Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra
11-12/2014

Ryszard Sziler, Z gwiazdą, grafika

Pełny spis treści

O problemie delimitacji normy prawnokarnej
  • Tomasz Przesławski
W doktrynie prawa karnego analiza lingwistyczna normy prawnokarnej jest stosunkowo nowym zagadnieniem. W starszej literaturze J. Makarewicz zajmował się normą postępowania z punktu widzenia organizacji społeczeństwa, W. Makowski i S. Glaser rozpatrywali aspekt samoistności norm prawnokarnych, L. Peiper używał jej zamiennie z przepisem prawa. Rozróżnienie przepisu prawa jako jednostki tekstu prawnego i normy jako odrębnej wypowiedzi językowej pojawia się w pracach M. Tarnawskiego i K. Buchały w okresie obowiązywania k.k. z 1969 r.
Kontradyktoryjność jako wyznacznik formy procesu karnego (rozważania na tle zmiany modelu rozprawy głównej w nowelizacji wrześniowej*)
  • Jarosław Zagrodnik
O modelu procesu karnego i jego przynależności do określonej, ukształtowanej w rozwoju historycznym formy procesu karnego decyduje w przeważającej mierze to, czy jego przebieg jest podporządkowany zasadzie kontradyktoryjności, czy zasadzie śledczości. Zasadę kontradyktoryjności można przedstawić w postaci dyrektywy prowadzenia procesu w formie sporu równouprawnionych stron przed bezstronnym arbitrem (sędzią). Wykazuje ona ścisły związek z zasadą skargowości, chociaż nie można stwierdzić między tymi zasadami stosunku wynikania.
Składanie przez skazanego wniosków do sądu w postępowaniu karnym wykonawczym
  • Kazimierz Postulski
Postępowanie wykonawcze wszczynane jest z urzędu bezzwłocznie, gdy orzeczenie podlegające wykonaniu staje się wykonalne (art. 9 § 1 k.k.w.). Pojęcie „bezzwłoczność” definiuje § 357 regulaminu urzędowania sądów powszechnych, w myśl którego każde orzeczenie powinno być skierowane do wykonania nie później niż w ciągu 14 dni od daty jego uprawomocnienia lub od daty zwrotu akt sądowi pierwszej instancji. Natomiast postanowienia wydane w postępowaniu wykonawczym wykonalne z chwilą wydania powinny być skierowane do wykonania w dniu ich wydania.
Ograniczenia w ściganiu za przestępstwa inne niż podstawa przekazania określona w europejskim nakazie aresztowania
  • Marcin Hotel
Artykuł 27 decyzji ramowej, ustanawiający zasadę specjalności, został implementowany do polskiego porządku prawnego w art. 607e k.p.k., który stanowi, że osoby przekazanej w wyniku wykonania nakazu nie można ścigać za przestępstwa inne niż te, które stanowiły podstawę przekazania, ani wykonać orzeczonych wobec niej za te przestępstwa kar pozbawienia wolności albo innych środków polegających na pozbawieniu wolności. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego zasada specjalności stanowi także ujemną przesłankę dla orzeczenia kary łącznej, obejmującej kary pozbawienia wolności wymierzone za przestępstwa inne niż te, które stanowiły podstawę przekazania.
Kolizje praw i jurysdykcji rozstrzygane na korzyść konsumentów usług przewozu lotniczego na przykładzie wybranych orzeczeń
  • Agnieszka Kunert-Diallo
Współczesne prawo rządzące przewozem lotniczym i odpowiedzialnością przewoźnika tworzą konwencje międzynarodowe, tj. Konwencja o ujednostajnieniu niektórych prawideł dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego, podpisana w Warszawie dnia 12 października 1929 r. (zwana potocznie „konwencją warszawską”) i Konwencja o ujednoliceniu niektórych prawideł dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego sporządzona w Montrealu dnia 28 maja 1999 r. (zwana potocznie „konwencją montrealską”), a także rozporządzenia unijne oraz przepisy krajowego prawa cywilnego – ogólne i zawarte w ustawie z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze.
