Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra
3-4/2013

Krzysztof Ciesielski

Pełny spis treści

W kwestii dopuszczalności udzielenia prokury przez spółkę kapitałową w organizacji
  • Andrzej Herbet
Regulacja prawna prokury ma w Polsce stosunkowo długą tradycję. Jak na nasze warunki jest też relatywnie stabilna: poświęcone prokurze przepisy art. 1091–1099 k. c., wprowadzone ustawą z dnia 14 lutego 2003 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, w znacznej mierze nawiązują bowiem do rozwiązań przedwojennych. Mimo to generuje ona wiele rozbieżności interpretacyjnych, które nie mają bynajmniej charakteru czysto akademickiego. Jak wskazuje praktyka, wątpliwości dotyczą przede wszystkim legitymacji czynnej do udzielenia prokury.
Informacja a kontrola w spółkach kapitałowych
  • Agnieszka Malarewicz-Jakubów
Prawo do informacji oraz prawo do kontroli w spółkach kapitałowych to prawa korporacyjne, inaczej uprawnienia organizacyjne, które powstają z chwilą rejestracji spółki. Prawa te mają kluczowe znaczenie, celem ich jest bowiem zapewnienie wpływu akcjonariuszy bądź wspólników na działalność spółki oraz stanowienie pewnej kontroli nad organami zarządzającymi spółek.
Pozaprawne podstawy odpowiedzialności dziennikarskie
  • Monika Wójciuk
Dziennikarze stanowią tę szczególną grupę zawodową, która dobrowolnie naraża się na niebezpieczeństwo prawne wytoczenia procesu związanego z szeroko pojętą ochroną dóbr osobistych. Oczywiście poziom niebezpieczeństwa w dużej mierze zależy od gatunku uprawianego dziennikarstwa, zasięgu publikacji i tematyki, jednak co do zasady obejmuje ono wszystkich przedstawicieli tego zawodu.
Wątpliwości interpretacyjne wokół umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy
  • Paulina Walorska
Celem niniejszego artykułu jest dokonanie próby podsumowania obowiązywania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Podstawą rozważań jest obszerne orzecznictwo sądowe oraz rozbieżne poglądy w doktrynie prawa pracy. Zamiarem autorki jest wskazanie zalet, jak i słabych stron analizowanej instytucji.
Podatkowa hipoteka przymusowa – uwagi krytyczne na temat konstytucyjności art. 70 § 8 Ordynacji podatkowej
  • Wojciech Białogłowski
  • Jacek Matarewicz
Hipoteka stanowi jeden z najczęściej stosowanych środków zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomości. W literaturze historycznoprawnej wskazuje się, że początków tej instytucji należy doszukiwać się już w starożytnej Grecji, gdzie funkcjonowała jako rodzaj zastawu na rzeczach nieruchomych; dopiero przez Egipt okresu XXX dynastii została ona recypowana do prawa rzymskiego, gdzie funkcjonowała pod nazwami pignus conventum oraz – od okresu klasycznego – hypotheca.
Dostępność kasacji dla stron postępowania karnego – dylemat przyjętego kompromisu z perspektywy czasu
  • Szymon Pawelec
Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania karnego dokonana ustawą z dnia 20 lipca 2000 r. (Dz.U. nr 62, poz. 717) radykalnie ograniczyła przedmiotowy zakres dopuszczalności wnoszenia kasacji przez strony. W jej wyniku podstawy kasacyjne określane przez dawny art. 523 k.p.k. (aktualny art. 523 § 1 k.p.k.), tj. uchybienia wymienione w art. 439 k.p.k. lub inne rażące naruszenie prawa.
Kontratyp działania w granicach szczególnych uprawnień i obowiązków (cz. 2)
  • Iwona Gierula
W zakresie czynności urzędowych największe znaczenie mają uprawnienia organów państwowych do stosowania środków przymusu. Niejako oczywiste jest, że nie można uznać za „przemoc” w rozumieniu prawa karnego wszelkich środków przymusu, w tym i przymusu bezpośredniego, stosowanych przez uprawnione do tego organy (funkcjonariusz Policji, komornik).
