Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra
1-2/2014

Karolina Lijklema

Pełny spis treści

Składy organów Adwokatury oraz organów izb adwokackich w kadencji 2013 –2016
Obradujący w Katowicach w dniach 22–23 listopada 2013 r. XI Krajowy Zjazd Adwokatury dokonał wyboru składu osobowego organów samorządu Adwokatury Polskiej. W dniu 22 listopada wybrano Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, Prezesa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego (WSDA) oraz Przewodniczącego Wyższej Komisji Rewizyjnej (WKR).
Uchwała programowa XI Krajowego Zjazdu Adwokatury z dnia 23 listopada 2013 roku – Tradycja i nowoczesność
Krajowy Zjazd Adwokatury – dążąc do wyznaczenia głównych kierunków aktywności samorządu adwokackiego, w tym zwłaszcza Naczelnej Rady Adwokackiej oraz jej organów – nie może tracić z pola widzenia aktualnych uwarunkowań prawnych, społecznych i politycznych, a także zmian w samej Adwokaturze, jakie zaszły i będą zachodzić w związku z otwarciem szerokiego do niej dostępu.
Obwieszczenie w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu Regulaminu Krajowego Zjazdu Adwokatury oraz zgromadzeń izb adwokackich
Na podstawie uchwały Nr 15 Krajowego Zjazdu Adwokatury z dnia 23 listopada 2013 r. ogłasza się jednolity tekst Regulaminu Krajowego Zjazdu Adwokatury oraz zgromadzeń izb adwokackich uchwalony przez Krajowy Zjazd Adwokatury – załącznik do uchwały Nr 12 z dnia 20 listopada 2010 r. ze zmianami wprowadzonymi uchwałami Nr 11, 12, 13 i 14 Krajowego Zjazdu Adwokatury z dnia 23 listopada 2013 r.
Kilka uwag o funkcji i znaczeniu etycznych i deontologicznych standardów wykonywania zawodów prawniczych
  • Piotr Kardas
Rola zasad etycznych w sferze określenia preferowanych sposobów wykonywania czynności procesowych to jedno z istotniejszych zagadnień etyki normatywnej zawodów prawniczych. Znaczenie standardów etycznych analizowane bywa w dwóch perspektywach.
Nowy model postępowania karnego ukształtowany nowelą do k.p.k. z 27 września 2013 r.
  • Piotr Kruszyński
  • Monika Zbrojewska
Ostatnia nowela do k.p.k. z 27 września 2013 r. stanowi ogromny przełom w filozofii procedury karnej. Zrywa bowiem wreszcie z sowieckim modelem postępowania przygotowawczego, siłą narzuconym Polsce w ramach stalinizacji i sowietyzacji życia politycznego w latach 1949–1950.
Obrońca wobec dowodu z badań DNA
  • Jan Widacki
W zasadzie każda nowa metoda identyfikacji wprowadzona w celach dowodowych do procesu przechodzi przez trzy fazy. Faza pierwsza to nieufność.
Prawo do obrony a tymczasowe aresztowanie w postępowaniu przygotowawczym
  • Cezary Waldziński
Prawo do obrony zostało wprost wyrażone w art. 42 ust. 2 ustawy zasadniczej. W świetle tego przepisu każdy, przeciwko komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania, w szczególności może on wybrać obrońcę lub na zasadach określonych w ustawie korzystać z obrońcy z urzędu.
Zmiana trybu ścigania zgwałcenia – wołanie na puszczy
  • Magdalena Budyn-Kulik
Zdaję sobie sprawę, że w momencie gdy ustawodawca podjął już decyzję w sprawie zmiany trybu ścigania zgwałcenia, wszelkie argumenty przeciwko niej tracą znaczenie. Jednak czytając wypowiedzi na ten temat, zatytułowane „wszyscy prawnicy z zadowoleniem witają zmianę”, poczułam się w obowiązku zgłosić votum separatum.