Aspekt strony wynajmującej w ramach zagadnienia najmu okazjonalnego lokalu a zmiana w prawie polskim
  • Ernest Farion
Problematyka polskiego sektora mieszkaniowego dotyczy między innymi segmentu mieszkań na wynajem. W dokumencie przyjętym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 4 marca 2011 r., uchwalonym w dniu 30 listopada 2010 r. przez Radę Ministrów, zatytułowanym „Główne problemy, cele i kierunki programu wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego do 2020 roku”, jednym z zasadniczych celów polityki mieszkaniowej jest „wprowadzenie efektywnych form podaży mieszkań dostępnych cenowo w segmencie mieszkań na wynajem oraz budownictwie własnościowym”.
Nierówność stron i naruszenie zasady prawa do obrony w postępowaniu karnym – postulaty de lege lata i de lege ferenda
  • Mariusz Olężałek
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego, działająca przy Ministrze Sprawiedliwości, której prace zaowocowały ustawą z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego i niektórych innych ustaw przygotowała zmiany stanowiące kompleksową regulację, której celem jest zwiększenie sprawności postępowania karnego oraz jego efektywności.
O uporczywym niepłaceniu podatków raz jeszcze
  • Andrzej Skowron
Dla każdego, kto zajmuje się problematyką odpowiedzialności karnej skarbowej, jest rzeczą oczywistą, że istnieje zależność pomiędzy pogarszającą się kondycją gospodarczą kraju a wzrostem „aktywności” urzędów skarbowych. Widoczne jest to także na polu ścigania sprawców przestępstw i wykroczeń, przy czym w przypadku tych ostatnich działania takie nie zawsze są uzasadnione, i to bynajmniej nie tylko z założenia niskim stopniem społecznej szkodliwości tego rodzaju zachowań. Mowa o tym, że urzędy skarbowe niejednokrotnie oskarżają podatników o zachowania, które nie tylko nie realizują znamion określonego typu czynu zabronionego, ale wręcz nie są bezprawne.
Doręczenia elektroniczne pomiędzy zawodowymi pełnomocnikami de lege lata i de lege ferenda
Mechanizm systemu doręczeń sądowych w zasadzie nie zmienił się od chwili uchwalenia Kodeksu postępowania cywilnego. Od tego czasu powszechnie stosowane metody komunikacji uległy radykalnej zmianie. W stosunkach gospodarczych prymat wiedzie korespondencja e-mailowa i faksowa. Tymczasem regulacje prawne nie dostrzegają wprost takiej możliwości. Warto przy tym podkreślić, że sądownictwo w niektórych przypadkach korzysta jednak z komunikacji internetowej, o ile nie kłóci się to z literalnym brzmieniem przepisów, jednak możliwe jest to tylko na zasadzie konwalidacji wad poprzez faktyczny odbiór doręczenia.
Glosa do uchwały Sądu Najwyższego z 12 grudnia 2013 r., III CZP 74/13
  • Aleksandra Krawczyk
Teza glosowanej uchwały brzmi: W sprawie o zadośćuczynienie pieniężne za krzywdę doznaną wskutek śmierci najbliższego członka rodziny (art. 446 § 4 k.c.) ma zastosowanie art. 445 § 3 k.c.
Glosa do wyroku Trybunału Sprawiedliwości z 13 grudnia 2012 r. w sprawie Iwona Szyrocka przeciwko Siger Technologie GmbH (sprawa C-215/11)
  • Łukasz Panasiuk
Artykuł 7 rozporządzenia (WE) nr 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. ustanawiającego postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty należy interpretować w ten sposób, że reguluje on wyczerpująco wymogi, jakim powinien odpowiadać pozew o wydanie europejskiego nakazu zapłaty.
Glosa do postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 6 lipca 2010 r., II AKz 474/10*
  • Agnieszka Baj
Teza glosowanego wyroku brzmi: Treść art. 345 k.p.k. należy wykładać w powiązaniu z celami postępowania przygotowawczego określonymi w art. 297 § 1 k.p.k. Zmiany art. 297 § 1 k.p.k. dokonane przez art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. (Dz.U. nr 206, poz. 1589) (nowela listopadowa) z jednej strony stworzyły możliwość skrócenia postępowania przygotowawczego, z drugiej zaś ograniczyły sądowi możliwość zwrotu sprawy przed rozprawą do uzupełnienia dochodzenia lub śledztwa przy dostrzeżonych brakach dowodowych.
