Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra
9/2014

Zeszyt dedykowany Redktorowi Naczelnemu adw. Czeslawowi Jaworskiemu. Autor okładki: Krzysztof Ciesielski

Pełny spis treści

Tabula gratulatoria
Primus inter pares
  • Andrzej Zwara
Adwokatura jest moją największą miłością” – takie słowa wypowiedział Pan Mecenas Czesław Jaworski w 1995 roku, kiedy został wybrany na Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Choć od tego czasu minęło prawie dwadzieścia lat, jestem pewien, że ta myśl dalej przyświeca Panu Mecenasowi. Wszyscy współpracujący z Panem Mecenasem na co dzień tę miłość do Adwokatury mogą potwierdzić. Można też śmiało powiedzieć, że uczucie to jest odwzajemnione.
Adwokatura to moja obecność...
  • Adam Redzik
Powyższe słowa wypowiedział Mecenas Czesław Jaworski w filmie zrealizowanym w 2012 r. w ramach projektu „Nestorzy Adwokatury Polskiej”. Poprzedził je przypomnieniem swej wypowiedzi po wyborze na Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej – Adwokatura jest największą moją miłością. Zestawienie „miłości” i „obecności” znakomicie ilustruje życie Człowieka od ponad pięćdziesięciu lat realizującego powołanie Adwokata – obecnego i oddanego samorządnej Adwokaturze.
Wykaz publikacji adw. Czesława Jaworskiego w „Palestrze” w latach 1971– 2014
Niektóre inne publikacje
List gratulacyjny od Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego
Niezależny i odważny
  • Leszek Kubicki
Dane mi było obserwować profesjonalne, prawnicze życie Drogiego Jubilata dosłownie od zarania. Pamiętam bowiem Jego okres studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, gdy jako wyróżniający się aktywnością student II roku uczestniczył w ćwiczeniach prawa karnego. Był to wyraźnie „dobry rocznik” studencki, jak to my – kadra asystencka – przywykliśmy klasyfikować poszczególne roczniki przepływające w ramach prowadzonych przez grono asystenckie zajęć.
Dwie godziny z Czesławem
  • Stanisław Zabłocki
Zapraszając do nadesłania tekstu, który miałby zostać zamieszczony w specjalnym numerze „Palestry”, stanowiącym księgę jubileuszową dedykowaną aktualnemu Redaktorowi Naczelnemu tego pisma, byłemu Prezesowi Naczelnej Rady Adwokackiej, jednemu z gigantów polskiej adwokatury – Czesławowi Jaworskiemu, redakcja pozostawiła do uznania autorów charakter opracowania, nie wykluczając, a nawet wręcz zachęcając do przekazywania nie tylko artykułów o charakterze naukowym, ale także drobniejszych form, np. wspomnieniowych.
Komisja Praw Człowieka NRA – autorskie kalendarium tego, co było najważniejsze w pionierskim dziesięcioleciu (1990–2000)
  • Marek Antoni Nowicki
Przełom lat 1989/1990 to czas szczególny. Po porozumieniach „okrągłego stołu”, częściowo wolnych wyborach, powołaniu rządu Tadeusza Mazowieckiego stało się jasne, że idziemy w kierunku demokracji, wracamy do Europy, odbudowujemy podwaliny rządów prawa i poszanowania praw jednostki. Przejawem „nowego” w Adwokaturze było m.in. powstanie w tym środowisku Komisji Praw Człowieka w otwartej formule stowarzyszenia wszystkich zainteresowanych tą dziedziną adwokatów i aplikantów adwokackich.
Protagonista tajemnicy zawodowej
  • Jan Kuklewicz
Wspomnienie jest zawsze zabiegiem ryzykownym, nawet wtedy, kiedy przywołujemy jedynie zdarzenia ważne i pozytywne dla Adwokatury. Powodów tego jest wiele; te subiektywne – związane choćby z niedoskonałością pamięci wspominającego, i te obiektywne.