Prawa więźniów z niepełnosprawnością fizyczną w polskich jednostkach penitencjarnych
  • Maria Ejchart
  • Katarzyna Wiśniewska
Zapewnienie racjonalnych udogodnień dla więźniów z niepełnosprawnością jest gwarancją równego traktowania osób pozbawionych wolności. Międzynarodowe normy wskazują, że na państwie ciąży pozytywny obowiązek zapewnienia osobom z niepełnosprawnością dostępu do właściwej opieki zdrowotnej, zagwarantowania warunków umożliwiających im samodzielną egzystencję, a przede wszystkim poczucia godności.
Ustanie poręczenia majątkowego
  • Dariusz Drajewicz
Ustanie poręczenia majątkowego to zakończenie stanu wywołanego złożeniem określonych wartości majątkowych (od tej chwili osoba, która złożyła poręczenie, nie ponosi już odpowiedzialności za zachowania oskarżonego).
Wartość praw majątkowych w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych
  • Andrzej Świątkowski
Wartość praw majątkowych dochodzonych w postępowaniach regulowanych przepisami Kodeksu postępowania cywilnego została wprowadzona przepisami rozdziału 1, działu I „Właściwość sądu”, tytułu I „Sąd”, Księgi pierwszej „Proces” jako kryterium decydujące o właściwości sądu od chwili wniesienia sprawy aż do ukończenia postępowania, choćby podstawy właściwości zmieniały się w toku sprawy (art. 15 § 1 k.p.c.).
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji a przelew wierzytelności w prawie bankowym
  • Agata Jastrzębska
Możliwość sekurytyzacji i publicznej sprzedaży wierzytelności bankowych zwiększa zainteresowanie problematyką przelewu tego rodzaju wierzytelności na rzecz osób trzecich, zarówno będących bankami, jak i pozbawionych tego statusu, a także wpływem zmian podmiotowych po stronie wierzyciela na sytuację prawną dłużnika, zwłaszcza możliwościami przejęcia przez nabywców uprawnień do uproszczonego dochodzenia należności opartych na składanych przez kontrahentów banków oświadczeniach o poddaniu się egzekucji.
Prawo do bycia zapomnianym w kontekście „postzniesławiającej” informacji w sieci Internet (cz. 1)
  • Michał Ilnicki
W pierwszej kolejności należy wyjaśnić genezę rozważania istnienia prawa do bycia zapomnianym. Jest ona związana z rozwojem Internetu i możliwymi przypadkami naruszeń czci i godności osobistej, ale nie tylko. Asumpt do rozważań daje praktyka i problemy, z którymi zgłaszają się mandanci do kancelarii adwokackiej.
Nieumyślność w świetle propozycji nowelizacji Kodeksu karnego
  • Damian Tokarczyk
Lektura wstępnego projektu zmian przepisów części ogólnej k.k., zaproponowanego przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego, skłania do licznych refleksji. Jedną z istotnych innowacji, w zamyśle członków Komisji, miałaby być wręcz rewolucyjna zmiana w obrębie określenia nieumyślności czynu zabronionego.
Działalność lobbingowa korporacji prawniczych i ich członków
  • Paweł Kuczma
Z raportu przygotowanego przez Burson Marsteller wynika, że największym problemem w Unii Europejskiej związanym z lobbingiem jest brak przejrzystości. Gdyby działania lobbingowe były prowadzone bardziej jawnie niż obecnie, wpłynęłoby to pozytywnie na rozwój ustawodawstwa w poszczególnych krajach.
Glosa do wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 28 listopada 2012 r., V ACa 826/12*
  • Jan Ciechorski
Nie w każdym przypadku lekarz ma obowiązek informowania o wszelkich możliwych, nawet poważnych skutkach zabiegu, niezależnie od rodzaju zabiegu i prawdopodobieństwa ich wystąpienia.
Glosa do uchwały Sądu Najwyższego z 8 marca 2012 r., III CZP 95/11*
  • Artur Jasiński
Teza glosowanej uchwały brzmi: Kurator ustanowiony na podstawie art. 42 § 1 k.c. dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może, jeśli został do tego umocowany, wystąpić do sądu w imieniu reprezentowanej spółki z wnioskiem o jej rozwiązanie.
