Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra
5-6/2011

Autor okładki: Krzysztof Ciesielski

Pełny spis treści

O ojczyźnie, państwie, prawie, moralności oraz Europie ducha
  • Jan Paweł II
Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka jest też wielkim obowiązkiem. Analiza dziejów dawniejszych i współczesnych dowodzi, że Polacy mieli odwagę, nawet w stopniu heroicznym, dzięki której potrafili wywiązywać się z tego obowiązku, gdy chodziło o obronę ojczyzny jako naczelnego dobra. Nie oznacza to, że w niektórych okresach nie można było dostrzec osłabienia tej gotowości do ofiary, jakiej wymagało wprowadzanie w życie wartości i ideałów związanych z pojęciem ojczyzny. Były to te momenty, w których prywata oraz tradycyjny polski indywidualizm dawały o sobie znać jako przeszkody.
Jan Paweł II - obrońca praw ludzkich
  • Jacek Kędzierski
Kościół papieża Jana Pawła II stał się Kościołem bardzo obecnym w świecie poprzez dialog z „siłami rządzącymi światem”. Charakterystyczne jest określenie strony dialogu: „siły rządzące światem”. Oznacza ono, że Kościół Jana Pawła II nie uważa się za „siłę rządzącą światem”. Jan Paweł II podkreślał, że Kościół, którego jest głową, jest Kościołem Chrystusa, który Piłatowi powiedział: „Królestwo moje nie jest z tego świata”, on zaś jest na świecie, aby dać świadectwo prawdzie.
Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II w kontekście obowiązującego prawa kanonizacyjnego
  • Gabriel Bartoszewski
Beatyfikacja papieża Jana Pawła II w tak krótkim czasie po śmierci wzbudziła powszechną radość i nadzieję. Jednocześnie fakt, że doszło do niej tak szybko, u niektórych ludzi może zrodzić wątpliwości, czy zostało zachowane obowiązujące prawo kanonizacyjne. Przedmiotem niniejszego artykułu jest prześledzenie przebiegu całego procesu w kontekście obowiązujących obecnie przepisów prawa kanonizacyjnego, oczywiście w ramach dostępnych informacji dotyczących ostatniego okresu prowadzenia procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.
Kontradyktoryjność i prawda w procesie cywilnym
  • Monika Szymura
  • Radosław Jamroży
Kontradyktoryjność (sporność) stanowi podstawową zasadę procesu cywilnego, wyodrębnioną w nauce prawa już w XIX wieku . Istota jej sprowadza się do nałożenia na strony procesu obowiązku wykazywania inicjatywy w zakresie materiału dowodowego, tak by uzyskać korzystne dla siebie rozstrzygnięcie sporu zawisłego przed sądem. Aktywności stron towarzyszy w zasadzie bierność sądu, którego rola sprowadza się do rozstrzygnięcia sporu w oparciu o materiał zaoferowany przez strony.
Zasady konstrukcyjne pojęcia nieruchomości – postulaty de lege ferenda
  • Piotr Podleś
Celem niniejszego artykułu jest odtworzenie z przepisów dotyczących nieruchomości podstawowych zasad konstrukcyjnych oraz znalezienie ich sensu ekonomicznego. Zasady te mogą następnie być pomocne przy wykładni tych przepisów oraz przy formułowaniu postulatów de lege ferenda.
Samoistna kara grzywny – propozycje reformy
  • Maciej Małolepszy
Analizując aktualną politykę karną, nasuwają się następujące spostrzeżenia. Karą dominującą w orzecznictwie sądowym jest kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, która stanowiła w roku 2008 około 60,5% wszystkich prawomocnie orzeczonych kar. Kara ograniczenia wolności oraz samoistna kara grzywny mają znacznie mniejszy udział, który wynosi odpowiednio 11% oraz 19,5%. Około 9% kar stanowią kary bezwzględnego pozbawienia wolności.