Przegląd orzecznictwa Sądu Najwyższego w sprawach cywilnych
  • Monika Strus-Wołos
W wyroku z 15 stycznia 2014 r., I CSK 197/2013 (OSNC 2014, nr 10, poz. 106), Sąd Najwyższy rozstrzyga o terminie przedawnienia roszczenia o odsetki za opóźnienie stwierdzone wyrokiem: termin dziesięcioletni przewidziany w art. 125 § 1 k.c. dotyczy odsetek wymagalnych w dacie uprawomocnienia się wyroku, natomiast odsetki stwierdzone wyrokiem, ale wymagalne po dniu uprawomocnienia się wyroku, przedawniają się z upływem lat trzech. W uzasadnieniu Sąd Najwyższy poświęca nieco miejsca rozważaniom o okresowym charakterze odsetek za opóźnienie.
Przegląd orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego
  • Zbigniew Szonert
Wyrokiem z dnia 13 września 2012 r., sygn. akt II SA/Po 598/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. D. i M. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia (...) sierpnia 2011 r. nr (...) w przedmiocie warunków zabudowy stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji w części uchylającej decyzję organu pierwszej instancji określającą warunki zabudowy dla inwestycji obejmującej budowę domu jednorodzinnego, w pozostałej zaś części, dotyczącej hali magazynowo-usługowej, skargę oddalił.
Przegląd orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. O tajemnicy obrończej i adwokackiej – uwagi na tle wyroku TK w sprawie K 23/11
  • Michał Jackowski
30 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie K 23/11 siedmiu połączonych wniosków Rzecznika Praw Obywatelskich i Prokuratora Generalnego. Dotyczyły one przepisów regulujących stosowanie kontroli operacyjnej i udostępnianie danych telekomunikacyjnych Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, organom kontroli skarbowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu oraz Służbie Celnej.
Europejski Trybunał Praw Człowieka – przegląd orzecznictwa (lipiec–wrzesień 2014 r.)
  • Marek Antoni Nowicki
Konwencja nie może być interpretowana w próżni, ale w miarę możliwości zgodnie z innymi regulacjami prawa międzynarodowego, którego jest częścią. Odnosi się to do art. 1 w taki sam sposób, jak do innych przepisów Konwencji.
Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości, czyli co? 2004–2014 i dalej...
  • Tomasz Tadeusz Koncewicz
Rocznica 10 lat polskiej akcesji do Unii Europejskiej to dobry moment, aby przez chwilę zastanowić się nad walorem orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości (TS) w sposób wychodzący poza dominujące w codziennych doniesieniach prasowych i uproszczone relacje według schematu „w sprawie X Trybunał orzekł to i to, a Polsce grożą surowe sankcje”.
Czy w sytuacji, gdy jedna ze stron procesu cywilnego zostaje podczas jego trwania z mocy samego prawa przekształcona w inny podmiot, potrzebne jest zezwolenie strony przeciwnej na wstąpienie do postępowania owego nowego podmiotu w miejsce dotychczasowego?
  • Ewa Stawicka
Przepis art. 192 pkt 3 k.p.c. stanowi, że od chwili doręczenia pozwu zbycie w toku sprawy rzeczy lub prawa objętych sporem nie ma wpływu na dalszy bieg sprawy – jednakże nabywca może wejść do procesu w miejsce zbywcy za zezwoleniem strony przeciwnej.
Jakie będą praktyczne efekty usunięcia z Kodeksu postępowania karnego przepisów dających sądowi prawo do przekazania sprawy do postępowania przygotowawczego w celu uzupełnienia istotnych braków postępowania przygotowawczego?
  • Antoni Bojańczyk
Jeżeli zmierza się do postępowania kontradyktoryjnego (a tak trzeba przecież odczytywać deklaracje programowe Komisji Kodyfikacyjnej do spraw Prawa Karnego), to eliminacja instrumentów procesowych pozwalających sądowi na ingerowanie w skargowość procesu jawi się jako rzecz nieodzowna.
Lustro jako podstawowy element podniesienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym
  • Wojciech Kotowski
Zgodnie z dyspozycją § 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U. nr 221, poz. 2181 ze zm.), wydanego na mocy delegacji zawartej w art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.), kwestię urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego w zakresie tytułowego zagadnienia określa zał. 4 pkt 9.
