Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra 5-6/2011

Posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej

Udostępnij

Posiedzenie plenarne NRA w Warszawie w dniu 26 marca 2011 r.

Posiedzenie plenarne NRA w dniu 26 marca 2011 r. rozpoczęło się od powitania wszystkich zebranych członków NRA i zaproszonych gości przez Prezesa adw. A. Zwarę.

Na wstępie adw. D. Wojnar poprosił o uzupełnienie porządku obrad o punkt: „Przyjęcie stanowiska zobowiązującego Prezydium NRA do zmiany treści portalu adwokatura. pl”. Złożył rezygnację ze stanowiska Dyrektora Ośrodka Badawczego Adwokatury im. adw. W. Bayera. Zadeklarował, że będzie pełnił tę funkcję do czasu powołania nowego dyrektora, stwierdzając, że nie może się pogodzić ze sposobem traktowania OBA oraz z polityką dyskontynuacji nowych władz adwokatury w zakresie choćby traktowania spraw związanych z dotychczasową linią funkcjonowania OBA.

Prezes A. Zwara zaproponował, aby wniosek adw. D. Wojnara omówić w punkcie 14 porządku obrad. Następnie Prezes przedstawił sprawozdanie z prac Prezydium. Priorytetem Prezydium będzie aktywacja prac powołanych Komisji i Zespołów przewidzianych do rozwiązywania określonych zadań. Zreferował szczegółowo, na czym będą polegały te zadania. Wyraził zainteresowanie sprawami organizacji gospodarczych w kontekście działań Adwokatury, jako korporacji zawodowej, inicjatywy Komisji Praw Człowieka pod przewodnictwem adw. M. Pietrzaka, Komisji ds. Etyki pod przewodnictwem adw. adw. Jakuba Jacyny i Andrzeja Malickiego, przygotowującej nowelizację zasad etycznych dostosowaną do istniejącej rzeczywistości społecznej. Projekt ma być zaprezentowany w czerwcu br., a na listopadowym plenum NRA możliwe będzie podjęcie uchwały w sprawie Kodeksu etyki.

Przygotowywany jest projekt reformy programu szkolenia aplikantów adwokackich, który wejdzie w życie w 2012 r. Pracują nad nim adw. prof. P. Kardas i adw. M. Gruszecka. Przygotowywane jest szkolenie na temat składania skarg konstytucyjnych (adw. adw. A. Tomaszewski, M. Pietrzak). Zespół adw. prof. M. Gutowskiego pracuje nad nowelizacją Prawa o adwokaturze. Zespół powołany pod przewodnictwem adw. dr Moniki Strus-Wołos pracuje nad kompleksem spraw związanych z ubezpieczeniami prawnymi. W Niemczech 95% obywateli jest ubezpieczonych, w Polsce tylko 22%. Wyłania się duża sfera pracy dla adwokatów w tym zakresie, w szczególności że adwokatom za porady  będzie płacił ubezpieczyciel, a nie klient. Prowadzone są prace nad zabezpieczeniem w adwokaturze systemu przepływu środków finansowych, który dotknięty jest dużym ryzykiem podatkowym.

Wielką rolę do odegrania, jako komunikator o wysokim znaczeniu intelektualnym, ma „Palestra”, która jest doskonałym narzędziem kształtowania tożsamości adwokackiej aplikantów adwokackich. Prezes podniósł, że zadaniem dla OBA będzie przygotowanie podręcznika historii adwokatury dla aplikantów, szczególnie eksponującego tradycję adwokatury w ciągu ostatnich 90 lat. Konieczne są badania socjologiczne w środowisku adwokatów-emerytów, jakiego wsparcia potrzebują od samorządu. Prezes stwierdził, że wraz z adw. adw. Jackiem Trelą i Krzysztofem Boszko przeprowadzili wiele spotkań z politykami. Wzrośnie rola samorządów, a pozarządowy głos adwokatury będzie bardzo potrzebny.

Adwokat Jacek Ziobrowski, Prezes WSDA, przedstawił sprawozdanie z prac Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury. Odniósł się krytycznie do ciągle jeszcze opieszałego postępowania dyscyplinarnego – sądowego w większości izb adwokackich. Przedstawił dane liczbowe dotyczące samego WSDA. Przypomniał, że sprawy są prowadzone i rozstrzygane według „starego postępowania dyscyplinarnego”, ponieważ Ministerstwo Sprawiedliwości do tej pory nie wydało aktu normatywnego regulującego to postępowanie. Jest to sytuacja anormalna. Wraz z Rzecznikiem Dyscyplinarnym adw. Ewą Krasowską podjęli starania, aby ten stan rzeczy Ministerstwo zmieniło. Według Prezesa WSDA Sąd Najwyższy zamiast orzekania czysto formalnego wydaje rozstrzygnięcia merytoryczne, jakby był trzecią instancją w sprawach dyscyplinarnych.

