Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra
5-6/2014

Maciej GUTOWSKI, Kilka uwag o zmieniającej się Adwokaturze; Dominik GAJEWSKI, Kontrowersje wokół opodatkowania podatkiem dochodowym i podatkiem VAT spraw urzędowych prowadzonych przez adwokatów; Kazimierz POSTULSKI, Odwołanie odroczenia i przerwy w

Pełny spis treści

Odwołanie odroczenia i przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności
  • Kazimierz Postulski
Instytucja odroczenia i przerwy w wykonaniu kary jest jednym z odstępstw od zasady bezzwłocznego i ciągłego wykonania kary. Jako sytuacja szczególna wymaga, aby jej stosowanie odbywało się w granicach ściśle określonych przepisami, a zatem przesłanki odroczenia i przerwy wynikające z tych przepisów nie mogą podlegać wykładni rozszerzającej.
Kontratypy weselne
  • Radosław Krajewski
Pojęcie kontratypów do polskiego systemu prawa karnego wprowadził W. Wolter, określając je jako okoliczności wykluczające bezprawność czynu, które dają jednostce prawo naruszenia cudzego interesu, a które zostają ustawowo lub naukowo stypizowane, tworząc wówczas w stosunku do typów czynów zabronionych kontratypy.
Uwagi na temat zakresu kompetencji przyszłej Prokuratury Europejskiej
  • Szymon Pawelec
Powołanie do życia Prokuratury Europejskiej to jedno z żywiej dyskutowanych w ostatnich latach zagadnień towarzyszących ogólnej debacie na temat rozwoju instytucjonalnego Unii Europejskiej.
Obrońca w postępowaniu w sprawach nieletnich
  • Magdalena Maraszek
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie w sposób syntetyczny, choć wielopłaszczyznowy, zagadnień związanych z udziałem obrońcy w postępowaniu w sprawach nieletnich.
Zapachowe znaki towarowe – prawo i praktyka
  • Piotr Dudek
Jeżeli przeciętnemu konsumentowi zada się pytanie: „Z czym Pani/Panu kojarzy się znak towarowy”, to prawdopodobnie w odpowiedzi usłyszymy takie skojarzenia, jak logo, logotyp, symbol, nazwa. Z dużym prawdopodobieństwem zostanie wymienionych kilka znanych na całym świecie znaków, np. jednego z najpopularniejszych napojów orzeźwiających.
Kontrowersje wokół opodatkowania podatkiem dochodowym i podatkiem VAT spraw urzędowych prowadzonych przez adwokatów
  • Dominik Gajewski
Obecnie ugruntowała się jednolita linia orzecznicza, na podstawie której pomoc prawna z urzędu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zgodnie ze stanowiskiem sądów administracyjnych pomoc prawna świadczona z urzędu spełnia kryteria samodzielnej działalności gospodarczej zdefiniowanej w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy VAT (w szczególności nie mają do niej zastosowania wyłączenia zdefiniowane w art. 15 ust. 3 ustawy VAT) i stanowi odpłatne świadczenie usług, a adwokaci świadczący pomoc prawną z urzędu są zobowiązani do rozliczenia VAT z tego tytułu.
Nieważny testament allograficzny – czy słuszna jest jego konwersja na testament ustny?
  • Michał Mamica
Przepisy postępowania spadkowego są bardzo istotne w polskim społeczeństwie z uwagi na to, że praktycznie każdy obywatel choćby raz w życiu staje się spadkobiercą, wobec czego interpretacja przepisów prawa spadkowego powinna być dokonywana w ten sposób, aby jak najpełniej chronić prawa i interesy spadkobierców.
Przebieg postępowania egzekucyjnego z wierzytelności znajdującej się na bankowym rachunku wspólnym
  • Renata Mianowana-Kubiak
Wybór tematu mojego artykułu był podyktowany chęcią dotknięcia problematyki z rzadka podejmowanej przez doktrynę prawa bankowego i w konsekwencji nierozpoznanej w dorobku literatury prawniczej. Wybór ten uzasadniony był rosnącym praktycznym znaczeniem zagadnienia postępowania egzekucyjnego z wierzytelności znajdującej się na bankowym rachunku wspólnym dla osób fizycznych.