Glosa do wyroku Sądu Najwyższego z 20 stycznia 2012 r., I CSK 373/11*
  • Krzysztof Knoppek
Teza glosowanego wyroku brzmi: Podpisanie jako całości integralnego pod względem treści dokumentu składającego się z kilku elementów (np. umowy zasadniczej i załączników) oznacza zachowanie formy pisemnej zawartego w tym dokumencie oświadczenia woli (art. 78 § 1 k.c.).
Glosa do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu Czaja przeciwko Polsce z 2 października 2012 r. (skarga nr 5744/05)
  • Zbigniew Cichoń
W wyroku Czaja przeciwko Polsce Trybunał strasburski po raz kolejny stwierdził naruszenie przez Polskę art. 1 Protokołu dodatkowego nr 1 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, tj. poszanowania mienia w wyniku odebrania prawomocnie nabytej emerytury.
Przegląd orzecznictwa Sądu Najwyższego z zakresu prawa i postępowania cywilnego
  • Zbigniew Strus
Istota zagadnienia prawnego sprowadzała się do reguł odpowiedzialności Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za szkodę wyrządzoną przez nieustalonego posiadacza pojazdu mechanicznego, zwłaszcza o bieg terminu przedawnienia względem Funduszu, niebędącego wszak sprawcą szkody! W sporach między poszkodowanym a Funduszem pojawiały się zarzuty nadmiernego wydłużenia okresu jego odpowiedzialności i pytania o zasadność jednakowego traktowania w tym względzie.
Przegląd orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego
  • Zbigniew Szonert
Z uwagi na ujawnione rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie następującego zagadnienia prawnego: „czy nieuprawnione pozostawienie podania bez rozpoznania (art. 64 § 2 k.p.a.) jest inną czynnością z zakresu administracji publicznej, o której mowa w art. 3 § 2 pkt 4 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, czy też stanowi bezczynność, na którą służy skarga stosownie do treści art. 3 § 2 pkt 8 tej ustawy?”
Przegląd orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego (maj–listopad 2013). Zaskarżalność orzeczeń wydawanych przez sąd pierwszej instancji w orzecznictwie TK
  • Michał Jackowski
Po przerwie w przygotowywaniu przeglądu orzecznictwa trybunalskiego związanej z jubileuszowym, zjazdowym numerem „Palestry”, w drugim półroczu 2013 r. pojawiło się bardzo wiele wyroków Trybunału Konstytucyjnego wartych analizy. W związku z ograniczonym zakresem przeglądu chciałbym skupić się na kilku orzeczeniach wydanych w tym okresie, a poruszających kwestię konstytucyjności ograniczeń w zaskarżalności decyzji sądowych.
Europejski Trybunał Praw Człowieka – przegląd orzecznictwa (czerwiec–wrzesień 2013 r.) (cz. 2)
  • Marek Antoni Nowicki
Internet jest narzędziem informacji i komunikowania się w wyjątkowej skali, różniącym się od mediów drukowanych, zwłaszcza jeśli chodzi o zdolność do przechowywania i przekazywania informacji. Sieć elektroniczna, służąca miliardom użytkowników na całym świecie, nie jest i potencjalnie nigdy nie będzie w taki sam sposób jak media drukowane regulowana i kontrolowana.
„Demokracja walcząca” a sprawa polska. Czy czas działania już nadszedł?
  • Tomasz Tadeusz Koncewicz
Coraz większa brutalizacja życia politycznego, uczynienie przez polskich polityków z maksymy per fas et nefas podstawowej reguły rządzącej dyskursem publicznym i cyniczna gra „państwem” nie mogą pozostać bez wpływu na obraz państwa w oczach części opinii publicznej. Brak poszanowania przez samych polityków państwa i jego prawa przekłada się na antypaństwowe zachowania tych obywateli, którzy w państwie chcą widzieć swojego wroga, a antypaństwowe wezwania polityków traktują jako zachętę dla siebie.