Adwokat – Przyjaciel – Prezes – Redaktor Naczelny
  • Andrzej Warfołomiejew
Jest jesień 1981 roku, ostatnie tygodnie przed stanem wojennym, gmach warszawskich sądów. Na schodach do bufetu spotykam Adwokata Czesława Jaworskiego. Łagodnie się uśmiechając, zawiadamia mnie stanowczym tonem, że właśnie nadszedł czas na złożenie w ORA podania o przyjęcie do Zespołu Adwokackiego nr 20, który zaakceptował moją kandydaturę…
[Ad multos annos]
  • Andrzej Bąkowski
W dniu 80-lecia Twoich urodzin, w tym kilku dziesiątków lat twórczo spędzonych w szeregach Adwokatury Polskiej, jako jednemu z najwybitniejszych Jej przedstawicieli, składam Ci serdeczne życzenia dalszej satysfakcjonującej pracy dla dobra społeczeństwa i prawidłowego działania polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Z pamięci
  • Tomasz Tadeusz Koncewicz
Jestem zaszczycony zaproszeniem do napisania kilku słów do specjalnego wydania „Palestry” z okazji 80. urodzin Pana Prezesa Mecenasa Czesława Jaworskiego. Pana Prezesa Czesława Jaworskiego miałem okazję poznać w czerwcu 2000 r. w czasie oficjalnej wizyty w Trybunale Sprawiedliwości delegacji Naczelnej Rady Adwokackiej pod Jego przewodnictwem, w skład której wchodzili m.in. śp. Mecenas Joanna Agacka-Indecka oraz śp. Mecenas Stanisław Mikke.
Wybrane epizody wrocławskie z działalności samorządowej adwokata Czesława Jaworskiego
  • Andrzej Malicki
Osoba adwokata Czesława Jaworskiego w sposób ścisły wiąże się z życiem samorządowym Adwokatury Polskiej. Jego też udziałem było zabieranie głosu w sądach w wielu sprawach karnych, lustracyjnych, a więc zawsze ważnych i gatunkowo ciężkich, dotyczących np. przestępstw szpiegostwa, prawdziwości oświadczeń lustracyjnych, sprawy FOZZ-u, a także stawianych ochoczo zarzutów oszustwa, płatnej protekcji adwokatom, których bronił nie tylko jako kolega adwokat i Prezes NRA, ale również dostrzegając misję publiczną samorządu adwokackiego – chciał zawsze podkreślić godność zawodową adwokata i niedającą się usunąć częstokroć wątpliwość co do zasadności uwłaczania tej godności poprzez stawianie fałszywych, niepewnych, a przynajmniej wysoce wątpliwych zarzutów w sprawach karnych adwokatom przez przedstawicieli prokuratury, którzy z natury rzeczy pozostają w konfliktach procesowych z adwokatami.
O estetyce zawodu adwokata
  • Józef Wójcikiewicz
Konotacje prawne zawodu adwokata są oczy­wiste, etyczne – również. Twierdzi się nawet, że „etyka jest filarem zawodu adwokata”. Postrzega się też czasem etykę i estetykę jako jedność: „Ethik und Ästhetik sind Eins”. Jednak znacznie rzadziej, o ile w ogóle, patrzy się na zawód adwokata z punktu widzenia właśnie estetyki.
O granicach tajemnicy adwokackiej oraz zgodzie „dysponenta” na jej ujawnienie
  • Jacek Giezek
Zaproszenie do udziału w specjalnym numerze „Palestry” – uświetniającym Jubileusz Mecenasa Czesława Jaworskiego, a stanowiącym odpowiednik ksiąg jubileuszowych, dedykowanych wybitnym przedstawicielom świata nauki – nie tylko jest źródłem oczywistej satysfakcji, ale także skłania do refleksji o wartościach najbardziej dla adwokatury podstawowych.
Pytania o przyszłą strategię Adwokatury
  • Maciej Gutowski
Za wielki zaszczyt poczytuję sobie możliwość napisania artykułu w jubileuszowym wydaniu „Palestry”, które poświęcone jest uhonorowaniu wielu lat owocnej pracy na rzecz samorządu adwokackiego Pana Mecenasa Czesława Jaworskiego, Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej w latach 1995–2001, członka Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, Redaktora Naczelnego „Palestry”.
Funkcja rzecznika dyscyplinarnego – kilka refleksji
  • Łukasz Chojniak
Na pewno nie sposób w kilku słowach opowiedzieć o adwokacie Czesławie Jaworskim. Nie mógłbym się podjąć tego zadania także dlatego, że mam świadomość, jak bogata jest historia życia i bieżąca działalność Jubilata. Budzi szacunek oraz uznanie ciągła aktywność Pana Mecenasa – teraz w roli redaktora naczelnego „Palestry”. Jeśli bycie adwokatem to coś więcej niż tylko wykonywanie zawodu, jeśli jest to sposób na życie, czynny udział w społeczeństwie, jeśli jest to wciąż wskazanie na określoną formację jednostki, to Mecenas Czesław Jaworski prezentuje te wzorce, które zasługują na wyjątkowe docenienie.