O dopuszczalności dowodów prywatnych w postępowaniu karnym w świetle Konstytucji RP
  • Dariusz Stachurski
Dowód prywatny to każdy środek dowodowy zgromadzony, wyszukany, zebrany, utrwalony, stworzony, zamówiony lub zabezpieczony przez podmiot prywatny dla celów postępowania karnego, niezależnie od tego, czy w czasie, kiedy dany dowód został zebrany, toczyło się postępowanie karne co do czynu, którego dotyczy dowód.
O zakresie kryminalizacji przestępstw dłużniczych. Podmiot przestępstwa
  • Piotr Pośnik
  • Radosław Pośnik
We współczesnych realiach gospodarczych, gdzie relatywnie duża liczba przedsiębiorstw zagrożona jest upadłością, zyskują na znaczeniu regulacje prawnokarne zabezpieczające obrót przed działaniami nielojalnych partnerów gospodarczych. Stanowią one często ostatni możliwy sposób reakcji prawnej, w szczególności gdy zawodzą środki leżące w gestii innych niż prawo karne dziedzin prawa. Do takiej grupy przepisów zalicza się zakazy karne określone w art. 300 § 1–3 k.k., art. 301 § 1–3 k.k. oraz w art. 302 § 1 k.k., które ze względu na podmiot przestępstwa nazywane bywają przestępstwami dłużniczymi.
Podstawy określenia jurysdykcji cyberprzestępstw na gruncie polskiego ustawodawstwa karnego w świetle międzynarodowych standardów normatywnych
  • Maciej Siwicki
Wymiana informacji w Internecie odbywająca się z wykorzystaniem pakietów danych przebiega zazwyczaj w sposób w pełni zautomatyzowany i niezależny od użytkownika, z wykorzystaniem wielu routerów łączących niezliczoną ilość systemów informatycznych zlokalizowanych na całym świecie. Obecny poziom rozwoju i dostępności usług świadczonych drogą elektroniczną powoduje potrzebę wzmożonej ochrony prawnej, w szczególności z wykorzystaniem instrumentów prawnokarnych.
Zgodność z prawem instalacji urządzeń podsłuchowych w mieszkaniu
  • Marek Chrabkowski
Kontrola operacyjna jest jedną z metod pracy operacyjnej. Polega ona na niejawnym kontrolowaniu treści korespondencji, kontrolowaniu zawartości przesyłek oraz stosowaniu środków technicznych umożliwiających uzyskiwanie w sposób niejawny informacji i dowodów oraz ich utrwalanie. Z przytoczonej definicji wynika, że w ramach tej metody operacyjnej istnieje możliwość podsłuchiwania i utrwalania rozmów prowadzonych przez inwigilowane osoby w zajmowanym przez nich mieszkaniu, zwanego dalej podsłuchem mieszkaniowym.
Kilka uwag o Europejskim nakazie aresztowania - uwagi polemiczne w związku z artykułem Jakuba Żurka
  • Ariel Falkiewicz
Opublikowany w lipcowo-sierpniowym numerze „Palestry” artykuł J. Żurka pt. Europejski nakaz aresztowania jako przykład naruszenia wspólnej tradycji europejskiej zasługuje z pewnością na uwagę i skłania do refleksji. Pierwszą refleksją, która była spiritus movens niniejszego artykułu, było stwierdzenie przez autora niniejszego tekstu, że artykuł J. Żurka ukazał się o kilka lat za późno.