Czy pełnomocnik ustanowiony do transakcji notarialnej, lecz nienależący do kręgu podmiotów wymienionych w art. 87 § 1 k.p.c., może skutecznie złożyć, zawarty w akcie notarialnym, wniosek o wpis do księgi wieczystej rezultatu czynności prawnej?
  • Ewa Stawicka
Problem nakreślony w pytaniu po raz pierwszy stanął wyraźnie na wokandzie Sądu Najwyższego 22 maja 2013 r. pod sygn. akt III CZP 17/13. Zapadła w składzie trzyosobowym uchwała o treści następującej: „Pełnomocnikiem procesowym w sprawach o dokonanie wpisu w księdze wieczystej może być wyłącznie osoba spełniająca wymagania przewidziane w art. 87 k.p.c., także wtedy, gdy wniosek o wpis został zamieszczony przez notariusza w akcie notarialnym na podstawie art. 92 § 4 ustawy z 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 189, poz. 1158 ze zm.)”.
Dlaczego mandantowi przysługuje prawo do wyznaczenia tylko trzech obrońców i czy nie należałoby zmienić tej reguły w toku przyszłych prac nad rekodyfikacją prawa procesowego?
  • Antoni Bojańczyk
Komentatorzy często określają przewidziane przez Kodeks postępowania karnego ograniczenie liczby obrońców, z których pomocy może korzystać oskarżony, do trzech (art. 77 k.p.k.) mianem „tradycji” polskiego procesu karnego. Jeżeli jednak tradycję rozumieć jako zjawisko czy zasadę od dawna i w jednolity sposób przyjętą (kładąc silny nacisk zarówno na dawność danego zjawiska, jak i na jego stałość), to określenie to ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Wyjaśnienie sprawy wymaga jednak szczegółowego prześledzenia genezy tej interesującej instytucji procesowej.
Kamera świadkiem wypadku
  • Wojciech Kotowski
Należy w pełni pochwalić organizatorów przedsięwzięcia. Chodzi o instalowanie kamer w autobusach komunikacji miejskiej. Dzięki nim można niejednokrotnie ustalić, kto jest sprawcą wypadku z udziałem autobusu. Takie zdarzenie miało miejsce na prostej drodze o dwóch kierunkach ruchu, przy czym dla każdego kierunku przypadał jeden pas ruchu.
Z pijanym nie tańczę
  • Marian Filar
Schemat jest prosty i monotonnie powtarzający się, jak zresztą każdy schemat! Najpierw opinią społeczną wstrząsa drastyczne wydarzenie, będące wyczerpaniem ustawowych znamion czynu stypizowanego w prawie karnym jako przestępstwo. Potem, gdy społeczne oburzenie tym wydarzeniem jest jeszcze „ciepłe”, następuje drugie, identyczne. No i podnoszą się z coraz większą determinacją głosy domagające się od ustawodawcy drastycznego zaostrzenia surowości sankcji karnej za taki czyn.
Trzej panowie z Zespołu Adwokackiego nr 25
  • Andrzej Tomaszek
Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Michała Komara otrzymaliśmy dwa interesujące adwokackie wyznania – Macieja Dubois (Adwokat. Rozmowa o życiu w ciekawych czasach, Wydawnictwo Naukowe PWN 2012) i Krzysztofa Piesiewicza (Skandalu nie będzie, Wydawnictwo Czerwone i Czarne 2013). Chciałoby się rzec: nareszcie.
Mity są dobre na wszystko
  • Witold Wołodkiewicz
W czynach mitologicznych greckich bogów i herosów odbijały się problemy ludzi starożytności. Również dla ludzi współczesnych, wykształconych humanistycznie, mity greckie i rzymskie stanowią swoisty punkt odniesienia do wszelkich przejawów życia społecznego.