Kodeks etyki adwokackiej jako podstawa odpowiedzialności dyscyplinarnej
  • Paweł Czarnecki
Spośród wielu dyskusji na tematy dotyczące adwokatury, jakie odbyłem z przedstawicielami środowiska adwokatów, zawsze niezwykle miło wspominam moje rozmowy z Panem Mecenasem Czesławem Jaworskim. Prowadząc badania w zakresie postępowania dyscyplinarnego wobec prawników, wielokrotnie miałem okazję zapoznać się z tekstami Jubilata i podziwiać nie tylko Jego erudycję naukową, ale także umiejętność dostrzegania wielopłaszczyznowych konsekwencji, jakie konkretne rozwiązania prawne niosą nie tylko dla adwokatów, ale również dla środowiska prawników.
O tak zwanej kryminalizacji faktycznej
  • Lech Gardocki
Zagadnienie tzw. kryminalizacji faktycznej jest częścią szerszej problematyki, mieszczącej się w ramach dziedziny określanej jako teoria kryminalizacji. Dziedzinie tej poświęciłem prawie ćwierć wieku temu oddzielne opracowanie, w którym skrótowo omówiłem również problem wskazany w tytule niniejszego artykułu. Uważam jednak, że warto do niego wrócić i przeanalizować bardziej szczegółowo i wnikliwie.
Reforma prawa karnego w Polsce
  • Teodor Szymanowski
Przygotowywana nowelizacja prawa karnego w 2014 r., szczególnie zaś prawa karnego materialnego, stanowić będzie najważniejszą reformę tego prawa po wejściu w życie nowego ustawodawstwa karnego w 1998 r. Przekonanie to jest tym bardziej uzasadnione, że na wejście w życie 1 lipca 2015 r. oczekuje gruntownie zmieniony k.p.k., a wymieniona nowelizacja prawa karnego obejmie również, co oczywiste, k.k.w.
Pozaprocesowe czynności obrońcy a tzw. dowody prywatne w świetle nowelizacji procedury karnej
  • Piotr Kardas
Dobrą tradycją środowiska prawniczego jest zwyczaj przygotowywania zbioru opracowań mających uhonorować tych, którzy w sposób szczególny zaznaczyli się w życiu publicznym. Księgi jubileuszowe, niegdyś przygotowywane jedynie dla wybitnych przedstawicieli nauki prawa, współcześnie coraz częściej poświęcane są szczególnie zasłużonym reprezentantom praktyki.
Uprawnienie do składania fałszywych wyjaśnień – jak długo jeszcze?
  • Antoni Bojańczyk
O bezkarności za składanie kłamliwych wyjaśnień napisano już bardzo wiele. Nie oznacza to jednak wcale, iżby w tej sprawie powiedziane zostało ostatnie słowo. Wręcz przeciwnie – zagadnienie jest bardzo powikłane, w doktrynie, jak się zdaje, nie osiągnięto konsensusu co do podstawowych kwestii wyłaniających się na tle problematyki tzw. prawa do kłamstwa, debaty zaś co do charakteru prawnego, konsekwencji prawnych (w tym, w szczególności, konsekwencji procesowoprawnych) i zakresu niekaralności za składanie fałszywych wyjaśnień tlą się w zasadzie bezustannie, co i raz wybuchają bardziej intensywnym płomieniem.
Kontrowersje związane z ustawą z dnia 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób – perspektywa prawna i psychiatryczno-psychologiczna
  • Józef Gierowski
  • Lech Paprzycki
Powstanie Krajowego Ośrodka Terapii Zaburzeń Psychicznych przewidywał projekt ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób, przygotowany przez Ministra Sprawiedliwości, skierowany do Sejmu, gdzie w lipcu 2013 r. odbyło się na posiedzeniu plenarnym pierwsze jego czytanie, po którym projekt został skierowany do Komisji Nadzwyczajnej.
Przestępstwo zgwałcenia i jego ściganie po ostatniej nowelizacji Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego
  • Jan Widacki
  • Aleksandra Cempura
  • Michał Przybycień
Nowelizacja Kodeksu karnego oraz Kodeksu postępowania karnego dokonana ustawą z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy Kodeks karny oraz ustawy Kodeks postępowania karnego w zakresie dotyczącym przestępstw przeciwko wolności seksualnej budzić musi wiele wątpliwości.