Analiza DNA w ekspertyzach kryminalistycznych
  • Maria Szczepaniec
Badanie DNA przeprowadzone przez biegłego w ramach ekspertyzy genetycznej stanowi pełnowartościowy dowód formalny. Opinia biegłego wyrażona w ekspertyzie genetycznej podlega swobodnej ocenie sądu, tak jak inne dowody. Zagadnienie dotyczące przeprowadzania badań genetycznych w postępowaniu karnym regulowane jest w Kodeksie postępowania karnego oraz w ustawie z 17 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o Policji. Unormowania przyjęte w ustawie pozostają w zgodzie z Rekomendacją Nr (92) 1 Komitetu Ministrów Rady Europy z 10 lutego 1992 r. w sprawie wykorzystania analizy DNA w postępowaniu karnym.
Wykorzystanie dowodu z DNA na przykładzie postępowań karnych
  • Monika Lewandowska
Analiza DNA oraz oparta na niej ekspertyza hemogenetyczna po raz pierwszy zafunkcjonowała w wymiarze sprawiedliwości w Wielkiej Brytanii w 1986 roku, kiedy to przyczyniła się do ustalenia rzeczywistego sprawcy zabójstwa dwóch czternastoletnich dziewczynek i uwolnienia, wcześniej podejrzanego o popełnienie tej zbrodni, niewinnego człowieka.
Problemy wymiaru kary za podżeganie lub pomocnictwo (art. 22 § 2 k.k.)
  • Piotr Gensikowski
W świetle rozwiązań przyjętych w Kodeksie karnym z 1997 r. wymiar kary za nakłonienie do dokonania czynu zabronionego lub za ułatwienie dokonania czynu zabronionego zależy od stadium zaawansowania działalności przestępczej sprawcy bezpośredniego. W razie zrealizowania przez sprawcę znamion czynu zabronionego, do którego został nakłoniony lub co do którego udzielono mu pomocy, sąd wymierza karę za podżeganie lub pomocnictwo w granicach zagrożenia przewidzianego za sprawstwo (art. 19 § 1 k.k.), przy czym wymierzając karę za pomocnictwo, można zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary (art. 19 § 2 k.k.).
Europejski nakaz dowodowy - kwestie implementacyjne (cz. 2)
  • Agnieszka Serzysko
W art. 11–19 Decyzji o europejskim nakazie dowodowym (END) przedstawiono zagadnienia odnoszące się do procedur i gwarancji dotyczących państwa wykonującego. Pierwszą z istotnych kwestii z tego zakresu jest uznanie i przekazanie w trybie END. Warunki, na jakich ma dojść do przekazania dowodów na podstawie END, zostały opisane w art. 11 Decyzji o END. Artykuł ten jednocześnie stanowi podstawę do nieuznawania oraz niewykonania END.
Kilka uwag o niekonstytucyjności dekretów stanu wojennego – w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 16 marca 2011 r.
  • Piotr Sendecki
I. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 16 marca 2011 r. (sygn. akt K 35/08), w którym orzeczono o niezgodności z Konstytucją oraz z Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych dwóch dekretów Rady Państwa, wydanych 12 grudnia 1981 r., ma charakter symboliczny. Gdyby nie Heglowskie konotacje, można by powiedzieć, że sprawiedliwości dziejowej stało się zadość. Oddanie sprawiedliwości pokrzywdzonym, choćby symboliczne, ma zawsze wymiar moralny.
Restrykcyjne podchodzenie do kwestii oznaczania miejsca zamieszkania zgodnie z art. 126 § 2 kodeksu postępowania cywilnego może ograniczać prawo do sądu
  • Monika Gąsiorowska
  • Jana Sawicka
Okazuje się, że pozwanie znanego dziennikarza o ochronę dóbr osobistych wcale nie jest takie proste. Wiele sądów uważa, że w pozwie należy wskazać adres zamieszkania dziennikarza, adres zaś redakcji, gdzie dziennikarz regularnie publikuje, nie jest wystarczający jako adres do doręczenia pozwu.
