Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra 11-12/2014

Z posiedzeń Prezydium NRA

Udostępnij

I. Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z 5 sierpnia 2014 r.

Adwokat Andrzej Zwara poinformował, że adw. Ziemisław Gintowt poprosi o sprostowanie swojej wypowiedzi w protokole z posiedzenia Prezydium NRA z 24 czerwca 2014 r. tak, aby jej treść brzmiała: „adw. Ziemisław Gintowt stwierdził, że również w środowisku adwokackim zdarza się, że rozmowy są nagrywane i nie jest to tajemnicą. W Warszawie wszczęto postępowanie w sprawie nagrywania adwokata. Adwokat osoby, która dokonała nagrania, zasłania się tajemnicą adwokacką co do faktu, czy wiedział, że jego klient dokonuje nagrania prowadzonych negocjacji z jego udziałem i z udziałem adwokata drugiej strony. Ten problem trzeba przeciąć. Takie elementy wprowadzane do życia publicznego i zawodowego nie mogą znaleźć akceptacji”. Prezydium NRA uwzględniło wniosek.

Prezydium NRA w głosowaniu tajnym podjęło uchwały merytoryczne w sprawach osobowych. Zastępca sekretarza Prezydium NRA adw. Bartosz Grohman zreferował sprawy z posiedzeń ORA w Katowicach, Opolu, Poznaniu, Kielcach, Toruniu i Wałbrzychu.

Prezydium NRA powołało Zespół ds. opracowania długoletniej strategii działań Adwokatury w składzie adwokaci: prof. Maciej Gutowski – przewodniczący, Jerzy Glanc, Bartosz Grohman, Jacek Trela, Jerzy Zięba, prof. Jacek Giezek, prof. Piotr Kruszyński, prof. Piotr Kardas, Roman Kusz. Opiekunem Zespołu jest adw. Andrzej Zwara, prezes NRA.

Poruszono problem sytuacji kobiet adwokatów w ciąży i po urodzeniu dziecka oraz decyzji poszczególnych izb dotyczących wysokości składek. Adwokat Bartosz Grohman zaproponował, aby wystosować pismo do ORA ze wskazaniem potrzeby usystematyzowania tych kwestii.

Prezes Andrzej Zwara przypomniał, że na posiedzeniu plenarnym w Szczecinie powołano zespół do opracowania projektu uchwały o przyznawaniu diet samorządowych w składzie adwokaci: Rafał Dębowski, prof. Maciej Gutowski, dr Małgorzata Kożuch i prof. Piotr Kardas. Zespół podjął prace nad przygotowaniem kompromisowego rozwiązania.

W związku z projektowaniem realizacji cyklu filmów Obrońcy (dyskusja odbyła się na posiedzeniu plenarnym NRA w Szczecinie) wyrażono wątpliwości co do zamysłu realizacji przez TVP tego cyklu filmów. Rozpatrzenie tej problematyki odroczono.

Rozpatrzono wiele spraw finansowych. Trwają rozmowy w przedmiocie realizacji filmu dotyczącego działalności na rzecz Adwokatury śp. Prezes Joanny Agackiej-Indeckiej. Rozmowy ze środowiskiem filmowym prowadzą adw. Anisa Gnacikowska oraz przewodniczący WKR adw. Sławomir Ciemny.

Delegowano adw. Karola Wojciechowskiego na spotkanie grupy roboczej CCBE Find-A-Lawyer subgroup, które odbędzie się 25 września br. w Brukseli.

II. Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z 26 sierpnia 2014 r.

Posiedzenie prowadził wiceprezes NRA adw. Jacek Trela. Minutą milczenia uczczono pamięć śp. adwokata Grzegorza Janisławskiego.

Odbyła się dyskusja w przedmiocie współczynnika opłat za szkolenie aplikantów oraz wynagradzania działaczy samorządowych.

Adwokat Bartosz Grohman omówił sprawy izb adwokackich wynikające z protokołów obrad ORA w: Lublinie, Białymstoku, Olsztynie, Warszawie, Opolu, Wrocławiu, Wałbrzychu, Płocku, Poznaniu i Siedlcach.

Prezydium NRA powołało Zespół ds. Wdrażania i Rozwoju Programu SOWA w składzie adwokaci: Rafał Dębowski – przewodniczący Zespołu, Bartosz Golejewski, Tomasz Korczyński, Michał Szpakowski, Łukasz Możejko oraz pan Łukasz Tkacz. Opiekunem Zespołu jest adw. Jerzy Glanc.