Egzekucja z nieruchomości a byt prawny służebności gruntowych
  • Wojciech Szkadłubowicz
Zagadnienie konsekwencji prawnych skutecznego przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości dla bytu ograniczonych praw rzeczowych dotychczas obciążających tę nieruchomość, jakkolwiek poddane stosownej regulacji normatywnej, w dalszym ciągu wywołuje liczne problemy i wątpliwości.
Nadanie klauzuli wykonalności na rzecz następcy prawnego
  • Cezary Waldziński
Zgodnie z art. 776 k.p.c. podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy, tj. tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Tytułem egzekucyjnym jest dokument urzędowy stwierdzający istnienie i zakres roszczenia wierzyciela, a zarazem istnienie i zakres obowiązku świadczenia dłużnika.
Prawo do bycia zapomnianym w kontekście „postzniesławiającej” informacji w sieci Internet (cz. 2)
  • Michał Ilnicki
Mając na uwadze poczynione wcześniej odniesienia w kontekście prawa do bycia zapomnianym na gruncie Konstytucji RP oraz prawa karnego materialnego, przenosząc dalej rozważania na grunt cywilistyczny, należy wskazać zagadnienie, które budzi kontrowersje, zwłaszcza doktrynalne. Jest nim kwestia pojęcia dóbr osobistych oraz konstrukcja ochrony, którą możemy wydobyć z treści obowiązujących przepisów.
Umyślność i nieumyślność w projekcie nowelizacji Kodeksu karnego (analiza wybranych uwag krytycznych)*
  • Mikołaj Małecki
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego zaproponowała nowelizację art. 9 k.k., w którego trzech paragrafach jest obecnie opisana strona podmiotowa czynu zabronionego. Przepis miałby otrzymać brzmienie: „Art. 9. § 1. Czyn zabroniony jest popełniony umyślnie, jeżeli sprawca ma zamiar wyczerpać znamiona przedmiotowe czynu zabronionego, to jest chce je wyczerpać albo przewidując taką możliwość, na to się godzi.
W sprawie definicji nieumyślności – polemicznie
  • Jacek Duda
W związku z zakończonymi niedawno pracami Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego nad kompleksową nowelizacją wielu przepisów części ogólnej Kodeksu karnego w środowisku karnistycznym toczy się intensywna debata na temat merytorycznej poprawności proponowanych rozwiązań.
Kilka uwag o zmieniającej się Adwokaturze
  • Maciej Gutowski
Z mlekiem matki wyssałem” obraz adwokata działającego w samorządzie jako mądrego, dostojnego, darzonego ogromną estymą człowieka. Mój dziadek – adwokat Michał Grzegorzewicz, jeden z najsłynniejszych obrońców w „procesach poznańskich” z 1956 r. – był adwokatem „starej daty”.
Niemieckie prawo własności intelektualnej w zarysie
  • Marcin Słomski
Niemiecki system prawny, z punktu widzenia jego spójności oraz szczegółowego zakresu jego regulacji, z całą pewnością był i w dalszym ciągu jest źródłem inspiracji dla ustawodawców krajów ościennych, którzy, tak jak polski ustawodawca, często czerpią z niemieckich wzorów rozwiązań prawnych przy planowaniu kodyfikacji wewnętrznych. Prawo własności intelektualnej, poprzez jego specyficzne uregulowanie, znalazło szczególne miejsce w niemieckim systemie prawa i dlatego wymaga ono szczególnej uwagi.
Dopuszczalność środków zaskarżania w sprawach egzekucyjnych
  • Bogdan Bladowski
Zaskarżanie orzeczeń procesowych i czynności organów egzekucyjnych umożliwia kontrolę ich prawidłowości przy rozpoznawaniu spraw egzekucyjnych. Do uchylenia lub zmiany dotkniętych różnymi uchybieniami formalnymi służą środki zaskarżenia dopuszczalne ustawowo, w zależności od przedmiotu rozstrzygnięcia.