Wyrok Sądu Okręgowego w Białymstoku z dnia 19 stycznia 2011 r., sygn. Akt V Ua 54/10
Sąd Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (...) po rozpoznaniu sprawy z odwołania Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Białymstoku o zasiłek pogrzebowy na skutek apelacji Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku od wyroku Sądu Rejonowego Sądu Pracy w Białymstoku z dnia 25 października 2010 r. (sygn. akt VI U 366/10) postanowił, iż: I. Zmienia zaskarżony wyrok w ten sposób, że przyznaje Okręgowej Radzie Adwokackiej w Białymstoku prawo do zasiłku pogrzebowego z tytułu poniesienia kosztów pogrzebu Witolda Andrzeja L. II. Zasądza od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Białymstoku na rzecz Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku kwotę 30 (trzydziestu) złotych tytułem zwrotu kosztów procesu.
Zdatność arbitrażowa sporów o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego z powodu nieważności czynności prawnej
  • Karol Weitz
I. Zgodnie z art. 1157 k.p.c., jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, strony mogą poddać pod rozstrzygnięcie sądu polubownego spory o prawa majątkowe lub spory o prawa niemajątkowe – mogące być przedmiotem ugody sądowej, z wyjątkiem spraw o alimenty. W świetle przytoczonego postanowienia warunkiem zdatności arbitrażowej sporów, zarówno wówczas, gdy dotyczą one praw majątkowych, jak i wtedy, gdy obejmują prawa niemajątkowe, jest ich zdatność ugodowa. W nauce poświęcono już sporo miejsca próbom wyjaśnienia zakresu zdatności ugodowej sporów jako warunku ich zdatności arbitrażowej, wskazując jednak wątpliwości, które mogą w tym kontekście powstawać w odniesieniu do różnych kategorii sporów.
Glosa do wyroku Sądu Najwyższego z 23 lutego 2006 r., II CSK 131/05
  • Jacek Kołacz
Teza glosowanego wyroku brzmi: Upoważnienie powoda przez pozwanego do wystawiania faktur VAT bez podpisu może być traktowane jako zaakceptowanie przez dłużnika rachunku uzasadniające wydanie przez sąd nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym (art. 485 § 1 pkt 2 k.p.c.).
Glosa do wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 17 czerwca 2009 r., II AKa 93/09*
  • Jerzy Kulesza
Teza glosowanego wyroku brzmi: W nowym stanie prawnym (po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 16 kwietnia 2009 r. – P 11/08) nie ma podstaw, by pozbawienie praw publicznych ograniczać do skazania za zabójstwo kwalifikowane. Oznacza to, że ten środek karny można orzekać za każde zabójstwo (i inne przestępstwa) spełniające przesłanki przewidziane w art. 40 § 2 k.k.
Prawa podejrzanego w amerykańskiej procedurze karnej
  • Agnieszka Baj
Genezy prawa karnego i procedury karnej USA należy poszukiwać w prawie angielskim. Jednak od momentu obowiązywania Magna Charta z 1215 r. prawo angielskie, a tym bardziej prawo amerykańskie, przeszło istotną ewolucję, zachowując jednocześnie ogólne rozwiązania charakterystyczne dla modelu anglosaskiego.
Przegląd orzecznictwa Sądu najwyższego z zakresu prawa i postępowania cywilnego
  • Zbigniew Szonert
Uchwała pełnego składu Izby Cywilnej z 31 marca 2011 r., III CZP 112/10, rozstrzygnęła międzyczasowy problem podstawy prawnej oraz zakresu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną wadliwą decyzją administracyjną.
Przegląd orzecznictwa naczelnego sądu administracyjnego
  • Zbigniew Szonert
Niekonkurencyjność nadzwyczajnych trybów wzruszania decyzji prawomocnych Skarga kasacyjna w przedmiocie zmiany decyzji administracyjnej, dotycząca zmiany procentowej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntów, dała podstawę Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu sformułowania ważnych dla praktyki orzeczniczej tez.