Nakaz zachowania „szczególnej ostrożności” – studium przypadku
  • Wojciech Kotowski
Apelacja od wyroku sądu rejonowego w sprawie wypadku drogowego jest niewątpliwie oczywiście zasadna wówczas, jeżeli w sposób rzetelny prezentuje uchybienia sądu, które miały bezpośredni wpływ na treść orzeczenia. Analizując dokonane przez organ postępowania ustalenia, należy dokonać prawnej oceny tych ustaleń na podstawie – co oczywiste – stanu prawnego obowiązującego w dniu zdarzenia.
Między forum prorogatum a forum non prorogatum – wzmocnienie skuteczności umów jurysdykcyjnych w świetle rozporządzenia Bruksela IA
  • Karol Weitz
W dniu 10 stycznia 2015 r. w państwach członkowskich Unii Europejskiej rozpocznie się stosowanie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1215/2012 z dnia 12 grudnia 2012 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych (wersja przekształcona) (Bruksela Ia; określane dalej jako „rozporządzenie nr 1215/2012”).
Odpowiedzialność cywilna za utratę wartości nieruchomości położonych w obszarze ograniczonego użytkowania wokół lotnisk – wybrane aspekty
  • Ewa Stawicka
Rozwój komunikacji lotniczej, rozbudowa portów lotniczych i stałe zwiększanie się ruchu pasażerskiego oraz towarowego nie pozostają bez wpływu na jakość życia mieszkańców okolic aerodromów, jak również na rynkową wartość należących do nich nieruchomości.
Sądy gospodarcze i sędziowie sądów gospodarczych na gruncie ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych
  • Paweł Zdanikowski
Ustawą z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw z dniem 3 maja 2012 r. uchylono przepisy k.p.c. o postępowaniu w sprawach gospodarczych (art. 4791 – 47921 k.p.c.). Pozostała jednak w mocy ustawa z dnia 24 maja 1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (dalej: ustawa lub u.r.s.g.), stanowiąca ustrojową podstawę funkcjonowania sądownictwa gospodarczego. Sądy gospodarcze funkcjonują więc nadal w dotychczasowej strukturze.
Ograniczenie ochrony własności w postępowaniu dotyczącym zgłoszenia budowy
  • Andrzej Mączyński
Jednym z podstawowych zadań, jakie Konstytucja nakłada na państwo, jest „zapewnienie wolności i praw człowieka i obywatela” (art. 5 Konstytucji). Realizacja tego zadania jest obowiązkiem wszystkich organów władzy publicznej. Każdy z nich realizuje je we właściwych dla niego formach działania: organy władzy ustawodawczej przez stanowienie prawa odpowiedniej treści, organy władzy wykonawczej i sądowniczej – przez poprawne stosowanie tego prawa.
W obronie wartości nie tracić z oczu człowieka*
  • Małgorzata Kożuch
„Godność człowieka jest nienaruszalna. Musi być szanowana i chroniona”. Tak brzmi treść art. 1 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej, aktu prawnego dołączonego do Traktatu z Lizbony, który wszedł w życie 1 grudnia 2009 r. Traktat z Lizbony składa się z dwóch podstawowych aktów prawnych, a to Traktatu o Unii Europejskiej (czyli kilkakrotnie nowelizowanego pierwotnego Traktatu z Maastricht) oraz Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (czyli kilkFakrotnie nowelizowanego pierwotnego Traktatu rzymskiego o funkcjonowaniu Wspólnoty Europejskiej, dawnego EWG), stanowiąc tym samym kolejną nowelizację podstawy prawnej dla struktury i funkcjonowania Unii Europejskiej.
Znaczenie artykułu 18 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
  • Zbigniew Strus
Ochrona rodziny w okresie poprzedzającym uchwalenie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. nie budziła szerszego zainteresowania, zdawać się mogło bowiem, że będzie to uroczysta deklaracja bez większego znaczenia praktycznego. Również po jej uroczystym ogłoszeniu art. 18 i 71 nie wywoływały emocji ze względu na swoją treść – życzliwą dla rodzin.