Pojęcie „nierzetelność” w odniesieniu do dokumentów w prawie karnym
  • Leszek Wilk
Nie ulega żadnej wątpliwości, że we współczesnym świecie dokumenty odgrywają istotną rolę zarówno w funkcjonowaniu jednostek, jak i różnego typu podmiotów zbiorowych. Zresztą i w języku potocznym pojęcie dokumentu kojarzy się z czymś ważnym, mogącym mieć wpływ na czyjeś prawa czy potwierdzającym pewne okoliczności. Współcześnie pojęcie dokumentu ewoluuje w kierunku określonej treści utrwalonej na piśmie, co stanowi jego cechę charakterystyczną, rzadziej zaś odnoszone jest do innych przedmiotów.
Bezpieczne przystanie (safe harbours) manipulacji instrumentami finansowymi
  • Waldemar Gontarski
Znaczenie praktyczne niniejszego opracowania sprowadza się do konstatacji, że ze względu na prawo konstytucyjne i unijne nie można stosować sankcji karnych z art. 183 odnośnie do czynności sprawczej z art. 39 ust. 2 pkt 1–2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (manipulacji instrumentami finansowymi).
Autorzy i odbiorcy dóbr kultury współcześnie. Aspekty prawne
  • Mieczysław Szaciński
Projekt międzynarodowego traktatu ACTA o zwalczaniu handlu podróbkami i naruszaniu praw autorskich stał się przyczyną ostrych polemik i demonstracji publicznych. Stawiano zarzuty, że projekt traktuje dzieła kultury i wiedzy jak towar dostępny dla tego, kto go może kupić, a także iż interes producentów sprzętu umożliwiającego zwielokrotnienie, przekazywanie i odbiór utworów oraz interes pośredników między twórcami i odbiorcami dzieł kultury postawiony został ponad prawami konsumentów.
Europejskie postepowanie nakazowe - problemy praktyczne
  • Łukasz Panasiuk
Europejskie postępowanie nakazowe istnieje w polskim systemie prawnym już od ponad 4 lat. W tym okresie było już ono omawiane przez doktrynę, zwłaszcza przez komentatorów Kodeksu postępowania cywilnego, ale nie doczekało się opublikowanego orzecznictwa. A tymczasem doświadczenia autora niniejszego artykułu ujawniają liczne praktyczne problemy związane ze stosowaniem przepisów regulujących to postępowanie.
Koszty przejazdu do sądu pełnomocnika będącego adwokatem jako składnik kosztów niezbędnych do celowego dochodzenia praw i celowej obrony
  • Karol Weitz
Wpływ zasiedzenia na możliwość dochodzenia roszczeń uzupełniających (cz. 1)
  • Roman Trzaskowski
Glosa do uchwały Sądu Najwyższego z 20 czerwca 2012 r., I KZP 5/12*
  • Przemysław Cychosz
Teza glosowanej uchwały brzmi: Zawarte w art. 115 § 10 k.k. sformułowanie „w czasie orzekania w pierwszej instancji” dotyczy czasu orzekania w tej instancji po raz pierwszy w sprawie. Sprawca, który w tym czasie był młodocianym w rozumieniu art. 115 § 10 k.k., zachowuje ten status do zakończenia postępowania prawomocnym orzeczeniem.
Glosa do wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 15 lipca 2010 r., sygn. KIO/UZP 1387/10*
  • Bartosz Pawlak
Teza glosowanego wyroku brzmi: 1. Niedopuszczalne jest nakładanie na wykonawcę umowy w sprawie zamówienia publicznego kar umownych za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usługi powstałe wskutek okoliczności, za które nie ponosi on odpowiedzialności. 2. Z obowiązujących przepisów prawa, w szczególności z przepisów ustawy z 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, nie wynika zakaz ani ograniczenie możliwości przewidzenia w umowach zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami terminów zapłaty dłuższych niż trzydziestodniowe.
