Poprzedni artykuł w numerze
I. Posiedzenie Prezydium NRA w dniu 8 kwietnia 2014 r.
Prezes NRA adw. Andrzej Zwara przywitał przybyłych na posiedzenie. W imieniu własnym i Prezydium złożył podziękowanie i wyrazy uznania dla Izy Adwokackiej w Lublinie oraz szczególnie dziekanowi Stanisławowi Estreichowi za organizację posiedzenia plenarnego NRA oraz za wspaniałą atmosferę towarzyszących posiedzeniu NRA uroczystości 95-lecia lubelskiej izby.
Zastępca sekretarza NRA adw. Bartosz Grohman złożył obszerne sprawozdanie z posiedzeń ORA w: Łodzi, Płocku, Krakowie, Szczecinie, Warszawie, Wałbrzychu, Opolu i Wrocławiu.
Zgodnie z życzeniem Prezydenta RP Adwokatura włączyła się do obchodów święta wolności (25-lecie). W związku z tym adwokaci: prof. Katarzyna Bilewska, Mirosława Pietkiewicz, Jerzy Glanc, Rafał Dębowski przedstawili kilka projektów związanych z przygotowaniem przez Adwokaturę uroczystości, w czasie których należy podkreślić udział adwokatów w procesie odzyskiwania wolności i ich zaangażowanie na rzecz wolnej i demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej.
Prezes NRA poruszył problematykę informatyzacji samorządu oraz funkcjonowania strony internetowej adwokatura.pl. Adwokat Rafał Dębowski zapewnił, że proces informatyzacji przyspieszył i w niedługim terminie powinien być finalizowany. Podniósł przy tym, że do NRA kierowane są zastrzeżenia do strony internetowej Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, jednakże organ ten działa w sposób autonomiczny i sam opracowuje swoją stronę internetową.
Prezydium NRA omówiło problematykę doręczeń pism sądowo-adwokackich, przyznało dotacje na konferencje i wydarzenia sportowo-towarzyskie. Postanowiono, że w rocznicę katastrofy smoleńskiej, 10 kwietnia, pod znajdującą się na ścianie budynku, w którym ma siedzibę NRA, tablicą upamiętniającą tragiczną śmierć czworga adwokatów członkowie Prezydium złożą kwiaty i zapalą znicze, a przedstawiciele adwokatury odwiedzą groby tychże adwokatów.
Prezes NRA poinformował o spotkaniu prezesów samorządów zaufania publicznego. Wiceprezes NRA adw. Jacek Trela stwierdził, że Sejm bez żadnych sprzeciwów zadecydował o likwidacji samorządu urbanistów.
Prezydium NRA przyjęło uchwałę nr 28/2014 z 1 kwietnia 2014 r. w przedmiocie przedłożenia opinii amicus curiae w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym w kwestii zgodności z postanowieniami Konstytucji RP przepisów art. 11, 14 i 19 ustawy z dnia 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób.
Uchwałą nr 29/2014 z 8 kwietnia 2014 r. rozszerzono skład osobowy Komisji Etyki i Komisji Współpracy z Zagranicą.
II. Posiedzenie Prezydium NRA w dniu 23 kwietnia 2014 r.
Posiedzenie otworzył prezes NRA adw. Andrzej Zwara. Po przyjęciu w głosowaniu tajnym uchwał merytorycznych w sprawach osobowych zastępca sekretarza NRA adw. B. Grohman zreferował problematykę wynikającą z protokołów ORA w: Płocku, Siedlcach, Kielcach, Lublinie, Białymstoku, Gdańsku, Rzeszowie i Częstochowie.
Zaproszony na posiedzenie Prezydium adw. Tomasz Korczyński, przewodniczący Komisji ds. Informatyzacji, przedstawił postęp prac związanych z wdrożeniem systemu informatycznego. W planie prac na 2014 r. została uwzględniona sprawa „odświeżania” stron internetowych Adwokatury. Prezes A. Zwara podkreślił ważność prac i stwierdził, że każdy adwokat może włączyć się do dyskusji w tej sprawie. Adwokat Jerzy Zięba skonstatował, że polityka informacyjna samorządu adwokackiego budzi w środowisku wiele zastrzeżeń. Członkowie Prezydium szczegółowo omówili problemy dotyczące stron internetowych. Zdecydowano, że Komisja ds. Informatyzacji zbierze oferty kilku firm graficznych, z których zostanie wybrane najlepsze rozwiązanie.