Kodeks pracy – nagląca potrzeba zmian
  • Waldemar Gujski
Prawo pracy, jak żadna inna gałąź prawa, jest najczulszym barometrem odzwierciedlającym aktualny stan stosunków społeczno-ekonomicznych i politycznych. Tezy tej nie trzeba uzasadniać. Podobnie jak i następnej, że prawo pracy – w oczywiście wyższym stopniu niż inne dziedziny prawa – dotyczy najszerszych rzesz społeczeństwa.
Łacińskie reguły prawne dotyczące ciężaru dowodu w procesie
  • Witold Wołodkiewicz
Czesławowi Jaworskiemu, drogiemu przyjacielowi od czasów naszej młodości, te uwagi na temat ciężaru dowodu w procesie rzymskim poświęcam. Wybitny adwokat, obrońca w sprawach karnych i pełnomocnik w sprawach cywilnych, w swej praktyce parał się na co dzień z zagadnieniem ciężaru dowodu w procesie zarówno karnym, jak i cywilnym. Przemiany procesu cywilnego w proces kontradyktoryjny oraz projekty podobnego uregulowania również procedury karnej zmuszają do przemyślenia historii kształtowania się kontradyktoryjności procesowej.
Od przysługi do profesji. Kształtowanie się zawodu pełnomocnika procesowego w dawnej Polsce
  • Andrzej Tomaszek
Kiedy w 1578 roku w Koronie i w 1581 roku na Litwie mocą konstytucji sejmowych utworzono Trybunały Główne, przekazując najwyższą władzę sądowniczą wybieralnym na sejmikach szlacheckich sędziom-deputatom, instytucja zastępstwa procesowego była określona prawem obu złączonych unią krajów, stanowiąc normalny element wymiaru sprawiedliwości. Był to rezultat kilku wieków przekształcania się zastępstwa procesowego w instytucję zawodowego plenipotenctwa, przyśpieszonego ewolucją ustroju państwowego w kierunku demokratycznym.
Izba do spraw Adwokatury przy Sądzie Najwyższym (1938–1950)
  • Marcin Zaborski
Izba do spraw Adwokatury przy Sądzie Najwyższym (dalej także: Ids.A bądź Izba) istniejąca w latach 1938–1950 to bardzo ważny, lecz mało znany element ustroju Adwokatury w Polsce. Nie doczekała się ona dotąd osobnego opracowania, autorzy prac naukowych dotyczących Adwokatury Polskiej w XX w. ograniczali się zaś w większości do skonstatowania istnienia tego organu, ewentualnie do omówienia, z reguły pobieżnie, stosownych przepisów ustawy z dnia 4 maja 1938 r. Prawo o ustroju adwokatury. Nieco szerzej organ ten opisał Arkadiusz Bereza w monografii nt. Sądu Najwyższego w Polsce w latach 1945–1962.
Rafał Lemkin – warszawski adwokat (1934–1939), twórca pojęcia „genocyd” i główny architekt konwencji z 9 grudnia 1948 r. („konwencji Lemkina”). W 55-lecie śmierci
  • Ryszard Szawłowski
Rafał Lemkin urodził się 24 czerwca 1900 r. w ówczesnym zaborze rosyjskim, we wsi Bezwodne w guberni grodzieńskiej – w okresie II RP był to powiat Wołkowysk w województwie białostockim. Urodził się w rodzinie żydowskiej, jego ojciec, Józef Lemkin, prowadził wydzierżawione gospodarstwo rolne nieco większych rozmiarów, zatrudniał robotników rolnych. Matką była Bella z domu Pomeranc, kobieta o dużej inteligencji i zainteresowaniach literackich, choć – co jest niemal pewne – bez żadnej poważniejszej „edukacji formalnej” (raczej autodydaktyka).
Adwokatura Galicji w okresie wielkiej wojny 1914–1918
  • Tomasz Kotliński
28 czerwca 1914 r. we Lwowie rozpoczął się pierwszy Zjazd Adwokatów Polskich, który przez prasę krajową określony został mianem „Sejmu polskich adwokatów” lub „Pierwszym sejmem Adwokatury Polskiej”1 . W tym samym czasie w Sarajewie dokonano zamachu na następcę tronu austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żonę. W kilka tygodni później, jak pisał Wydział krakowskiej Izby Adwokatów, „rozgorzała straszna wojna światowa, która niesie bezlitosne krajowi naszemu ogólne ekonomiczne spustoszenie.
Konrada Bielskiego przypadki i tajemnice...
