Poprzedni artykuł w numerze
D oskonalenie zawodowe jest immanentnie związane z wykonywaniem zawodu adwokata. Oczywistość tego stanu funkcjonuje od lat w adwokaturze. Potrzebę takiego doskonalenia wymusza bieg życia poprzez zmiany legislacyjne, a także obrót prawny, który niesie rozmaitą interpretację prawną przepisów z różnych dziedzin.
Pomimo tego adwokatura w okresie nasilonej krytyki spotykała się z zarzutem niedostatecznego podążania za coraz to nową legislacją i orzecznictwem. Chociaż mogło to dotyczyć jedynie marginesowej części adwokatów, jednak wymagało reakcji, bez wchodzenia w przyczyny takiej sytuacji. Stąd wprowadzenie obowiązkowego doskonalenia i dokumentowania jego odbycia.
Od lat zatem organy wykonawcze adwokatury, a wśród nich Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie, organizują odczyty, sympozja, zjazdy i fora, na których omawia się ważkie dla praktyki zagadnienia prawne. Nie miejsce, aby czynić tu sprawozdanie z owych przedsięwzięć, i tylko z kronikarskiego obowiązku można wskazać skupiające dużą liczbę uczestników spotkania, na których przedstawiana jest rozmaita problematyka. Dotyczy to zarówno Klubu Adwokatów w Krakowie, gdzie obok stricte zawodowej tematyki możemy wysłuchać wystąpień dotyczących problematyki ogólniejszej, w tym historycznej, jak również i spotkań o tak dużym zasięgu, że nazwano je forum karnistycznym czy cywilistycznym. Ostatnio w auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach forum cywilistycznego odbyła się konferencja obejmująca zagadnienia proceduralnej efektywności ochrony jednostki w procesie cywilnym, a także konferencja dotycząca projektowanych zmian w procedurze karnej, przy czym było to już II Forum Karnistyczne w Krakowie. Udział adwokatów w tych inicjatywach był znaczny. Dla ilustracji wydarzeń związanych z Klubem Adwokatów warto wspomnieć o wykładzie prof. dr. hab. Andrzeja Mączyńskiego pt. „Siedem pokoleń polskich cywilistów w 200-lecie obowiązywania Kodeksu Cywilnego Austriackiego”. Biorąc pod uwagę niezwykle interesujące przedstawienie zagadnienia przez prelegenta, słusznie wykład ten zaliczono do obowiązkowego doskonalenia zawodowego adwokatów (uchwała NRA nr 57/2011 z 19 listopada 2011 r.).
Na podkreślenie zasługuje inicjatywa Prezydium Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie zmierzająca do ułatwienia adwokatom ze znaczących ośrodków okręgu krakowskiego uczestniczenia w szkoleniu. Dotychczas udało się zorganizować stosowne spotkanie w Tarnowie w dniu 12 października 2011 r., z odczytami adw. prof. Piotra Kardasa i dziekana ORA adw. Jana Kuklewicza na temat tajemnicy adwokackiej w kontekście art. 225 § 3 Kodeksu postępowania karnego. Zgromadziło ono nieomal wszystkich adwokatów „tarnowskich”, a więc i tych wykonujących zawód w pobliskich miejscowościach.
Podobne spotkanie odbyło się w dniu 20 grudnia 2011 r. w Nowym Sączu, gdzie adw. prof. Piotr Kardas wygłosił odczyt na temat nowelizacji k.p.k. w świetle propozycji zmian Komisji Kodyfikacyjnej przy Ministrze Sprawiedliwości, zaś dziekan adw. Jan Kuklewicz – na temat przygotowania adwokatury do nowych wyzwań związanych z propozycją wprowadzenia kontradyktoryjnego procesu karnego. I w tym przypadku zjawił się niemal komplet miejscowych adwokatów.
Oba opisywane spotkania – z uwagi na ich przebieg i zainteresowanie wykładami – zasługują na opinię udanych, co uzasadnia przekonanie o potrzebie kontynuowania tego rodzaju formy doskonalenia zawodowego. Należą się podziękowania Koleżankom i Kolegom zarówno z Tarnowa, jak i Nowego Sącza, którzy przyczynili się do udanego zorganizowania opisanych przedsięwzięć.