Kryteria ustalania wysokości opłat za czynności adwokackie przed organami wymiaru sprawiedliwości (czyli jak ze stawek minimalnych opłat nie uczynić zasady ich orzekania)
  • Mariusz Saniewski
Wydawać by się mogło, że po upływie ponad dekady obowiązywania przepisów rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz.U. z 2002 r. nr 163, poz. 1348 ze zm. – dalej: rozporządzenie) zastosowane przez prawodawcę mechanizmy kształtowania wysokości opłat za czynności adwokackie przed organami wymiaru sprawiedliwości będą wykładane przez sądy w zgodzie z wypracowanymi przez orzecznictwo oraz doktrynę dyrektywami interpretacyjnymi, umożliwiającymi ustalanie znaczenia norm prawnych na podstawie ich kontekstu słownego, systemowego i funkcjonalnego.
Praworządność a klauzula obejścia prawa w projektowanej nowelizacji ordynacji podatkowej
  • Andrzej Warfołomiejew
W tytule zawarta jest sugestia tezy o sprzeczności projektowanej klauzuli z regułami praworządności. Dla obrony tej tezy trzeba sięgnąć do tekstu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 11 maja 2004 r. (sygn. K 4/03), tekstu aktualnych założeń rządowych z 2 grudnia 2013 r. w sprawie nowelizacji ordynacji podatkowej (http/legislacja.rel.gov.pl/lista/1) oraz do uwag Rady Legislacyjnej z 5 lipca 2013 r. do tych założeń (RL-0303-19/13).
Glosa do wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 12 czerwca 2013 r., II AKa 87/13*
  • Paweł Daniluk
Teza glosowanego wyroku brzmi: Przestępstwa popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej są przestępstwami podobnymi, niezależnie od tego, czy cel osiągnięcia korzyści majątkowej należy do zespołu ich ustawowych znamion.
Glosa do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 7 marca 2013 r., III SA/Wa 2577/12
  • Ryszard Kubacki
Teza glosowanego wyroku brzmi: W ocenie Sądu czym innym jest wydatkowanie środków osobistych na ukończenie aplikacji adwokackiej, uzyskanie tytułu adwokata oraz wpis na listę adwokatów, a czym innym zaliczanie określonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej – wydatków, których w sposób racjonalny i gospodarczo uzasadniony dokonuje przedsiębiorca prowadzący nakierowaną na osiągnięcie zysku działalność zarobkową. W tym zakresie decyduje mechanizm rynkowy i związana z nim zasada wolności gospodarczej i zasada swobody umów.
Glosa do wyroku Sądu Najwyższego z 23 maja 2013 r., II CSK 250/12*
  • Marcin Orecki
Glosowane orzeczenie dotyczy powództwa o odszkodowanie za wypadek przy pracy, któremu uległ mechanik (obywatel RP; powód) zatrudniony na statku pływającym pod banderą liberyjską, należącym do spółki S.S. Ltd z siedzibą na Bermudach (spółka A), a zarządzanym przez spółkę R.B. A/S z siedzibą w Oslo (spółka B; pozwany).
Glosa do uchwały Naczelnego Sądu administracyjnego z 21 października 2013 r., II FPS 1/13*
  • Dobrochna Owsicka
W dniu 21 października 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie II FPS 1/13 w składzie Izby Finansowej, rozstrzygając zagadnienie prawne przekazane przez Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego o podjęcie uchwały wyjaśniającej.
Przegląd Orzecznictwa Sądu Najwyższego z zakresu prawa i postępowania cywilnego
  • Zbigniew Strus
Wyrok w sprawie V CSK 519/12 oddalający skargę kasacyjną powodów poszkodowanych przez nabycie samochodu skradzionego poza granicami rozstrzyga o granicach odpowiedzialności za niedbalstwo przy sprawdzaniu pochodzenia auta.
Przegląd orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego
  • Zbigniew Szonert
W toku rozpoznania skargi kasacyjnej A. S. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 26 marca 2013 r., sygn. akt I SAB/Wa 515/12, odrzucającego skargę A. S. na bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego w (...) w sprawie aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości skład orzekający Naczelnego Sądu Administracyjnego przedstawił do rozstrzygnięcia przez skład siedmiu sędziów NSA następujące zagadnienie prawne.