Przegląd orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego (luty–kwiecień 2011)
  • Michał Jackowski
Wśród licznych orzeczeń wydanych w okresie od lutego do kwietnia 2011 r. warto zwrócić uwagę na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 15 marca 2011 r. w sprawie P 7/09. Rozstrzygnięto w nim, że art. 95 ust. 1 Prawa bankowego z 29 sierpnia 1997 r. w części, w jakiej nadaje moc prawną dokumentu urzędowego księgom rachunkowym banku i wyciągom z nich, w odniesieniu do praw i obowiązków wynikających z czynności bankowych w postępowaniu cywilnym prowadzonym wobec konsumenta, jest niezgodny z art. 2, art. 32 ust. 1 zd. pierwsze i art. 76 Konstytucji RP.
Europejski Trybunał Praw Człowieka – przegląd orzecznictwa (styczeń–marzec 2011 r.) (cz. 1)
  • Marek Antoni Nowicki
Jeśli zdarzenie było tragiczne, ale przypadkowe, a jego źródłem nie było wcześniej powstałe bezpośrednie ryzyko dla życia, nie może wchodzić w grę odpowiedzialność państwa, bo to oznaczałoby nadmierne rozszerzenie granic jego odpowiedzialności. Orzeczenie Berü v. Turcja, 11.1.2011 r., Izba (Sekcja II), skarga nr 47304/07, § 47.
Przegląd Orzecznictwa Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
  • Waldemar Gujski
Nigdzie indziej jak w prawie pracy znajduje potwierdzenie powszechnie znana reguła „praktyka wyprzedza rozwiązania prawne”. Wzorcowym tego przykładem jest potrzeba prawnego uregulowania zwolnienia pracownika w okresie biegnącego wypowiedzenia umowy o pracę z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. To rozwiązanie, będące dziś już właściwie standardem w relacjach pracodawca–pracownik, ma niezwykle kontrowersyjny charakter i pociąga za sobą daleko idące konsekwencje.
Autonomia proceduralna państw członkowskich Pragmatyczne przewartościowanie czy pryncypialne utrzymywanie status quo? (cz. 1)
  • Tomasz Tadeusz Koncewicz
Prawnicy są jak rzemieślnicy. Ich narzędziem pracy są słowa, którym nadają zdefiniowane znaczenie. Zakładamy, i założenie to sprawdza się w 90, a może nawet 99% przypadków, że niektóre słowa mają znaczenie tak jasne, że nie wymagają prawnej definicji […] Te słowa, stare jak sam język, stanowią ważny składnik prawniczego słownika. W pewnych jednak sytuacjach przestają one być narzędziami adekwatnymi w procesie prawniczej analizy […] Istniejące kategorie prawne muszą zostać rozciągnięte i ponownie zdefiniowane, aby sprostać nowym problemom, przed którymi stajemy. Prawnik, który nie jest w stanie w ten sposób dostosować swojego słownika, zaakceptować nowych pomysłów oraz je wykorzystać, jest jak rzemieślnik bez narzędzi.
Zdążyć przed Panem… Legislatorem. O inicjatywie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego zmiany postępowania karnego
  • Paweł Czarnecki
22 lutego 2011 r. przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego (dalej: Komisja), prof. Andrzej Zoll, złożył na ręce Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego i niektórych innych ustaw. Ten czterdziestostronicowy projekt oraz dołączone do niego stustronicowe uzasadnienie są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości i zapewne już wkrótce staną się przedmiotem dyskusji wśród przedstawicieli zawodów prawniczych.
Czy obrońcy wolno złożyć przemówienie końcowe na piśmie?