Krakauer Burg. Wawel jako ośrodek władzy Generalnego Gubernatora Hansa Franka w latach 1939–1945 – nowe dzieło Dietera Schenka
  • Andrzej Bąkowski
Książka o wskazanym wyżej tytule w ogromnym stopniu uzupełniła mój ogląd okupacji niemieckiej w Polsce w latach 1939–1945. Autorem jej jest Dieter Schenk (ur. w 1937 r.), emerytowany dyrektor kryminalny w Federalnym Urzędzie Kryminalnym Republiki Niemiec (NRF). Autor z imponującą naukową uczciwością od 1993 r. zajmuje się badaniem historii okupacji niemieckiej w Polsce.
Zbrodnia i konsternacja (cz. 3). Flaszka z piaskiem w ręku niedoszłego poety
  • Marek Sołtysik
Legioniści i urzędnicy. Kilka uwag o udziale adwokatów z zaboru rosyjskiego i austriackiego w odbudowie Rzeczypospolitej
  • Marek Gałęzowski
W obliczu nadchodzącej klęski Niemiec i Austro-Węgier w pierwszej wojnie światowej 27 października 1918 r. w Krakowie powstała Polska Komisja Likwidacyjna, na czele której stanęli wybitni politycy z zaboru austriackiego – Ignacy Daszyński i Wincenty Witos. Przejęcie przez nią władzy w zachodniej części zaboru austriackiego (w tym także na Śląsku Cieszyńskim) rozpoczęło proces oswabadzania ziem polskich spod władzy niemieckiej i austriackiej i tym samym odbudowy państwa polskiego.
Jak twórca szlagierów wszech czasów nie został adwokatem – rzecz o Emanuelu Schlechterze (1904–1943). W 110. rocznicę urodzin i 70. rocznicę śmierci
  • Adam Redzik
Są twórcy, którzy tak mocno wryli się w kulturę danego narodu, że język codzienny okraszony jest frazami, zwrotami, wyrazami zaczerpniętymi z ich twórczości, przy jednoczesnym braku świadomości, od kogo one pochodzą. Przykładem może być Tadeusz Boy-Żeleński, którego talent i zmysł słowotwórczy były nadzwyczajne.
Maciej Domański, Względne zakazy małżeńskie
  • Jerzy Słyk
W świetle podstawowych zasad prawa rodzinnego, takich jak zasada ochrony rodziny i zasada ochrony trwałości małżeństwa, bardzo duże znaczenie ma problematyka tzw. przeszkód małżeńskich.
Joanna May, Obrona pozwanego w procesie cywilnym przed sądem I instancji
  • Anna Kościółek
W 2013 r. nakładem wydawnictwa LexisNexis ukazała się książka Joanny May pt. Obrona pozwanego w procesie cywilnym przed sądem I instancji. Podstawą publikacji jest rozprawa doktorska obroniona na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w roku akademickim 2008/2009.
Magdalena Rode, Style myślenia przestępczego. Podstawy teoretyczne i diagnostyczne
  • Józef Gierowski
Analiza literatury oddającej stan aktualnej wiedzy nad psychologicznymi mechanizmami przestępczości wykazuje, że w bardzo ograniczonym zakresie koncentrowano się dotychczas na roli schematów poznawczych w etiologii omawianych niedozwolonych zachowań. Stąd też temat, który podjęła w swej książce Magdalena Rode, uznać należy za oryginalny, trafny, a nawet nowatorski czy też pionierski. Nie był on bowiem dotychczas w jakimkolwiek zakresie analizowany w polskiej literaturze naukowej, a jedyne, nieliczne zresztą, informacje pochodzą od Autorki recenzowanej pracy.
Witold Okniński, Danuta Sowińska, Sędziowie i prokuratorzy siedleckiego okręgu sądowego w latach 1917–1950
  • Władysław Lutwak
Tym, co rzuca się w oczy już na etapie wstępnej oceny, to szata graficzna oraz nienaganna redakcja. Książka w formacie kwadratu o wymiarach 21×21 cm, w twardej oprawie, wydrukowana na papierze o większej od standardowej gramaturze, zwraca uwagę.
Konferencja „(Nie?)wykonywanie orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka”, Toruń, 28 września 2013 r.