Glosa do postanowienia Sądu Najwyższego z 26 stycznia 2012 r., III CSK 147/11*
  • Maciej Rzewuski
Teza glosowanego postanowienia brzmi: Artykuł 203 § 1 k.p.c. nie ma zastosowania do cofnięcia wniosku w postępowaniu nieprocesowym. Niniejsza teza stanowiła podstawę oddalenia skargi kasacyjnej wniesionej przez wnioskodawczynię i uczestniczkę postępowania od postanowienia Sądu Okręgowego w Kielcach z 20 grudnia 2012 r. Orzeczenie Sądu Najwyższego zostało wydane na podstawie następującego stanu faktycznego.
Konstytucyjne aspekty prawa kontraktów na przykładzie wybranych europejskich systemów prawnych (cz. 1)
  • Marcin Łolik
Historyczne uwarunkowania związane z rozróżnieniem pomiędzy prawem publicznym i prywatnym powodowały, że powszechnie postrzegano prawo kontraktów jako niezależny od prawa konstytucyjnego systemem regulacji. Ów pogląd jest jednak ostatnio coraz częściej krytykowany ze względu na tendencję występującą w niektórych systemach, a określaną mianem tzw. konstytucjonalizacji prawa cywilnego, a w jej ramach również prawa kontraktów.
Przegląd orzecznictwa Sądu Najwyższego z zakresu prawa i postępowania cywilnego
  • Zbigniew Strus
W wyroku z 9 stycznia 2013 r., III CSK 89/12, Sąd Najwyższy stwierdził, że: „odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną wskutek niezgodnego z prawem wykonywania władzy publicznej przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego ponosi Skarb Państwa”. Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przy wykonywaniu władzy publicznej według art. 417 § 1 k.c. ponosi Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna.
Przegląd orzecznictwa Izby Karnej Sądu Najwyższego w sprawach z udziałem małoletniego pokrzywdzonego za lata 2004–2012
  • Anna Krawiec
W ostatnich latach Sąd Najwyższy rozpoznawał wiele spraw dotyczących małoletnich pokrzywdzonych. Tematyka orzeczeń wydawanych w tym zakresie dotyczyła przede wszystkim zasad przeprowadzania czynności dowodowych z udziałem małoletnich pokrzywdzonych oraz reguł wykonywania praw i obowiązków małoletnich pokrzywdzonych przez uprawnione do tego podmioty.
Przegląd orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego
  • Zbigniew Szonert
Odmowa przyznania świadczenia pielęgnacyjnego osobie spokrewnionej w dalszym stopniu. Wyrokiem z 3 listopada 2011 r. (sygn. akt II SA/Bk 604/11) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, po rozpoznaniu skargi K. I., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z (...) lipca 2011 r. nr (...) oraz utrzymaną przez nią w mocy decyzję Burmistrza H. z (...) lipca 2011 r. nr (...) w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.
Europejski Trybunał Praw Człowieka – przegląd orzecznictwa (październik–grudzień 2012 r.)
  • Marek Antoni Nowicki
Tekst art. 2 Protokołu nr 1 nie wskazuje języka, w jakim należy prowadzić naukę, prawo do nauki byłoby jednak pozbawione sensu, gdyby osoby, które miały z niego korzystać, nie były uprawnione do tego, aby – w zależności od sytuacji – nauka odbywała się w ich języku narodowym lub w jednym z takich języków.
Czy w procesie odszkodowawczym toczącym się z zastosowaniem przepisu art. 160 k.p.a. sąd jest władny samodzielnie dokonać oceny prawidłowego kręgu zainteresowanych w postępowaniu administracyjnym zakończonym wadą opisaną w art. 156 § 1 k.p.a., stwierdzoną następnie w postępowaniu nadzorczym ?
  • Ewa Stawicka
Problemy wyłaniające się na styku dwóch różnych dziedzin prawa bywają z teoretycznego punktu widzenia niezmiernie interesujące. Dla stron zaś ich rozwiązanie niesie nieraz z sobą bardzo poważne implikacje praktyczne. Tego rodzaju wątpliwość stała się w ostatnim czasie kanwą kilku publikowanych orzeczeń Sądu Najwyższego, w których zaprezentowane poglądy cechuje rozbieżność.
