Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra
11-12/2013

Krzysztof Ciesielski

Pełny spis treści

Pięć do stu
  • Ewa Stawicka
Wkrótce będzie już po Zjeździe. Dla niektórych delegatów i Gości – po kolejnym, do porównywania z poprzednimi; dla innych, licznych – po pierwszym, podczas którego dopiero zaczyna się gromadzić doświadczenie funkcjonowania w gremiach samorządowych. Optyka tej drugiej grupy obejmie możliwości, które otworzą się na następnych Zjazdach, podczas gdy punkt widzenia pierwszej skoncentruje się na szansach, które jesienią 2013 roku zdają się nie do powtórzenia w przyszłości.
Idziemy szybko, w dobrą stronę
  • Andrzej Zwara
To były pracowite i owocne trzy lata. Z sukcesem udało nam się zrealizować postulaty zawarte w uchwale ostatniego Krajowego Zjazdu Adwokatury.
Kilka słów o projekcie nowego Prawa o adwokaturze
  • Maciej Gutowski
Uchwałą nr 2 Nadzwyczajnego Krajowego Zjazu Adwokatury z 6 marca 2010 r. Naczelna Rada Adwokacka zobowiązana została do niezwłocznego powołania Komisji ds. opracowania projektu ustawy Prawo o adwokaturze. Taki Zespół został powołany, a niżej podpisany miał zaszczyt przewodniczenia jego pracom.
Czy coś da się jeszcze zrobić?
  • Janusz Steć
Zbliża się kolejny Zjazd Adwokatury. Wszyscy, którym na sercu leży los naszego samorządu, wiążą z tym wydarzeniem wielkie nadzieje. Mam takie przeświadczenie, że nadchodzi kluczowy moment dla Adwokatury, która, obym się mylił, znalazła się w punkcie krytycznym. Na naszych oczach odbywa się systematyczny demontaż Adwokatury. Trwa to od 2004 roku. Odebrano nam wiele zasadniczych uprawnień do decydowania o własnym losie.
Publiczna funkcja adwokatury realizowana w jej wybranych uchwałach
  • Andrzej Malicki
Adwokatura w Polsce jest zorganizowana na zasadzie samorządu zawodowego, jako zawód zaufania publicznego. Takie cechy adwokatury jak niezależność, własne sądownictwo dyscyplinarne, tajemnica zawodowa, etyka adwokacka są przede wszystkim zabezpieczeniem wykonywania wolnego zawodu adwokata nie tylko w interesie adwokatów, ale przede wszystkim osób fizycznych i prawnych korzystających z ich usług.
Nadzór a niezależność. Czy adwokatom potrzebna jest trzecia instancja?
  • Anisa Gnacikowska
W ostatnim czasie na tle rozbieżności występujących w orzecznictwie wojewódzkich sądów administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego podjęta została przez NSA ważna uchwała dotycząca niezależności samorządów zawodowych zrzeszających osoby wykonujące zawód zaufania publicznego. Warto zatem zwrócić na nią uwagę i poświęcić jej kilka słów komentarza.
Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej adwokata a uzasadniony interes społeczny
  • Maciej Czerwiński
Problematyka dotycząca obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej przez adwokatów, o ile nie budzi żadnych sprzeciwów czy wątpliwości ze strony przedstawicieli samego samorządu, o tyle nie jest bezsporna wśród pozostałych członków społeczeństwa. Mimo że temat ten przywoływany był wielokrotnie, to ze względu na coraz częstsze powoływanie przez organy ścigania na świadków w sprawach karnych adwokatów, jak i aplikantów adwokackich, korzystających z tych samych uprawnień i obowiązków w ramach wykonywania powierzonych im czynności zawodowych, wart jest przypomnienia.
Postępowanie dyscyplinarne powinno pozostać przy samorządzie
  • Michał Sienkiewicz
Wszystko zaczyna się od języka, w nim zawiera się to, co służy zrozumieniu rozpatrywanego problemu, znaczenie pojęć i właściwe ujęcie tematu. Jesteśmy chyba jednym z niewielu państw we współczesnym świecie, w którym to państwie politycy, rząd i większość opinii publicznej przyjęli jako pozytywne program i nadzieję na modernizację przez wprowadzenie bałaganu.
