Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra
10/2014

Autor okładki: Krzysztof Ciesielski

Pełny spis treści

Odpowiedzialność cywilna adwokatów
  • Andrzej Rościszewski
W ciągu ostatnich kilku lat Sąd Najwyższy w wielu sprawach zajmował się problematyką odpowiedzialności adwokatów z tytułu wadliwego świadczenia pomocy prawnej. Odnosi się wrażenie, że w tego rodzaju procesach została obecnie ukształtowana jednolita linia orzecznictwa sądowego.
Europejskie rozporządzenie spadkowe a rozrządzenia na wypadek śmierci dokonane przed 17 sierpnia 2015 r.
  • Marcin Kłoda
Niniejszy artykuł omawia zagadnienia międzyczasowe rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 z 4 lipca 2012 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń, przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego. Zagadnienia te przedstawiam z punktu widzenia polskiego sądu.
Obowiązek wskazywania naruszonych przepisów postępowania przy wniosku o wpisanie do protokołu zastrzeżenia w trybie art. 162 k.p.c.
  • Joanna Maliszewska
  • Michał Tarkowski
Aktualna rola art. 162 k.p.c. w trakcie procesu cywilnego jest niebagatelna. Rola ta wynika z ugruntowanego już w zasadzie stanowiska judykatury oraz doktryny w zakresie stosowania normy prawnej wynikającej z rzeczonego przepisu. Na chwilę obecną nie ulega wątpliwości, że następstwem niezgłoszenia przez stronę wniosku o wpisanie do protokołu zastrzeżenia o naruszeniu przez sąd przepisów postępowania w toku posiedzenia (a jeżeli strona nie była obecna – na najbliższym posiedzeniu) jest utrata możliwości powoływania się na takie naruszenie w dalszym toku postępowania (w tym także w przypadku wnoszenia zażalenia, apelacji lub skargi kasacyjnej).
Naruszenie art. 6 k.c. oraz art. 233 § 1 k.p.c. jako podstawa apelacji i skargi kasacyjnej
  • Izabela Adrych-Brzezińska
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego dokonana w 1996 r. całkowicie zmieniła model zaskarżania orzeczeń sądowych. Przywrócono przedwojenny model sądownictwa trójinstancyjnego, a wraz z nim – apelację i kasację. Jednak nowelą z 22 grudnia 2004 r. powrócono do systemu dwuinstancyjnego.
„Administracyjna” procedura rejestracji spółek handlowych. Wady i zalety na podstawie analizy rozwiązań ukraińskich
  • Michał Mościcki
W Polsce rejestracja instytucji ważnych dla prawidłowego obrotu gospodarczego w drodze postępowania sądowego ma długą tradycję. Z jednej strony może to świadczyć o zaufaniu, którym ustawodawca obdarzył rejestrację podmiotów obrotu gospodarczego czy też pewnych instytucji prawa prywatnego przez sądy, z drugiej pojawia się jednak pytanie, czy zaufanie to wynika rzeczywiście z faktu, że model ten funkcjonuje w sposób zadowalający, czy też raczej z pewnego przywiązania do tradycji, w imię zasady „lepsze jest wrogiem dobrego” – bądź też braku koncepcji na wprowadzenie lepszych, efektywniejszych rozwiązań.
Profesor Andrzej Zoll o błędach lekarskich i klauzuli sumienia
  • Agnieszka Wilczek
Czy dzisiaj błędy lekarskie w Polsce są częściej popełniane niż kiedyś? Prof. Andrzej Zoll: Nie odnoszę wrażenia, że obecnie sytuacja jest gorsza, niż była kiedyś.
Udzielenie substytucji doradcy podatkowemu przez adwokata
  • Rafał Bernat
Aplikanci adwokaccy, rozpoczynając swoją ścieżkę zawodową, często wybierają zawód adwokata z uwagi na sympatię do dziedziny prawa karnego. Chociaż jest to gałąź prawa obejmująca różne zachowania ludzi i wynikające z tego skutki w postaci sankcji karnych, z którą wiele osób (przynajmniej pośrednio) na co dzień się spotyka, to można postawić tezę, że każdy ma do czynienia z prawem podatkowym.