Jakie konsekwencje procesowe wywołuje niezaakceptowanie przez mandanta osoby obrońcy substytucyjnego?
  • Antoni Bojańczyk
Odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest łatwa. I nie chodzi tu tylko o różnorodność i zniuansowanie potencjalnych konfiguracji procesowych, które sprawia, że nie wydaje się możliwe zaprezentowanie jednego, wiążącego stanowiska wobec analizowanej kwestii. Bardzo wiele zależy bowiem od przyjętych wcześniej założeń ogólnych co do relacji łączącej mandanta z obrońcą, głównie o charakterze aksjologicznym. Wszak zaakceptowanie tych lub innych założeń podstawowych będzie nieuchronnie determinowało ocenę konkretnych układów procesowych czy mniej lub bardziej utartej „praktyki substytucyjnej”.
Obrońca kontra pełnomocnik w obliczu opinii biegłego
  • Wojciech Kotowski
Kierujący samochodem marki Jaguar, skręcając w drogę poprzeczną w prawo, zatrzymał się przed przejściem dla pieszych. Kiedy ruszył, mijając już granicę przejścia, na jezdnię weszła piesza, która następnie wpadła na bok samochodu, wskutek czego, będąc zaczepiona zewnętrznym lusterkiem, upadła na jezdnię, doznając obrażeń naruszających czynności organizmu na czas powyżej 7 dni.
Darzbór
  • Marian Filar
Jeżeli wybieramy się na polowanie, ustalić musimy, na jakiego zwierza zamierzamy zapolować – czy ma być to zając, czy też dzik, zaś by to ustalenie miało w ogóle jakiś sens, rozeznać jednak musimy, jakiej zwierzyny spodziewać się możemy w lesie, do którego się wybieramy. Gdy już to wszystko ustalimy, nadchodzi czas na przygotowanie stosownej do tych ustaleń broni i amunicji. No, a na sam koniec musimy wybrać właściwy do okoliczności strój myśliwski, w szczególności myśliwski kapelusik.
Kilka rad na kryzys
  • Andrzej Tomaszek
Warto odnotować w kronikach palestry, że do egzaminu adwokackiego w marcu 2013 roku przystąpiło w izbie warszawskiej ponad 850 aplikantów. Kiedy piszę te słowa, nie wiadomo jeszcze, dla ilu z nich egzamin zakończy się pomyślnie, ale bez względu na egzaminacyjne wyniki Warszawa pozostaje niezagrożonym liderem w biciu ilościowych rekordów. Najwięcej adwokatów, aplikantów, spraw z urzędu, skarg i problemów.
Walery Sławek jakim Go widzą źródła historyczne
  • Andrzej Bąkowski
W swoim czasie na łamach „Palestry” opublikowałem kilka tekstów dotyczących czołowych postaci obozu niepodległościowego, który uformował w znaczący sposób rzeczywistość lat 1918–1939, tj. II Rzeczypospolitej Polskiej. Dotyczą owe teksty najwybitniejszej osobowości, jaką był Marszałek Józef Piłsudski, następnie – osób wybitnych, choć w mniejszym wymiarze – ministra Józefa Becka i marszałka Edwarda Śmigłego- ‑Rydza.
Gaius weroneński odzyskiwany
  • Witold Wołodkiewicz
Gaius, jurysta ze szkoły Sabinianów, żyjący i tworzący w II wieku n.e., jest wciąż postacią zagadkową. O jego osobie, pochodzeniu i obszarze działania można snuć jedynie bardziej lub mniej prawdopodobne przypuszczenia. Nieznane jest jego nazwisko, lecz jedynie imię, co prowadziło do powstawania różnych hipotez w odniesieniu do osoby Gaiusa. Niektórzy utożsamiają jego Instytucje z przeredagowanym dziełem Gaiusa Cassiusza Longinusa, jurysty żyjącego w I w. n.e.
