Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra
5/2018

Na okładce znajduje się strona tytułowa Statutu kaliskiego Artura Szyka. Artystę tego prezentowaliśmy już na okładce „Palestry” w numerze 11 z 2016 r. Tym razem okazja jest szczególna, gdyż w maju br. mija 70 lat od powstania państwa Izrael. Stanowi to znakomity asumpt do przypomnienia nie tylko dzieła artysty, który twierdził: „Jestem Żydem, a Polska jest moją ojczyzną. Nie umiem jednego od drugiego oddzielić w moim sercu”, ale przede wszystkim samego Statutu kaliskiego – Wielkiej Karty Swobód Żydów w Polsce, powstałej w czasach, gdy w innych krajach byli prześladowani, a obowiązującej przez cały okres Pierwszej Rzeczypospolitej.

Statut kaliski został wydany w 1264 r. przez księcia Bolesława Pobożnego. Nadawał on Żydom przywileje i brał ich w ochronę prawa.

Artur Szyk na 45 pięknie ilustrowanych kartach przedstawił nie tylko sam Statut, ale też wkład Żydów w polskie dzieje, kulturę, gospodarkę, walkę o niepodległość w powstaniach i Legionach Piłsudskiego.

Statut został pięknie wydany w Monachium w 1932 r. Wtedy też Artur Szyk powiedział: „W Statucie Kaliskim gloryfikuję jeden z najpiękniejszych aktów liberalizmu polskiego w dziejach Europy. Wierzę mocno, że świetne tradycje polskiej tolerancji religijnej i narodowej zatriumfują nad nagonkami rozpętanych nacjonalizmów”.

Państwo Izrael powstało w następstwie II wojny światowej i Holokaustu. Zabiegi o utworzenie państwa żydowskiego w Palestynie trwały jednak już od końca XIX w., a w okresie międzywojennym były wspierane oficjalnie i nieoficjalnie przez Polskę, szczególnie Marszałka Piłsudskiego popierającego działania Włodzimierza Żabotyńskiego. W sposób tajny Polska szkoliła żołnierzy żydowskich, którzy docierali potem do Palestyny. Ci, którzy pozostali w Polsce, z powodu ograniczeń brytyjskich, walczyli w 1943 r. w Powstaniu w Getcie Warszawskim w szeregach Żydowskiego Związku Wojskowego. W 1948 r. większość przywódców pierwszych władz Izraela, jak i większość pierwszego Knesetu, stanowi Żydzi wywodzący się z Polski i mówiący po polsku.