Przegląd orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego (styczeń–kwiecień 2014)
  • Michał Jackowski
Acquis constitutionnel (dorobek orzeczniczy Trybunału Konstytucyjnego) jest budowany krok po kroku. Jego ciągłość odgrywa kluczową rolę dla przewidywalności orzeczeń, a także dla stabilności całego systemu konstytucyjnego. Stabilność orzecznictwa może służyć jako dobry, przekonujący, a czasem decydujący argument do przeciwstawienia się złej praktyce legislacyjnej.
Europejski Trybunał Praw Człowieka – przegląd orzecznictwa (październik–grudzień 2013 r.)
  • Marek Antoni Nowicki
Krajowy mechanizm prewencyjny można uznać za skuteczny, jeśli umożliwia on władzom reagowanie szczególnie szybko i w sposób proporcjonalny do postrzeganego ryzyka, na jakie są narażone osoby wchodzące w grę.
Jak interpretować prawo europejskie?
  • Tomasz Tadeusz Koncewicz
Zasięg prawa unijnego (traktaty i akty prawa unijnego) zależy w dużej mierze od jego wykładni. Jedyną interpretacją legalną prawa unijnego jest interpretacja dokonywana przez Trybunał Sprawiedliwości, która dzisiaj znacznie bardziej niż orzeczenia sądów krajowych kształtuje funkcjonujący w Polsce porządek prawny.
Czy termin przedawnienia roszczenia o zapłatę odszkodowania z tytułu nienależytego wykonania zobowiązania (art. 471 k.c.) rozpoczyna swój bieg od dnia, w którym zobowiązanie miało zostać wykonane, czy też od momentu zaistnienia szkody, czy może – od daty dowiedzenia się wierzyciela o szkodzie?
  • Ewa Stawicka
Czy termin przedawnienia roszczenia o zapłatę odszkodowania z tytułu nienależytego wykonania zobowiązania (art. 471 k.c.) rozpoczyna swój bieg od dnia, w którym zobowiązanie miało zostać wykonane, czy też od momentu zaistnienia szkody, czy może – od daty dowiedzenia się wierzyciela o szkodzie?
Jakie wyzwania stawia przed obrońcą nowa instytucja „posiedzenia organizacyjnego” przed rozpoczęciem rozprawy głównej (art. 349 k.p.k.)?
  • Antoni Bojańczyk
Na pierwszy rzut oka „nowe” posiedzenie organizacyjne zdaje się mieć wyłącznie technicznoprocesowy charakter. Chodzi w nim o ustalenie takich czysto technicznych szczegółów przebiegu procesu, jak – między innymi – terminy rozpraw i ich przedmiot, terminy wzywania na rozprawę biegłych czy kuratora sądowego.
Granice „szczególnej ostrożności” przy zmianie kierunku ruchu
  • Wojciech Kotowski
Bardzo często dochodzi do zderzenia pojazdów, z których jeden podejmuje manewr wyprzedzania, a drugi manewr zmiany kierunku ruchu przez skręcenie w lewo, w celu dojazdu do posesji. Powtarzającym się błędem w ocenie prawnej, stanowiącej rezultat analizy przebiegu zdarzenia polegającego na zderzeniu manewrujących pojazdów, jest obarczanie winą zmieniającego kierunek, mimo że prawidłowe sygnalizowanie takiej zmiany jednoznacznie wyklucza możliwość podjęcia manewru wyprzedzania z lewej strony (art. 24 ust. 5 p.r.d.).
Sprawa pana Hulot. Na marginesie tłumaczeń tekstów prawa rzymskiego
  • Witold Wołodkiewicz
W roku 1995 opublikowałem w języku francuskim artykuł zatytułowany: Affaire Hulot. Osiemnastowieczne francuskie tłumaczenie Corpus Iuris Civilis. Powrót – po prawie 20 latach – do tej interesującej tematyki był zainspirowany ważnym wydarzeniem, jakim jest podjęcie prac nad wydaniem Digestów justyniańskich wraz z tłumaczeniem na język polski.