  • Antoni Bojańczyk
1. Wielorakiego rodzaju argumenty przemawiają zdecydowanie za tym, by co do zasady opowiedzieć się stanowczo przeciwko takiemu rozwiązaniu procesowemu. Przede wszystkim chodzi tu o argumenty natury formalnej. Akurat w tym przypadku są one nader wymowne i bardzo silne, jednoznacznie przesądzając cały problem w kierunku ujemnej odpowiedzi na tytułowe pytanie.
Czy orzekanie o tak zwanym wyłączeniu niektórych składników przedwojennych majątków ziemskich spod zakresu działania dekretu z 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej odbywa się w trybie administracyjnym?
  • Ewa Stawicka
Kwestia trybu rozstrzygania o tym, czy dana nieruchomość, wchodząca przed wybuchem II wojny światowej w skład majątku ziemskiego, który następnie – z racji obszaru – podpadł pod działanie dekretu o przeprowadzeniu reformy rolnej, uległa z mocy prawa nacjonalizacji wraz z całym tym majątkiem, czy też skutek upaństwowienia jej nie dotyczył, była od wielu lat przedmiotem sporów w praktyce. Ostateczny wynik polemik na ten temat został przesądzony niedawną uchwałą siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, zapadłą 10 stycznia 2011 r. pod sygnaturą I OPS 3/10, która przyniosła twierdzącą odpowiedź na pytanie postawione w tytule niniejszego tekstu.
Oskarżyciel posiłkowy sprawcą wypadku drogowego
  • Wojciech Kotowski
Był to jeden z wielu wypadków drogowych z udziałem samochodu i roweru. Należy jednak podkreślić, że sąd, rzetelnie i wnikliwie analizując zebrany w sprawie materiał dowodowy, ustalił graniczący z pewnością stan faktyczny, a to z kolei w toku budowania właściwych wniosków doprowadziło do słusznego rozstrzygnięcia. W ten sposób sąd wykazał kruchość aktu oskarżenia. Niemałą zasługę można przypisać adwokatowi oskarżonego, który z uporem dążył do ujawnienia prawdy. Wyrok jest prawomocny.
Stanowienie prawa – jakość prawa
  • Witold Wołodkiewicz
In legibus magis simplicitas quam difficultas placet – „W prawie podoba się bardziej prostota niż zawiłość” (Instytucje Justyniana 2,23,7). Leges ab omnibus intellegi debent – „Ustawy powinny być zrozumiałe dla wszystkich” (Kodeks Justyniana 1,14,9). Cytowane powyżej dwa fragmenty z kodyfikacji cesarza Justyniana – znajdujące się na kolumnach Sądu Najwyższego w Warszawie – wyrażają odwieczną ideę prostoty i zrozumiałości prawa.
„Ruch Społeczny” (1898–1899) – czasopismo prawno-polityczne prof. Antoniego Górskiego
  • Adam Redzik
Prezentowane czasopismo ukierunkowane było na kwestie związane nie tylko z prawem publicznym, ale i z polityką. Lwia część opublikowanych w nim materiałów dotyczy jednak zagadnień administracji i prawa politycznego, dlatego wypada przypomnieć ten zapomniany dziś periodyk, mimo że wychodził on w ostatnich latach dziewiętnastego stulecia.
Pitaval drogowy
  • Stanisław Milewski
W warszawskiej prasie brak jest śladów, by przed końcem XIX wieku na wokandy tutejszych sądów trafiały sprawy związane z wypadkami drogowymi. Gdyby takie były, „Gazeta Sądowa Warszawska” niewątpliwie nie omieszkałaby napisać czegoś na ten temat, jako że jej redaktorzy pilnie śledzili wszelkie jurydyczne nowinki. Owszem, zdarzały się drobne procesy o odszkodowania, ale powodowie ograniczali swe żądania do zwrotu kosztów leczenia obrażeń, odniesionych na ogół w niewielkich kolizjach pojazdów konnych.