Prawo do rzetelnego postępowania w europejskiej przestrzeni prawnej. Jaka procedura? Jakie prawo?
  • Tomasz Tadeusz Koncewicz
Punktem wyjścia dla analizy proceduralnej w prawie europejskim jest przyjęcie założenia o koegzystencji dwóch metod egzekwowania prawa unijnego: scentralizowanego i rozproszonego. System scentralizowany jest wyznaczony aktywnością i kompetencjami instytucji (nie tylko Trybunału Sprawiedliwości – dalej: Trybunał): punktem odniesienia jest tutaj traktatowy system ochrony prawnej. System rozproszony natomiast to system zawiadywany przez sądy krajowe, korzystające ze statusu sądów unijnych wyposażonych w generalną kompetencję do stosowania i interpretacji prawa wspólnotowego.
Publicznoprawny status izb adwokackich – zarys problematyki
  • Paweł Razowski
Zgodnie z art. 17 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. : „W drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony” . Jedną z form samorządu zawodowego jest samorząd adwokacki. Według bowiem art. 1 ust. 2 ustawy z 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze : „Adwokatura zorganizowana jest na zasadach samorządu zawodowego”.
Propozycje zmian w programie kształcenia aplikantów adwokackich oraz w krajowej szkole sądownictwa i prokuratury
  • Mariusz Olężałek
Kończąc wieloletnie i niełatwe studia prawnicze, większość osób ma podjętą decyzję, kim mają zamiar zostać w przyszłości oraz – chcąc kształcić się dalej – którą aplikację wybrać. Po uzyskaniu wymarzonego tytułu magistra prawa studenci uświadamiają sobie, że posiadają ogromną merytoryczną wiedzę prawniczą, ale nie są przygotowani do wykorzystania jej na co dzień, ponieważ nie potrafią zastosować odpowiedniego przepisu prawa w stosunku do konkretnej sytuacji.
Wąsy do góry!
  • Czesław Jaworski
Wraz z sympatycznym listem dr. Jacka Żuławskiego (byłego Wicedziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie i byłego Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych), sporządzonym pięknym pismem ręcznym – otrzymałem wydaną przez niego oryginalną książkę z odnalezionymi utworami jego pradziada dr. Leona Żuławskiego z XIX wieku. Książka nosi tytuł Oblężenie Limanowej czyli rzeź Galicyjska 1846 wierszem i inne utwory.
Adwokat Józef Rosenblatt – przemówienie na procesie socjalistów w Krakowie w lutym 1880 r.
W ramach prac nad tradycją adwokacką i historią adwokatury podjęliśmy prace nad zebraniem i wydaniem wyboru szczególnie ważnych adwokackich mów sądowych w głośnych procesach. Mowy takowe były upubliczniane w XIX wieku, w okresie międzywojennym, ale też w okresie Polski Ludowej, gdzie w drugim obiegu rozpowszechniano przemówienia Stanisława Hejmowskiego z procesów poznańskiego czerwca 1956 r. czy mowy pełnomocników oskarżycieli posiłkowych w toruńskim procesie zabójców bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Adwokat profesor Józef Rosenblatt i jego udział w krakowskim procesie Ludwika Waryńskiego i towarzyszy
  • Jan Widacki
Józef Rosenblat (1853–1917) znany jest, a i to raczej niewielkiemu gronu specjalistów, przede wszystkim jako profesor prawa i procesu karnego c.k. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkoda, bo jego prace, często inspirowane doświadczeniami praktyki, w pewnej mierze do dziś zachowały swą aktualność. Inspiracja praktyką była możliwa, Józef Rosenblatt był bowiem także czynnym adwokatem. Ta ostatnia jego działalność współczesnym znana jest jeszcze mniej niż dokonania naukowe.