Chowanie młodzieży
  • Marian Filar
Idzie wiosna, a na uniwersyteckich wydziałach prawa to finiszowanie z przygotowywaniem prac magisterskich. Przygotowanie tych prac nie jest jedynie ukoronowaniem tzw. procesu dydaktycznego na prawniczych fakultetach naszych uniwersytetów, lecz „chowaniem prawniczej młodzieży”, a pamiętamy, co mówił w tym względzie jeden z naszych narodowych wieszczów (tak – wieszczów – nic tu nie przesadzam!).
Czy nadchodzi zima?
  • Andrzej Tomaszek
W przededniu kolejnej podróży sięgnąłem znowu po cykl Andrzeja Sapkowskiego o wiedźminie Geralcie. Ciekaw byłem, jak bardzo niegdyś popularny pięcioksiąg (nie licząc opowiadań) będzie mi smakował po ponad dwóch dekadach od premiery, czy aby nie okaże się lekturą dla chłopców, z której się wyrasta.
Jan Karski Sylwetka wybitnego Polaka
  • Andrzej Bąkowski
Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 6 grudnia 2013 r. ustanowiono 2014 Rokiem Jana Karskiego – w setną rocznicę Jego urodzin. Wszyscy, którzy dobrze znają historię II wojny światowej, rzecz mogą uznać za wydarzenie wyjątkowo sprawiedliwe dla uczczenia zasług jednego z najdzielniejszych Polaków tragicznego dla ludzkości okresu lat 1939–1945.
Szumowiny kinematografii (cz. 1). O człowieku przepełnionym bezczelnością
  • Marek Sołtysik
Jan Czesław Sikorowicz zdawał się być człowiekiem interesu. Zdawał się – ale chyba nim nie był. Przedsięwzięcia bowiem, które projektował, firmy, które zakładał – padały. Dezerter z armii austriackiej, zakrzątnął się około zasług wojennych, pewnie wykazał chęć przelania krwi za ojczyznę, do której, już wolnej, w końcu wrócił z Krzyżem Walecznych.
Dzieło Rafała Lemkina Axis Rule in Occupied Europe (1944) w przekładzie polskim z 2013 r.
  • Ryszard Szawłowski
Rafał Lemkin (1900–1959) był polskim prawnikiem, a od początku 1934 r. do pierwszych dni września 1939 r. warszawskim adwokatem. Od kwietnia 1941 r. przebywał w Stanach Zjednoczonych. Jego przełomowe dzieło, w którym po raz pierwszy przedstawił koncepcję i termin zbrodni, określonej mianem GENOCIDE, ukazało się w listopadzie 1944 r.
Teodor Szymanowski, Jerzy Migdał, Prawo karne wykonawcze i polityka penitencjarna
  • Aldona Nawój-Śleszyński
Na rynku księgarskim pojawił się nowy, aktualny, dawno wyczekiwany podręcznik dla studentów prawa i dziedzin pokrewnych, ale i publikacja bazowa dla pracowników więziennictwa, kuratorów sądowych i sędziów, którego autorami są prof. dr hab. Teodor Szymanowski oraz dr hab. Jerzy Migdał.
Stanisław Grodziski 1889–1946. Dziennik krakowskiego adwokata
  • Janusz Kanimir
Nakładem rodziny – prof. Stanisława Grodziskiego, nestora polskich historyków prawa oraz jego córki dr Karoliny Grodziskiej, dyrektor Biblioteki Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie – ukazały się dzienniki protoplasty rodu Grodziskich, krakowskiego adwokata i działacza społeczno-politycznego Stanisława Grodziskiego. Użycie słowa protoplasta nie jest przypadkowe, gdyż Stanisław (senior) przyjął w 1934 r. od nazwy rodzinnej miejscowości nazwisko „Grodziski”.
Nowe książki
  • Maciej Kwiek
Na prawniczym rynku wydawniczym ukazała się kolejna monografia z serii Prawo w praktyce (poprzednie tytuły to: Transakcje fuzji i przejęć, Spory cywilne i gospodarcze, Prawo konkurencji) opracowana przez zespół prawników i ekspertów z zakresu ochrony środowiska i praktyki transakcyjnej Kancelarii Wardyński i Wspólnicy: Dominika Wałkowskiego, Izabelę Zielińską-Barłożek, Bartosza Kurasia, Macieja Szewczyka i Jarosława Grykiela, pod naukową redakcją Dominika Wałkowskiego i Izabeli Zielińskiej-Barłożek.