Sierotka Marysia w opałach
  • Marian Filar
Tak Redakcję, jak i Czytelników „Palestry” chciałbym na początku serdecznie przeprosić za długotrwałą absencję na gościnnych łamach Czasopisma. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko przyznać się do winy i prosić o łagodny wymiar kary! A oto i okoliczności łagodzące: okoliczność pierwsza to późnoletnia i wczesnowiosenna pora roku, a dla pracownika uniwersytetu to pora końcówki letniej sesji egzaminacyjnej i początek poprawkowej sesji jesiennej.
Co kto mówi
  • Andrzej Tomaszek
Jednym z najważniejszych przymiotów człowieka myślącego jest umiejętność krytycznej oceny wypowiedzi innych. Nie wystarcza czytanie czy słuchanie ze zrozumieniem. Trzeba umieć dokonać krytyki twierdzeń i opinii pod kątem ich sensowności i racjonalności, ale także wiarygodności i obiektywizmu.
Mikołaj Tarkowski o Adwokaturze Wileńskiej w latach 1918–1939
  • Andrzej Bąkowski
Wielokrotnie w gronie adwokatów samorządowców Izby Adwokackiej w Warszawie interesujących się historią Adwokatury Polskiej zastanawialiśmy się, kto i kiedy zajmie się napisaniem, czy wręcz odgrzebaniem historii izb adwokackich wileńskiej i lwowskiej. Między sobą izby te nazywaliśmy męczeńskimi.
Szumowiny kinematografii (cz. 4). Czas, który nie sprzyja twórcom, sprzyja pośrednikom
  • Marek Sołtysik
Na pytanie postawione przez sąd: – Czy szkoła filmowa „Em-Pe-Film” mogła przynieść jakąś korzyść zapisanym uczniom? – odpowiada wyczerpująco jako biegły dr Zygmunt Nowakowski, były dyrektor Teatru Miejskiego w Krakowie, znany pisarz, felietonista Ikaca.
Małgorzata Czapska, Barbara Szabat, Jerzy Zięba, Adwokatura Świętokrzyska. Zarys dziejów od początku XIX wieku
  • Aneta Morąg
Recenzowana monografia ukazała się tuż przed XI Krajowym Zjazdem Adwokatury w listopadzie 2013 roku, w którym uczestniczył jeden z jej autorów, adwokat Jerzy Zięba. Autorkami pracy są ponadto osoby znane w środowisku naukowym i intelektualnym Kielc. Dr hab. profesor Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Barbara Szabat i dr Małgorzata Czapska prowadzą badania między innymi z zakresu historii Kielc i Kielecczyzny na przełomie XIX i XX wieku.
Witold Sobczak, Wolność myśli, sumienia i religii. Poszukiwanie standardu europejskiego
  • Genowefa Grabowska
Kiedy sięgnęłam po niemal ośmiusetstronicowe dzieło Witolda Sobczaka, pomyślałam w pierwszej chwili, że to kolejna, nad wyraz obszerna rozprawa, która pozwoli Autorowi uzyskać kolejny stopień akademicki. Jej prosty tytuł skłaniał jednak do refleksji, a jednocześnie prowokował, budził ciekawość oraz pytanie o jej cel, skoro można odnieść wrażenie, że o wolności myśli, sumienia i religii napisano już wszystko.
Sławomir Cieślak, Powiązania wewnątrzsystemowe w postępowaniu cywilnym
  • Kazimierz Lubiński
Zadaniem nauki postępowania cywilnego jest podejmowanie m.in. całkiem nowych problemów badawczych oraz wytyczanie nowych dróg w myśleniu i działaniu. Do takich zagadnień zaliczyć należy m.in. problematykę powiązań wewnątrzsystemowych w postępowaniu cywilnym.
Konferencja „Proces karny we współczesnym społeczeństwie”, Kraków, 15–16 marca 2014 r.
  • Michał Piech
W dniach 15–16 marca 2014 r. w Krakowie zorganizowano konferencję naukową poświęconą zagadnieniom polskiego i międzynarodowego procesu karnego. Zatytułowana „Proces karny we współczesnym społeczeństwie”, była kolejną, trzecią już, z cyklu organizowanych przez Katedrę Postępowania Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Konferencja pt. „Pozbawienie wolności nie pozbawia praw”, Bydgoszcz, 7 czerwca 2014 r.