Adwokat Karol Orzechowski poinformował, że trwają prace związane z implementacją programu Find-A-Lawer 1 i 2. Adwokat Jerzy Glanc po kilku wypowiedziach w tej sprawie stwierdził, że Prezydium oczekuje od Komisji Informatyzacji NRA – Centrum Technologicznego informacji na najbliższym posiedzeniu.

Adwokat Marek Mikołajczyk poinformował zebranych, że projekt cyklu filmów Obrońcy może, ale nie musi być zrealizowany, jeśli Prezydium uzna, że jest zbyt kosztowny. Po dalszej dyskusji postanowiono, że projekt jeszcze raz zostanie przedstawiony na posiedzeniu plenarnym NRA we wrześniu br.

Prezydium na Polsko-Ukraińskie Dni Prawnicze w Krakowie w dniach 25–27 września br. delegowało adw. Dominikę Stępińską-Duch.

Adwokat Jacek Trela zreferował wniosek Stowarzyszenia Sieć Solidarności w sprawie dofinansowania produkcji filmu pt. Niepokorni obrońcy w procesach politycznych lat 70. Premiera filmu planowana jest jako część obchodów III edycji Dni Kultury Adwokatury Polskiej. Zbierane są środki na produkcję filmu. Kilka instytucji państwowych podjęło się dofinansować zadanie, w tym Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ORA w Krakowie. Naczelna Rada Adwokacka postanowiła dofinansować projekt.

Prezydium NRA 22 sierpnia br., w trybie obiegowym, zdecydowało o podjęciu uchwały nr 42/2014 w sprawie poparcia starań rodziny śp. adw. Zbigniewa Rysia o nazwanie jednej z ulic Wrocławia jego imieniem. Z uzasadnienia uchwały wynika, że Zbigniew Ryś, żołnierz Armii Krajowej, za przeprowadzanie kurierów na trasie z Nowego Sącza przez Tatry do Budapesztu (odbył tych tras 108) odznaczony został Krzyżem Walecznych i Virtuti Militari. W okresie komunistycznym bez wydania orzeczenia przesiedział rok w areszcie, opóźniano mu wpis na listę adwokacką – w pełni zasługuje, aby jedna z ulic Wrocławia nosiła jego imię. Zbigniew Ryś był wieloletnim zasłużonym adwokatem wrocławskim.

Adwokat Jerzy Glanc poinformował, że OBA złożył wniosek o zmiany w regulaminie konkursu krasomówczego.

III. Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z 9 września 2014 r.

Prezes NRA A. Zwara poinformował, że w związku ze śmiercią adwokata Grzegorza Janisławskiego zachodzi potrzeba powołania nowego przewodniczącego Komisji Doskonalenia Zawodowego. Rozmawiał w tej sprawie z adw. Bogusławem Owsianikiem, który wyraził zgodę na przewodniczenie Komisji. Prezydium NRA powołało adw. Owsianika na przewodniczącego Komisji Doskonalenia Zawodowego Adwokatury przy NRA (uchwała nr 43/2014).

Uczestniczący w pogrzebie adw. Janisławskiego adwokaci Zenon Marciniak, Jerzy Zięba i Jacek Trela zrelacjonowali przebieg uroczystości.

Prezes NRA odniósł się do sprawy zbadania sytuacji finansowej w izbie częstochowskiej. Po dyskusji, w której udział wzięli adwokaci Jerzy Zięba, Mirosława Pietkiewicz, Jerzy Glanc, Sławomir Ciemny, Rafał Dębowski i Bartosz Grohman Prezydium zdecydowało przekazać pismo do Przewodniczącego Centralnego Zespołu Wizytatorów w celu rozważenia wizytacji w ORA w Częstochowie. Wyniki wizytacji  powinny być następnie omówione na jednym z posiedzeń ORA w Częstochowie z udziałem adw. Henryka Stabli, przewodniczącego CZW, i adw. Jerzego Zięby – Opiekuna Izby.

Przedyskutowano powołanie Zespołu ds. Adwokatów Kobiet, do którego powinny wejść kobiety-adwokaci z całej Polski, nie tylko z Warszawy. Zdecydowano tę problematykę przesunąć na kolejny termin posiedzenia Prezydium.

