Poprzedni artykuł w numerze
Posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej z 15 stycznia 2014 r. w Warszawie
Posiedzenie otworzył prezes NRA adw. Andrzej Zwara, witając przybyłych członków Naczelnej Rady Adwokackiej i zaproszonych gości.
Następnie, na wniosek ORA w Warszawie, wręczył odznaczenie „Adwokatura Zasłużonym” adw. Grzegorzowi Majewskiemu, prezesowi Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie. Prezes zaproponował rozszerzenie porządku obrad o zagadnienia dotyczące regulaminu w przedmiocie działalności wizytatorów.
Następnie w obszernym sprawozdaniu przedstawił prace Prezydium NRA w ostatnim okresie. Stwierdził, że zakończyły się prace nad nowelizacją ustawy Poa w zakresie postępowań dyscyplinarnych. Postępowanie ma nadal pozostać dwuinstancyjne, samorządowe, a kasacje będą składane do Sądu Najwyższego. Projekt ma pójść ścieżką senacką. Zostaną wznowione rozmowy w sprawie taksy adwokackiej. Prezes poruszył sprawę mającej nastąpić debaty dotyczącej tzw. małych sądów, e-sądu w Lublinie i szczególnie wrażliwej kwestii doręczeń sądowych. Poinformował, że Minister Sprawiedliwości zgodził się, aby następne kadencje organów samorządowych Adwokatury trwały cztery lata. Prowadzenie obrad przekazał wiceprezesowi adw. Jackowi Treli. Następnie przewodniczący komisji działających przy NRA przedstawili plany na 2014 r. Jako pierwsze wystąpiły adw. Justyna Metelska i adw. Katarzyna Szoda-Wolska, wiceprzewodniczące Komisji Praw Człowieka. Adwokat J. Metelska poinformowała, że Komisja zaplanowała zorganizowanie w 2014 r. trzech konferencji:
- dotyczącej tolerancji i uprzedzeń, która odbędzie się 12 kwietnia w Warszawie,
- poświęconej warunkom odbywania kary pozbawienia wolności oraz
- dotyczącej problemów niepełnosprawności.
Poinformowała, że Komisja planuje zorganizowanie szkoleń dla adwokatów we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. W planach jest również organizacja wizyty studyjnej w Strasburgu. Adwokat K. Szoda-Wolska dodała, że Komisja będzie kontynuować składanie opinii amicus curiae do Trybunału Konstytucyjnego. Ponadto przewidywane są jeszcze inne akcje mieszczące się w zakresie działania tej Komisji.
Prezes Sądu Polubownego adw. Wojciech Sadowski stwierdził, że Sąd ma niewielką tradycję. Najpierw trzeba stworzyć pragmatykę funkcjonowania tej instytucji. Trzeba ją promować w mediach. Należy nawiązać współpracę z Centrum Mediacyjnym oraz z innymi ośrodkami arbitrażowymi w kraju.
Wiceprezes adw. J. Trela, zastępując adw. Katarzynę Bilewską, przewodniczącą Komisji ds. Działalności Publicznej Adwokatury, stwierdził, że Komisja zaplanowała przeprowadzenie badań nad funkcjonowaniem państwa i wymiaru sprawiedliwości w relacji do osób prywatnych – obywateli i przedsiębiorców.
Adwokat Andrzej Reichelt, przewodniczący Komisji ds. Parlamentarnych, będzie kontynuował dotychczas przejawianą aktywność. Stwierdził, że działalność Komisji w zakresie kontaktów z posłami i senatorami będzie jednak zależała od ich woli współpracowania z Adwokaturą jako instytucją. Adwokat Jacek Giezek, przewodniczący Komisji ds. Etyki, stwierdził, że Komisja będzie realizowała działalność bieżącą, będzie przyglądała się zasadom etyki w kontekście zmieniających się procedur prawnych, będzie badała zjawisko reklamy.
Adwokat Tomasz Korczyński, przewodniczący Komisji ds. Informatyzacji, oświadczył, że Komisja zajmie się zmianami na stronach internetowych Adwokatury, digitalizacją najstarszych protokołów NRA. Komisja skupi się na analizie i optymalizacji wszelkich procesów dotyczących NRA.
Przewodniczący Komisji Doskonalenia Zawodowego adw. Grzegorz Janisławski poinformował, że Komisja zamierza kontynuować rozpoczęte prace szkoleniowe, gdyż cieszą się doskonałą opinią. Komisja planuje również koordynację szkoleń zawodowych w skali kraju, aby powstały bazy danych zawierające dane najlepszych wykładowców. Krajowy Zjazd Adwokatury w uchwale programowej wskazał ten temat, do którego należy się szczegółowo przygotować i rozpocząć środowiskową dyskusję. Komisja zamierza przyjrzeć się rozwiązaniom zagranicznym, aby skorzystać z zebranych doświadczeń i przedstawić propozycję dla NRA. Wskazał, że w 2015 r. wejdzie w życie zmiana procedury karnej. Komisja przewiduje zatem zorganizowanie dodatkowych szkoleń dla adwokatów w tym zakresie.