Postępowanie w stosunku do nieobecnych. Wybrane problemy
  • Michał Piech
Dbałość o interes fiskalny państwa skłoniła ustawodawcę do uchwalenia osobnego kodeksu, penalizującego zachowania wykraczające przeciwko temu obowiązkowi. Ta sama przyczyna legła u podstaw uchwalenia specyficznego dla prawa karnego skarbowego postępowania szczególnego w stosunku do nieobecnych.
Glosa do uchwały Sądu Najwyższego z 12 grudnia 2013 r., III CZP 74/13
  • Ariel Falkiewicz
Teza glosowanej uchwały brzmi: W sprawie o zadośćuczynienie pieniężne za krzywdę doznaną wskutek śmierci najbliższego członka rodziny (art. 446 § 4 k.c.) ma zastosowanie art. 445 § 3 k.c.
Glosa do uchwały składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 28 marca 2013 r., III SPZP 1/2013
  • Zbigniew Cichoń
Teza glosowanej uchwały brzmi: W postępowaniu ze skargi na naruszenie prawa strony w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki ocenie pod kątem przewlekłości podlegają zarzuty skarżącego odnoszące się do przebiegu postępowania, od jego wszczęcia do prawomocnego zakończenia, niezależnie od tego, na jakim etapie tego postępowania skarga została wniesiona (art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, Dz.U. z 2004 r. nr 179, poz. 1843 ze zm.).
Glosa do wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 31 stycznia 2013 r., I ACa 766/12*
  • Jan Ciechorski
Teza glosowanego wyroku brzmi: Nawet prawomocne umieszczenie powoda w szpitalu psychiatrycznym w trybie art. 29 ust. 1 pkt 1 oraz 2 ustawy z 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego nie jest równoznaczne z ubezwłasnowolnieniem całkowitym i częściowym.
Glosa do uchwały Sądu Najwyższego z 1 października 2013 r., I KZP 6/13*
  • Piotr Rogoziński
Teza glosowanej uchwały brzmi: Pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego nie może uchylić się od ujemnych konsekwencji procesowych zaniedbań wynikających z udzielenia mu mylnego pouczenia przez organ procesowy; w szczególności nie stanowi to przyczyny niezależnej od strony, uzasadniającej przywrócenie terminu zawitego.
Z orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego. Opatrzenie pisma procesowego bezpiecznym podpisem elektronicznym
  • Zbigniew Szonert
Wnioskiem z 18 lipca 2013 r. Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego wystąpił o podjęcie przez Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów uchwały wyjaśniającej: „Czy w postępowaniu sądowoadministracyjnym możliwe jest skuteczne wniesienie do sądu pisma opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U. z 2013 r. poz. 262), w tym także za pośrednictwem organu administracji publicznej, za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. nr 144, poz. 1204 ze zm.)?”
Przegląd orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego (czerwiec–lipiec 2014). O wykonywaniu wyroków TK
  • Michał Jackowski
Skutki wyroków trybunalskich były przedmiotem ostrych sporów w toku prac nad uchwaleniem Konstytucji. Wiele następstw orzeczeń TK umknęło jednak ustrojodawcy. Przewidział tylko kilka z nich, regulując tę materię w art. 190 ust. 1, 2 i 4. W literaturze prawa konstytucyjnego podnosi się nawet, że problematyka realizacji wyroków TK uszła uwagi ustrojodawcy.
Orzeczenie wstępne Trybunału Sprawiedliwości jako prejudykat w postępowaniu podatkowym
  • Dagmara Dominik-Ogińska
  • Tomasz Tadeusz Koncewicz
Procedura prejudycjalna pytań przewidziana w art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (dalej: TFUE) daje możliwość każdemu sądowi polskiemu przekazania pytań do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TS lub Trybunał) w sprawach związanych z interpretacją i/lub ważnością prawa unijnego. Z tej formy dialogu korzystają coraz częściej także polskie sądy administracyjne.