Adwokat Bartosz Grohman omówił problematykę posiedzeń ORA w: Częstochowie, Radomiu, Opolu, Gdańsku, Łodzi, Krakowie i w Warszawie.

Prezes powitał na zebraniu Prezydium dziekana ORA w Warszawie adw. Pawła Rybińskiego i w związku z medialnym zamieszaniem wokół izby warszawskiej poprosił o przedstawienie aktualnej sytuacji w izbie. Adwokat P. Rybiński stwierdził, że adwokaturą warszawską „rządzi” Zgromadzenie Izby, które odbędzie się w dniach 11–12 października br., a on podda się jego decyzji. Adwokat J. Glanc stwierdził, że Prezydium liczy na to, iż działania podjęte przez Dziekana i ORA w Warszawie doprowadzą do wygaszenia złych emocji.

Prezydium przyjęło projekt obrad posiedzenia plenarnego NRA w dniu 20 września 2014 r.

Adwokat Rafał Dębowski poinformował o pracach nad systemem SOWA. Adwokat Tomasz Korczyński przedstawił informację dotyczącą FAL. Adwokat Katarzyna Przyłuska-Ciszewska przedstawiła sprawozdanie ze szkolenia mediacyjnego i zauważyła, że rośnie zainteresowanie tą problematyką. Adwokat B. Grohman zrelacjonował projekt zmian ustawy o komornikach sądowych.

Prezydium przekazało kwotę 32 088 zł na organizację Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Aplikantów Adwokackich.

Adwokat Jacek Trela poinformował o procedowanym obecnie w Sejmie projekcie zmian w Poa (postępowanie dyscyplinarne). Adwokat J. Trela poinformował, że adw. B. Grohman przygotował w tej sprawie negatywne stanowisko NRA wraz z uzasadnieniem.

IV. Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z 19 września 2014 r.

Prezydium NRA zatwierdziło projekt pisma do Rzecznika Praw Obywatelskich zawierającego stanowisko NRA w sprawie wystąpienia RPO do NRA w przedmiocie skarg na postępowanie adwokatów z postulatem wszczynania postępowania dyscyplinarnego w każdym przypadku. Adwokat A. Zwara stwierdził, że kolejnym krokiem będzie omówienie spotkania przedstawicieli Adwokatury z Rzecznikiem. W czasie spotkania chciałby nie tylko poruszyć sprawę rozpoznawania skarg, ale również omówić szerszą współpracę w zakresie ochrony praw człowieka.

Prezydium NRA podjęło uchwałę nr 44/2014 dotyczącą przedłużenia kadencji niektórym członkom Rady Naukowej OBA.

Prezydium NRA upoważniło adw. Rafała Dębowskiego do merytorycznego kierowania projektem stworzenia nowej strony internetowej Adwokatury. Adwokat Jerzy Glanc stwierdził, że trzeba pamiętać, czemu ta strona internetowa ma służyć i odpowiednio poważnie do tego podejść.

Prezydium na wniosek adw. Dominiki Stępińskiej-Duch wyraziło zgodę na wyjazd do Strasburga trzech przedstawicieli Adwokatury na szkolenie organizowane w dniach 3–4 października br. przez HELP, organizację edukującą z tematyki praw człowieka. Ta inicjatywa odbędzie się na koszt Rady Europy.

Adwokat A. Zwara poinformował, że 22 wrześ­nia br. na prośbę biskupa opolskiego Andrzeja Czai wygłosi wykład w Episkopacie Polski na temat poszukiwania wewnętrznej moralności prawa.

Adwokat Bartosz Grohman poinformował,  że 17 września br. uczestniczył w uroczystościach związanych z 75. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę. Dodał, że Adwokatura wzięła udział w tym wydarzeniu jako jedyna organizacja zawodowa.

Adwokat Jerzy Zięba poinformował, że w Kielcach odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa polskich i ukraińskich prawników dotycząca instytucji wymiaru sprawiedliwości i samorządności. Dodał, że uczestniczył w tym wydarzeniu. W konferencji udział wzięli liczni przedstawiciele ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości oraz dyplomaci.

Uchwałą nr 44/2014 Prezydium NRA powołało w skład Rady Naukowej OBA adwokatów Ryszarda Bochnię, Radosława Potrzeszcza oraz dr. Tomasza Srogosza.

Prezydium NRA 11 września 2014 r., w trybie obiegowym, zatwierdziło ostateczną treść stanowiska NRA w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji z dnia 30 maja 2014 r.; zdecydowało o zgłoszeniu adw. Katarzyny Przyłuskiej-Ciszewskiej do składu Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości.

V. Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z 7 października 2014 r.

Adwokat Bartosz Grohman poinformował, że ORA w Szczecinie podjęła uchwałę postulującą zmianę Regulaminu odbywania aplikacji adwokackiej, aby wyeliminować sytuacje, w których aplikacja odbywana jest bez uregulowania stosunku prawnego patrona z aplikantem. Komisja Kształcenia Aplikantów Adwokackich przy NRA pracuje nad zmianami w regulaminie – o czym poinformował adw. Jerzy Zięba.

W dalszej części adw. Grohman poinformował m.in. o tym, że ORA w Warszawie zwróciła się do NRA (uchwałą z 20 sierpnia) z prośbą o uregulowanie kwestii tzw. „kół adwokackich” oraz że uchwałą z 10 września zwołała Nadzwyczajne Zgromadzenie Izby na 11–12 października br.

Omówiono kwestię gospodarowania środkami z funduszu szkolenia aplikantów w związku z proponowanymi zmianami instrukcji księgowej funduszu szkolenia aplikantów, mając na uwadze coroczne żądania MS rozliczenia kosztów szkolenia aplikantów adwokackich. Adwokat Zięba zauważył w trakcie dyskusji, że w 2015 r. aplikację adwokacką będzie odbywało blisko 6400 aplikantów adwokackich (z uwzględnieniem nowo przyjętych).

Odbyła się dyskusja w sprawie ujednolicenia kwestii diet samorządowych w izbach oraz wysokości stawek za wykłady.

Prezydium NRA zaakceptowało treść memorandum do Ministra Sprawiedliwości przedstawione przez adw. R. Dębowskiego w sprawie m.in. taksy adwokackiej, przyznawania pełnomocnika z urzędu i informatyzacji wymiaru sprawiedliwości.

Prezydium NRA podjęło uchwałę dotyczącą złożenia opinii amicus curiae do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie o sygn. K 6/14 (uchwała nr 45/2014).

Prezydium NRA zdecydowało o przekazaniu projektu porozumienia o współpracy z izbą adwokacką w Kijowie do Komisji Współpracy z Zagranicą z prośbą o zaopiniowanie dokumentu w trybie pilnym.

Adwokat Mirosława Pietkiewicz poruszyła sprawę zmiany rozporządzenia Ministra Finansów dotyczącego obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zwolnienie adwokatów z tego obowiązku, dotyczące kwoty do 20 000 zł, wygasa z końcem tego roku. Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt nowego rozporządzenia, które wejdzie w życie od marca lub kwietnia 2015 r. i prawdopodobnie nałoży obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu  kas rejestrujących dla wszystkich adwokatów bez wyjątku.

Prezydium NRA, w nawiązaniu do decyzji z 26 sierpnia 2014 r., powołało adw. Tomasza Korczyńskiego na przewodniczącego Zespołu ds. wdrażania i rozwoju programu SOWA.

Adwokat Jacek Trela poinformował, że adw. Marek Mikołajczyk, zgodnie z wolą NRA, rozpoczął prace nad realizacją projektu cyklu filmów Obrońcy. Projekt umowy dotyczy 4 odcinków. Z kolei adw. Roman Kusz we współpracy z Komisją Praw Człowieka chciałby zorganizować akcję „Adwokat dla zatrzymanego”, która miałaby polegać na uruchomieniu infolinii w celu ułatwienia dotarcia do obrońcy – przy wykorzystaniu bazy Mobilnego Systemu Pomocy Prawnej ADWOKAT. W dyskusji pojawiły się wątpliwości co do celowości uruchamiania takiej infolinii.

Prezes NRA poinformował, że 27 września br. w Poznaniu odbyła się konferencja pt. „Pełnoprawni niepełnosprawni” zorganizowana przez Komisję Praw Człowieka NRA, a w dniach 2–5 października br. odbył się rajd bieszczadzki organizowany przez ORA w Rzeszowie i Komisję Integracji Środowiskowej, Kultury, Sportu i Turystyki.

