Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra
3-4/2012

Krzysztof Ciesielski

Pełny spis treści

Zamknięte oczy dziecka
  • Monika Strus-Wołos
Skazanie za granicą na karę dożywotniego pozbawienia wolności a procedura exequatur w Polsce
  • Romuald Kmiecik
Sprawa Jakuba T. po raz kolejny znalazła się na wokandzie sądowej, tym razem w związku z „zagadnieniem prawnym wymagającym zasadniczej wykładni ustawy” (art. 441 § 1 k.p.k.), przedstawionym Sądowi Najwyższemu w związku z wątpliwością Sądu Apelacyjnego w P., wyrażoną następująco: „czy poczynione przez sąd państwa wydania ENA zastrzeżenie dotyczące równoczesnego (równoległego) wykonywania kar pozbawienia wolności, które nie podlegały połączeniu, stanowi element wymiaru kary, którym sąd polski związany jest na podstawie art. 607s § 4 k.p.k. w zw. z art. 607t § 2 k.p.k., czy też zastrzeżenie to określa wyłącznie sposób wykonania kary, do którego zastosowanie ma dyrektywa zawarta w art. 607s § 5 k.p.k.?”
Próby weryfikowania prawdomówności w procesie karnym
  • Jan Widacki
Ocena prawdomówności podejrzanego (oskarżonego) lub świadka w procesie, a także informatora w procedurach operacyjno-rozpoznawczych, jest czymś rutynowym.
Niesłuszne skazania w Polsce w opinii prokuratorów i policjantów
  • Olga Mazur
Krótko po północy 18 października 1986 r. 23-letnia studentka medycyny Lori Roscetti została zgwałcona, a następnie pobita na śmierć. Po kilku miesiącach bezskutecznego śledztwa i pod coraz to większym naciskiem ze strony opinii publicznej policja Chicago zdecydowała się poprosić Roberta Resslera, agenta Federalnego Biura Śledczego, o przygotowanie psychologicznego profilu sprawcy. Dość szybko przedstawił on opinię, z której wynikało, że sprawcami zdarzenia mogło być od 3 do 6 czarnoskórych mężczyzn, w wieku pomiędzy 15 a 20 lat, poprzednio karanych i mieszkających blisko miejsca znalezienia zwłok Roscetti.
Owoce zatrutego drzewa w procesie karnym. Dowody zdobyte nielegalnie
  • Paweł Lech
Doktryna owoców zatrutego drzewa zyskała sobie złą sławę w polskim procesie karnym. Sądy polskie w zasadzie uznają dopuszczalność dowodów wynikających z bezprawnego działania organów ścigania. Jak podkreślił Sąd Najwyższy: „(…) kodeks postępowania karnego nie eliminuje dowodów mających cechy «owoców zatrutego drzewa», które podlegają swobodnej ocenie sądu w połączeniu z pozostałymi dowodami".
Skarga na przewlekłość postępowania a rozwiązania przyjęte w wybranych krajach europejskich jako „środki odwoławcze” na nadmierną długość postępowania – podobieństwa i różnice (cz. 1)
  • Czesław Kłak
Przewlekłość postępowania, tak w sprawach cywilnych, jak i karnych, nie jest specyfiką wyłącznie polską. „Choroba” w postaci przewlekłości postępowania dotyka bowiem nie tylko naszego kraju, ale jej objawy można dostrzec również w innych krajach europejskich (m.in. Włochy, Czechy, Słowacja, Francja, Portugalia, Węgry).
Typy kwalifikowane sprzedajności w kodeksie karnym z 1997 r.
  • Piotr Wiatrowski
Łapownictwo bierne jest przestępstwem mającym wiele typów kwalifikowanych, których znamiona tylko pozornie nie budzą wątpliwości. Dopiero bowiem po głębszej analizie ukazuje się cała złożoność problemu. Sprzedajności dopuszcza się ten, kto w związku z pełnieniem funkcji publicznej przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę.
Mediacja zamiast sądu w prawie pracy
  • Marian Liwo
  • Edyta Nowosiadły-Krzywonos
Mediacja na świecie robi ogromną karierę, w Polsce natomiast, mimo że funkcjonuje w systemie prawnym, jest instytucją szerzej nieznaną, a przede wszystkim rzadko stosowaną. Podchodzi się do niej z dużą rezerwą i brakiem zaufania, gdy tymczasem jest ona pomocna we wszelkich problemach i sporach między ludźmi. Celem mediacji jest osiągnięcie przez strony porozumienia, spisanego w formie ugody przed mediatorem. Zawarta przez strony ugoda, po zatwierdzeniu przez sąd, ma moc prawną.