AJR

Pełny spis treści

Znamiona oszustwa sądowego
  • Anna Malicka-Ochtera
Ustawodawca w art. 286 k.k. dość precyzyjnie stara się wskazać, że odpowiedzialności karnej za przestępstwo oszustwa podlega ten, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania. (...)
Konstytucyjne kryteria ustawowej waloryzacji cywilnoprawnych i publicznoprawnych zobowiązań pieniężnych – uwagi na tle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego
  • Katarzyna Stradomska-Balcerzyk
Problem ustawowej waloryzacji cywilnoprawnych zobowiązań pieniężnych jest jedynie w niewielkim stopniu opracowany przez doktrynę. Ponadto brak jest modelowych rozwiązań rangi ustawowej dotyczących tego zagadnienia. (...)
Zmiana ról procesowych a możliwość wykorzystania protokołów wyjaśnień oskarżonego i zeznań świadka
  • Michał Błoński
W większości spraw karnych istnieje klarowny podział ról procesowych i zarówno dotyczy to stron, jak i innych uczestników. Oskarżony składa wyjaśnienia, świadkowie zeznania, nie występują wątpliwości co do dopuszczalności wykorzystywania tych źródeł dowodowych. (...)
Analiza rozwoju instytucji upadłości konsumenckiej w Polsce w latach 2009–2017
  • Anna Wolska-Bagińska
Celem artykułu jest analiza rozwoju instytucji upadłości konsumenckiej w Polsce. W pracy przedstawiona została charakterystyka funkcjonowania procedury upadłości konsumenckiej w polskim systemie prawnym w latach 2009–2017. (...)
Przestępstwo uchylania się od alimentów po ostatniej nowelizacji
  • Aleksandra Polińska
Obowiązek łożenia na utrzymanie i wychowanie osób, które mocą własnych starań nie są w stanie sobie same tego zapewnić, w szczególności małoletnich, znany jest w perspektywie prawnej od stuleci. (...)
Drobne darowizny niepodlegające doliczeniu do substratu zachowku
  • Monika Moska
  • Michał Przybył
Ochrona interesów najbliższych członków rodziny spadkodawcy spotykana jest w przeważającej większości współczesnych porządków prawnych. Zarówno systemy zachowku i rezerwy obowiązkowej, jak i system alimentacyjny przewidują mechanizmy chroniące bliskich spadkodawcy. (...)
Egzekucja z praw własności przemysłowej
  • Magdalena Niewelt
  • Oleg Marcinowski
W ostatnich latach wskutek wzrostu świadomości potrzeby ochrony marki znacząco zwiększyła się liczba wniosków o udzielenie patentów na wynalazki oraz wniosków o udzielenie praw ochronnych na znaki towarowe. (...)
Przedsiębiorstwo w spadku – analiza założeń projektu ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej
  • Marcin Maciejak
W literaturze można spotkać różne definicje przedsiębiorstwa rodzinnego – w tym grupy takich, w których jedynym wspólnym mianownikiem jest właściwie cecha „rodzinności”. Najczęściej przedsiębiorstwa rodzinne interpretuje się jako takie, w których przynajmniej dwa pokolenia rodziny mają wpływ na politykę. (...)
Glosa do wyroku Sądu Najwyższego z 18 października 2017 r., III KK 422/17*
  • Łukasz Buczek
Glosowane orzeczenie nie może pozostać niezauważone w zbiorze rodzimego orzecznictwa. Jest ono, niestety, niechlubnym zobrazowaniem tego, jak brak aprobaty dla warunkowej definicji zaniechania (żeby nie powiedzieć: jej nieznajomość) – akcentującej warunek możliwości wykonania czynu przy rozstrzyganiu o jego zaniechaniu – prowadzić może... (...)
Glosa do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Soro przeciwko Estonii z 3 września 2015 r. (skarga nr 22588/08)
  • Anna Wójcik
Omawianym wyrokiem Europejski Trybunał Praw Człowieka zabrał głos w kwestii naruszenia prawa do ochrony życia prywatnego poprzez upublicznienie informacji o zatrudnieniu skarżącego jako kierowcy w Komitecie Bezpieczeństwa Państwowego przy Radzie Ministrów ZSRR (KGB). Trybunał ocenił... (...)
Przegląd orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w okresie marzec–maj 2018 r.
  • Michał Jackowski
W okresie od marca do maja 2018 r. Trybunał Konstytucyjny wydał pięć wyroków. Dwa z nich to orzeczenia negatywne, dwa to wyroki o zgodności z Konstytucją, a jeden, odnoszący się do regulacji społecznej inspekcji pracy... (...)
Przegląd orzecznictwa Sądu Najwyższego w sprawach cywilnych
  • Monika Strus-Wołos
Pytanie prawne dotyczyło sytuacji, w której powództwo o wydanie nieruchomości przeciwko posiadaczowi samoistnemu wytoczył użytkownik wieczysty, a kilka lat później wszczęto postępowanie o stwierdzenie nieważności umowy o oddanie gruntu w wieczyste użytkowanie, które zakończyło się stwierdzeniem nieważności ex tunc. (...)
Europejski Trybunał Praw Człowieka – przegląd orzecznictwa (styczeń–marzec 2018 r.)
  • Marek Antoni Nowicki
W sprawach odnoszących się do kwestii, w związku z którymi w państwach członkowskich Rady Europy sytuacja ustawicznie ulega zmianom, Trybunał może badać sytuację w innych państwach członkowskich w celu ustalenia... (...)
Czy skarga wnoszona w oparciu o art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym nosi charakter actio popularis?
  • Ewa Stawicka
„Każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem, podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może zaskarżyć uchwałę lub zarządzenie do sądu administracyjnego”. Takie brzmienie przepisu... (...)
My z peryferii, czyli polskie dzieje według Jana Sowy i Andrzeja Ledera
  • Andrzej Tomaszek
Dla człowieka myślącego oczywiste jest, że wiedza historyczna nie sprowadza się do faktografii, ale obejmuje znajomość i rozumienie procesów historycznych. Trzeba umieć zadawać pytania i poszukiwać odpowiedzi. (...)
O Statucie Kaliskim oraz prawnikach i ekonomistach polskich żydowskiego pochodzenia i ich wkładzie w budowę Drugiej Rzeczypospolitej
  • Adam Redzik
20 października 2016 r. w Krakowie w siedzibie Stradomskiego Centrum Dialogu przy ul. Stradomskiej 11 miała miejsce konferencja zorganizowana przez Instytut Allerhanda oraz Stradomskie Centrum Dialogu pt. „Prawo, pieniądz i mniejszość żydowska w grafikach Artura Szyka”. (...)
Przemysław Prekiel - Stanisław Dubois 1901–1942, Warszawa 2017
  • Michał Zacharski
Niewielu spośród ludzi cechuje absolutna wierność wyznawanej idei. Jeszcze mniej jest zaś tych, którzy aktywnie występują w jej obronie, bez względu na ponoszone koszty. (...)
Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Kary jako podstawowe sankcje w prawie karnym”, Opole, 22 lutego 2018 r.
  • Dariusz Mucha
W dniu 22 lutego 2018 r. w Sali Widowiskowej Studenckiego Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Kary jako podstawowe sankcje w prawie karnym”. (...)
Spotkanie z prof. Philippe’em Sandsem na Uniwersytecie Warszawskim 9 maja 2018 r.
  • Maciej Jońca
Niezwykłe spotkanie odbyło się w Collegium Politicum Uniwersytetu Warszawskiego w dniu 9 maja 2018 r. Jego bohaterem był Philippe Sands – profesor, adwokat, znakomity specjalista z zakresu międzynarodowego prawa karnego. (...)
Posiedzenia plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej
  • Andrzej Bąkowski
Prezes NRA adw. Jacek Trela przypomniał, że 5–6 lutego 2018 r. w Popowie odbyła się, organizowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, doroczna konferencja poświęcona wynikom egzaminów na aplikacje prawnicze oraz wynikom egzaminów zawodowych. (...)
Z posiedzeń Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej
  • Andrzej Bąkowski
Skarbnik NRA adw. Henryk Stabla omówił sprawę konferencji „RODO w praktyce kancelarii adwokackiej i wdrożenie dyrektywy policyjnej”, która odbyła się w dniu 23 marca br. w Krakowie. (...)
Dr Leszek Allerhand (1931–2018)
  • Adam Redzik
  • Wojciech Rogowski
Trzeciego kwietnia br. odszedł dr Leszek Allerhand. Ubył nam ktoś bardzo bliski... (...)
Jubileusz Andrzeja Blatkiewicza
  • Janusz Czarniecki
W Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbyło się spotkanie prawnicze z okazji jubileuszu mecenasa Andrzeja Blatkiewicza. Pisanie o takich wydarzeniach ma dzisiaj głęboki sens, kiedy niszczenie i obracanie w proch wszelkich autorytetów stało się normą. (...)

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".