Granice swobody umów w kontekście umownego stosunku pracy
  • Andrzej Bigaj
Fundamentalna dla prawa prywatnego zasada swobody umów związana jest z liberalnym postulatem ograniczenia ingerencji państwa w stosunki prawne między jednostkami. Wynika to z przyznanej każdemu człowiekowi autonomii woli, określanej jako sytuacja prawna polegająca na tym, że z mocy prawa stanowionego lub uznanego przez państwo i w granicach przez to prawo wyznaczonych podmiot może sam kształtować swoje stosunki o charakterze prywatnoprawnym.
Granice swobody ZUS w wyrażeniu zgody na opłacenie składki po terminie w dobrowolnych ubezpieczeniach społecznych
  • Sebastian Koczur
W prawie ubezpieczeń społecznych jedną z możliwości objęcia systemem jest dobrowolne przystąpienie do ubezpieczeń. W takiej sytuacji opłacenie składki stanowi element warunkujący objęcie ubezpieczeniami. W konsekwencji niezwykle istotne jest terminowe opłacenie składki w należytej wysokości.
Regulacje prawne dotyczące kredytu konsumenckiego a wzrost gospodarczy
  • Alicja Osowska-Kowalska
Rosnące zadłużenie społeczeństwa polskiego skłania do refleksji nad wpływem takiego stanu na gospodarkę. Z pewnością zbyt częste, nieprzemyślane czy lekkomyślne korzystanie z szeroko dostępnych kredytów prowadzi do negatywnych konsekwencji ekonomicznych. Ludzie coraz częściej nie są w stanie uregulować zaciągniętych zobowiązań, co wprowadza ich w pułapkę zadłużenia.
Wykonalność orzeczeń karnych w aspekcie zasady humanitaryzmu i poszanowania godności ludzkiej skazanego
  • Kazimierz Postulski
Warunkiem wszczęcia postępowania wykonawczego, czy to w całości, czy co do określonej kary lub innego środka karnej reakcji, jest istnienie wykonalnego orzeczenia sądu. Wykonalność orzeczenia powoduje obowiązek podjęcia określonych prawem czynności w celu zrealizowania jego treści.
Zasada domniemania niewinności – dlaczego praktyka tak różni się od teorii (cz. 2)
  • Wojciech Jankowski
Oskarżony do chwili prawomocnego skazania ma być traktowany jak osoba niewinna. Konsekwencją tego powinno być przede wszystkim respektowanie zasady in dubio pro reo oraz prawa oskarżonego do całkowitej bierności w procesie, przejawiającej się tym, że nie ma on obowiązku dowodzenia swojej niewinności ani tym bardziej obowiązku dostarczania dowodów swojej winy. Pierwsza z zasad jest oczywista, jest jednak często wadliwie stosowana zarówno przez sądy pierwszej instancji, jak i sądy odwoławcze.
Odpowiednie stosowanie przepisów Kodeksu postępowania karnego w postępowaniu w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej adwokatów
  • Anna Korzeniewska-Lasota
Rzecznicy dyscyplinarni i sędziowie sądów dyscyplinarnych adwokatury na wspólnym spotkaniu, które odbyło się 10 grudnia 2011 r. w Warszawie, zwrócili uwagę na niejednolite stosowanie niektórych przepisów działu VIII „Odpowiedzialność dyscyplinarna” ustawy Prawo o adwokaturze (dalej: poa).
Druga strona badań DNA
  • Ryszard Michalczak
  • Rafał Michalczak
Badania DNA stały się obecnie podstawowym i najbardziej skutecznym narzędziem identyfikacji sprawców przestępstw oraz ich powiązań z miejscem przestępstwa, a także poznania modus operandi sprawcy. Pozwalają one także na identyfikację zwłok, ustalanie pokrewieństwa czy identyfikację osób ukrywających swoje nazwisko lub niepamiętających go.
Kasy fiskalne w kancelariach adwokackich. Opinia prawnopodatkowa
  • Wiesław Olichwier
Z dniem 1 kwietnia 2013 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. poz. 363), poprzedzone w zakresie swojej regulacji rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania (Dz.U. z 2008 r. nr 212, poz. 1338 ze zm.).