Adwokat Jerzy Zięba poinformował, że prace nad przygotowaniem propozycji zmian do Regulaminu odbywania aplikacji adwokackiej są na ukończeniu. Temat zostanie omówiony na konferencji kierowników szkolenia w Jastrzębiej Górze. Wskazał potrzebę wprowadzenia dodatkowych zajęć dla aplikantów z etyki zawodowej, gdyż od 2016 r. egzamin adwokacki będzie zawierał piątą część, w ramach której zdający będą rozwiązywać zadanie z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki. Dodał, że zaproponuje kierownikom szkolenia, aby poza ramowym programem szkolenia wprowadzili dodatkowe zajęcia z tej dziedziny, jak również uwzględnili w programach szkolenia dodatkowe zajęcia z zakresu prawa rodzinnego, które od 2016 r. będzie uzupełniać zakres przedmiotowy zadania w ramach drugiej części egzaminu adwokackiego, obejmującej rozwiązanie zadania z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego.

Prezydium NRA 25 września 2014 r. w trybie obiegowym zatwierdziło wniosek adw. Tomasza Guzka, przewodniczącego Komisji Kształcenia Aplikantów Adwokackich, dotyczący organizacji i kosztów konferencji naukowej aplikantów adwokackich oraz konferencji kierowników szkolenia, które odbędą się 24–26 października br. w Jastrzębiej Górze.

Prezydium NRA 28 września 2014 w trybie obiegowym zatwierdziło wniosek adw. prof. Jacka Giezka, przewodniczącego Komisji Etyki NRA, dotyczący organizacji i kosztów konferencji poświęconej specjalizacji zawodowej w Adwokaturze, która odbędzie się 3 października br. we Wrocławiu.

Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z 21 października 2014 r.

Adwokat Rafał Dębowski poinformował o piśmie Ministerstwa Sprawiedliwości skierowanym do dziekanów ORA. Pismo to dotyczy dokumentów, które powinny znajdować się w aktach osobowych aplikantów adwokackich wpisywanych na listę (m.in. oryginały podejmowanych uchwał osobowych).

Adwokat Bartosz Grohman przekazał informację o odmowie udostępnienia przez ORA w Rzeszowie kopii protokołów z posiedzeń ORA adw. Tomaszowi Mynarskiemu. Sprawa ta, a także problematyka sporządzania protokołów z posiedzeń okręgowych rad adwokackich, była przedmiotem dyskusji członków posiedzenia. Adwokat Bartosz Grohman poinformował również, że: na posiedzeniu ORA w Lublinie omawiano sprawozdanie z wizytacji kancelarii adwokackich na terenie izby; na posiedzeniu ORA w Krakowie dyskutowano problem łączenia statusu aplikanta adwokackiego z mandatem radnego; na posiedzeniu ORA w Warszawie omawiano problem dostępu do informacji publicznej, a także problem postępowań dyscyplinarnych w tej izbie. Decyzją ORA w Warszawie dochodzenia dyscyplinarne zostały przedłużone (niespełna 200 postępowań dyscyplinarnych).

Adwokat Ewa Krasowska przypomniała, że wciąż pojawiają się uchybienia przy podejmowaniu uchwał oraz przy sporządzaniu protokołów z posiedzeń przez ORA. W tej sprawie Prezydium NRA zwróciło się do sekretarza NRA i zastępcy sekretarza NRA o zorganizowanie w trybie pilnym spotkania dla sekretarzy wszystkich okręgowych rad adwokackich.

Adwokat Bogusław Owsianik omówił problematykę szkoleń dotyczących zmian w procedurze karnej. Szkolenia te będą się odbywały prawdopodobnie od połowy lutego do połowy maja przyszłego roku we wszystkich izbach. Dodał, że niektóre izby już takie szkolenia przeprowadziły.

Adwokat Mirosława Pietkiewicz omówiła problematykę kontroli ochrony danych osobowych przeprowadzanych w kancelariach adwokackich. Zauważyła, że takie kontrole powinny zostać również przeprowadzone w okręgowych radach adwokackich. W celu podniesienia wagi tej problematyki zaproponowała rozważenie przeprowadzenia szkoleń z ochrony danych osobowych dla dziekanów i sekretarzy ORA.

