Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra 10/2014

Z posiedzeń Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej

Udostępnij

I. Posiedzenie Prezydium NRA z 3 czerwca 2014 r.

W głosowaniu tajnym przyjęto uchwały merytoryczne w sprawach osobowych. Wobec braku w izbach adwokackich jednolitej praktyki dotyczącej terminów skreślania z listy aplikantów adwokackich po zdanym egzaminie adwokackim prezes adw. A. Zwara zaproponował, aby Komisja Kształcenia Aplikantów Adwokackich opracowała stanowisko w tej sprawie. Prezydium zaakceptowało tę propozycję.

Z zaproszonym na posiedzenie Prezydium adw. Maciejem Ślusarkiem, przedstawicielem Adwokatury Polskiej w CCBE, ustalono, że Komisja ds. Etyki przygotuje w najbliższym terminie projekt uchwały dotyczącej zasad obowiązujących w relacjach adwokatów polskich z innymi adwokatami krajów europejskich w sprawach transgranicznych. Prezes poinformował, że projekt uchwały nie będzie kolidował z obowiązującymi polskich adwokatów zasadami deontologicznymi i zostanie przedstawiony na posiedzeniu plenarnym NRA w Szczecinie.

Prezydium, przy udziale zaproszonych gości adwokatów Michała Szpakowskiego i Tomasza Korczyńskiego, omówiło sprawę zakupu oraz implementacji programu informatycznego „SOWA” i przyjęło projekt uchwały w tej mierze na posiedzenie plenarne w Szczecinie. Prezydium przyjęło również projekt uchwały NRA dotyczącej przyznawania pożyczek izbom.

Adw. Rafał Dębowski, sekretarz NRA, zreferował problematykę nowej taksy adwokackiej.

Omówiono problematykę finansową związaną z pokrywaniem kosztów obchodów rocznicy 25-lecia odzyskania niepodległości zarówno w Warszawie, jak i w Krakowie, kosztów delegacji zagranicznych i krajowych, imprez sportowych, kosztów wdrożenia systemu „Find a Lawyer”.

Prezydium powzięło uchwałę nr 35/2014 w sprawie Regulaminu wynagrodzeń pracowników NRA. Poprzednia uchwała w tej mierze nr 49/2011 z 15 czerwca 2011 r. straciła moc.

Prezydium uchwałą nr 36/2014 przyznało odznakę „Adwokatura Zasłużonym”, na wniosek ORA w Białymstoku, adw. Zofii Marii Daniszewskiej-Dek.

II. Posiedzenie Prezydium NRA z 24 czerwca 2014 r.

Prezes NRA A. Zwara podziękował dziekanowi ORA w Szczecinie adw. Włodzimierzowi Łyczywkowi oraz członkom szczecińskiej ORA za doskonałą organizację plenarnego posiedzenia NRA w dniu 14 czerwca 2014 r.

Prezydium w głosowaniu tajnym przyjęło  uchwały merytoryczne w sprawach osobowych. Następnie zastępca sekretarza NRA adw. Bartosz Grohman omówił szczegółowo posiedzenia ORA w: Rzeszowie, Częstochowie, Lublinie, Kielcach, Krakowie, Wałbrzychu, Wrocławiu, Radomiu, Katowicach (2 protokoły posiedzeń), Bielsku-Białej, Opolu, Płocku i w Warszawie. Referent podniósł istotne kwestie związane z funkcjonowaniem izb adwokackich, z niektórych protokołów wynika, że ORA obniżają składki samorządowe, nie posiadając dostatecznego umocowania w uchwałach zgromadzeń izb. Odnotowuje się niekiedy niewłaściwy stosunek adwokatów do aplikantów, którzy skarżą się na wykorzystywanie ich przez adwokatów. W izbie warszawskiej działa Koło Adwokatów Sądowych, które nie ma upoważnienia do działania ze strony warszawskiej ORA. W następstwie powyższych informacji odbyła się dyskusja nad pewnymi przejawami nieprawidłowości w życiu korporacyjnym.

Wiceprezes NRA adw. Jacek Trela przedstawił wniosek o powołanie Komisji ds. AdwokatówKobiet. Komisje takie funkcjonują w pewnych organizacjach międzynarodowych, np. IBA, a także w USA i w Kanadzie. Podniósł, że narasta problem pracy dla młodych koleżanek w naszym zawodzie. Powinno powstać forum dla takich dyskusji. Problem podniesiony przez adw. Jacka Trelę wywołał dyskusję, w której padły głosy sprzeciwu wobec powoływania tej komisji. W Warszawie inicjatywa ta nie znalazła uznania.

