Poprzedni artykuł w numerze
11 października 2014 r. w siedzibie Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Lyonie przeprowadzona została akcja pomocy prawnej pro bono dla Polonii z Lyonu i całego okręgu konsularnego, obejmującego centralną i południowo-zachodnią Francję. Inicjatorem przedsięwzięcia była ORA w Łodzi, która od wielu lat połączona jest więzami przyjaźni i współpracy z Izbą Adwokacką w Lyonie (Barreau de Lyon). Akcja nie byłaby jednak możliwa bez wydatnego wsparcia polskiego Konsulatu Generalnego w Lyonie i jego szefa – Konsula Generalnego RP Dariusza Wiśniewskiego. Konsul udzielił pomieszczeń urzędu konsularnego na cele godnego przyjęcia osób, które korzystały z pomocy Koleżanek i Kolegów adwokatów. W skład delegacji izby łódzkiej udzielającej porad weszli: adw. Anna Rosiak, adw. Andrzej Wosiński, adw. Dariusz Jankowski oraz adw. Bartosz Zacharek. Współorganizatorem dnia porad prawnych była też Izba Adwokacka w Lyonie, która oddelegowała do osobistego uczestnictwa w tym przedsięwzięciu adwokata francuskiego – Annę Mizerkę z kancelarii „De Foresta Avocats”. Od samego początku było dla organizatorów jasne, że pytania osób potrzebujących pomocy mogą dotyczyć zagadnień z pogranicza systemów prawnych obu krajów, i tak się stało.
Od lewej adwokaci: Anna Rosiak, Bartosz Zacharek, Dariusz Jankowski, Andrzej Wosiński
Porady prawne były udzielane w godzinach od 10.00 do 16.00. Przyznać trzeba, że czas ten został wypełniony pracą. Pewnym zaskoczeniem, zwłaszcza w porównaniu z akcją pro bono prowadzoną cyklicznie w naszym kraju, był fakt, że w celu skorzystania z pomocy prawnej zgłaszały się całe rodziny. O potrzebie przeprowadzenia takiej akcji może również świadczyć zakres rzeczowych pytań i problemów poszczególnych osób. Wymagało to od udzielających pomocy dość długiej rozmowy i przeanalizowania złożonych niejednokrotnie stanów faktycznych. Tematyka udzielonych porad objęła szerokie spektrum problemów i zagadnień z zakresu różnych gałęzi prawa polskiego: cywilnego, rodzinnego, spadkowego, handlowego, karnego, pracy i, nawet, ubezpieczeń społecznych. Czasem pytania dotyczyły bardziej kwestii faktycznych niż prawnych (np. dotyczyły instytucji udzielających informacji i pomocy małym i średnim przedsiębiorcom z Francji, którzy mają zamiar inwestować w Polsce). Na uwagę zasługuje okoliczność, że wiele osób korzystających z naszej pomocy podkreślało, iż przedsięwzięcie to jest bardzo dobrą inicjatywą, która była potrzebna, a nadto, że warto je powtarzać cyklicznie. Polonia w okręgu konsularnym liczy wszak około 100 000 osób (szacunki Konsulatu Generalnego w Lyonie).
Wypada przypomnieć, że IA w Łodzi i IA w Lyonie podpisały umowę o współpracy w 1994 r. Pierwsza oficjalna wizyta delegacji Adwokatury Łódzkiej pod przewodnictwem Dziekana Józefa Zejdy na zaproszenie Dziekana Rady Adwokackiej w Lyonie André Boyera miała miejsce jednak już w 1982 r., a sama współpraca została nawiązana już w 1980 r. Wielką orędowniczką i osobą, która czynnie rozwijała i pogłębiała wzajemne relacje pomiędzy oboma samorządami, była adwokat Bożenna Banasik, dziekan ORA w Łodzi w latach 1998–2003. W 2014 r., po 20 latach od zawarcia umowy o współpracy, w jakże zmienionej rzeczywistości społecznej, politycznej i ekonomicznej, izby adwokackie w Lyonie i w Łodzi odnowiły swoje partnerskie zobowiązania. Na zaproszenie Dziekana ORA w Łodzi gościli w mieście: dziekan Barreau de Lyon Pierre-Yves Joly, adwokat Guy de Foresta oraz Dyrektor Szkoły Adwokatów – École des Avocats Région Rhône-Alpes (EDARA) Geneviève Biot-Crozet.
Na zakończenie można wyrazić nadzieję, że powodzenie pierwszej akcji porad prawnych pro bono w Lyonie będzie przesłanką dla IA w Łodzi, IA w Lyonie oraz Konsulatu Generalnego RP w Lyonie do przeprowadzenia kolejnych edycji tego przedsięwzięcia.