Adwokat Dominika Stępińska-Duch poinformowała, że na sesji plenarnej CCBE w dniach 28–29 listopada br. w Brukseli odbędzie się uroczystość zaprzysiężenia Marii Ślązak – adwokata niewykonującego zawodu z izby gdańskiej i radcy prawnego – na prezydenta CCBE. Adwokat Dominika Stępińska-Duch poruszyła także problem używania znaku CCBE na legitymacjach adwokackich i wskazała, że w tej sprawie nie została podpisana z CCBE żadna umowa. Tematyka ta wywołała dalszą dyskusję wśród członków Prezydium. W jej wyniku prezes NRA adw. Andrzej Zwara poprosił, aby adw. Dominika Stępińska-Duch, adw. Rafał Dębowski i adw. Bartosz Grohman przygotowali projekt umowy w sprawie używania znaku CCBE. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta na kolejnym posiedzeniu NRA. Następnie adw. Dominika Stępińska-Duch, poinformowała, że Komisja Współpracy z Zagranicą zorganizowała spotkanie władz samorządów adwokackich w Polsce i w Niemczech, które odbędzie się 13–14 listopada br. w Berlinie, a także przypomniała, że 10 grudnia odbędzie się Europejski Dzień Prawnika.

Adwokat Jerzy Zięba przedstawił projekt uchwały zmieniającej Regulamin odbywania aplikacji adwokackiej. Proponowane zmiany zostały przygotowane wspólnie z adw. Tomaszem Guzką, przewodniczącym Komisji Kształcenia Aplikantów Adwokackich. Decyzją Prezydium NRA projekt zmian Regulaminu odbywania aplikacji adwokackiej został przyjęty. Zadecydowano także o jego rozesłaniu do członków NRA.

Adwokat Jerzy Zięba poinformował o piśmie Ministerstwa Sprawiedliwości, które przysłało analizę kosztów szkoleń dla aplikantów adwokackich w 2013 r.

Prezes NRA adw. Andrzej Zwara poinformował członków Prezydium, że przed Świętami Bożego Narodzenia odbędzie się oficjalne spotkanie z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Jednocześnie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęło treść sprawozdania dla Prezydenta RP z działalności adwokatury w 2013 r.

W dalszej części posiedzenia Prezydium NRA ustaliło, że kolejna edycja Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich odbędzie się w marcu 2015 r. Koordynatorką akcji będzie adw. Anisa Gnacikowska.

Na wniosek ORA w Krakowie Prezydium NRA przyznało odznakę „Adwokatura Zasłużonym” adwokatom: Krzysztofowi Kostańskiemu i Piotrowi Ochałkowi (uchwała nr 46/2014).

Prezydium NRA zdecydowało o objęciu patronatem konferencji „Model dualistyczny czy dwa modele – konsensualizm a kontradyktoryjność procesu karnego”, która odbędzie się w dniach 13–15 marca 2015 r., a także o wsparciu finansowym tej konferencji, zatwierdziło rozliczenie kosztów posiedzenia plenarnego NRA, które odbyło się w Wojnowie 20 września br., zatwierdziło kosztorys posiedzenia plenarnego NRA, które odbędzie się w Krakowie 22 listopada, zadecydowało o zakupie ścianki wystawienniczej, rozpatrzyło wnioski o zwrot kosztów dla członków Komisji Problemowych NRA, delegowało adw. Dominikę Stępińską- ‑Duch na posiedzenie CCBE, które odbędzie się w dniach 15–16 grudnia br. w Brukseli, zdecydowało o przekazaniu adw. Markowi Mikołajczykowi projektu umowy w zakresie realizacji filmu Obrońcy.

Prezes NRA adw. Andrzej Zwara poinformował, że odbyło się spotkanie z nowym Ministrem Sprawiedliwości Cezarym Grabarczykiem, w którym udział wzięli adw. Jacek Trela i adw. Rafał Dębowski. Minister Sprawiedliwości otrzymał wiele propozycji podjęcia wspólnych prac w różnych obszarach funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, w tym między innymi w kwestii: taksy adwokackiej, nieodpłatnej pomocy prawnej, dostępu adwokatów do bazy numerów PESEL i wyszukiwarki ksiąg wieczystych, elektronicznego biura podawczego dla adwokatów i radców prawnych. Ponadto prezes NRA poinformował, że 20 października br. odbyła się uroczystość jubileuszu 40-lecia pracy zawodowej sędziego SN Stanisława Zabłockiego. Jubilatowi wręczono pamiątkową księgę, którą współfinansowała NRA (zob. s. 210).

W dalszej części posiedzenia Prezydium NRA podjęło decyzję o wyznaczeniu terminów posiedzeń plenarnych NRA w 2015 r.

Wobec wyczerpania porządku obrad posiedzenie Prezydium NRA zamknięto.

0%

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".