Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra 9-10/2012

Przegląd wydarzeń: kwiecień–sierpień 2012

Udostępnij

W iosna w życiu samorządu adwokackiego była bogata w różnego typu wydarzenia – od konferencji, przez wizyty gości zagranicznych, po liczne szkolenia.

2 kwietnia przedstawiciele samorządów zaufania publicznego spotkali się, aby zająć stanowisko w sprawie wypowiedzi niektórych polityków, dotyczących wykreślenia z Konstytucji art. 17, który reguluje ideę samorządów zaufania publicznego. Uczestnicy debaty podpisali apel do Rady Ministrów i Parlamentu „o poszanowanie konstytucyjnej zasady pomocniczości i zaniechanie działań zmierzających do uchylenia art. 17 Konstytucji”. Mimo zaproszenia rozesłanego do przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej na debatę przybyła jedynie delegatka z Kancelarii Prezydenta. Krytycznie w sprawie zmian w ustawie zasadniczej wypowiedzieli się m.in.: dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego, sędzia Stanisław Dąbrowski, pierwszy prezes Sądu Najwyższego, oraz Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.


W 15-lecie Konstytucji w obronie praw w niej zagwarantowanych głos zabrali przedstawiciele większości samorządów zawodowych, m.in. dr Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej, Dariusz Sałajewski, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych, dr Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Jacek Łukaszewski, prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, Wojciech Gęsiak, prezes Krajowej Izby Architektów, Andrzej Roch Dobrucki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Tomasz Michalik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, Anna Korbela, prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych, Jacek Sztechman, prezes Krajowej Rady Urbanistów, oraz Andrzej Martuszewicz, przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów.


Od dwóch lat 10 kwietnia to dla środowiska adwokackiego trudna rocznica upamiętnienia kolegów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku – adw. Joanny Agackiej-Indeckiej, adw. Jolanty Szymanek-Deresz, adw. Stanisława Mikke i adw. Stanisława Zająca. W tym roku w rocznicę ich śmierci przed siedzibą Naczelnej Rady Adwokackiej odsłonięta została tablica pamiątkowa (zob. „Palestra” nr 5–6, s. 293–295). W Krakowie z tej okazji odbył się koncert (zob. „Palestra” nr 7–8, s. 280–281).


Adw. Andrzej Zwara, prezes NRA, spotkał się 13 kwietnia ze Sławomirem Rybickim, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Podczas spotkania omówiono sprawy dotyczące bieżącej sytuacji prawnej, w tym kwestie z zakresu procesu legislacyjnego w Polsce.


18 kwietnia członkowie NRA mieli okazję zapoznać się z prezentacją systemu elektronicznego protokołu. Symulacja procesu z wykorzystaniem zapisu postępowania cywilnego w formie audio-wideo, który wkrótce zostanie wdrożony w sprawach cywilnych, odbyła się w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Adwokaci mieli okazję przedyskutować projekt z jej twórcami z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz z sędziami sądu wrocławskiego, którzy już wykorzystują ten system w swojej praktyce.


20 kwietnia adw. Andrzej Zwara, prezes NRA, w obecności adw. prof. Piotra Kardasa, przewodniczącego Komisji Legislacyjnej NRA, oraz adw. Jana Kuklewicza, dziekana ORA w Krakowie, dokonał otwarcia filii Komisji Legislacyjnej NRA w Krakowie.


20 kwietnia w siedzibie NRA odbyło się spotkanie z przedstawicielami Adwokatury z Węgier, Czech, Słowacji, Rumunii oraz Rosji. Polska Adwokatura stała się wzorem  w dziedzinie działalności pro bono dla krajów, w których aktywność w tym zakresie dopiero kiełkuje. Rozmowy były również okazją do wymiany doświadczeń, celów i sposobów walki z przeszkodami wynikającymi z ekonomii krajów europejskich. Gości z zagranicy przyjęli adw. Andrzej Zwara oraz adw. Monika Strus-Wołos.


20 kwietnia 2012 r. w Krakowie odbyło się spotkanie przedstawicieli Adwokatury krakowskiej z adwokatami i sędziami z Izraela. W spotkaniu uczestniczył również prezes NRA oraz adw. Maciej Łaszczuk – przewodniczący komisji ds. zagranicznych NRA. Spotkanie umilił koncert muzyki klezmerskiej.


O zagadnieniach takich, jak: rynek sztuki wobec prawa i biznesu, legislacja w kulturze, nowe media, relacja: samorządowe instytucje kultury a sektor niepubliczny i biznes rozmawiali uczestnicy konferencji, która odbyła się 27 kwietnia br. w Ostromecku k. Bydgoszczy. Organizatorem spotkania była Komisja Komunikacji Społecznej przy NRA we współpracy z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.


Poddanie ocenie aktualnie obowiązujących procedur konsultacji publicznych oraz zaproponowanie kierunku niezbędnych zmian to cel, jaki przyświecał spotkaniu w ramach projektu „Zarządzanie zmianą w otoczeniu formalnoprawnym przedsiębiorstw”, realizowanego przez Business Centre Club we współpracy z NRA. W debacie, która odbyła się 8 maja w siedzibie BCC, uczestniczyli przedstawiciele rządu, parlamentu, związków zawodowych i pracodawców.


Kierownicy szkolenia aplikantów adwokackich spotkali się w dniach 20–22 kwietnia w Kazimierzu nad Wisłą, aby omówić najważniejsze sprawy dotyczące odbywania aplikacji adwokackiej, w tym: uruchomienia funduszu aplikanckiego, zasad zwalniania aplikantów od ponoszenia opłaty rocznej, problemu możliwości skreślenia aplikanta z listy w kontekście nieprzydatności do zawodu.