Odgłosy wiosny
  • Marian Filar
Pochwała wytrawnego wina
  • Andrzej Tomaszek
Na wstępie wyjaśnienie. Nie chodzi o trunki, ale o dojrzałość. Będę chwalił dojrzałość i żądał jej docenienia. Czynię to, nie bez przyjemności, z następujących powodów. Po pierwsze, bo z pochwałą dojrzałości mamy zbyt rzadko do czynienia, gdyż gładko przyjmowane zachodnie wzorce kulturowe skłaniają do lansowania wiecznej młodości (model Piotrusia Pana) i pomijania upływu czasu. Dojrzałość jest dziś niemodna, a starości wypada nie zauważać. Liczy się młodość i przynależna jej uroda, świeżość i luz. Bez względu na wiek metrykalny aprobuje się infantylność i spontaniczność, czy nawet emocjonalne rozchwianie. Dorosłość ma wymiar bardziej fizyczny niż duchowy.
Papież Jan Paweł II. Garść refleksji bardzo osobistych
  • Andrzej Bąkowski
Szybko zbliża się radosny dzień beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II, polskiego papieża, jak często nazywał Go świat. Jesteśmy zatem na progu wielkiego wydarzenia w życiu Kościoła rzymskokatolickiego. Tekst ten to w istocie tylko niewielka garść bardzo osobistych uwag i spostrzeżeń związanych z życiem Jana Pawła II, opartych na lekturze książek, publicystyki, i – co nie mniej ważne – na wizjach medialnych, dotyczących wielkiego Polaka, który w drugiej połowie XX wieku i na początku III tysiąclecia wyznaczał nowe drogi naszemu Kościołowi. Ale nie tylko. On przez swą naukę wskazywał wszystkim, którzy Go słuchali, jak żyć godnie, uczciwie, sprawiedliwie i pięknie. Żyć w pokoju, szacunku dla bliźnich.
Zła karta Ronikiera (cz. 3). Bukiet bzu wynieść, pozostawić rewolwer!
  • Marek Sołtysik
„Panowie sędziowie! Kiedy w czwartek, 12 maja, Stanisław Chrzanowski długo nie powracał do domu, to wśród różnych przypuszczeń, co się z nim stać mogło, jedno z pierwszych miejsc w umyśle ojca, obecnie powoda cywilnego, zajęła myśl, «czy nie przyjechał hr. Ronikier i nie zrobił co złego mojemu synowi» – wykluczając oczywista możliwość zabójstwa.
Udział adwokatów w III powstaniu śląskim – w związku z 90. rocznicą powstania
  • Jan Polewka
  • Władysław Lutwak
Pierwsze Powstanie Śląskie wybuchło 16 sierpnia 1919 r. w związku z aresztowaniem śląskich przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej, a także niezadowoleniem miejscowych Polaków z terroru i represji niemieckich, których przejawem była m.in. masakra w Mysłowicach (z 15 sierpnia 1919 r.). Stłumione zostało przez Niemców do końca sierpnia 1919 r.
Bronisław Bartusiak, Kara śmierci w świetle sporu o racjonalizację kary
  • Lech Paprzycki
1. Wydawnictwo na okładce książki prezentuje Autora jako doktora, zapewne nauk prawnych, filozofa związanego z dwoma uniwersytetami, którego głównym obszarem zainteresowania jest prawo karne (teoria kary, kara śmierci), etyka, teoria zarządzania, filozofia oraz teologia duchowości. To chyba jednoznacznie świadczy, że mamy do czynienia z człowiekiem nie tylko niebagatelnej i różnorodnej wiedzy, ale także sporego doświadczenia życiowego. Nie sposób zakładać, że taki autor nie ma dość kompetencji, by wypowiadać się na temat kary śmierci, i to z zachowaniem dystansu do podejmowanej problematyki, a nie z pozycji jej zwolennika albo przeciwnika.