Proces o Bagno i o bagno (cz. 1) Góral surdutowy contra Żmudzin w stylu zakopiańskim
  • Marek Sołtysik
Ludzkość przeżywa teraz chwilę takiego obniżenia się poziomu zbiorowego życia, takiego wytrzeźwienia z idealizmu, to znaczy z wiary w lepszą przyszłość, takiego uznania każdej podłości, która ma siłę i powodzenie, że ludzie tylko lichsze strony swojej natury zaczynają uważać za rzeczywiste i potrzebne. To obniżenie się ideałów społecznych i narodowych widać i u nas.
Adwokat profesor Zdzisław Papierkowski (1903–1980) – w 110. rocznicę urodzin
  • Piotr Sendecki
Artykuł niniejszy stanowi przeredagowaną wypowiedź wygłoszoną w maju 2012 r. na konferencji zorganizowanej przez Katedrę Prawa Karnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, pod hasłem „Jubileusz 80-lecia Kodeksu Karnego z 1932 roku”. Do udziału w konferencji jako patron honorowy zaproszona została Okręgowa Rada Adwokacka w Lublinie.
Przestępczość zorganizowana red. Emil Pływaczewski
  • Krzysztof Indecki
Przestępczość zorganizowana pozostaje od lat przedmiotem zainteresowania literatury przedmiotu z różnych dziedzin nauki. Dobrze się więc stało, że opublikowano pracę prezentującą najważniejsze zagadnienia wiążące się z tą odmianą przestępczości. Książka jest wspólnym dziełem kilku znanych badaczy przestępczości zorganizowanej. Podzielona jest na części, rozdziały i paragrafy.
Konferencja „Psychologia i prawo. Teoria i praktyka u progu XXI wieku”, Kraków, 19–20 października 2012 r.
  • Ewa Radomska
W dniach 19–20 października 2012 r. w Collegium Maius, w sali im. M. Bobrzyńskiego, odbyła się zorganizowana przez Katedrę Kryminalistyki i Bezpieczeństwa Publicznego UJ, Katedrę Kryminologii UJ oraz Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dr. J. Sehna konferencja pt. „Psychologia i prawo. Teoria i praktyka u progu XXI wieku”.
II Ogólnopolska Konferencja Doktorantów „Młodzi badacze w poszukiwaniu prawdy. Człowiek – jego prawa i odpowiedzialność”, Lublin, 16–18 listopada 2012 r.
  • Robert Tabaszewski
W dniach 16–18 listopada 2012 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się Ogólnopolska Konferencja Doktorantów – „Młodzi badacze w poszukiwaniu prawdy”. Było to już kolejne z organizowanych przez Radę Doktorantów KUL wydarzeń naukowych, w tym druga konferencja interdyscyplinarna o zasięgu ogólnokrajowym, będąca okazją do spotkania się najmłodszego pokolenia naukowców z całej Polski.
Konferencja ORA we Wrocławiu pt. „Adwokatura a aktualny model procedur sądowych”, Wrocław, 7 grudnia 2012 r.
  • Tomasz Razowski
Tradycyjnie w pierwszy piątek grudnia, czyli tym razem 7 grudnia 2012 r., odbyła się – zorganizowana przez Okręgową Radę Adwokacką we Wrocławiu przy udziale dziekana Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego – doroczna, szósta już konferencja naukowa wrocławskiej adwokatury.
Roszczenia reprywatyzacyjne. „Hamulec gospodarki czy szansa na rozwój?” Debata, Warszawa, 8 grudnia 2012 r.
  • Ryszard Siciński
W dniu 8 grudnia 2012 r. Kancelaria Wardyński i Wspólnicy, z okazji XX-lecia praktyki reprywatyzacyjnej, zorganizowała debatę dotyczącą roszczeń reprywatyzacyjnych. Jej podtytuł brzmiał: „Hamulec gospodarki czy szansa na rozwój?”. Panel dyskusyjny skupił teoretyków i praktyków, co uczyniło dyskusję rzeczową i naświetlającą problem z wielu stron.