Adwokat Ewa Krasowska złożyła stosowne sprawozdanie z prac Rzecznika Dyscyplinarnego NRA.

Wiceprezes adw. Zenon Marciniak stwierdził, że na wykonaniu budżetu w 2010 r. zaciążyły wydatki związane z katastrofą smoleńską. Budżet „Palestry” został zrealizowany dzięki Redaktorowi Naczelnemu adw. Czesławowi Jaworskiemu, któremu podziękował za jego działalność w zakresie prowadzenia naszego organu prasowego.

Wiceprezes J. Trela, który przejął prowadzenie posiedzenia plenarnego, poprosił, adw. Sławomira Ciemnego o przedstawienie opinii Wyższej Komisji Rewizyjnej w zakresie spraw budżetowych. Przewodniczący WKR adw. S. Ciemny stwierdził, że nadzwyczajne wydatki związane zarówno z katastrofą smoleńską, jak i Krajowym Zjazdem Adwokatury były ze wszech miar uzasadnione i wniósł o zatwierdzenie sprawozdania finansowego za rok 2010.

Posiedzenie plenarne NRA podjęło uchwałę zatwierdzającą bilans, rachunek wyników finansowych oraz sprawozdanie z wykonania budżetu NRA za 2010 r. (uchwała NRA nr 8/2011).

Omówiono sprawy finansowe. Między innymi podjęto uchwałę o przeznaczeniu nadwyżki bilansowej netto za 2010 r. na rzecz funduszu podstawowego NRA, uchwałę w sprawie składki na fundusz administracyjny NRA i składki na fundusz inwestycyjno‑remontowy adwokatury, uchwałę w sprawie budżetu NRA na 2011 r., upoważniającą Prezydium do dokonywania przesunięć w poszczególnych pozycjach budżetu (uchwały: nr 9/2011, nr 10/2011, nr 11/2011).

Podjęto ponadto uchwałę w przedmiocie upamiętnienia rocznicy stulecia powsta­nia Związku Adwokatów Polskich, który założono 8 kwietnia 1911 r. we Lwowie, uchodzącym w okresie zaborów za quasi-stolicę Polski. Naczelna Rada Adwokacka oddała w swojej uchwale hołd twórcom tej ważnej dla późniejszej adwokatury polskiej w II Rzeczypospolitej organizacji. Zjazd Adwokatury Polskiej z 1914 r. obwołano „Pierwszym Sejmem Adwokatury Polskiej” (uchwała nr 12/2011). Naczelna Rada Adwokacka w uchwale stwierdza, że Związek Adwokatów Polskich dobrze się zasłużył dla Adwokatury i Polski.

Wiceprezes adw. J. Trela przedstawił do rozważenia projekt uchwały w sprawie planu pracy NRA na rok 2011. W dyskusji nad projektem udział wzięli: adw. adw. dr M. Kożuch, A. Zwara, G. Janisławski, Z. Gintowt, Z. Wodo, prof. P. Kruszyński. Tekst tej uchwały (nr 13/2011), przyjęty jednogłośnie, publikujemy poniżej.

Uchwała nr 13/2011

Naczelnej Rady Adwokackiej

z 26 marca 2011 r.

Na podstawie § 12 ust. 1 Regulaminu działania organów adwokatury i organów izb adwokackich uchwalonego przez Krajowy Zjazd Adwokatury 20 listopada 2010 r. Naczelna Rada Adwokacka przyjęła ramowy plan pracy na 2011 rok.

Naczelna Rada Adwokacka:

  1. Dokona opracowania do dnia 31 grudnia 2011 r. projektu zmian Prawa o adwokaturze w celu podjęcia w następnym roku starań o wprowadzenie projektu do prac legislacyjnych.
  2. Opracuje zmiany dostosowujące Zbiór zasad etyki adwokackiej i godności zawodu adwokata do współczesnych wymagań wykonywania zawodu w celu ich uchwalenia do dnia 31 grudnia 2011 r. We wrześniu–październiku 2011 r. zorganizuje konferencję dla przedstawicieli środowiska adwokackiego w celu poddania pod dyskusję środowiskową przygotowanego projektu zmian.
  3. Podejmie działania polegające na formułowaniu projektów aktów prawnych, zwłaszcza w zakresie praw i wolności obywatelskiej (kodyfikacje karne, cywilne, kompetencje służb specjalnych, prawo podatkowe itp.). W tym celu zintensyfikuje działania poprzez Komisję Legislacyjną oraz Komisję Praw Człowieka.
  4. Podejmie prace nad reformą programu szkoleniowego aplikacji adwokackiej (wejdzie w życie od roku 2012).
  5. Podejmie działania w celu przygotowania modelu ubezpieczeń prawnych. W maju 2011 r. zorganizuje konferencję poświęconą temu zagadnieniu.
  6. Będzie kontynuować działania na rzecz propagowania działalności pro bono, w tym także w zakresie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwami (we współdziałaniu z Ministerstwem Sprawiedliwości).
  7. Podejmie dyskusję publiczną na temat konieczności stworzenia w Polsce modelu nieodpłatnej pomocy prawnej.
  8. Opracuje przy wykorzystaniu Ośrodka Badawczego Adwokatury: a) podręcznik historii adwokatury z uwzględnieniem historii najnowszej, b) archiwum Adwokatury, c) sprawozdanie o sytuacji socjalnej adwokatów z uwzględnieniem podziału na izby, wraz  z wnioskami co do możliwości objęcia opieką samorządową adwokatów w trudnej sytuacji osobistej i materialnej, w tym także adwokatów emerytów.
  9. Będzie uczestniczyć w pracach legislacyjnych nad projektem ustawy o państwowych egzaminach prawniczych oraz nad innymi projektami związanymi z budową struktury dostępu do zawodu adwokata w celu zagwarantowania takich rozwiązań prawnych, które nie będą godzić w istotę bezpieczeństwa obrotu prawnego.
  10. Będzie kontynuować działania zmierzające do kształtowania wizerunku Adwokatury jako właściwego strażnika praw i wolności obywatelskich, w tym aktywne działania w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym.
  11. Przygotuje audyt IT biura NRA w celu opisu stanu istniejącego i jego dostosowania do potrzeb NRA.
  12. Podejmie działania w celu wsparcia rządu polskiego w realizacji priorytetów prezydencji polskiej w Unii Europejskiej w okresie od lipca do grudnia 2011 roku, w tym stworzenia projektu dyrektywy dotyczącej euroobrońcy.
  13. Będzie kontynuować kontakty z adwokaturami innych krajów, w szczególności z adwokaturami Czech, Słowacji, Ukrainy i Białorusi.
  14. Będzie kontynuować współpracę z samorządami zawodów zaufania publicznego.

Następnie podjęto uchwałę nr 14/2011 w przedmiocie podziału obowiązków członków Prezydium.

Skarbnik NRA adw. M. Pietkiewicz, oprócz referatu omawiającego wykonanie budżetu w 2010 r., obszernie przedstawiła prace związane z budżetem na bieżący rok. Zreferowała cztery projekty uchwał w sprawie zmiany uchwał dotyczących diet samorządowych (uchwały nr 15, 16, 17 i 18/2011), które zostały przyjęte. NRA podjęła uchwałę nr 19/2011 w sprawie zmiany regulaminu funduszy inwestycyjnych adwokatury. Omawiano sprawy audytu informatycznego na potrzeby NRA. Tę problematykę zreferował adw. R. Dębowski. Podjęto uchwałę nr 20/2011 w przedmiocie powołania administratora kont pocztowych w domenie adwokatury.

Wiceprezes J. Trela poinformował, że z żalem wysłuchał rezygnacji adw. D. Wojnara z funkcji Dyrektora OBA. Złożył mu podziękowanie za aktywną pracę, natomiast o samej rezygnacji zdecyduje Prezydium NRA.

Prezes Andrzej Zwara stwierdził, że nie jest przeciwnikiem zamieszczania na stronach adwokatury informacji o OBA. Prezes ponadto poinformował, że jako członek kapituły nagrody „Bona Lex” i „Złotych Paragrafów” wystąpi z kandydaturą adw. Andrzeja Michałowskiego do nagrody „Złoty Paragraf”. Ponadto zreferował problematykę Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw. Podziękował adw. J. Ziębie za organizację Mistrzostw Narciarskich Adwokatury w Krynicy-Zdroju.

Adwokat Z. Gintowt, Dziekan ORA w Warszawie, poinformował o monitorowaniu przez ORA w Warszawie przebiegu całego procesu karnego, w którym oskarżonym był znany adwokat warszawski adw. Jacek Dubois. W procesie tym chodziło w istocie o zakreślenie granic obrony adwokackiej. Obrońcą adw. Jacka Duboisa był adw. Czesław Jaworski.

0%

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".