Adwokaci Anisa Gnacikowska, Jerzy Glanc, Jerzy Zięba oraz szefowa Biura Prasowego NRA Joanna Sędek przedstawili informacje związane ze zbliżającą się w maju 2014 r. akcją pro bono. Adwokat A. Gnacikowska przypomniała koncepcję powierzenia Szkole Wajdy realizacji filmu dokumentalnego o adw. Joannie Agackiej-Indeckiej. W dyskusji na ten temat udział wzięli też adw. Sławomir Ciemny i adw. Jerzy Glanc.
Rozważano kwestię zmian sposobu kolportowania „Palestry” (sprawę tę poruszano także na posiedzeniu Prezydium 6 maja 2014 r.) oraz zagadnienie legitymacji adwokackich. Prezydium powierzyło pilotowanie tej sprawy adwokatom Rafałowi Dębowskiemu oraz Dominice Stępińskiej-Duch.
Prezydium NRA powzięło uchwałę nr 30/2014, przyznającą odznakę „Adwokatura Zasłużonym” na wniosek ORA w Gdańsku następującym adwokatom: Romanie Orlikowskiej-Wrońskiej, Monice Piaseckiej, Weronice Nikołajewicz oraz Janowi Krajczyńskiemu.
Omawiano sprawę doręczeń sądowych. W dyskusji wypowiedzieli się na ten temat adwokaci Rafał Dębowski oraz Zenon Marciniak.
Adwokat Rafał Dębowski zreferował przebieg spotkania w dniu 19 kwietnia br. z członkami zarządu Poczty Polskiej i dyrektorami odpowiedzialnymi za jej pion biznesowy.
Omówiono sprawę organizacji obchodów rocznicy tzw. „wyborów czerwcowych” 1989 r. Analizowano sprawy związane z organizacją koncertu jubileuszowego oraz kosztami innych imprez, jak np. Przegląd Kina Prawniczego.
Zauważono, że posiedzenia plenarne NRA generują znaczne wydatki i należy dążyć do tego, aby w przyszłym roku posiedzenia plenarne odbywały się w Warszawie lub jej okolicach.
Zaostrzone zostaną kryteria przyznawania przez NRA pożyczek na zakup nieruchomości przez izby.
Rozważano sprawy dotyczące składania skarg przez klientów na adwokatów – stwierdzono, że powinna powstać procedura ich rozpatrywania.
Postulowano, aby na stronach internetowych Adwokatury ukazywały się informacje z posiedzeń parlamentarnych dotyczące jej spraw.
Prezydium NRA przyjęło uchwałę nr 31/2014 o następującej treści:
„W dniu 27 kwietnia 2014 r. odbędzie się kanonizacja Ojca Świętego Jana Pawła II. Adwokatura Polska, jak całe polskie społeczeństwo, czeka na to wydarzenie od dawna. Pełni wdzięczności za owoce pontyfikatu Jana Pawła II, będziemy szczególnie uroczyście świętować ten dzień nie tylko podczas oficjalnych uroczystości. Będziemy go obchodzić przede wszystkim w swoich sercach. Jan Paweł II był bowiem dla wielu z nas nie tylko Wielkim Papieżem – Polakiem. Był naszym przewodnikiem, autorytetem, pasterzem. Niech więc ten szczególny dzień będzie dniem jedności narodowej, radości i nadziei”.
III. Posiedzenie Prezydium NRA w dniu 6 maja 2014 r.
Po formalnościach wstępnych przyjęto w głosowaniu tajnym uchwały merytoryczne w sprawach osobowych, po czym zastępca sekretarza NRA adw. B. Grohman zreferował na podstawie przesłanych przez ORA protokołów i uchwał sprawy izb w: Zielonej Górze, Katowicach, Koszalinie, Wrocławiu, Białymstoku i Płocku.
Zastanawiano się, w jakiej formie proceduralnej załatwiać kwestię skarg klientów na sposób prowadzenia ich spraw przez adwokatów. W dyskusji na ten temat wypowiedzieli się adwokaci J. Glanc, A. Zwara, R. Dębowski i J. Trela. Problem powstał na skutek pytania w tej sprawie skierowanego do NRA przez Rzecznika Praw Obywatelskich.
Prezes A. Zwara podsumował dyskusję w sprawie sposobu dystrybucji „Palestry”, stwierdzając, że na posiedzeniu plenarnym NRA zostanie przedstawiony projekt uchwały w tej kwestii.
Omówiono kwestię organizacji koncertu w Filharmonii Narodowej upamiętniającego rocznicę 25-lecia „wyborów czerwcowych 1989 r.” oraz przy tej okazji podkreślania roli adwokatów jako obrońców politycznych w schyłkowym okresie PRL. Stwierdzono, że to oni będą głównymi bohaterami wieczoru, który będzie przede wszystkim uroczystością adwokacką.