Glosa do wyroku Sądu Najwyższego z 10 marca 2011 r., V CSK 298/10*
  • Sławomir Czarnecki
Zarzut przeciwko posiadaczowi weksla oparty na stosunkach osobistych wierzyciela i wystawcy, zgłoszony z mocy znajdującego zastosowanie art. 17 Prawa wekslowego, może obejmować zarówno brak współdziałania wierzyciela przy wykonywaniu zobowiązania ze stosunku podstawowego (art. 354 § 2 k.c.), jak i nadużycie prawa podmiotowego (art. 5 k.c.).
Glosa do uchwały składu siedmiu sędziów sądu najwyższego – izba karna z 19 stycznia 2012 r., i kzp 18/11*
  • Robert Rynkun-Werner
Podstawy stosowania tymczasowego aresztowania, określone w art. 258 § 2 k.p.k., przy spełnieniu przesłanek wskazanych w art. 249 § 1 i art. 257 § 1 k.p.k. i przy braku przesłanek negatywnych określonych w art. 259 § 1 i 2 k.p.k., stanowią samodzielne przesłanki szczególne stosowania tego środka zapobiegawczego.
Glosa do postanowienia Sądu Najwyższego z 4 listopada 2011 r., SDI 22/11*
  • Karol Pachnik
W świetle rozważań Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury nie może już podlegać dyskusji przyjęcie najłagodniejszej postaci działania przewidzianego w § 8 Zbioru zasad etyki adwokackiej i godności zawodu, polegającej na braku należytej sumienności i gorliwości przy wykonywaniu czynności związanych z podpisaniem i wysłaniem niepełnej apelacji.
Ewolucja konstytucyjnego pojęcia pieczy w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego
  • Michał Jackowski
Artykuł 17 ust. 1 Konstytucji RP zawiera pojęcie „piecza” nad należytym wykonywaniem zawodu zaufania publicznego. Przepis ten uzupełnia i rozwija zasadę pomocniczości umacniającą uprawnienia obywateli i ich wspólnot, o której mowa w Preambule oraz w art. 15 ust. 1 ustawy zasadniczej, statuującym zasadę decentralizacji władzy publicznej jako zasadę ustroju całego państwa.
Europejski Trybunał Praw Człowieka – przegląd orzecznictwa (czerwiec–wrzesień 2013 r.) (cz. 1)
  • Marek Antoni Nowicki
Procedura śledcza, niezależnie od tego, jak zorganizowana w prawie krajowym, musi być wszczynana szybko i prowadzona z rozsądną sprawnością. W tym zakresie ustalenie, że doszło do nadmiernej zwłoki, samo w sobie prowadzi do wniosku, iż śledztwo jest nieskuteczne dla celów art. 2.
Przegląd orzecznictwa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury
  • Michał Sienkiewicz
Orzeczenie sądu dyscyplinarnego wydane w wyniku wniesionego zażalenia od postanowienia rzecznika dyscyplinarnego ORA o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego jest orzeczeniem sądu drugiej instancji, od którego nie przysługuje odwołanie do Wyższego Sądu Dyscyplinarnego.
Glosa do orzeczenia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego z 8 września 2012 r., WSD 62/12
  • Radosław Baszuk
W Serwisie Informacyjnym Adwokatury Polskiej opublikowany został przegląd orzecznictwa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego. Uznając, że inicjatywa ta, z pewnością cenna i zasługująca na kontynuację, stanowi także zaproszenie do dyskusji dotyczącej tez opublikowanych orzeczeń, pozwalam sobie na sformułowanie kilku uwag dotyczących jednego z nich.
Czy obrońca może sporządzić apelację „kompozytową”, uzupełnianą lub modyfikowaną w toku postępowania odwoławczego?
  • Antoni Bojańczyk
Zagadnienie wyartykułowane w pytaniu wiodącym niniejszego odcinka „Pytania o obronę” ma nie tylko istotny wymiar teoretyczny, ale także – a może nawet przede wszystkim – doniosły aspekt praktyczny. Wiadomo: przygotowanie apelacji to bezwzględny i odbywający się pod silną presją wyścig obrońcy z nieubłaganym upływem krótkiego, czternastodniowego terminu do wniesienia środka odwoławczego.