Grażyna Cern, Podejmowanie uchwał przez organy spółek kapitałowych
  • Katarzyna Bilewska
Problematyka uchwał organów spółek kapitałowych jest od pewnego czasu przedmiotem ożywionych dyskusji w doktrynie, a także wypowiedzi orzecznictwa. Toczy się ona zasadniczo w dwóch płaszczyznach: istoty uchwały i jej klasyfikacji w systemie zdarzeń prawnych oraz kategorii sankcji i skutków wadliwych uchwał podejmowanych przez organy spółek. Dokonany przez Autorkę wybór tematu rozprawy stanowi więc wyraz aktualnych tendencji w polskim piśmiennictwie z zakresu prawa cywilnego i handlowego, choć nie jest pierwszym książkowym ujęciem tej problematyki.
Międzynarodowa Konferencja „Etyka zawodów prawniczych w praktyce – wzajemne relacje i oczekiwania, Kazimierz Dolny, 14–15 kwietnia 2011 r.
  • Adam Redzik
Organizatorami przedsięwzięcia były: Izba Adwokacka w Lublinie, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Lublinie oraz Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury (dalej: KSSiP). Konferencję rozpoczął dyrektor KSSiP sędzia Leszek Pietraszko, który powitał zaproszonych gości oraz uczestników, a następnie odwołał się do wypowiedzi sędzi SN Teresy Romer, która powiedziała niegdyś, że „w zawodach prawniczych warstwa etyczna jest niezmiernie istotna”. Zauważył też, że samorządy adwokacki i radcowski mają podobne wyobrażenia na temat etyki prawnika. Wyraził również nadzieję, że obrady pozwolą na konstruktywną dyskusję i wymianę opinii nie tylko pomiędzy przedstawicielami zawodów prawniczych w Polsce, ale również na porównanie polskich doświadczeń z amerykańskimi.
Posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej
  • Andrzej Bąkowski
Posiedzenie plenarne NRA w dniu 26 marca 2011 r. rozpoczęło się od powitania wszystkich zebranych członków NRA i zaproszonych gości przez Prezesa adw. A. Zwarę.
Z prac Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej
  • Andrzej Bąkowski
Prezydium NRA w dniu 25 marca 2011 r. przyjęło w głosowaniu tajnym uchwały merytoryczne w sprawach osobowych. Sekretarz Prezydium adw. K. Boszko zreferował sprawy ORA w Lublinie, Kielcach, Bielsku-Białej, Płocku, Olsztynie i Katowicach. Poinformował też o kuriozalnym przypadku zawieszenia adwokata przez prokuratora w wykonywaniu zawodu w jednej z izb adwokackich. Prezes NRA A. Zwara stwierdził, że odpowiedni materiał w tej sprawie zostanie przedstawiony Prokuratorowi Generalnemu i Ministrowi Sprawiedliwości.
Konferencja Kierowników Szkolenia Aplikantów, Kazimierz Dolny, 6–8 maja 2011 r.
  • Małgorzata Gruszecka
W dniach 6–8 maja br. w Kazimierzu nad Wisłą odbyła się kolejna Konferencja Kierowników Szkolenia Aplikantów Adwokackich. Oprócz przedstawicieli okręgowych rad adwokackich i kierowników szkolenia aplikantów z 24 izb z całego kraju oraz członków Komisji doskonalenia zawodowego i kształcenia aplikantów NRA wśród uczestników Konferencji byli m.in.: Prezes NRA adw. Andrzej Zwara, SSA Rafał Dzyr – zastępca Dyrektora KSSiP, adw. prof. dr hab. Piotr Kardas, adw. Krystyna Skolecka-Kona, zastępca Przewodniczącego Trybunału Stanu adw. Andrzej Grabiński, SSO Jacek Szerer – wykładowca KSSiP, Jerzy Zięba – dziekan ORA w Kielcach, Joanna Kaczorowska – dziekan ORA w Płocku.
Seminarium „Adwokatura – biznes czy profesja”, Porto (Portugalia), 14–15 kwietnia 2011 r.