Omawiano sprawy lokalowe izb w Opolu, Częstochowie i w Krakowie. Podjęto uchwałę nr 32/2014 o powołaniu na następną kadencję do Rady Naukowej OBA adwokatów prof. Wojciecha Cieślaka i dr hab. Moniki Zbrojewskiej. Uchwałą nr 33/2014 rozszerzono skład Komisji Współpracy z Zagranicą o osoby adwokatów Bolesława Matuszewskiego i Macieja Kuśmierczyka.
IV. Posiedzenie Prezydium NRA w dniu 20 maja 2014 r.
Po uwagach wstępnych, przyjęciu porządku obrad podjęto w głosowaniu tajnym uchwały merytoryczne w sprawach osobowych. Następnie zastępca sekretarza NRA adw. B. Grohman poinformował zebranych o przebiegu obrad i o podjętych uchwałach przez ORA w: Bielsku-Białej, Opolu, Płocku, Poznaniu, Radomiu, Częstochowie, Gdańsku, Białymstoku, Bydgoszczy, Wrocławiu i Siedlcach.
Prezydium przedyskutowało niezmiennie aktualny temat usług informatycznych, w tym napływu ofert. Wywiązała się dyskusja, w której udział wzięli adwokaci: A. Zwara, T. Korczyński, M. Szpakowski, J. Trela, J. Glanc, J. Zięba, Z. Gintowt oraz B. Grohman.
Odbyła się prezentacja aplikacji na urządzenia mobilne pn. „Znajdź Adwokata”. Do prac z przedstawicielami wybranej firmy Prezydium skierowało adw. Anisę Gnacikowską.
Adwokat Katarzyna Przyłuska-Ciszewska złożyła informację nt. działania Centrum Mediacyjnego przy NRA. W dyskusji prezes A. Zwara wyraził zaniepokojenie małą liczbą mediatorów. Adwokat Przyłuska-Ciszewska stwierdziła, że adwokaci nie kierują spraw do mediacji i siłą rzeczy tych mediacji się nie prowadzi. Centrum Mediacyjne ma dziewięćdziesięciu mediatorów, a do marca 2014 r. do mediacji wpłynęło 36 spraw. Adwokat J. Zięba zauważył, że do tej pory przypada jedna mediacja na trzech mediatorów. Wskazano, że brak jest odpowiednich szkoleń mediatorskich, a niektóre izby wręcz odmówiły ich przeprowadzania. Prezydium przyjęło sprawozdanie z działań Centrum Mediacyjnego i zobowiązało adw. Przyłuską-Ciszewską do opracowania w porozumieniu z Komisją Doskonalenia Zawodowego i Komisją Kształcenia Aplikantów Adwokackich programu obligatoryjnych szkoleń mediacyjnych.
Prezydium przyjęło do wiadomości informację dotyczącą projektu włączenia opłaty za „Palestrę” do składki samorządowej odprowadzanej przez ORA na rzecz NRA (uzależnionej od liczby adwokatów w izbie). Relację w tym zakresie złożył redaktor naczelny „Palestry” adw. Czesław Jaworski.
Przyjęto plan wizytacji przygotowany przez adw. Henryka Stablę, przewodniczącego Centralnego Zespołu Wizytatorów. Załatwiono sprawy finansowe związane z działalnością komisji działających przy NRA. Uczestnicy posiedzenia Prezydium doszli zgodnie do wniosku, że należy opracować zasady udzielania pożyczek przez NRA na potrzeby izb adwokackich.
„Szkoła Wajdy” wyceniła produkcję filmu o adw. Joannie Agackiej-Indeckiej na 300 000 zł. Z powodu wysokości tej kwoty uznano, że należy rozważyć inne możliwości uczczenia pamięci tragicznie zmarłej Prezes NRA.
Adwokat Anisa Gnacikowska poinformowała, że 3 czerwca 2014 r. odbędzie się seminarium pt. „Obrońcy w sprawach politycznych a Droga do Wolności”, organizowane w porozumieniu z samorządem studentów UW. Jako prelegenci wystąpią adwokaci Jacek Taylor, Andrzej Bąkowski, Ewa Milewska-Celińska, Edward Rzepka, Czesław Jaworski i Krzysztof Piesiewicz.
Prezydium przyjęło uchwałę nr 44/2014, powołującą w skład Komisji Współpracy z Zagranicą adw. Zuzannę Bluszcz, a odwołującą ze składu Komisji Etyki adw. Jolantę Zimoch.