Poprzedni artykuł w numerze
Posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej w Szczecinie w dniu 14 czerwca 2014 r.
Posiedzenie otworzył prezes NRA adw. Andrzej Zwara, witając przybyłych członków NRA i zaproszonych gości. Naczelna Rada Adwokacka minutą ciszy uczciła pamięć adw. Andrzeja Tomaszewskiego, byłego dziekana ORA w Warszawie. Zaproszony gość, prezydent miasta Szczecina, przedstawił pokrótce zebranym miasto, jego osiągnięcia inwestycyjne i plany na przyszłość.
Po wystąpieniu prezydenta Szczecina prezes NRA zaprezentował sprawozdanie z prac Prezydium NRA. Stwierdził, że ostatnio wiele się działo w związku z sytuacją polityczną na Ukrainie, a kontakty z Adwokaturą ukraińską są stale rozwijane przez wzajemne wizyty. Wskazał, że w maju odbyła się konferencja poświęcona prawom człowieka, w której uczestniczyli adwokaci ukraińscy oraz przedstawiciele rządu Ukrainy. Poinformował, że w ostatnim czasie kontakt z NRA nawiązała również Adwokatura Białorusi, której prezes wystąpił o rozpoczęcie oficjalnych kontaktów i ściślejszą współpracę. Przypomniał, że trwają obchody 25-lecia wolności. W związku z nimi 3 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się konferencja pt. „Obrońcy w sprawach politycznych a droga do wolności”, a 10 czerwca w Filharmonii Warszawskiej odbył się uroczysty koncert dedykowany adwokatom, którzy działali w tamtym okresie. Udekorowani zostali oni okolicznościowymi medalami. Prezes zwrócił się do dziekanów, aby wskazali nazwiska osób, które angażowały się w obrony polityczne. Podkreślił, że temu pokoleniu od Adwokatury należą się podziękowania.
17 maja odbył się kolejny Dzień Bezpłatnych Porad Prawnych. Rozpoczęła się zainicjowana wspólnie z IPN akcja „Masz Prawo”. Projekt z ramienia NRA koordynuje adw. Anisa Gnacikowska. Skierowany jest on do osób represjonowanych w latach 80. Adwokaci wspólnie z prokuratorami IPN będą pomagać tym osobom uzyskać stosowne rekompensaty.
Poinformował, że toczą się negocjacje dotyczące nowej umowy ubezpieczeniowej OC adwokatów. Rozmowy prowadzi adw. Jerzy Glanc. Wielkie firmy, jak PZU i WARTA, przymierzają się do tego projektu. Prezes NRA podziękował adwokatom A. Kozielskiemu i S. Estreichowi za zorganizowanie kolejnych Mistrzostw Żeglarskich.
Zostały podjęte działania mające na celu obniżenie miesięcznego kosztu „Palestry” do 10 zł od 1 stycznia 2015 r. Wywiązała się dyskusja na temat „Palestry”, udział w niej wzięli adwokaci Rafał Dębowski, Adam Redzik, Andrzej Zwara, Paweł Gieras, Jerzy Glanc, Jarosław Zdzisław Szymański, Maciej Gutowski, Małgorzata Kożuch, Paweł Rybiński, Andrzej Grabiński, Piotr Kruszyński. W wyniku dyskusji NRA podjęła uchwałę nr 16/2014 z dnia 14 czerwca 2014 r., którą publikujemy in extenso.
Adwokat Cezary Goryszewski zaprezentował założenie i schemat funkcjonowania mobilnego systemu pomocy prawnej Adwokatura wraz z filmem promującym. System został uruchomiony 20 maja br. Jest on elementem akcji wizerunkowej Adwokatury, jak również promuje adwokatów indywidualnie. Aplikacja dostępna jest dla wszystkich adwokatów w Polsce, którzy mogą z niej korzystać nieodpłatnie. System skierowany jest do klientów w Polsce, Europie i na świecie. Adwokat Roman Kusz dodał, że systemem zainteresował się „Dziennik Gazeta Prawna”. Odbędzie się wspólna bezpłatna akcja promocyjna. Adwokat Cezary Goryszewski podziękował dziekanom ORA w Katowicach, Wałbrzychu, Łodzi i Poznaniu za wsparcie finansowe izby opolskiej. Dzięki tym pożyczkom udało się objąć systemem całą Polskę.
Prezes NRA adw. A. Zwara podziękował adw. Pryganowi, inicjatorowi stworzenia takiej aplikacji.