  • Aleksandra Zalewska
Pod takim hasłem 28 września 2013 r. w Toruniu odbyła się debata dotycząca wykonywania przez Polskę wyroków strasburskich, z udziałem reprezentantów różnych instytucji prawniczych i rządowych.
Czy rynek zmusi adwokatów do reklamy?, Łódź, 4–5 października 2013 r.
  • Bernard Piechota
Konferencję zorganizowała Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi, we współpracy z Komisją Etyki przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Obrady rozpoczęło uroczyste powitanie zebranych gości. Głos zabrał prezes NRA – adw. Andrzej Zwara oraz dziekan ORA w Łodzi – adw. Jarosław Szymański i przewodniczący Komisji Etyki przy NRA – prof. adw. Jacek Giezek. Pierwszym prelegentem był adw. Andrzej Michałowski, który przedstawił różne sposoby ogłaszania się przez adwokatów.
X Konferencja o historii adwokatury, Praga, 8 listopada 2013 r
  • Ewa Stawicka
Międzynarodowa konferencja poświęcona historii adwokatury miała w tym roku swój mały jubileusz. Odbyła się już po raz dziesiąty, tym razem w stolicy Republiki Czeskiej. Od dwóch lat współorganizatorami dorocznego wydarzenia są izby adwokackie Czech i Słowacji.
Przywrócić pamięć. Historyczne pasje Stanisława Milewskiego, Warszawa, 26 listopada 2013 r
  • Maciej Tygielski
26 listopada 2013 r. w sali konferencyjnej Biblioteki Publicznej Miasta Stołecznego Warszawy odbyło się wspomnieniowe sympozjum poświęcone pamięci Stanisława Milewskiego. Jego organizatorami oprócz Gospodarzy spotkania było Wydawnictwo „Iskry” i Zakład Prawa i Polityki Penitencjarnej Uniwersytetu Warszawskiego.
Konferencja pt. „Wizja procesu karnego dziś i jutro”, Częstochowa, 26 października 2013 r.
  • Małgorzata Grzesiak
  • Monika Zbrojewska
Ośrodek Badawczy Adwokatury oraz Akademia im. Jana Długosza w dniu 26 października 2013 r. w Częstochowie zorganizowały konferencję pt. „Wizja procesu karnego dziś i jutro”. Konferencję otworzył dziekan ds. rozwoju Wydziału Nauk Społecznych Akademii im. Jana Długosza dr Henryk Popowski, witając zebranych uczestników oraz wyrażając nadzieję, że wygłoszone referaty przybliżą istotę zakładanych zmian w procesie karnym.
Posiedzenia plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej
Posiedzenie plenarne otworzył prezes NRA adw. Andrzej Zwara, przedstawiając projekt porządku obrad. Prezes stwierdził, że zbliża się koniec kadencji NRA i jest to czas pożegnań z niektórymi dziekanami izb adwokackich, ale również i powitań nowych dziekanów. Następnie obszernie przedstawił sprawozdanie z prac Prezydium NRA, podkreślając udział wielu Koleżanek i Kolegów w działalności na rzecz samorządu adwokackiego.
Z posiedzeń Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej
Protokół z obrad Prezydium NRA dotyka w większości problematyki poszczególnych izb adwokackich, którą przedstawił w referacie sekretarz adw. Krzysztof Boszko. Następnie odbyła się dyskusja na temat rzekomych niedokładności w dokumentacji finansowej ORA w Częstochowie z udziałem przedstawiciela ORA w Częstochowie adw. Janusza Bilskiego i głównej księgowej ORA w Częstochowie pani Aleksandry Halkiewicz. Poważniejszych niedokładności nie stwierdzono. Omawiano również sprawę wniosku o zmianę regulaminu konkursów krasomówczych dla aplikantów adwokackich
Adwokat jako retor. Teoria, praktyka, etyka
  • Łukasz Mirocha
Punktem wyjścia dla wszelkich rozważań dotyczących roli adwokata oraz samorządu adwokackiego we współczesnym społeczeństwie winny być regulacje ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze.