Konferencja naukowa pt. „Kodeks zobowiązań – historia i współczesność”, Kraków, 11 stycznia 2013 r.
  • Jarosław Kola
  • Joanna Kruszyńska
W 2013 roku przypada 80. rocznica powstania Kodeksu zobowiązań – najwspanialszego bodaj osiągnięcia polskiego prawodawstwa w obszarze prawa prywatnego w okresie II RP. Z tej okazji 11 stycznia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa „Kodeks zobowiązań – historia i współczesność”, zorganizowana przez Sekcję Prawa Rzymskiego TBSP we współpracy z kołami naukowymi wydziałów prawa UAM, UJ, UW i UWr.
Konferencja pt. „Pokrzywdzony w procesie karnym”, Warszawa, 12 stycznia 2013 r.
  • Małgorzata Grzesiak
  • Piotr Grudziński
  • Monika Zbrojewska
Ośrodek Badawczy Adwokatury i Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie w dniu 12 stycznia 2013 r. w Warszawie zorganizowały konferencję pt. „Pokrzywdzony w procesie karnym”. Konferencji przewodniczył adw. prof. dr hab. Piotr Kruszyński – dyrektor Ośrodka Badawczego Adwokatury, gościem honorowym był zaś prof. dr hab. Stanisław Waltoś z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Z posiedzeń Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej
  • Andrzej Bąkowski
Sekretarz NRA adw. Krzysztof Boszko zreferował problematykę wynikającą z nadesłanych protokołów ORA w Białymstoku, Bielsku-Białej, Częstochowie, Katowicach, Gdańsku, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Płocku, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Nadto poinformował o nadesłaniu uchwał ORA w Warszawie dotyczących organizacji kolokwiów dla aplikantów adwokackich;
Przegląd wydarzeń: wrzesień 2012–luty 2013
  • Joanna Sędek
W dniach 4–6 września 2012 r. w Krynicy odbyło się Forum Ekonomiczne. Adwokaturę reprezentowali adw. Andrzej Zwara, prezes NRA oraz adw. Mikołaj Pietrzak, przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy NRA. 22 września podczas posiedzenia plenarnego NRA w Jadwisinie przyjęto projekt ustawy Prawo o adwokaturze. Projekt przygotowany przez zespół pod kierownictwem adw. prof. Macieja Gutowskiego przewiduje m.in. powrót do zawodowego egzaminu ustnego, czteroletnią kadencję NRA oraz możliwość ponownego wpisu na listę adwokatów po dyscyplinarnym skreśleniu.
Biesiada Adwokatów
  • Teresa Grzybkowska
W Krakowie w dniach 21–24 listopada 2012 r. odbyły się Dni Kultury Adwokatury Polskiej pod patronatem Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie i jej dziekana Jana Kuklewicza, a także Komisji Kultury Naczelnej Rady Adwokackiej i jej przewodniczącego adw. Stanisława Estreicha, w siedzibie Klubu Adwokatów na rogu Rynku i ulicy Sławkowskiej, w kamienicy, w której w XVIII wieku mieścił się słynny zajazd „Pod Jeleniem”.
Dostęp do zawodu adwokata bez zmian – wyrok Trybunału Konstytucyjnego
12 lutego Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek NRA o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów dotyczących dostępu do zawodu adwokata osób, które nie odbyły aplikacji adwokackiej i nie złożyły egzaminu adwokackiego, oraz przepisów w sprawie kompetencji Ministra Sprawiedliwości w zakresie organizacji egzaminów zawodowych, a także formuły egzaminu adwokackiego (K 6/12).