Prezes NRA adw. A. Zwara powitał gości z TVP Szczecin. Adwokat Marek Mikołajczyk poinformował, że na posiedzenie przybyli Maria Bartczak, dyrektor oddziału TVP w Szczecinie, oraz redaktor Adam Zadworny. Maria Bartczak jest pomysłodawczynią programu poświęconego salom sądowym, ponieważ są one świadkami niezwykłych wydarzeń z adwokatem w roli głównej. Jeśli cykl filmów Obrońcy okaże się sukcesem, to warto będzie powrócić do dalszej produkcji poświęconej salom sądowym. Jednocześnie Maria Bartczak przekazała na ręce prezesa NRA list intencyjny TVP Szczecin w tej sprawie. Adwokat Marek Mikołajczyk dodał, że filmy zrealizowane przez ośrodek TVP w Szczecinie będą prezentowały sprawy adwokatów z izby szczecińskiej, ale w ten program zostaną zaangażowane ośrodki regionalne z całej Polski. Adwokat S. Kłys na ręce gości z TVP przekazał płytę z nagraniem sztuki Ja jestem Żyd z „Wesela” R. Brandstaettera jako inspirację i zachętę dla TVP.
Adwokat Rafał Dębowski zreferował problematykę przyznawania diet samorządowych. Adwokat Jacek Trela podziękował za referat i otworzył dyskusję, w której udział wzięli adwokaci: Maciej Gutowski, Rafał Dębowski, Jerzy Glanc, Paweł Rybiński, Rajmund Żuk. Adwokat Paweł Rybiński (dziekan ORA w Warszawie) złożył wniosek o powołanie do odpowiedniego zespołu adwokatów Rafała Dębowskiego i Macieja Gutowskiego. Projekt uchwały powinien zostać rozesłany do członków NRA do decyzji na kolejnym posiedzeniu plenarnym NRA. Prezes NRA adw. A. Zwara uznał decyzję za rozsądną i zaproponował skład komisji w powyższej sprawie w osobach: adw. Rafała Dębowskiego, adw. prof. Macieja Gutowskiego, adw. dr Małgorzaty Kożuch, adw. prof. Piotra Kardasa. NRA powołała zespół w proponowanym składzie.
Prezes NRA adw. A. Zwara przedstawił projekt uchwały i zasad finansowania zakupu i utrzymania systemu informatycznego SOWA dla obsługi wszystkich izb adwokackich. Po dalszej dyskusji dotyczącej omawianego systemu informatycznego Naczelna Rada Adwokacka podjęła uchwałę nr 17/2014 dotyczącą tegoż systemu.
Adwokat prof. Jacek Giezek zwrócił uwagę zebranych na otwarty problem uchwały w przedmiocie przyjęcia Kodeksu postępowania prawników europejskich. Wiceprezes NRA adw. Jacek Trela otworzył dyskusję na ten temat, w której zabrali głos adwokaci: dr Małgorzata Kożuch, Andrzej Zwara, Włodzimierz Łyczywek, Marek Mikołajczyk, Jacek Trela.
Po dyskusji NRA zdecydowała o przeniesieniu tego porządku obrad na jej posiedzenie plenarne we wrześniu br.
W związku z zagadnieniem udzielania pożyczek mniejszym izbom adwokackim na remont i zakup nieruchomości, które podniosła adw. Mirosława Pietkiewicz, skarbnik NRA, nastąpiła ożywiona dyskusja, w której wzięli udział adwokaci: Wiktor Indan-Pykno, Henryk Stabla, Cezary Goryszewski, Marek Mikołajczyk, Włodzimierz Łyczywek, Stanisław Perucki, Rafał Dębowski, prof. Maciej Gutowski. Naczelna Rada Adwokacka powzięła uchwałę nr 18/2014 określającą zasady udzielania pożyczek.
Prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego adw. Jacek Ziobrowski przedstawił sprawozdanie z prac WSDA, z którego wynika, że napływ spraw dyscyplinarnych skierowanych do Sądu zmniejsza się. W ostatnim okresie WSDA rozpoznał ok. 80 spraw. Prezes adw. Jacek Ziobrowski zwrócił uwagę na problem przedłużających się postępowań dyscyplinarnych. Postępowania dyscyplinarne są w jakimś sensie wizytówką samorządu adwokackiego. Należy intensywnie zmierzać do tego, aby postępowania te odbywały się w terminach wynikających z prawa o postępowaniach dyscyplinarnych. Ponadto prezes WSDA wyraził pogląd, że w sprawach dyscyplinarnych brak jest trzeciej instancji.
Adwokat prof. Maciej Gutowski przedstawił uchwałę zgromadzenia izby poznańskiej, że brak jest opracowania wieloletniej strategii działania NRA.
W dyskusji na ten temat wzięli udział adwokaci Jerzy Glanc, Andrzej Zwara, Jerzy Zięba, Rafał Dębowski, Paweł Rybiński, prof. Piotr Kardas, Anisa Gnacikowska. Postanowiono, że Prezydium NRA rozważy kwestię w kierunku powołania zespołu w powyższej sprawie.
Adwokat Włodzimierz Łyczywek podniósł sprawę utrzymania i dalszego użytkowania nieruchomości w Niechorzu i ewentualnie sprzedaży tego obiektu, co uważa za niewłaściwe. Uzgodniono, że powoła się zespół dla przedyskutowania tej kwestii.
Prezes adw. A. Zwara podziękował adwokatom W. Łyczywkowi i M. Mikołajczykowi za przygotowanie posiedzenia oraz wydarzeń mu towarzyszących.
Tym posiedzenie NRA zostało zamknięte.