Stanisław Jaźwiecki
Artykuły autora
Palestra 12/2018
W stulecie procesu w Marmaros-Sziget
Obchodzone przez adwokaturę 100-lecie powstania jej w odrodzonym i niepodległym Państwie Polskim jest okazją do przypominania sylwetek tych adwokatów, którzy w swej młodości brali czynny udział w walkach o niepodległość, jak i tych, którzy w nich uczestniczyli, będąc już adwokatami.
Palestra 10/2018
Adwokat Marian Sadowski (1926–2018)
Trudno się powstrzymać, aby to wspomnienie nie było zbyt osobiste. A to dlatego, że śp. Marian do każdej osoby, z którą przyszło mu się zetknąć, rozmawiać, kontaktować w jakiejś sprawie odnosił się w taki sposób, że zapamiętywała Go jako kogoś bardzo przychylnego. (...)
Palestra 5/2016
Odnowienie doktoratu adw. prof. dr. Janusza Szwai
Adwokatura krakowska nieraz miała okazję szczycić się przynależnością do niej znanego naszemu środowisku prof. dr. Janusza Szwai. Tak było, kiedy obchodził w 2004 r. półwiecze nieprzerwanej pracy naukowej i kiedy wręczono Mu wydaną w ramach prac Instytutu Prawa Własności Intelektualnej UJ księgę pamiątkową, zawierającą opracowania związane z Jego zainteresowaniami właśnie w dziedzinie prawa własności intelektualnej.
Palestra 1-2/2015
Tomasz J. Kotliński, Prezydenci izb adwokackich (1862–1932)
Otrzymaliśmy książkowy zbiór życiorysów osób, które jako adwokaci przewodziły poszczególnym izbom adwokackim na terenie Galicji, tj. byłego zaboru austriackiego, w latach, kiedy kształtowała się samorządność adwokatury po wydarzeniach Wiosny Ludów. Najpierw po tych wydarzeniach w monarchii austriackiej przyjęto prowizoryczną ustawę o adwokatach, po czym zaczęto realizować zapowiedź utworzenia samorządu adwokackiego. Powstawały zatem pierwsze izby adwokatów we Lwowie i w Krakowie, a po nich utworzono jednostki samorządowe tego zawodu w takich miastach jak Przemyśl, Sambor, Stanisławów, Tarnopol, Tarnów i Złoczów. Najpóźniej, bo w 1919 roku – z ewidentnych przyczyn politycznych – utworzono izbę adwokacką w Cieszynie.
Palestra 5-6/2013
W sprawie apelu Koła Seniorów Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie o upamiętnianie działalności adwokatów w okresie zniewolenia Polski
Opublikowany w „Palestrze” 2013, nr 1–2, na s. 316 apel Koła Seniorów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie do Koleżanek i Kolegów – członków izby warszawskiej o nadsyłanie różnej dokumentacji oraz wspomnień dotyczących działalności adwokatury warszawskiej w okresie okupacji 1939–1945 oraz w okresie PRL do 1989 roku zasługuje ze wszech miar na uwagę i poparcie. Istotnie odczuwa się potrzebę ocalenia od zapomnienia działań adwokatów w powyższym okresie, z możliwością wykorzystania zgromadzonej dokumentacji czy to w formie opracowania książkowego, czy przekazania do np. Muzeum Adwokatury.
Palestra 5-6/2013
Izba krakowska
Druga rocznica śmierci śp. Księdza Arcybiskupa Józefa Życińskiego nie mogła przejść niezauważona przez środowisko, z którym ten hierarcha Kościoła katolickiego był mocno związany, a więc prawników krakowskich. Z inicjatywy Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie, ale także i Krajowego Duszpasterza Prawników ks. dr. Jana Pasierbka, odbyła się w dniu 10 lutego 2013 r. w kościele św. Tomasza Apostoła (Sióstr Duchaczek) w Krakowie uroczysta msza święta, której przewodniczył Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Franciszek Macharski.
Palestra 11-12/2012
Adwokat Stanisław Kłys – zasłużony dla Uniwersytetu Jagiellońskiego
Podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego 2012/2013 w Uniwersytecie Jagiellońskim, odbywającej się w Krakowie w Auditorium Maximum 1 października 2012 roku, adwokatura miała swoje „pięć minut”. Stało się tak za przyczyną zasług Pana Mecenasa Stanisława Kłysa, którego uhonorowanie odznaką „Zasłużony dla Uniwersytetu Jagiellońskiego” przewidywał program tej uroczystości.(...)
Palestra 3-4/2012
Izba krakowska - Nowe inicjatywy w doskonaleniu zawodowym w Izbie Adwokackiej w Krakowie
Palestra 3-4/2012
Jubileusz adwokata Janusza Ładosia
W Nowym Sączu przedstawiciele Prezydium ORA w Krakowie spotkali się z adwokatem Januszem Ładosiem – w osiemdziesiątą rocznicę urodzin. Wydarzenie to stało się okazją do złożenia Mu życzeń.