Greckie dary
  • Marian Filar
Niedługo obchodzić będziemy święto Adwokatury, a święto to niemałe. Każdy przecież wie, jak ważną rolę w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości spełnia właśnie Adwokatura. Zaczynają się więc schodzić świąteczni goście. A jak na gości przystało, za pazuchą przynoszą świąteczne podarunki. Na czele długiej kolejki gości z podarunkami pod pachą stanął w tym roku nie byle kto, bo sam Ustawodawca.
Na krawędzi
  • Andrzej Tomaszek
Truizmem byłoby stwierdzenie, że dobro jest nudne, a zło fascynuje. Środki masowego przekazu lubują się w przekazywaniu złych wiadomości, bo te elektryzują odbiorców. Niejeden utwór literacki czy filmowy zyskał powodzenie nie tyle dzięki bohaterom pozytywnym, ile dzięki czarnym charakterom, do których publiczność lubi powracać. Fenomen Hannibala Lectera, psychopatycznego mordercy i kanibala z zekranizowanych powieści Thomasa Harrisa (Czerwony smok, Milczenie owiec, Hannibal) jest najlepszym tego przykładem.
„Obłęd 44”?
  • Andrzej Bąkowski
Niedawno ukazała się obszerna książka (511 stron) pod powyższym tytułem napisana przez publicystę Piotra Zychowicza, poruszająca temat „Powstania 44”, ale również oceniająca działania Polskiego Państwa Podziemnego w latach 1939–1945. Trzeba od razu stwierdzić, że książka jest niebywale krytyczna wobec obu tych wydarzeń historycznych.
Zbrodnia i konsternacja (cz. 2) Bandyci z Akademii Sztuk Pięknych
  • Marek Sołtysik
Kazimierz Schenkirzyk o powierzchowności amanta i Władysław Bobrzecki, z piętnem użycia na wychudłej twarzy, spacerują pod rękę po przestronnych korytarzach gmachu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Są tu od rana, przyszli najwcześniej, nie uczestniczą w zajęciach. Bobrzecki, relegowany, raczej nie ma prawa.
W służbie Rządu Narodowego. Przyczynek do udziału adwokatów w powstaniu styczniowym
  • Marek Gałęzowski
Z mogił, grobów 1863 r. żywy cień powstaje, cień wielkości epoki, cień Rządu Narodowego i wtedy mogiły wołają głosem straszliwym: Idź i czyń” – pisał Józef Piłsudski, który z czynu powstania styczniowego i legendy kierującego nim Rządu Narodowego czerpał inspirację do tworzenia polskiej siły zbrojnej blisko pół wieku później.
Adwokat Adam Kropiński (1887–1944) – życie, praca zawodowa oraz działalność społeczna, polityczna i kulturalna
  • Zenon Andrzejewski
Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli przemyskiej palestry doby międzywojennej. Urodził się 24 grudnia 1887 r. w Przemyślu, przy ulicy Władycze nr 19 (nr konksr. 118), jako syn Augusta Józefa Kropińskiego, adwokata, i Wincenty Albiny Żurowskiej. Został ochrzczony w przemyskiej Katedrze 3 kwietnia 1888 r. przez księdza R. Laurentego Pilszaka, a rodzicami chrzestnymi byli: Władysław Kropiński, nauczyciel, i Helena Skarżyńska.
Dobrosława Szumiło-Kulczycka Czynności operacyjno-rozpoznawcze i ich relacje do procesu karnego
  • Kazimierz Pawelec
Sekretne działania służb specjalnych i policji zawsze owiane były tajemnicą. O mrocznym świecie szpiegów, agentów, prowokatorów, tajnych współpracowników, nowoczesnych technik pozyskiwania informacji szeroka publiczność uzyskiwała wiedzę z literatury czy filmu, czyli źródeł zdecydowanie opartych na bogatej wyobraźni autorów, wielokrotnie odbiegających od rzeczywistości.
