Palestra 7-8/2022, s. 6 - 7
Palestra
7-8/2022
W 1780 r. urbaniści przedstawili królowi do akceptacji śmiały projekt utworzenia w Warszawie tak zwanej Osi Stanisławowskiej. Miała ona być spójnym układem gwiaździstych placów, z dominantą Drogi Królewskiej łączącej Ujazdów z Polami Elekcyjnymi na Woli. Założenie doczekało się realizacji, chociaż przekształcanie polnych dróg w prawdziwie miejskie ulice zajęło kilkanaście kolejnych dziesięcioleci. Kształt Osi przypomina szkielet latawca. Pomysł poczęty jeszcze przed zaborami obejmował obecne place: Na Rozdrożu, Zbawiciela, Unii Lubelskiej, Trzech Krzyży i Politechniki.
Sam plac Na Rozdrożu powstał nieco wcześniej, w roku 1768 (tym samym, w którym dla uratowania I Rzeczypospolitej przed grożącym jej zdominowaniem przez wpływy rosyjskie zawiązała się konfederacja barska). Wolny wtedy jeszcze od trwałej zabudowy, stanowił miejsce zabaw oraz wystaw. Później był stopniowo włączany w miejską tkankę. W latach poprzedzających wybuch II wojny światowej zajmował istotne miejsce w topografii stolicy. Zwał się wtedy placem Wolności; w 1935 r., po zgonie Marszałka, pojawiła się – niezrealizowana do tej pory – myśl postawienia na nim pomnika Józefa Piłsudskiego. W roku 2006 na jednym ze skrajów placu posadowiono pomnik Romana Dmowskiego.
Rejon placu ma obecnie układ dwupoziomowy, ze względu na wpleciony w to miejsce przebieg Trasy Łazienkowskiej wybudowanej w latach 70. XX wieku. W 2019 r. zdecydowano, że w centralnej części placu Na Rozdrożu na stuletnią rocznicę „Cudu nad Wisłą” wzniesiony zostanie Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Projekt dotąd nie został urzeczywistniony.
foto na okładce: fotoplany ukośne z 2018 r., Urząd m.st. Warszawy
Przygotowanie okładki do druku: A.P. GRAF