  • Piotr Sendecki
Konrad Bielski – poeta i adwokat, członek Izby Adwokackiej w Lublinie, dziekan jej Rady w latach 1955–1956–1959, wybrany na fali październikowej odwilży, delegat na pierwszy po II wojnie Zjazd Adwokatury, był osobą szczególnego formatu. Czterdzieści cztery lata, jakie upływają od śmierci tej postaci, znaczącej w dziejach literatury, kultury polskiej i historii adwokatury, zdają się być wystarczającym powodem dla przypomnienia jego życia i dzieła.
Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu
  • Maria Zuchowicz
Na 86. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, która odbyła się w marcu 1983 r. w New Delhi, powołany został Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu (ang. Court of Arbitration for Sport – CAS; fr. Tribunal Arbitral du Sport) jako organ rozstrzygający sprawy związane ze sportem.
Czeskie czasopiśmiennictwo prawnicze w latach 1861–1945 – České právnické časopisectví v letech 1861–1945
  • Stanislav Balík
Zaproszenie do tego, aby wnieść wkład w niniejszą publikację, to wielki zaszczyt nie tylko dla mnie, ale zarazem dla całej czeskiej palestry. Jubilat i nasz Szacowny Kolega – Pan Czesław Jaworski – zapisał się w pamięci adwokatów czeskich, a także w publikacjach zamieszczanych w naszym czasopiśmie „Biuletyn Adwokatury” jako wieloletni prezes zaprzyjaźnionego polskiego środowiska zawodowego i jako redaktor naczelny z zainteresowaniem przyjmowanego w Republice Czeskiej czasopisma „Palestra”.
„Правні поради” („Porady Prawne”): jedyne prowincjonalne ukraińskie czasopismo prawnicze okresu międzywojennego
  • Mychajło Petriw
W okresie Drugiej Rzeczypospolitej wśród ogromnej liczby ukraińskich periodyków były też czasopisma prawnicze. Wydawano je w dwóch ośrodkach – we Lwowie i w Kołomyi. We Lwowie wydane zostały w 1927 r. dwa tomy „Biuletynu Sojuzu Ukraińskich Adwokatów we Lwowie” (oryg. „Бюлетня Союзу Українських Адвокатів у Львові”), a następnie przez kilkanaście lat wydawano jedyne ukraińskie profesjonalne czasopismo prawnicze „Żyttia i Prawo” (oryg. „Життя і Право”), które ukazywało się od 1928 do 1939 r. jako organ Sojuzu (Związku) Ukraińskich Adwokatów, a od nr. 2 z 1929 r. także Towarzystwa Ukraińsko-Ruskich Prawników we Lwowie (Товариство українсько-руських правників у Львові). Oprócz tego od 4 stycznia do 27 września 1934 r. wydawany był we Lwowie dodatek do czasopisma „Nowyj Czas” (oryg. „Новий час”) pod nazwą „Prawo” („Право”).
Ptak, którego nie ma w atlasie. Z noweli filmowej o młodości Karola Wojtyły
  • Marek Sołtysik
Ślepy los czy łut szczęścia? Opatrzność? Nie ma możliwości ucieczki. Ulice obstawione niemieckimi żołnierzami; co z tego, że ktoś zna niedostępne okupantom przejścia przez podwórka i zaułki, kiedy nie ma dostępu do bram kamienic. Hełmy i karabiny. Karol stał w załomie muru za drzwiami wejściowymi do mieszkania w suterenie przy Tynieckiej 10. Słyszał skrzypienie otwieranej bramy, zgrzyt zatrzaskiwanego zamka, stukot podkutych butów esesmanów, potem znowu odgłosy otwieranych, zamykanych, zatrzaskiwanych drzwi, krzyki i jęki i błagalny płacz kobiet, którym najeźdźcy wyrywają z uścisków ich mężczyzn: mężów, ojców, synów, teściów, zięciów, kochanków, przyjaciół; żywicieli!
Poczet redaktorów naczelnych „Palestry”
  • Adam Redzik
Od powstania w 1924 r. „Palestra” miała trzynastu redaktorów naczelnych, a uwzględniając niespełna roczny okres lwowski z 1910 r. – czternastu. Byli wśród nich adwokaci-samorządowcy, dziekani rad adwokackich, uczeni, wybitni politycy, pisarze, muzycy i artyści, zawodowi wojskowi (choć przeniesieni do cywila).
Redaktorzy naczelni i gremia redakcyjne „Palestry” w latach 1900–2014

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".