  • Zygmunt Stęchły
  • Paweł Krupa
W dniach od 14 do 16 kwietnia 2011 r. odbyło się w Porto w Portugalii seminarium, którego temat organizatorzy określili (obrady toczyły się po angielsku) The Business of Law and the Profession of Law, co w wolnym tłumaczeniu można wyrazić określeniem: Adwokatura – biznes czy profesja. Seminarium zorganizował pod auspicjami Międzynarodowego Związku Adwokatów w Paryżu (Union International des Avocats) Krajowy Komitet UIA w Portugalii – Komisja Przyszłości Zawodu Adwokackiego we współdziałaniu z Radą Adwokacką w Porto i Izbą Handlową w Porto.
Izba wrocławska - Spotkanie z ks. ppłk. dr. Jerzym Rasiakiem – autorem dokumentu o życiu Karola Wojtyły, połączone z projekcją filmu
  • Sylwia Prokopowicz
W czwartkowe popołudnie, 3 marca 2011 r., na zaproszenie Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej – adw. Andrzeja Malickiego oraz Sekretarza Okręgowej Rady Adwokackiej – adw. Sławomira Krzesia, zebrani w „Klubie Adwokackim” adwokaci i aplikanci adwokaccy uczestniczyli w niezwykłym spotkaniu z człowiekiem, który miał zaszczyt i możliwość osobiście poznać jednego z najwybitniejszych Polaków – Ojca Świętego Jana Pawła II.
XV Finał Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego, ELSA, Białystok 2011
  • Joanna Dębowska
W dniu 16 kwietnia 2011 r. w Sądzie Rejonowym w Białymstoku odbył się finał XV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego, organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland. O tytuł najbieglejszego krasomówcy rywalizowało 15 zwycięzców lokalnych konkursów krasomówczych pochodzących z różnych ośrodków akademickich.
I Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników Polskich do Ojca Świętego Jana Pawła II w 1986 r. (wspomnienie)
  • Jan Kudelko
W dniach od 17 marca 1986 r. do 24 marca 1986 r. odbyła się I Ogólnopolska Pielgrzymka Krajowego Duszpasterstwa Prawników do Ojca Świętego Jana Pawła II. Wzięło w niej udział ponad 150 prawników – głównie adwokatów z Duszpasterstwa Prawników z Krakowa, Katowic, Nowego Sącza, Poznania i Zielonej Góry. Ojciec Święty przyjął uczestników pielgrzymki na audiencji w dniu 20 marca 1986 r. Spotkanie nastąpiło w Sali Konsystorskiej pałacu papieskiego w Watykanie.
Adw. Dominik Pogłodziński (1906–1986). W dwudziestopięciolecie śmierci
  • Janusz Kanimir
Adwokat Dominik Pogłodziński urodził się 20 lipca 1906 r. w Miłosławiu koło Wrześni w rodzinie Kazimierza, miejscowego fryzjera, i Walentyny z Janowskich (pozostających w związku małżeńskim od 1899 r.), jako ich czwarte dziecko. Na świat przyszedł w domu dziadków Józefa i Pelagii z d. Żołnierkiewicz-Janowskiej przy miłosławskim Rynku 19. Miał brata Mieczysława (ur. 1 stycznia 1900 r. w Miłosławiu), kupca, oraz dwie siostry: Czesławę (6 czerwca 1902 –19 lipca 1976), archiwistkę, i Kazimierę (ur. w 1904 r., zmarłą w dzieciństwie). Matka zmarła przedwcześnie we wrześniu 1914 r. w wieku 38 lat .
Sprostowanie
  • Joanna Sędek
W numerze 11–12/2010 „Palestry” w artykule Humanista, obrońca, nauczyciel – relacja z uroczystości pogrzebowych adw. Tadeusza de Virion napisaliśmy zdanie: „Adw. Jacek Kondracki wspominał Zmarłego jako Jego przyjaciel i aplikant adwokacki”. Uprzejmie informujemy, że Pan Mecenas Jacek Kondracki nie był aplikantem adw. Tadeusza de Virion. Za pomyłkę przepraszamy.

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".