Poprzedni artykuł w numerze
I. POSIEDZENIE PREZYDIUM NRA W DNIU 26 CZERWCA 2012 R.
Prezes A. Zwara powitał zebranych i oddał głos zastępcy sekretarza NRA adw. K. Boszce, który zreferował sprawozdania ORA z Katowic, Kielc, Łodzi (3 protokoły), Siedlec (2 protokoły), Wałbrzycha i Gdańska. Następnie Prezydium zaakceptowało scenariusz pierwszej kampanii promującej zawód adwokata w mediach, który rekomendował adw. K. Boszko.
Adwokat dr Monika Strus-Wołos złożyła informację z konferencji „Model dostępu do zawodów prawniczych w Polsce – próba oceny”. Konferencja odbyła się w Łodzi w dniu 16 czerwca 2012 r.
Adwokat K. Komorowski – zastępca sekretarza NRA złożył informację z Konferencji ELSA w dniu 15 czerwca 2012 r.
Prezydium NRA uzupełniło skład Zespołu ds. redagowania zamieszczanych na stronie internetowej adwokatura.pl bieżących informacji o zmianach w prawie i orzecznictwie działający przy Komisji Doskonalenia Zawodowego o następujące osoby: adwokatów Marcina Gorazdę, Lesława Świstunia, dr. Grzegorza Sulińskiego, dr. Tadeusza Kiełkowskiego.
W dniu 20 czerwca br. Prezydium podjęło w drodze obiegowej uchwałę nr 87/2012, przyznającą na wniosek ORA we Wrocławiu odznakę „Adwokatura Zasłużonym” księdzu prałatowi Stanisławowi Pawlaczkowi.
II. POSIEDZENIE PREZYDIUM NRA W DNIU 24 LIPCA 2012 R.
Po powitaniu zgromadzonych prezes NRA adw. A. Zwara udzielił głosu przewodniczącemu Zespołu ds. zmian regulacji FIRA adw. Henrykowi Stabli, który przedstawił jedną z koncepcji rozwiązania problemu Funduszu Inwestycyjno-Remontowego Adwokatury. Prezydium NRA omówiło szczegółowo przedstawioną koncepcję i zdecydowało, że na kolejne posiedzenie Prezydium Zespół przygotuje materiał uwzględniający zgłaszane uwagi – do przyjęcia przez Prezydium. Tezy z rekomendacją Zespołu zostaną przekazane członkom NRA.
Zastępca sekretarza NRA adw. K. Komorowski przedstawił szczegółowo problematykę spraw wynikających z protokołów ORA w Białymstoku, Bydgoszczy, Częstochowie (2 protokoły), Gdańsku (2 protokoły), Kielcach, Lublinie, Łodzi, Płocku, Poznaniu, Radomiu (2 protokoły), Rzeszowie, Siedlcach, Szczecinie, Toruniu, Wałbrzychu, Wrocławiu (2 protokoły), Zielonej Górze.
Adwokat K. Boszko szczegółowo zreferował przebieg Zgromadzenia Izby Adwokackiej w Warszawie w dniu 16 czerwca 2012 r. Kontrowersje wzbudza uchwała nr 3, którą przedstawiono stanowisko Zgromadzenia na temat praw aplikantów adwokackich do udziału w każdym aspekcie życia samorządowego. Postanowiono, że „wybór delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury będzie dokonywany z uwzględnieniem wszystkich członków Izby, tj. adwokatów i aplikantów adwokackich”. Adwokat Boszko stwierdził, że zagadnienie udziału aplikantów w życiu samorządowym wymagałoby zmiany ustawowej. Zgromadzenie podjęło też uchwałę nr 4, którą zwróciło się do prezesa NRA o pilne doprowadzenie do likwidacji Funduszu Inwestycyjno-Remontowego Adwokatury.
Prezes NRA A. Zwara przedstawił informacje bieżące w sprawie planowanych zmian w k.p.k. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego zakończyła prace i we wrześniu br. projekt trafi do Sejmu. Przewiduje się w nim udział radców prawnych w obronach w sprawach karnych niezależnie od tego, czy są w stosunku pracy.
Adwokat K. Boszko poinformował, że adw. S. Byczko i adw. J. Skrzydło przygotowali obszerny materiał do opracowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z Konstytucją RP oraz ustawą Prawo o adwokaturze rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Przyznano odpowiednie dotacje dla ORA w Wałbrzychu i Płocku – zwrotne i bezzwrotne.
Delegowano adwokatów Macieja Łaszczuka i Roberta Małeckiego na spotkania i konferencje międzynarodowe CCBE, UIA.