Status prawny małżeńskiej wspólności ustawowej w małżeństwie bigamicznym i podział majątku wspólnego po jego ustaniu
  • Marcin Hemerling
Celem niniejszego artykułu jest kompleksowa charakterystyka teoretyczno-prawna stosunków majątkowych, jakie powstają w wyniku zawarcia małżeństwa bigamicznego.
Kilka uwag o skutku pozytywnym prawomocności materialnej wpisu do księgi wieczystej
  • Piotr Rodziewicz
Zagraniczna czynność o charakterze rozporządzenia częścią masy spadkowej (odrzucenia części spadku ze wskazaniem nabywającego) dokonana zgodnie z prawem obcym – case study
  • Paweł Czubik
  • Ewa Kamarad
Rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych w sprawach właściwych organom nadzoru budowlanego
  • Małgorzata Janiszewska-Michalska
W polskim systemie prawnym orzecznictwo sądów administracyjnych nie stanowi źródła prawa powszechnie obowiązującego. Choć zgodnie z art. 153 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzeczenie sądowe wiąże w sprawie ten sąd i organ, którego działalność lub bezczynność była przedmiotem skargi w zakresie oceny prawnej i wskazania co do dalszego postępowania tylko w danej sprawie, organy administracji publicznej, licząc się z możliwością uchylenia aktu administracyjnego, stosują się do niej w analogicznych sprawach.
Instrumenty przeciwdziałające zjawisku unikania opodatkowania – wybrane zagadnienia
  • Dominik Gajewski
W ramach wewnątrzkrajowych ustawodawstw dość często występuje zjawisko unikania opodatkowania przez podmioty gospodarcze, jak również przez osoby fizyczne. Przepisy podatkowe poszczególnych państw posiadają regulacje podatkowoprawne, które pozwalają im na przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania, a często i minimalizowanie skutków szkodliwej polityki podatkowej prowadzonej przez podmioty podatkowe.
Opodatkowanie dochodów ze zbycia obligacji i wierzytelności wekslowych
  • Radosław Rycielski
Z dniem 1 marca 2002 r. podlegają 20-procentowemu podatkowi ryczałtowemu wszelkie odsetki lub dyskonta od obligacji nabytych po 30 listopada 2001 r., niezależnie od ich emitenta. W tym przypadku podatek jest pobierany bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Podstawą opodatkowania zatem jest pełna kwota odsetek lub dyskonta uzyskana przez inwestora za okres od 1 marca 2002 r. do dnia wykupu obligacji.
O formie sprostowania i wykładni wyroku sądu polubownego
  • Maciej Łaszczuk
Na określenie merytorycznego rozstrzygnięcia sądu polubownego ustawodawca używa pojęcia „wyrok”. Część piąta k.p.c. przewiduje wydawanie przez sąd polubowny również innych niż wyroki orzeczeń. Nie zawierają one rozstrzygnięć o żądaniach stron i w tym znaczeniu nie mają charakteru merytorycznego. Obecna regulacja arbitrażu zawiera przepisy dotyczące sprostowania, wykładni i uzupełnienia wyroku sądu polubownego (art. 1200–1203 k.p.c.). W praktyce arbitrażowej pojawia się na tle tych nowych przepisów pytanie, w jakiej formie arbitrzy powinni dokonać sprostowania lub wykładni wyroku.
Adwokat jako zawód zaufania publicznego w orzecznictwie trybunału konstytucyjnego
  • Paweł Kuczma
Zawód adwokata należy do jednej z trzech najstarszych i elitarnych profesji świata (obok lekarza i duchownego), które pomagały ludziom rozstrzygać ich troski związane ze zdrowiem, życiem i śmiercią. Przez wieki, aż po dzień dzisiejszy, profesja ta rozwijała się niemal we wszystkich kulturach, choć zawód ten nie wszędzie cieszył się jednakowym szacunkiem. Wynikało to z faktu, że do zadań adwokata należała m.in. obrona złoczyńców, stąd pojawiają się pejoratywne porównania do „diabła”, „papugi”, „sępa od nieszczęść” i wiele innych . Na ziemiach polskich prawne podstawy istnienia adwokatury odnaleźć można w Statutach Kazimierza Wielkiego, ale zawarta tam regulacja dobitnie świadczy o tym, że zawód ten musiał funkcjonować znacznie wcześniej.