Czy dopuszczalne jest odrzucenie apelacji pozwanego, jeżeli sąd pierwszej instancji oddalił wytoczone przeciwko niemu powództwo, uwzględniając zarzut potrącenia zgłoszony przezeń jako ewentualny?
  • Ewa Stawicka
W doktrynie procesu cywilnego zagadnienie definicji pojęcia gravamen, rozumianego jako interes prawny uprawniający do złożenia apelacji, nie zostało do tej pory rozstrzygnięte w jednoznaczny sposób. Trzeba jednak przyznać, że nauka prawa przeszła w tej mierze dość widoczną ewolucję – od początkowo stosowanej oceny pokrzywdzenia strony sentencją wyroku, dokonywanej przez proste porównanie żądań z brzmieniem orzeczenia, poprzez dostrzeżenie, iż problem obiektywnej prawidłowości rozstrzygnięcia sądowego może wykraczać zarówno poza interes skarżącego, jak i poza ten stan sprawy, który istniał w dacie wyrokowania pierwszoinstancyjnego – aż po współczesne nam stanowisko próbujące oderwać gravamen od problematyki dopuszczalności zaskarżenia i przenieść to pojęcie do ram prawidłowości zaskarżonego orzeczenia.
Jaki jest zakres nowego zakazu dowodowego obejmującego dowody uzyskane za pomocą czynu zabronionego?
  • Antoni Bojańczyk
O wprowadzeniu zakazu dowodowego, który obejmowałby dowody nielegalne czy uzyskane z naruszeniem podstawowych praw i wolności, mówiło się u nas od dawna. Ale dość specyficzne było to „mówienie”. Trzeba bowiem jasno powiedzieć, że zagadnienie nigdy nie było przedmiotem intensywnego zainteresowania doktryny.
Wartość dowodowa zapisu kamery zainstalowanej na skrzyżowaniu
  • Wojciech Kotowski
Nie trzeba nikogo przekonywać, a zwłaszcza podmiotów zajmujących się prawnymi i kryminalistycznymi problemami ruchu drogowego, że zapis kamery zainstalowanej dla potrzeb kontroli ruchu drogowego stanowi niepodważalny dowód materialny, który rzetelnie i wnikliwie przeprowadzony, zmierza jedynie do niezbędnych ustaleń faktycznych w zakresie przebiegu zdarzenia drogowego, wprost prowadząc do słusznego rozstrzygnięcia.
Bardzo duży statek
  • Andrzej Tomaszek
W sali nr 31 na pierwszym piętrze National Gallery w Londynie wisi obraz Josepha Mallorda Williama Turnera opatrzony długim tytułem Liniowiec wojenny Temeraire holowany na ostatnie cumowisko, do rozebrania (tłum. za W. Łysiakiem, org. The Fighting Temeraire tugged to her last berth to be broken up).
O psychologii i prawie szkiełkiem teoretyka i praktyka
  • Andrzej Bąkowski
Jestem świeżo po lekturze bardzo ciekawej publikacji pt. Psychologia i prawo. Między teorią a praktyką (red. dr Ewa Habzda-Siwek, dr Joanna Kabzińska, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2014, ss. 520), przybliżającej teoretyczne i praktyczne aspekty nowej interdyscyplinarnej dziedziny nauki z pogranicza prawa i psychologii. Obie te dziedziny były i będą zawsze przydatne prawnikom. Prawnikom-praktykom, przede wszystkim adwokatom i członkom zawodów: sędziego, prokuratora i radcy prawnego.