Adwokat Karol Orzechowski poinformował, że koncepcja powołania Centrum Technologicznego Adwokatury powstała z obserwacji działalności podobnych jednostek na zachodzie Europy i w USA, które informują członków swojego stowarzyszenia o przydatnych rozwiązaniach technicznych i informatycznych. Warto to przeszczepić na polski grunt.
Adwokat Tomasz Guzek poinformował, że Komisja Kształcenia Aplikantów zamierza podjąć prace nad modyfikacją Regulaminu odbywania aplikacji adwokackiej, który obowiązuje już trzy lata i wymaga przepracowania. Komisja chciałaby opracować projekt próbnego egzaminu adwokackiego dla aplikantów i zachęcić izby do przeprowadzenia takiego egzaminu.
Adwokat Jacek Trela pozytywnie odebrał projekt przeprowadzenia egzaminów próbnych. Sam jest osobiście za egzaminami zawodowymi w formie ustnej, ale koszt takich egzaminów byłby wydatnie większy niż testowych.
Adwokat Dominika Stępińska-Duch, przewodnicząca Komisji Współpracy z Zagranicą, stwierdziła, że Komisja będzie prowadziła dotychczasową współpracę, należałoby ją jednak poszerzyć o działania bilateralne z poszczególnymi krajami. Komisja włączy się w organizację dni prawniczych polsko-ukraińskich.
Niebawem wzrosną koszty udziału polskiej adwokatury w CCBE do 40 000 euro rocznie. Należy rozważyć, czy i w jakim stopniu adwokatura chce uczestniczyć w działaniach CCBE.
Adwokat prof. Piotr Kruszyński, dyrektor OBA, zrelacjonował program zadań na najbliższy rok. Niebawem w kopalni „Guido” odbędzie się ogólnopolski konkurs krasomówczy dla aplikantów. OBA zajmuje się działaniem na rzecz archiwizacji adwokatury. Dyrektor OBA wskazał, że zmienia się radykalnie postępowanie przygotowawcze w procedurze karnej i zachodzi konieczność przeprowadzenia szkoleń w tym zakresie.
Adwokat Stanisław Estreich, przewodniczący Komisji Integracji Środowiskowej, Kultury, Sportu i Turystyki, scharakteryzował ubiegłoroczne działania jako bardzo owocne. W roku 2014 zostaną zorganizowane 23 wydarzenia sportowe i kulturalne.
Działalność tej Komisji jest w odbiorze wewnętrznym adwokackim niekontrowersyjna, przyjmowana bardzo pozytywnie.
Przewodniczący Komisji Legislacyjnej adw. prof. Piotr Kardas stwierdził, że Komisja współpracuje z innymi komisjami: Parlamentarną, Etyki i Kształcenia Aplikantów. W ramach obszarów działania Komisji Legislacyjnej istnieją samodzielne zespoły, których członkowie specjalizują się w określonych dziedzinach prawa.
Przewodniczący Komisji Komunikacji Społecznej adw. Michał Bieniak poinformował, że głównym zadaniem Komisji jest opieka nad kanałami informacji wewnętrznej, przede wszystkim stronami internetowymi adwokatury. Strony te wymagają odświeżenia, a Komisja chce, aby były one narzędziami komunikacji wewnętrznej, środowiskowej adwokatury i na nich odbywały się dyskusje adwokackie. Komisja planuje też realizację projektu badawczego pn. „Adwokatura w oczach klientów”.
Przewodnicząca Komisji ds. Edukacji Prawniczej adw. Anisa Gnacikowska oświadczyła, że nadal będzie w pracach Komisji dbała o pozytywny wizerunek adwokatury w opinii publicznej. Poziom świadomości prawnej w społeczeństwie jest nikły, poziom wiedzy prawniczej znajduje się na najbardziej podstawowym stopniu, trzeba tę wiedzę podnosić, poprawiać często negatywny wizerunek społeczny adwokata. Pomocnym środkiem będzie tu Internet, materiały są przygotowane w języku zrozumiałym dla wszystkich.
Adwokat Roman Kusz, przewodniczący Komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego Adwokatury, stwierdził, że Komisja działa na styku z kilkoma innymi komisjami. Wskazał, że należy kontynuować akcję pro bono, czasami może pod konkretnymi hasłami, np. doradztwa w sprawach rodzinnych czy spadkowych. Niekoniecznie dla ludzi ubogich, ale np. dla przedsiębiorców małego lub średniego biznesu – czasami w porozumieniu z innym samorządem, np. lekarskim. Przy okazji dążyć do wzmocnienia pozytywnego wizerunku środowiska adwokackiego jako elity intelektualnej.
Adwokat dr Szymon Byczko, przewodniczący Komisji ds. Postępowań Konstytucyjnych, zaprezentował pogląd, że podstawowym zadaniem tej Komisji jest opiniowanie, przygotowanie i prowadzenie spraw przed Trybunałem Konstytucyjnym. Komisja może organizować szkolenia w zakresie pisania skarg konstytucyjnych.
Przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Samorządami Zaufania Publicznego adw. Jarosław Zdzisław Szymański wskazał, że ta Komisja winna ściśle współpracować z Komisją ds. Prac Parlamentarnych w intencji budowania poparcia politycznego dla działań innych samorządów tego typu. Celem jest bowiem wywieranie realnego wpływu na procesy społeczne.
Adwokat dr Małgorzata Kożuch, przewodnicząca Komisji Praktyk Rynkowych i Konkurencji, przypomniała, że w marcu 2013 r. NRA powołała Zespół ds. Walki z Nieuczciwą Konkurencją, który występuje pod zmienioną nazwą, jak podano wyżej. Stwierdziła, że należy generować dobre praktyki z uwzględnieniem nowych technologii. Zespół gotów jest zorganizować konferencję ogólnopolską oraz krótkie szkolenia w izbach adwokackich.
Adwokat Jacek Trela stwierdził, że tak rozbudowane komisje wynikają ze zobowiązań, jakie nałożył na NRA Krajowy Zjazd Adwokatury. Dodał, że trudno dziś wyobrazić sobie sprawne realizowanie zadań Prezydium NRA bez udziału komisji.
Przechodząc do innych zagadnień, Prezydium przyjęło jednogłośnie uchwałę nr 2/2014 o powołaniu nowego administratora kont poczty elektronicznej prowadzonych w domenie adwokatura.pl. Funkcję tę powierzono adw. Michałowi Szpakowskiemu.
Naczelna Rada Adwokacka przyjęła jednomyślnie:
- tekst jednolity Regulaminu Krajowego Zjazdu Adwokatury i zgromadzeń izb adwokackich,
- uchwałę nr 3/2014 w sprawie Regulaminu rejestracji i korzystania z usługi poczty elektronicznej w domenie adwokatura.pl,
- uchwałę nr 4/2014 o podziale zadań między członkami Prezydium NRA.
Naczelna Rada Adwokacka przyjęła uchwałę nr 5/2014 o planie pracy NRA na 2014 r.
Naczelna Rada Adwokacka przyjęła jednogłośnie uchwałę nr 6/2014 o powołaniu zastępców rzecznika dyscyplinarnego. Zastępcami zostali adwokaci: Maria Adamska-Kolupa, Robert Grzegorczyk, Mieczysław Hebel, Marcin Komar, Artur Magnuszewski, Janusz Ramos, Adam Sadziński, Ewa Skorek-Szpejewska, Zygmunt Sobkiewicz, Tadeusz Winiarek, Wiesław Wolski, Piotr Wołkowicki, Piotr Wołyniak.
Adwokat Mirosława Pietkiewicz, skarbnik NRA, przedstawiła projekt uchwały o dietach dla osób pełniących funkcje w samorządzie adwokackim, wskazała na znaczący wzrost zadań ciążących na członkach samorządu. Ich praca od dawna przekroczyła zakres dwóch posiedzeń w miesiącu dla członków Prezydium NRA. Pracują codziennie we współpracy i w kontakcie z biurem NRA.
Do wystąpienia adw. M. Pietkiewicz negatywnie odniósł się adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej. Zaproponowane podwyżki są nieuzasadnione. Zakres prac osób pełniących funkcje samorządowe, jego zdaniem, nie uległ znaczącemu zwiększeniu w stosunku do prac podejmowanych w poprzednich okresach. Wywiązała się dyskusja, w której udział wzięli adwokaci: Andrzej Grabiński, Maciej Gutowski, Jarosław Zdzisław Szymański, Andrzej Zwara, Jacek Trela, Andrzej Michałowski, Paweł Gieras, Edward Rzepka, Paweł Rybiński, Stanisław Estreich, Maciej Łaszczuk.
Uchwałą nr 7/2014 przyznano prawo do diet samorządowych członkom samorządu adwokackiego pełniącym funkcje samorządowe w organach adwokatury oraz osobom wykonującym społecznie określone czynności zlecone przez organy samorządu. Wysokość jednej diety ustalono na kwotę 500 zł. Liczba przyznanych diet zależy od zakresu zadań oraz zaangażowania osoby wykonującej społecznie funkcje samorządowe i inne czynności zlecone przez organy samorządu. Diety pozostały na dotychczasowym poziomie.
W dalszym toku posiedzenia plenarnego adw. Jacek Ziobrowski, prezes WSD, przypomniał, że liczba spraw dyscyplinarnych prowadzonych w zeszłej kadencji wzrosła o 40%. Wyraził nadzieję, że ta tendencja nie będzie się utrzymywała.
Naczelna Rada Adwokacka podjęła uchwałę nr 8/2014 z 15 stycznia 2014 r. o zmianie Regulaminu w sprawach o zakresie działania oraz zasad wynagradzania wizytatorów.
Naczelna Rada Adwokacka podjęła uchwalę nr 9/2014 z 15 stycznia 2014 r. w sprawie zmiany operatora pocztowego świadczącego usługi dla sądów i prokuratur oraz doręczania przesyłek pocztowych. Uchwała ma na celu zabezpieczenie interesu publicznego.
W głosowaniu nie uwzględniono wniosku adw. Macieja Gutowskiego, postulującego opracowanie budżetu NRA.
Na tym posiedzenie plenarne zostało zakończone.