Glosa do wyroku Sądu Najwyższego z 29 marca 2011 r., III KK 365/10*
  • Barbara Nita
Teza glosowanego wyroku brzmi: Od 1 maja 2004 r. orzeczenie kończące postępowanie karne w innym państwie Unii Europejskiej(art. 54 Konwencji wykonawczej do Układu z Schengen) stoi na przeszkodzie ściganiu karnemu w Polsce za ten sam czyn. Nie ma przy tym znaczenia, czy takie orzeczenie wydane w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej zapadło przed datą polskiej akcesji do tejże Unii, czy też po tej dacie. Istotne jest jedynie to, czy sąd polski orzekał po dniu 1 maja 2004 r., albowiem od tego dnia na przeszkodzie ściganiu w rozumieniu art. 17 § 1 pkt 7 k.p.k. stoi orzeczenie wydane w innym państwie członkowskim.
Glosa do wyroku Sądu Najwyższego z 9 listopada 2010 r., WA 31/10*
  • Miłosz Kościelniak-Marszał
Teza glosowanego wyroku brzmi: Myśliwy, który poluje indywidualnie, nie posiadając w ogóle upoważnienia wydanego przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego, dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 53 pkt 4 Prawa łowieckiego, choćby posiadał uprawnienia podstawowe, selekcjonerskie lub sokolnicze.
Glosa do postanowienia Sądu Najwyższego z 8 kwietnia 2009 r., IV KK 407/08*
  • Magdalena Zwolińska
Teza głosowanego postanowienia brzmi: Patrząc na stosowanie reguł wyłączania wielości ocen, widzimy, że służą one do rozwiązywania problemu zbiegu przepisów skutkującego na gruncie prawa karnego skarbowego konstrukcją z art. 7 k.k.s., a na gruncie prawa karnego powszechnego konstrukcją z art. 11 § 2 k.k., nie można zaś ich stosować przy rozstrzyganiu o istnieniu idealnego zbiegu przestępstw, o jakim mowa w art. 8 k.k.s.
Glosa do uchwały Sądu Najwyższego z 27 czerwca 2008 r., III CZP 50/08*
  • Piotr Ostapa
Teza glosowanej uchwały brzmi: Strona nie może skutecznie zarzucać w apelacji uchybienia przez sąd pierwszej instancji przepisom postępowania, dotyczącego wydania – na podstawie art. 47914 § 2 i 47918 § 3 k.p.c. – postanowienia oddalającego wniosek o przeprowadzenie dowodów, jeżeli nie zwróciła uwagi sądu na to uchybienie (art. 162 k.p.c.).
Glosa do uchwały Sądu Najwyższego z 21 lipca 2010 r., III CZP 23/10*
  • Karol Skrodzki
Teza glosowanej uchwały brzmi: Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa w terminie przewidzianym w art. 202 § 1 k.s.h. także wtedy, gdy według uchwały wspólników powołanie nastąpiło na czas nieokreślony.
Europejski Trybunał Praw Człowieka – przegląd orzecznictwa (październik–grudzień 2011 r.)
  • Marek Antoni Nowicki
Legitymacje adwokackie jako przyczynek do historii polskiej adwokatury
  • Witold Okniński
Legitymacja adwokacka to swoisty zawodowy dowód osobisty, który adwokat otrzymuje z chwilą rozpoczęcia wykonywania swej funkcji i który po latach stanowi indywidualną lub rodzinną pamiątkę wykonywanego kiedyś zawodu. Stare adwokackie legitymacje to niewątpliwie dobre muzealne eksponaty, a jednocześnie przyczynek do historii polskiej adwokatury.
O przyczynach pieniactwa w szlacheckim narodzie
  • Waldemar Bednaruk
Pieniactwo sądowe rozumiane jako zamiłowanie do procesowania się z najbłahszego nawet powodu stało się plagą szlacheckiego wymiaru sprawiedliwości w XVIII wieku. Dynamiczny wzrost liczby spraw w szlacheckich sądach obserwowano już w okresie wcześniejszym, jednak dopiero w ostatnim stuleciu istnienia Rzeczypospolitej szlacheckiej możemy mówić o pełnym rozkwicie pieniactwa.
