Poprzedni artykuł w numerze
W rocznicę zwycięstwa obozu „Solidarności” (25-lecia Wolności) ukazał się film dokumentalny dotyczący działalności Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych „Solidarności” i jej Społecznej Rady Legislacyjnej. Wydaje się, że dziś już mało kto pamięta, że w latach 1980–1990 owo Centrum opracowało kilkadziesiąt społecznych projektów ustawodawczych (opublikowanych w książce: Obywatelskie Inicjatywy Ustawodawcze Solidarności 1980–90, Wyd. Sejmowe 2001), między innymi: założenia Konstytucji i Kodeksu cywilnego, Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu karnego wykonawczego, Kodeksu pracy oraz bardzo wiele ważnych projektów ustaw: ustawę o Prokuratorii Generalnej, ustawę o prawie prasowym, ustawę o wolnym dostępie do informacji w życiu publicznym, ustawę o ochronie konsumenta, ustawę o samorządzie terytorialnym, ustawę o ustroju sądów powszechnych, Ordynację wyborczą, ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustawę o Sądzie Najwyższym, ustawę o prokuraturze, ustawę o notariacie, ustawę o adwokaturze i wiele innych.
Inicjatorem powołania Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych „Solidarności” i jej Społecznej Rady Legislacyjnej był sędzia Kazimierz Barczyk, a pierwszym przewodniczącym rektor UJ prof. Stefan Grzybowski. Głównym miejscem prac Centrum był Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
Do współpracy przy działalności COIU „S” udało się pozyskać kilkuset wybitnych prawników, historyków i naukowców (blisko 200 osób). Wśród nich znajdują się osoby, które występują również w filmie: prof. Andrzej Mączyński, prof. Stanisław Waltoś, prof. Czesława Żuławska, adwokat Stanisław Kłys, prof. Andrzej Zoll, sędzia Włodzimierz Olszewski, adwokat Krystyna Sieniawska, adwokat Jacek Żuławski, bp Tadeusz Pieronek, prof. Janusz Barta, dr Tadeusz Syryjczyk, prof. Stanisław Grodziski, prof. Aleksander Koj.
Film W imię prawa można obejrzeć pod adresem: www.coiu.pl