Międzynarodowa Konferencja Komparatystyczna „Od emptio venditio do Common European Sales Law – w poszukiwaniu dobrego prawa sprzedaży”, Poznań, 25–26 kwietnia 2013 r.
  • Mikołaj Labijak
W dniach 25–26 kwietnia 2013 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się konferencja pt. „Od emptio venditio do Common European Sales Law – w poszukiwaniu dobrego prawa sprzedaży”, zorganizowana przez Koło Naukowe Prawa Rzymskiego „Bona Fides”.
Akademia Arbitrażu (International Academy for Arbitration Law), Francja, Paryż, 1–19 lipca 2013 r.
  • Hubert Wysoczański
W dniach od 1 do 19 lipca 2013 r. stolica Francji gościła kluczowe postaci międzynarodowego arbitrażu – czołowych reprezentantów świata akademickiego, arbitrów oraz innych praktyków znanych z przełomowych spraw i wyroków arbitrażowych, biorących udział w programie International Academy for Arbitration Law – Międzynarodowej Akademii Prawa Arbitrażowego.
Z posiedzeń Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej
  • Andrzej Bąkowski
Sekretarz NRA adw. K. Boszko zreferował problematykę spraw izbowych na podstawie protokołów przesłanych przez ORA w: Białymstoku, Lublinie (dwa protokoły), Olsztynie, Opolu, Płocku, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie (dwa protokoły), Wałbrzychu, Warszawie (dwa protokoły), Wrocławiu, Zielonej Górze.
Whistleblower – strażnik wartości czy donosiciel?
  • Łucja Kobroń
Przedmiotem niniejszych rozważań nie będzie aksjologiczna ani funkcjonalna, ani też dogmatyczna analiza whistleblowingu, ale będzie to próba nowego spojrzenia na tzw. zjawisko nietypowej formy „etycznego sygnalizowania – donoszenia nieprawidłowości” w miejscu pracy, z uwzględnieniem uregulowań zawartych w polskim systemie prawa.
Pamięci arcybiskupa Józefa Życińskiego
  • Leszek Polony
W pamiętnym wykładzie poświęconym dialogowi Kościoła z kulturą współczesną Józef Życiński nawiązuje do wiersza Zbigniewa Herberta Arijon. Poeta przywołuje postać „helleńskiego Caruso, koncertmistrza antycznego świata”. Staje się ona symbolem „wielkiej harmonii duchowej” – a więc „zespolenia wartości, które wychodzą ponad pragmatykę, jednoczą nas wszystkich w poszukiwaniu tego, co najpiękniejsze w człowieku, w kulturze”.
Przegląd Kina Prawniczego „Adwokat w roli głównej”, Warszawa, 10–13 października 2013 r.
  • Aleksandra Zalewska
10 października br. w warszawskim kinie Muranów odbyło się otwarcie Przeglądu Kina Prawniczego „Adwokat w roli głównej”, któremu towarzyszyło ogłoszenie wyników konkursu na scenariusz filmowy o tematyce adwokackiej.
Jeszcze o sztuce dobrej wymowy i nie tylko
  • Andrzej Grzywacz
Z niemałym zainteresowaniem i przyjemnością przeczytałem artykuł mecenasa Andrzeja Bąkowskiego O sztuce dobrej wymowy sądowej „Palestra” 2012, nr 11–12, s. 231–233). Nietrudno dostrzec, że poglądy autora – z którymi całkowicie się zgadzam – wynikają z jego bogatych doświadczeń zawodowych.
Stanisław Milewski (1931–2013) In memoriam
  • Adam Redzik
Dopiero co na łamach „Palestry” podzieliliśmy się z Czytelnikami radością z powodu publikacji kolejnej znakomitej książki pióra Pana Redaktora Stanisława Milewskiego, a tu przyszła wiadomość, że była to Jego ostatnia książka, że nie pojawi się też Jego erudycyjny artykuł na łamach Pisma Adwokatury Polskiej. Popołudniem 1 października 2013 r., po kilkumiesięcznych wzmożonych cierpieniach, Pan Stanisław Milewski odszedł do wieczności.

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".