Szumowiny kinematografii (cz. 3). Kup pan album! Błysk oczu z „menażerii typów”
  • Marek Sołtysik
Pierwsi świadkowie. Karaś z Wieliczki miał niecałe czternaście lat, przeczytał ogłoszenie, a po uiszczeniu żądanej sumy został przyjęty do szkoły. Świadek Kowalska – zapłaciła za album i broszury i nie otrzymała nic. Mówi, jak odbywało się przeszkolenie: spacerowali po Parku Krakowskim lub wędrowali pod kopiec Kościuszki. Sikorowicz mówił jej wtedy, że jest fotogeniczna.
O udziale adwokatów w Powstaniu Warszawskim raz jeszcze
  • Czesław Jaworski
,,Palestra” konsekwentnie od dawna przypomina o Powstaniu Warszawskim, jako ważnym, a nawet szczególnie ważnym wydarzeniu historycznym o wielorakich skutkach politycznych, społecznych i międzynarodowych, rzutującym na takie pojęcia jak patriotyzm, solidarność, heroizm, ochrona dóbr kultury, zbrodnie wojenne, martyrologia, a przede wszystkim o udziale w nim adwokatów i aplikantów adwokackich.
O moim udziale w Powstaniu (fragment wywiadu)
  • Wojciech Walosiński
Nazywam się Wojciech Walosiński. Urodziłem się 26 lutego 1925 roku w Piotrkowie Trybunalskim. W 1939 roku mieszkałem w Warszawie, którą opuściłem 7 września na apel pułkownika Umiastowskiego – miałem wtedy czternaście lat – wzywającego mężczyzn do opuszczenia Warszawy celem ewentualnego wzięcia udziału w kampanii wrześniowej, w wojnie obronnej Polski.
Nowe polskie tłumaczenie BGB – Katarzyna Styrna-Bartman, Ewa Tuora-Schwierskott, Bürgerliches Gesetzbuch. Niemiecki Kodeks Cywilny
  • Agnieszka Malicka
Na rynku wydawniczym pojawiło się długo wyczekiwane przez polskich prawników tłumaczenie niemieckiego kodeksu cywilnego Bürgerliches Gesetzbuch (BGB). Tłumaczenie BGB wydane zostało przez wydawnictwo de- ‑iure-pl w serii szczególnie cenionych przez praktyków dwujęzycznych tłumaczeń polskich i niemieckich aktów prawnych.
„The American Bar” – między tradycyjnymi wartościami a nową rzeczywistością
  • Jacek Kędzierski
Najnowszy, majowy zeszyt „Fordham Law Review” (vol. 82 z 2014 r.) złożony jest głównie z tekstów wystąpień przedstawionych podczas sympozjum „Colloquium the legal profession’s monopoly on the practice of law”, które odbyło się na Fordham Univer­sity w październiku 2013 r. Jest to kilkanaście obszernych (liczących po kilkanaście lub częściej po kilkadziesiąt stron każdy) artykułów, a właściwie esejów poświęconych amerykańskiej adwokaturze XXI wieku.
Konferencja „Inność, tolerancja, uprzedzenia”, Warszawa, 12 kwietnia 2014 r.
  • Magdalena Wółkowska
Konferencja „Inność, tolerancja, uprzedzenia” zorganizowana została przez Naczelną Radę Adwokacką w Warszawie (NRA) oraz Komisję Praw Człowieka przy NRA (KPCz). W spotkaniu udział wzięli nie tylko przedstawiciele zawodów prawniczych, ale również – co uznać można za wielką jego zaletę – badacze i praktycy z innych dziedzin, m.in. psycholodzy i socjolodzy.
Z posiedzeń Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej
W głosowaniu tajnym przyjęto uchwały merytoryczne w sprawach osobowych. Wobec braku w izbach adwokackich jednolitej praktyki dotyczącej terminów skreślania z listy aplikantów adwokackich po zdanym egzaminie adwokackim prezes adw. A. Zwara zaproponował, aby Komisja Kształcenia Aplikantów Adwokackich opracowała stanowisko w tej sprawie. Prezydium zaakceptowało tę propozycję.