Na wniosek adw. B. Grohmana Prezydium NRA podjęło uchwałę nr 38/2014, powołującą Zespół ds. Kobiet przy NRA. Przewodniczącą Zespołu została adw. Katarzyna Gajowniczek‑Pruszyńska.

Na wniosek adw. Romana Kusza Prezydium NRA zaakceptowało udział Adwokatury w Forum Ekonomicznym w Krynicy Górskiej w dniach 2–4 września 2014 r. Forum ma dotyczyć problematyki małego i średniego biznesu.

W ramach prac Komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego Adwokatury podjęto współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym”. W trybie obiegowym Prezydium zdecydowało o podjęciu współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym” przy wydaniu dodatku i płyty DVD poświęconych ks. Józefowi Tischnerowi. W dyskusji nad powyższymi tematami, w której udział wzięli adwokaci Roman Kusz, Jacek Trela i Andrzej Zwara, podniesiono zgodnie, że adwokatura powinna docierać nie tylko do środowisk biznesowych, ale również do środowisk wiodących w kulturze polskiej.

Delegowano adw. Małgorzatę Kożuch na konferencję IBA w Tokio, która odbędzie się w dniach 19–24 października br.

Zatwierdzono kosztorys konferencji organizowanej przez Komisję Praw Człowieka w Poznaniu oraz koszt publikacji o tematyce adwokackiej w czasopiśmie „Forbes”. Omówiono kolejne sprawy dotyczące delegacji zagranicznych, szeroko odniesiono się do naruszenia tajemnicy zawodowej środowiska dziennikarskiego. W dyskusji na ten temat udział wzięli adwokaci Andrzej Zwara, Jacek Trela i Ziemisław Gintowt.

W trybie obiegowym podjęto w dniu 19 czerwca 2014 r. uchwałę nr 37/2014 w przedmiocie działań podjętych wobec dziennikarzy „Wprost”. Osnowę tej uchwały in extenso zamieszczamy poniżej.

Uchwała nr 37/2014 Prezydium NRA z dnia 19 czerwca 2014 r.

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej stwierdza, że działania podjęte wobec dziennikarzy tygodnika „Wprost” godzą w podstawowe gwarancje i prawa obywatelskie przewidziane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Kodeksie postępowania karnego oraz ustawie Prawo prasowe. Odwołując się do jednego z podstawowych zadań Adwokatury, jakim jest ochrona praw i wolności obywatelskich, Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wzywa wszystkie właściwe organy, w tym w szczególności Prokuratora Generalnego RP,  do niezwłocznego podjęcia działań zapewniających przestrzeganie praw obywatelskich i obowiązującego prawa.

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wyraża swoją solidarność ze środowiskiem dziennikarskim, wskazując, że tak jak bez tajemnicy adwokackiej nie ma rzeczywistego prawa do obrony, tak bez tajemnicy dziennikarskiej nie istnieje wolna i niezależna prasa. W ocenie Adwokatury Polskiej poszukiwanie dowodów przestępstwa przez organy do tego powołane w żadnej mierze nie usprawiedliwia próby naruszenia tajemnicy zawodowej. Naruszenie tajemnicy dziennikarskiej oraz utrudnianie lub tłumienie krytyki prasowej nie może być tolerowane i akceptowane, bezpośrednio zagraża bowiem fundamentom demokratycznego państwa prawa.

Posiedzenie Prezydium NRA z 22 lipca 2014 r.

Prezydium NRA, które obradowało pod przewodnictwem prezesa NRA adw. Andrzeja Zwary, omówiło następujące sprawy i podjęło decyzje:

  • adw. Jerzy Glanc poinformował o podpisaniu z firmą CONFIDO umowy w przedmiocie wdrożenia systemu informatycznego SOWA. Wyraził nadzieję, że od 1 sierpnia br. rozpoczną się w izbach prace wdrożeniowe. Adwokat Tomasz Korczyński poinformował o pracach nad nową stroną WSD oraz nad zmianą strony internetowej NRA w związku z pracami nad integracją KRAiAA z funkcją „Find a lawyer”; do adwokatów została przesłana prośba o uzupełnienie danych niezbędnych do prowadzenia profilu adwokata w wyszukiwarce FAL,
  • adw. Jacek Trela zaproponował podjęcie uchwały, która określi kadencję Kolegium Redakcyjnego „Palestry” na 3 lata. Propozycję tę składa po zapoznaniu się z treścią regulaminów działania Kolegiów Redakcyjnych kilku wydawnictw,
  • adw. Andrzej Zwara przypomniał o inicjatywie Komisji Inicjatyw Młodych Adwokatów, we współdziałaniu z adwokatem Bartoszem Grohmanem, włączenia się w prace nad projektem założeń do projektu ustawy o działalności ubezpieczeniowej i asekuracyjnej, które prowadzi Ministerstwo Finansów,
  • adw. Mirosława Pietkiewicz przedstawiła sprawozdanie z wykonania preliminarza za I półrocze 2014 r. oraz omówiła wnioski adw. Stanisława Estreicha dotyczące dofinansowania imprez sportowych, a także inne wnioski adwokatów oraz wydatki dotyczące remontu lokalu NRA (II piętro),
  • adw. Jerzy Glanc na prośbę adw. Romana Kusza, przewodniczącego Komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Ochrony Prawnej, poinformował, że do akcji „Znaj swoje prawa” przeprowadzonej we współpracy z „Dziennikiem Gazetą Prawną” zgłosiło się ponad 200 kancelarii, udzielono 560 porad prawnych. Występ adw. Romana Kusza w TVP INFO oglądało 150 tys. osób,
  • omówiono problem prowadzenia nagrody im. E. Wende wobec stanowiska zajętego przez gazetę „Rzeczpospolita” oraz rodzinę Wende, które dotychczas zajmowały się sprawami nagrody,
  • adw. Jacek Trela omówił działania podejmowane przez Prezydium NRA w porozumieniu z przedstawicielami radców prawnych w sprawie zmiany dotychczasowego rozporządzenia o opłatach za czynności adwokackie. Zaprezentował wspólny projekt w sprawie tych stawek, który zostanie złożony Ministrowi Sprawiedliwości,
  • adw. Jacek Trela poinformował o odbytej w dniu 16 lipca br. konferencji dotyczącej projektu założeń do projektu zmian w Prawie o adwokaturze. Największe kontrowersje budzi pomysł przyznania Ministrowi Sprawiedliwości uprawnień do wydawania decyzji reformatoryjnych w stosunku do uchwał dotyczących odmowy wpisu na listę adwokatów. 

Negatywne stanowisko NRA uzyskało poparcie Krajowej Rady Sądownictwa,

  • adw. Jerzy Zięba poinformował o Zgromadzeniu Izby Adwokackiej w Częstochowie 28 czerwca br., które miało burzliwy przebieg,
  • adw. Ewa Krasowska poruszyła problem kontaktów z prasą i wypowiedzi w mediach osób wypowiadających się w imieniu NRA.

Z decyzji podjętych przez Prezydium NRA należy odnotować:

  • zobowiązanie dziekanów okręgowych rad adwokackich do sprawdzenia aktualności baz danych adwokatów oraz uzupełnienia ich,
  • akceptację wydatków związanych ze zmianami w systemie informatycznym,
  • akceptację wydatków przeznaczonych na organizację imprez sportowych i integracyjnych,
  • upoważnienie adw. Jacka Treli do ustalenia szczegółów współpracy z Fundacją dla Polski,
  • wstępną akceptację projektu rozporządzenia w sprawie opłat za czynności adwokackie do przedłożenia Ministrowi Sprawiedliwości,
  • ustalono, że Biuro Prasowe NRA będzie uzgadniać z adw. Jackiem Trelą, jako osobą odpowiedzialną za kontakty z mediami, wskazywanie osób wypowiadających się w mediach w imieniu Naczelnej Rady Adwokackiej.

Prezydium NRA podjęło następujące uchwały:

  • uchwałę 39/2014; w związku z pismem Trybunału Konstytucyjnego udziela się adwokatom Michałowi Pietrzakowi, dr. Jackowi Skrzydle oraz Pawłowi Osikowi pełnomocnictwa procesowego do reprezentowania NRA w sprawie sygn. akt K 23/11;
  • uchwałę nr 40/2014 w brzmieniu:
  1. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej ustala, że kadencja Kolegium Redakcyjnego „Palestry” trwa 3 lata.
  2. Kolegium Redakcyjne „Palestry” w obecnym składzie kończy pracę z dniem 31 grudnia 2014 r.
  3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
  • uchwałę nr 41/2014: na wniosek ORA w Białymstoku Prezydium przyznało odznakę „Adwokatura Zasłużonym” pani Annie Dojs.

Podjęte decyzję oraz uchwały poprzedzone były dyskusją członków Prezydium NRA oraz zaproszonych gości.

0%

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".