Palestra 10/2019, s. 5 - 21
Palestra
10/2019
Na okładce:
Literacką Nagrodę Nobla ustanowiono testamentem Alfreda Nobla z 1895 r. i jest przyznawana przez Szwedzką Akademię od 1901 r. Polska jest dumna z docenienia aż pięciu polskich pisarzy.
• w 1905 – Henryka Sienkiewicza – za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i za „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”, np. w Quo vadis, Krzyżacy, trylogia Ogniem i mieczem, Potop, Pan Wołodyjowski;
• w 1924 – Władysława Reymonta za wybitny epos narodowy, powieść Chłopi; świat zachwycał się też Ziemią obiecaną;
• w 1980 – laureatem został Czesław Miłosz; twórczość poety doceniono za „bezkompromisową wnikliwość w ujawnianiu
zagrożenia człowieka w świecie pełnym gwałtownych konfliktów”;
• w1996 – uhonorowano Wisławę Szymborską. „Szwedzka Akademia chce uhonorować przedstawicielkę niezwykłej czystości i siły poetyckiego spojrzenia. Poezji jako odpowiedzi na życie, sposobu na życie, pracy nad słowem jako myślą i wrażliwością”.
Za rok 2018 nagrodę otrzymała prozaiczka Olga Tokarczuk „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Podkreślono ponadczasowe znaczenie i uniwersalne przesłanie Ksiąg Jakubowych. W Polsce sprzedano już 150 tys. egzemplarzy książki papierowej, a jej tłumaczenia ukazały się m.in. w Szwecji, Izraelu, Serbii, Słowenii, Czechach, Francji, a w USA ukażą się w 2020 r. Książki Tokarczuk przetłumaczono na 20 języków. Jej Bieguni to pierwsza w historii polska książka, która otrzymała w 2018 r. Międzynarodową Nagrodę Bookera.
Pani Oldze Tokarczuk serdecznie gratulujemy i życzymy wielu wspaniałych projektów.