Izba lubelska
  • Władysław Lutwak
19 stycznia 2013 r. adwokaci izby lubelskiej uczestniczyli w tradycyjnym spotkaniu noworocznym z arcybiskupem lubelskim ks. Stanisławem Budzikiem. Tym razem spotkanie miało wyjątkowy charakter, gdyż połączone zostało z poświęceniem nowych pomieszczeń biurowych izby, znajdujących się w nowoczesnym kompleksie wybudowanym na placu pomiędzy ulicą Żwirki i Wigury, Alejami Racławickimi i ulicą Artura Grottgera.
Izba wrocławska
Tradycyjnie od 6 lat w styczniu, a w tym roku w dniu 6 stycznia, we Wrocławiu, w Katedrze pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela odbył się koncert kolęd w wykonaniu zespołu Skaldowie. Organizatorem koncertu dedykowanego mieszkańcom Wrocławia była ORA we Wrocławiu, przy wsparciu Katolickiego Radia „Rodzina”. Przybyłych na koncert, w tym kapelana Adwokatury ks. prałata Stanisława Pawlaczka, powitał dyrektor radia ks. Cezary Chwilczyński.
Noworoczny Koncert Kolęd, 30 stycznia 2013 r., Klub Adwokata we Wrocławiu
  • Maria Ślęzak
W końcu stycznia br. odbył się kolejny Noworoczny Koncert Kolęd zorganizowany przez ORA we Wrocławiu. Warto także podkreślić, że pod przewodnictwem dziekana ORA we Wrocławiu adw. Andrzeja Malickiego izba wrocławska organizuje koncerty kolęd dla wszystkich mieszkańców miasta we wrocławskich kościołach.
Czy opłaty za udział w egzaminie konkursowym na aplikację, wpis na listę aplikantów, roczne za aplikację, składki członkowskie, egzamin zawodowy, wpis na listę adwokatów i radców prawnych stanowią koszty uzyskania przychodu?
  • Marta Piotrowska
Postawione w tytule pytanie niestety nadal pozostaje bez jednoznacznej odpowiedzi. Szkoda, bo kwestia dotyczy licznej grupy podatników, którzy musieli wyłożyć z własnej kieszeni niemałe kwoty, by uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodów adwokata i radcy prawnego.
Granice między wykładnią prokonstytucyjną a bezpośrednim stosowaniem przepisów Konstytucji – uwagi na tle uchwały Izby Gospodarczej NSA z 22 czerwca 2011 r.
  • Piotr Skalimowski
Jednym z bardziej interesujących zagadnień, które pojawiło się w orzecznictwie podatkowym Naczelnego Sądu Administracyjnego w 2011 r., stała się kwestia zwrotu nadpłaty podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży energii elektrycznej w sytuacji, w której ten, kto ją uiścił, nie poniósł uszczerbku majątkowego.
Czynności adwokata w elektronicznym postępowaniu upominawczym
  • Jarosław Ciesielski
Elektroniczne postępowanie upominawcze (dalej: e.p.u.) zostało wprowadzone do polskiego systemu prawnego ustawą z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Regulacja nowelizująca procedurę cywilną poprzez dodanie art. 50528–50537 oraz zmianę kilkunastu innych przepisów Kodeksu postępowania cywilnego weszła w życie z dniem 1 stycznia 2010 r.
III Forum Prawa Spółek, Łódź, 17 maja 2013 r.
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego będzie gospodarzem III Forum Prawa Spółek, które dedykowane będzie zmarłemu w 2002 r. prof. Adamowi Szpunarowi w stulecie urodzin.
Trekking na Kilimandżaro
  • Stanisław Radowicki
W dniach 2–15 października 2012 r. odbyła się adwokacka wyprawa na Dach Afryki – górę Kilimandżaro w Tanzanii (5895 m n.p.m.). W wyprawie zorganizowanej przez Komisję Sportu Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie przy wsparciu Komisji Integracji Środowiskowej, Sportu, Turystyki i Wypoczynku Naczelnej Rady Adwokackiej udział wzięło 7 osób.

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".