  • Magdalena Wółkowska
7 czerwca 2014 r. w Bydgoszczy odbyła się kolejna, jedenasta już konferencja zorganizowana przez Naczelną Radę Adwokacją (NRA) oraz Komisję Praw Człowieka przy NRA (KPCz). Tradycją stało się, że podczas konferencji KPCz poruszane są tematy trudne, niewygodne, na co dzień często pomijane w dyskusji praktyków i teoretyków.
Konferencja „Adwokatura w obliczu specjalizacji zawodowej”, Wrocław, 3 października 2014 r
  • Joanna Sędek
W piątek 3 października 2014 r. na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się zorganizowana przez Komisję Etyki Zawodowej przy NRA, Komisję ds. Współpracy Międzynarodowej przy ORA we Wrocławiu oraz ORA we Wrocławiu tytułowa konferencja. Patronat nad nią objął Dziekan Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego dr hab. prof. UWr Włodzimierz Gromski. Była to pierwsza konferencja poświęcona problematyce specjalizacji zawodowej adwokatów.
Posiedzenie plenarne NRA
Posiedzenie otworzył prezes NRA adw. Andrzej Zwara, witając przybyłych członków NRA i zaproszonych gości. Naczelna Rada Adwokacka minutą ciszy uczciła pamięć adw. Andrzeja Tomaszewskiego, byłego dziekana ORA w Warszawie. Zaproszony gość, prezydent miasta Szczecina, przedstawił pokrótce zebranym miasto, jego osiągnięcia inwestycyjne i plany na przyszłość.
Uchwała nr 16/2014 Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 14 czerwca 2014 r.
Naczelna Rada Adwokacka uznaje ogromne zasługi Pisma Adwokatury Polskiej „Palestra”, które towarzyszy Adwokaturze od 1924 r. we wszystkich najważniejszych wydarzeniach w życiu Państwa i Samorządu.
Z posiedzeń Prezydium NRA
Adwokat Andrzej Zwara poinformował, że adw. Ziemisław Gintowt poprosi o sprostowanie swojej wypowiedzi w protokole z posiedzenia Prezydium NRA z 24 czerwca 2014 r. tak, aby jej treść brzmiała: „adw. Ziemisław Gintowt stwierdził, że również w środowisku adwokackim zdarza się, że rozmowy są nagrywane i nie jest to tajemnicą.
Zmiany w Prawie o adwokaturze
26 listopada 2014 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy Prawo o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych. Znowelizowane przepisy mają usprawnić postępowanie dyscyplinarne.
Jubileusz Sędziego Stanisława Zabłockiego
  • Paweł Czarnecki
W dniach 19–21 października 2014 r. w Ośrodku Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Dębem k. Serocka Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego zorganizowała konferencję pt. „Postępowanie w sprawach o wykroczenia – w poszukiwaniu optymalnego modelu”.
Nadzwyczajne Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Warszawie
11 października 2014 r. odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Warszawie. Podjęto uchwałę finansową – porządkującą kwestie finansowe w izbie oraz uchwałę programową, w której zapowiedziano prace nad wprowadzeniem nowoczesnych metod szkolenia, zwalczaniem nieuczciwej konkurencji oraz pełnym informowaniem o działalności organów izby.
Dokumenty RA w Warszawie z okresu dwudziestolecia międzywojennego w zbiorach Archiwum Państwowego w Siedlcach
  • Witold Okniński
W zespole archiwalnym „Sąd Okręgowy w Siedlcach w latach 1917–1939”, przechowywanym w Archiwum Państwowym w Siedlcach, wśród akt Prezesa Sądu Okręgowego w Siedlcach jest teczka zatytułowana O składzie osobowym adwokatów okręgu Sądu Apelacyjnego w Warszawie do roku 1932, o sygnaturze No 48. Już sam tytuł sugeruje, że zawiera ona dokumenty dotyczące warszawskiej palestry.
Adwokackie Mistrzostwa Polski w żeglarstwie 2014
  • Anisa Gnacikowska
IX już edycja Adwokackich Mistrzostw Polski w żeglarstwie została zorganizowana przez Komisję Integracji Środowiskowej, Kultury, Sportu i Turystyki NRA, przy współpracy z Sailing Event Karola Górskiego. Honorowy patronat nad imprezą objął przewodniczący Komisji adwokat Stanisław Estreich – dziekan ORA w Lublinie.
