w polskim wymiarze sprawiedliwości, choć „niesprawiedliwie skazanych” w latach PRL było wielu.
W imię prawa, reż. Dariusz Walusiak
  • Maciej Kwiek
W rocznicę zwycięstwa obozu „Solidarności” (25-lecia Wolności) ukazał się film dokumentalny dotyczący działalności Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych „Solidarności” i jej Społecznej Rady Legislacyjnej.
Adwokat dr Arkadiusz Radwan powołany przez Komisję Europejską do prac nad prawem spółek
W końcu maja br. Komisja Europejska poinformowała o powołaniu nowej grupy eksperckiej Informal Company Law Expert Group (ICLEG). Członkiem tejże grupy został Prezes Instytutu Allerhanda adw. dr Arkadiusz Radwan.
Adwokat Piotr Kardas profesorem nauk prawnych
Postanowieniem z 5 czerwca 2014 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał stałemu współpracownikowi „Palestry” adw. prof. dr. hab. Piotrowi Kardasowi tytuł profesora nauk prawnych.
Członek Kolegium, Prezes SN Lech K. Paprzycki profesorem nauk prawnych
W dniu 25 czerwca 2014 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wręczył członkowi Kolegium „Palestry”, Prezesowi SN prof. dr. hab. Lechowi K. Paprzyckiemu akt nominacyjny nadający tytuł profesora nauk prawnych.
Adwokaci na żagle! – regaty o tytuł Mistrza Polski już we wrześniu
Adwokackie Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie zostaną rozegrane w dniach 4–7 września 2014 r. w Węgorzewie i Ogonkach. Pasjonaci żeglarstwa zacierają ręce na wspólną rywalizację! A mogą być spokojni o sukces imprezy, bowiem Komandorem regat jest adw. Anisa Gnacikowska, organizacją mistrzostw zajmuje się firma SailingEvent, patronat nad imprezą objął zaś adw. Stanisław Estreich, przewodniczący Komisji Integracji Środowiskowej, Kultury, Sportu i Turystyki NRA, dziekan ORA w Lublinie.
ADWOKAT Mobilny System Pomocy Prawnej (opis systemu dla użytkownika)
Z myślą o szybkim i wygodnym dostępie do fachowej pomocy prawnej Izba Adwokacka w Opolu udostępniła użytkownikom urządzeń mobilnych specjalną aplikację ADWOKAT. Zaawansowana aplikacja została przygotowana w wersjach dla najbardziej popularnych dziś urządzeń mobilnych – smartfonów i tabletów, które pracują na systemach iOS (Apple) i Android.

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".