Konferencja „Etyka adwokacka a kontradyktoryjny proces karny”, Wrocław, 13 grudnia 2013 r.
  • Andrzej Malicki
To już siódmy raz, we Wrocławiu, miała miejsce debata prawników teoretyków z praktykami, wśród których – obok adwokatów – wystąpili także sędziowie, członkowie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego oraz przedstawiciel prokuratury.
Posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej
Posiedzenie otworzył prezes NRA adw. Andrzej Zwara, witając przybyłych członków Naczelnej Rady Adwokackiej i zaproszonych gości. Następnie, na wniosek ORA w Warszawie, wręczył odznaczenie „Adwokatura Zasłużonym” adw. Grzegorzowi Majewskiemu, prezesowi Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie. Prezes zaproponował rozszerzenie porządku obrad o zagadnienia dotyczące regulaminu w przedmiocie działalności wizytatorów.
Z posiedzeń Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej
Po powitaniu członków Prezydium i zaproszonych gości Prezes NRA adw. Andrzej Zwara rozpoczął posiedzenie od przedstawienia spotkania z Szefem Kancelarii Prezydenta RP i spodziewanych w najbliższych dniach spotkań z Ministrem Sprawiedliwości, przedstawicielami Polskiej Grupy Pocztowej oraz InPostu w sprawie wadliwych doręczeń pocztowych.
Relacja z Finału Konkursu Krasomówczego dla Aplikantów Adwokackich, 18 stycznia 2014 r., Katowice. Sprawozdanie prac Ośrodka Badawczego Adwokatury za rok 2013
  • Małgorzata Grzesiak
  • Monika Zbrojewska
18 stycznia 2014 r. w Zabrzu, w kopalni Guido (320 m pod ziemią), odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego dla Aplikantów Adwokackich, zorganizowany przez Ośrodek Badawczy Adwokatury i Okręgową Radę Adwokacką w Katowicach.
Ustnie, pisemnie, elektronicznie Prawo elektroniczne jako nowa gałąź prawa
  • Paweł Chmieliński
Nie ma wątpliwości, że intensywny wpływ technologii informatycznych na życie codzienne w ciągu ostatnich lat spowodował głęboką dyskusję nad praktycznymi problemami prawnego uregulowania nowych technologii. De lege lata kształtuje się nowe prawo, które wywodzi się z prawa telekomunikacyjnego i jest do niego zbliżone. Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne w art. 2 pkt 42 definiuje telekomunikację jako nadawanie, odbiór lub transmisję informacji, niezależnie od ich rodzaju, za pomocą przewodów, fal radiowych bądź optycznych lub innych środków wykorzystujących energię elektromagnetyczną
European Pro Bono Forum, Warszawa, 24–25 października 2013 r.
  • Aleksandra Zalewska
Pomoc pro bono jest bezpłatna nie dlatego, że jest bezwartościowa, lecz dlatego, że jest bezcenna – taka dewiza przyświecała uczestnikom VII Europejskiego Forum Pro Bono, którego gospodarzem w 2013 r. była Polska. Forum odbywało się w Hotelu Sofitel Victoria w Warszawie. Otwarcie poprowadzili Atanas Politov, przewodniczący oddziału PILnet w Budapeszcie, oraz Filip Czernicki, prezes Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych.
Program „IDEA” – Internetowe Doskonalenie Adwokatury dostępny od 28 marca 2014 r. na www.idea-adw.org
  • Andrzej Grabiński
Program „IDEA” to wspólne przedsięwzięcie izb adwokackich: wrocławskiej i krakowskiej, wychodzące naprzeciw oczekiwaniom środowiska, aby wykłady i szkolenia z zakresu doskonalenia zawodowego adwokatów możliwe były do wysłuchania i obejrzenia w Internecie, a polegające na rejestracji w formie audiowizualnej spotkań z wybitnymi prawnikami, w tym przede wszystkim adwokatami, i udostępnianiu wygłoszonych przez nich wykładów na platformie internetowej www.idea-adw.org.

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".