Konferencja szkoleniowa ,,Zagadnienia związane ze zmianami w procedurze karnej i roli adwokata w postępowaniu przygotowawczym oraz sądowym’’, Siła koło Olsztyna, 26 kwietnia 2014 r.
  • Małgorzata Grzesiak
  • Monika Zbrojewska
26 kwietnia 2014 r. w Hotelu Marina Golf Club w miejscowości Siła koło Olsztyna odbyła się konferencja szkoleniowa nt. „Zagadnień związanych ze zmianami w procedurze karnej i roli adwokata w postępowaniu przygotowawczym oraz sądowym”, zorganizowana przez Ośrodek Badawczy Adwokatury i Okręgową Radę Adwokacką w Olsztynie. Konferencji przewodniczył adw. Andrzej Kozielski – dziekan ORA w Olsztynie.
Jubileusze Redaktora Naczelnego
  • Janusz Kanimir
Rok 2014 to nie tylko rok jubileuszowy „Palestry ” (90‑lecie powstania warszawskiej „Palestry”), ale także Redaktora Naczelnego, który obchodzi 50-lecie pracy w samorządzie adwokackim oraz osiemdziesiąte urodziny. Ten podwójny jubileusz był okazją do wydania specjalnego zeszytu czasopisma dedykowanego Mecenasowi Jaworskiemu, a także do zorganizowania w dniu 9 września br. uroczystości w siedzibie Naczelnej Rady Adwokackiej.
Trzeci cykl Polskich Kongresów Prawa Instytutu Allerhanda 2014/2015
Trzecim Polskim Kongresem Regulacji Rynków Finansowych – FinReg 2014, który odbędzie się w dniach 15–16 października 2014 r. w Warszawie, rozpoczyna się trzeci cykl Polskich Kongresów Prawa realizowanych przez Instytut Allerhanda.
Adwokacka nagroda im. Lodovica Trarieux przyznana adw. Mahinour El-Masry z Egiptu
  • Zbigniew Cichoń
25 czerwca 2014 r. w siedzibie Paryskiej Izby Adwokackiej jury Nagrody im. Ludovica Trarieux zdecydowało o przyznaniu nagrody adwokatce z Egiptu Mahinour El-Masry. Nagroda jest jedyną w świecie przyznawaną przez adwokatów adwokatowi najbardziej zaangażowanemu w obronę praw człowieka. Jest ona nie tylko gestem uznania, ale i solidarności dla adwokata, który w swej misji bronienia człowieka wykazuje niezłomność, aż do zapłacenia często wysokiej ceny pozbawienia praw wykonywania zawodu czy wolności przez tych rządzących, którzy w walce z opozycją nie wahają się prześladować adwokatów.
Od redakcji
Wyjątkowo ukazują się dwa zeszyty „Palestry” jednocześnie: nr 9 – dedykowany Redaktorowi Naczelnemu – i niniejszy nr 10. Rozpoczynamy nimi edycję „Palestry” w nowej odsłonie.
Adwokat Wojciech Walosiński (1925–2014)
  • Waldemar Gujski
Dnia 25 lipca 2014 r., niemal w przededniu 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – a ma to znaczenie – w kościele św. Karola Boromeusza i na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie oddaliśmy hołd zmarłemu adw. Wojciechowi Andrzejowi Walosińskiemu, żegnając Go na końcu Jego ziemskiej pielgrzymki. Wielki Patriota, kochający Rodzinę oddany Mąż i Ojciec. Wybitny Adwokat. Człowiek Wielkiej Miary (a przy tym niezwykle skromny).
Adwokat Tadeusz Halecki (1923–2014)
  • Maciej Dubois
Był gentlemanem w każdym calu. Sam Jego wygląd zewnętrzny budził zaufanie, szacunek i sympatię. Buty z solidnej skóry, wypastowane do maksymalnego błysku, modne skarpetki, garnitur szyty na miarę u dobrego krawca. Jedwabny krawat i biała, wykrochmalona koszula. Taki był Tadeusz Halecki.

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".