III Dni Kultury Adwokatury Polskiej, Kraków, 1–12 października 2013 r.
  • Joanna Sędek
Kraków był gospodarzem III Dni Kultury Adwokatury Polskiej. Do miasta przyjechali adwokaci i aplikanci z całego kraju, aby wysłuchać koncertów, obejrzeć spektakl i wernisaż oraz zwiedzić krakowskie muzea. Poniżej publikujemy szczegółową relację.
Modlitwa, która jest wierszem; wiersz, który jest zadumą filozoficzną
  • Zbigniew Dyka
Jesienią 2013 roku odbyły się kolejne, III Dni Kultury Adwokatury Polskiej w Krakowie. Były one wyśmienite. Jak zwykle. Ale tym razem były również szczególne. Powiązane były bowiem z pamięcią osoby śp. abp. Józefa Życińskiego, którego jakże przedwcześnie śmierć przed dwoma laty zubożyła polski Kościół Powszechny, a także boleśnie dotknęła polską Adwokaturę. Zaszczycał On bowiem ją przyjaźnią, serdecznością, życzliwą radą, wykładami, pomocą, a Adwokatura starała się mu w dwójnasób odpłacić.
Adwokat Mikołaj Pietrzak laureatem X edycji Konkursu o Nagrodę im. Edwarda J. Wendego
Kapituła Nagrody im. Edwarda J. Wendego uhonorowała w 2013 r. adw. Mikołaja Pietrzaka. W czasie uroczystości wręczenia nagrody, która odbyła się 19 grudnia 2013 r. o godzinie 17.30 w siedzibie redakcji „Rzeczpospolitej” przy ul. Prostej 51 w Warszawie, laudację uzasadniającą wybór kapituły wygłosił prof. dr hab. Marek Safjan, podkreślając ogromne zaangażowanie Laureata w pracy na polu ochrony praw człowieka.
Adwokat Ryszard Siciński (1927–2013)
  • Czesław Jaworski
19 grudnia 2013 r., w piękne, słoneczne przedpołudnie, tłumnie, w podniosłym nastroju i szczerym smutku żegnaliśmy zmarłego w dniu 12 grudnia 2013 r. adwokata Ryszarda Sicińskiego – pełnego pasji erudytę, patriotę, aktywnego społecznika, oddanego sercem rodzinie i przyjaciołom oraz zawodowi, który wykonywał do ostatnich chwil swojego ziemskiego życia.
Sędzia Stanisław Zbigniew Dąbrowski (1947–2014) Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego
W dniu 9 stycznia 2014 r. po południu, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Sędzia Stanisław Dąbrowski.
Raz jeszcze o kryminalizacji manipulacji instrumentami finansowymi. Obiektywizacja czy subiektywizacja odpowiedzialności
  • Waldemar Gontarski
Po wejściu w życie projektowanej dyrektywy ustalającej wspólne zasady w zakresie definicji przestępstw manipulacji instrumentami finansowymi oraz sankcji karnych polska ustawa o obrocie instrumentami finansowymi, chociaż zawiera takie sankcje, będzie pozostawać w sprzeczności z tą dyrektywą – taką konstatacją kończyłem dwuczęściowy tekst traktujący o art. 183 ust. 1 w zw. z art. 39 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
List od Dyrektora Generalnego Służby Więziennej
Szanowny Panie Mecenasie. Składam na Pana ręce serdeczne podziękowania za przekazanie książek dla dzieci autorstwa p. Karoliny Lijklemy. Państwa dar zostanie przekazany dzieciom skazanych kobiet i mężczyzn odbywających karę w Areszcie Śledczym w Warszawie Grochowie podczas imprezy choinkowej w styczniu 2014 r.
Publikacja wyroku Sądu Dyscyplinarnego
Dnia 14 grudnia 2011 roku Sąd Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Poznaniu w składzie: Przewodniczący: adw. Krzysztof Degórski Członkowie: adw. Małgorzata Hoffmann-Kapciuk, adw. Ewelina Taczanowska przy udziale Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Rady Adwokackiej w Poznaniu.

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".