Monika Całkiewicz, Modus operandi sprawców zabójstw
  • Dariusz Charko
Ronald Irving, „The Law is a ass”. An illustrated anthology of legal quotations
  • Maciej Jońca
Kompilację powiedzeń, powiedzonek, cytatów z literatury bardziej i mniej ambitnej oraz prawniczych anegdotek warto Czytelnikowi gorąco polecić, aczkolwiek najpierw godzi się uczciwie przestrzec, że prawnik, który chciałby zapoznać się bliżej z jej treścią, powinien spełniać dwa, nazwijmy to, kryteria. Otóż po pierwsze, musi to być osoba z dużym poczuciem humoru i dystansem do wykonywanego zawodu. Po wtóre, należy, niestety, znać angielski.
Jacek Janowski, Informatyka prawnicza w serii „Wykłady Specjalizacyjne”
  • Jacek Petzel
Trzecia Polsko-Niemiecka Konferencja „Dialog Prawniczy”, Gdańsk, 20–22 października 2011 r.
  • Magdalena Trzebicka
  • Maciej Czerwiński
W dniach 20–22 października 2011 r. w Gdańsku odbyła się Trzecia Polsko-Niemiecka Konferencja „Dialog Prawniczy”. Współorganizatorami byli Hanseatische Rechtsanwaltskammer Hamburg (Hanzeatycka Izba Adwokacka w Hamburgu), Deutsch-Polnische Juristen-Vereinigung (Niemiecko-Polski Związek Prawników) oraz Naczelna Rada Adwokacka. Honorowy Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.
Konferencja Izby Adwokackiej we Wrocławiu „Adwokatura jako uczestnik procesu legislacyjnego”, Wrocław, 2 grudnia 2011 r.
  • Andrzej Malicki
  • Anna Malicka
W dniu 2 grudnia 2011 r. na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego w sali Unii Europejskiej odbyła się konferencja „Adwokatura jako uczestnik procesu legislacyjnego”. Konferencję zorganizowała tradycyjnie już Okręgowa Rada Adwokacka we Wrocławiu przy współpracy z dziekanem Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr. hab. Włodzimierzem Gromskim.
Konferencja ,,Pomoc prawna z urzędu w postępowaniu karnym w Unii Europejskiej”, Warszawa, 5–6 grudnia 2011 r.
  • Paweł Libertowski
Polska prezydencja w Radzie UE wśród wielu ambitnych wyzwań, jakie ze sobą niosła, podjęła również obowiązek kontynuowania prac nad kolejnymi etapami uzgadniania europejskich standardów w zakresie postępowania karnego. W szczególności dotyczy to problemu przyjęcia jednolitego standardu w zakresie pozycji procesowej oskarżonego (odpowiednio na każdym etapie postępowania) w postępowaniach karnych państw członkowskich UE.
Konferencja „Skuteczna ochrona prawna przeciwko dyskryminacji kobiet”, Warszawa, 10 grudnia 2011 r.
  • Aleksandra Zalewska
Konferencja „Unijne podsumowanie roku 2011 – The EU Summary of the year 2011”, Kraków, 13–15 stycznia 2012 r.
  • Katarzyna Szczepańska
W „Palestrze” numer 11–12 z 2011 r. w dziale „Varia” zamieszczona została informacja zapowiadająca konferencję „Unijne podsumowanie roku 2011 – The EU Summary of the year 2011”. Konferencja, której partnerem była m.in. „Palestra”, zorganizowana została przez Sekcję Prawa Unii Europejskiej Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa UJ i odbyła się w dniach 13–15 stycznia 2012 r. w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Z posiedzeń Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej
  • Andrzej Bąkowski
Przegląd wydarzeń (styczeń–marzec 2012)
  • Joanna Sędek
Tradycyjnie już na początku roku Naczelna Rada Adwokacka zorganizowała Spotkanie Noworoczne. Odbyło się ono 11 stycznia w pałacu Sobańskich w Warszawie. Licznie przybyli adwokaci działający w samorządzie, przedstawiciele samorządów zawodów zaufania publicznego i sądownictwa oraz politycy z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem na czele.
Wieczór magii Galicyjskiej Adwokatury, sztuki i kultury w Warszawie
  • Andrzej Bąkowski
W dniu 11 stycznia 2012 r. Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie, po zakończeniu obrad Plenarnego Posiedzenia NRA, przy nieocenionej pomocy adw. Stanisława Kłysa, Kolegi i Przyjaciela z Krakowskiej Adwokatury, zorganizowała wspólnie z Naczelną Radą Adwokacką spektakl teatralny sztuki Romana Brandstaettera pt. Ja jestem Żyd z „Wesela”.