Uroczyste ślubowanie w Kujawsko-Pomorskiej Izbie Adwokackiej
W uroczystej i sympatycznej oprawie w dniu 2 sierpnia 2014 r. ślubowanie złożyło 16 koleżanek i kolegów: Anna Burnecka, Jacek Gałkowski, Michał Indan-Pykno, Kamil Jurkiewicz, Adam Kuliński, Amalia Marczewska, Łukasz Mirocha, Maciej Przybył, Mariusz Roman, Wioletta Sienkiewicz, Katarzyna Starosta, Małgorzata Warnel, Katarzyna Wojciechowska, Sylwia Wysocka, Ewelina Zawadzka, Piotr Zegarski.
Izba Adwokacka w Łodzi pro bono dla Polonii francuskiej
  • Bartosz Zacharek
11 października 2014 r. w siedzibie Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Lyonie przeprowadzona została akcja pomocy prawnej pro bono dla Polonii z Lyonu i całego okręgu konsularnego, obejmującego centralną i południowo-zachodnią Francję. Inicjatorem przedsięwzięcia była ORA w Łodzi, która od wielu lat połączona jest więzami przyjaźni i współpracy z Izbą Adwokacką w Lyonie (Barreau de Lyon).
Nowy serwis internetowy Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury
Wyższy Sąd Dyscyplinarny Adwokatury uruchomił na przełomie sierpnia i września br. nową wersję serwisu internetowego. Serwis zawiera informacje o Wyższym Sądzie Dyscyplinarnym, zbiory orzecznictwa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego i Sądu Najwyższego, zbiór aktów prawnych dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz publikacje poświęcone etyce zawodowej i postępowaniu dyscyplinarnemu.
Nowy serwis internetowy „Palestry”
Z końcem września br. uruchomiona została nowa wersja serwisu internetowego „Palestry”, która do początku 2015 r. dostępna będzie pod adresem: http://dev.palestra.pl/
Skład Kolegium Redakcyjnego „Palestry” w kadencji 2015–2017
4 listopada 2014 r. Prezydium NRA uchwałą nr 47/2014 powołało skład Kolegium „Palestry” w kadencji 2015–2017. Utrzymano skład dotychczasowy: adw. dr hab. Zbigniew Banaszczyk (członek Kolegium od 1990 r.), adw. dr hab. prof. UW Antoni Bojańczyk (od 2014), prof. dr hab., sędzia SN w st. spocz. Lech Gardocki (od 1993).
Zastępca redaktora naczelnego
Na wniosek redaktora naczelnego adw. Czesława Jaworskiego Prezydium NRA uchwałą nr 48/2014 z 4 listopada 2014 r. powołało na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego adw. dr. hab. Adama Redzika.
Trzecia edycja Przeglądu Kina Prawniczego
Już po raz trzeci w warszawskim kinie Muranów w dniach 17–19 października miał miejsce Przegląd Kina Prawniczego „Adwokat w roli głównej”.
Nowy prezydent CCBE z Polski
Z wielką satysfakcją informujemy, że Pani Mecenas Maria Ślązak, radca prawny i adwokat niewykonujący zawodu, objęła z dniem 29 listopada 2014 r. funkcję prezydenta CCBE, czyli Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy – największej organizacji zrzeszającej europejskich prawników. Jest pierwszym przedstawicielem z Polski na tym stanowisku.
Adwokat Wiesław Łukawski (1926–2013)
  • Leszek Frączak
Adwokat Wiesław Łukawski urodził się w Warszawie 19 lipca 1926 r. W dniu 5 listopada 1949 r. zawarł związek małżeński z lek. med. Haliną Łukawską z d. Kurżak, zasłużoną uczestniczką Powstania Warszawskiego. Pracowała ona przez 30 lat jako kierowniczka Laboratorium Stołecznej Stacji Sanitarno‑Epidemiologicznej. W 2005 r. Prezydent RP odznaczył Małżonków Wiesława i Halinę Łukawskich „Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”.
Adwokat Andrzej Bochenek (1942–2014)
  • Andrzej Maciąg
W dniu 16 maja 2014 r. w Rzeszowie zmarł Wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie adwokat Andrzej Bochenek. Adwokat Andrzej Bochenek urodził się 7 listopada 1942 r. w Rzeszowie.

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".