XXIX Narciarskie Mistrzostwa Adwokatury, Krynica-Zdrój, 16–19 lutego 2012 r.
  • Jerzy Zięba
W dniach 16–19 lutego 2012 r. w Krynicy-Zdroju już po raz XXIX odbyły się Narciarskie Mistrzostwa Adwokatury. Mistrzostwa narciarskie od kilku lat stanowią największą imprezę sportową Adwokatury. W poczuciu miłego i zaszczytnego obowiązku kontynuowania tradycji zimowych spotkań środowiska adwokackiego z całej Polski po raz trzeci organizatorem imprezy został dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach adw. Jerzy Zięba we współpracy z Komisją Integracji Środowiskowej, Sportu, Turystyki i Wypoczynku NRA, której przewodniczy adw. Stanisław Estreich.
W kierunku sprawiedliwości naprawczej
  • Maciej Bocheński
Pytania o cele oraz funkcje prawa i postępowania karnego – jakkolwiek przez wielu niedoceniane – stanowią niezwykle istotny element systemu prawa karnego. W toku historycznego rozwoju stały się kanwą dla formułowania rozmaitych koncepcji, teorii, idei i zasad, jak choćby postulatu kary kryminalnej jako „sprawiedliwej odpłaty” za wyrządzone zło, czy naczelnych zasad prawa karnego – m.in. nullum crimen sine lege.
Fredrowskiej Zemsty, mocium panie, aspekty prawne
  • Monika Dębska
W 1834 roku we Lwowie po raz pierwszy wystawiono komedię Aleksandra Fredry pt. Zemsta. Do stworzenia tej – cieszącej się popularnością po dziś dzień – sztuki zainspirowały autora ślady dawnego sporu między właścicielami zamku w Odrzykoniu. Ponieważ połowa rzeczonego zamku należała do majątku poślubionej przez pisarza Zofii Skarbkówny, w ręce artysty wpadły wszelkie dokumenty zamkowe. Wśród starych papierów Fredro natrafił na pisma procesowe pochodzące z początku XVII wieku, kiedy to szlachta Piotr Firlej i Jan Skotnicki, będący właścicielami odrzykońskiej posiadłości, kilkakrotnie wnosili przed oblicze Trybunału swe sąsiedzkie waśnie.
Izba krakowska - Nowe inicjatywy w doskonaleniu zawodowym w Izbie Adwokackiej w Krakowie
  • Stanisław Jaźwiecki
Jubileusz adwokata Janusza Ładosia
  • Stanisław Jaźwiecki
W Nowym Sączu przedstawiciele Prezydium ORA w Krakowie spotkali się z adwokatem Januszem Ładosiem – w osiemdziesiątą rocznicę urodzin. Wydarzenie to stało się okazją do złożenia Mu życzeń.
Od TRIPS* do ACTA** – wokół międzynarodowego systemu ochrony praw własności intelektualnej
  • Jacek Kędzierski
W związku z zainteresowaniem opinii publicznej zagadnieniem umowy międzynarodowej ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) poniżej zamieszczamy przegląd publikacji w czasopismach prawniczych amerykańskich przygotowany przez adw. Jacka Kędzierskiego.
Klub Motocyklowy Adwokatury Polskiej
W dniu 21 grudnia 2011 r. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej podjęło uchwałę nr 71/2011, którą powołano Klub Motocyklowy Adwokatury Polskiej, działający przy Komisji Integracji Środowiskowej, Sportu, Turystyki i Wypoczynku Naczelnej Rady Adwokackiej.
IV Ogólnopolski Zlot Motocyklowy Adwokatów
W dniach 24–27 maja 2012 r. w Szklarskiej Porębie odbędzie się IV Ogólnopolski Zlot Motocyklowy Adwokatów „Wiosna Riders 2012” oraz Ogólnopolski Rajd Rowerowo- ‑Pieszy Adwokatów „Wiosna Bike 2012”.
Sędzia Stanisław Rudnicki (1926–2012)
  • Zbigniew Strus
Na cmentarzu przy Osiedlu Stara Miłosna w Warszawie żegnaliśmy 18 lutego br. śp. Stanisława Rudnickiego, Sędziego Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, wieloletniego Prezesa kierującego Izbą Cywilną oraz – jak zauważono na portalu adwokatura. pl – w pewnym okresie pełniącego obowiązki Pierwszego Prezesa tego Sądu.
[W sprawie warsztatu naukowego]
  • Antoni Bojańczyk

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".