Około 8 tysięcy porad udzieliło 777 adwokatów i aplikantów adwokackich ze 189 miejscowości w ramach VI Ogólnopolskiego Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich. W tym roku akcja odbyła się 19 maja. Tradycyjnie już Polacy najczęściej pytali o sprawy spadkowe, rodzinne, majątkowe, z zakresu ubezpieczeń i prawa pracy.


Z inicjatywy Komisji Kształcenia Aplikantów przy NRA, kierowanej przez adw. dr Agnieszkę Zemke-Górecką, w wielu izbach adwokackich zorganizowano szkolenia z nowoczesnych metod nauczania aplikantów. Dotychczas takie szkolenia – kierowane do adwokatów-wykładowców – odbyły się we Wrocławiu, Kielcach, Katowicach  (wspólnie z izbą częstochowsko-piotrkowską i opolską), Gdańsku oraz w Bydgoszczy (wspólnie z izbą toruńską).


„Dziennik Gazeta Prawna” przyznał adwokatowi prof. Andrzejowi Kubasowi nagrodę „Złoty Paragraf” dla najlepszego adwokata, za pionierską pracę w wytaczaniu pozwów zbiorowych. Z kolei adw. Andrzej Zwara, prezes NRA, odebrał Złotą Odznakę Zrzeszenia Prawników Polskich za krzewienie humanizmu prawniczego i pielęgnowanie najlepszych tradycji prawnictwa polskiego.


Przedstawiciele samorządów adwokackiego i radcowskiego, a także reprezentanci Ministerstwa Sprawiedliwości i Polskiego Związku Pracodawców Prawniczych, uczestniczyli w debacie na temat przyszłości zawodów adwokata i radcy prawnego, zorganizowanej przez dziennik „Rzeczpospolita”. W trakcie spotkania poruszono przede wszystkim kwestie związane z pomysłem przyznania radcom prawnym uprawnień do reprezentowania klientów przed sądem w sprawach karnych, w tym z niezależnością zawodową radców prawnych i ewentualnymi zagrożeniami związanymi z zachowaniem tajemnicy zawodowej. W dyskusji nie pominięto również tematu kształcenia prawników oraz kwestii połączenia samorządów adwokackiego i radcowskiego oraz pomysłu stworzenia wspólnego kodeksu etyki.


52 adwokatów wzięło udział w konferencji szkoleniowej z postępowania administracyjnego. Konferencja, zorganizowana przez Komisję Doskonalenia Zawodowego przy NRA oraz Naczelny Sąd Administracyjny, odbyła się podczas dwóch weekendów – w dniach 11–12 oraz 25–26 maja 2012 r. w Warszawie. Łącznie adwokaci przeszli 24-godzinne szkolenia. Zajęcia przeprowadzili sędziowie specjalizujący się w sprawach administracyjnych: dr Anna Dumas, Barbara Wiśniewska, prof. Andrzej Skoczylas, Janusz Drachal, Bogusław Dauter i Piotr Pietrasz.


2 czerwca adwokaci uczcili 30-lecie ustawy Prawo o adwokaturze. Gala z tej okazji odbyła się w ogrodach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (szerzej w niniejszym zeszycie s. 290–292).


Ponad 500 adwokatów wyraziło chęć podjęcia się obrony w sprawach związanych z ewentualnym zakłóceniem porządku wywołanym przez kibiców podczas UEFA EURO 2012. Największe wsparcie zapewniły izby mające siedzibę w miastach, w których odbywały się mecze piłkarskie: w Warszawie 100, w Poznaniu 72, we Wrocławiu 60, a w Gdańsku 40. Również w miastach, w których wyznaczono strefy kibica, na dyżury zgłosili się adwokaci (m.in. w Bydgoszczy, Łodzi, Rzeszowie, Płocku, Kielcach i Zielonej Górze). Pomoc adwokatów okazała się zbędna w większości miast. Jedynie w Warszawie, głównie po zamieszkach przed meczem Polska-Rosja, odnotowano 387 zatrzymań, z czego połowa zatrzymanych poprosiła o kontakt z adwokatem.


Komisja Praw Człowieka przy NRA wraz z Wydziałem Prawa Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie zorganizowała 14 czerwca konferencję naukową na temat przestrzegania praw człowieka w izbach wytrzeźwień. Uczestnicy konferencji zgodnie podkreślali konieczność wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu izb wytrzeźwień w taki sposób, aby nie naruszały one godności osób w nich przebywających. W konferencji głos zabrali m.in: prof. Irena Lipowicz, prof. Roman Wieruszewski, prof. Teresa Gardocka, prof. Jacek Sobczak, prof. Andrzej Wróbel, prof. Jerzy Menkes, adw. Bogdana Słupska-Uczkiewicz oraz adw. Wieńczysław Grzyb.


23 czerwca w Krakowie minister sprawiedliwości Jarosław Gowin spotkał się z przedstawicielami aplikantów adwokackich z całej Polski. Aplikanci przedstawili ministrowi swoje poglądy na temat czasu trwania aplikacji, pozaaplikacyjnej drogi dojścia do zawodu adwokata, uprawnień w trakcie aplikacji oraz statusu aplikanta po zakończeniu aplikacji. Wyrazili również potrzebę uregulowania kwestii związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym aplikantów adwokackich oraz ubezpieczeniem OC dla aplikanta w przypadku pełnienia funkcji kuratora. Minister Gowin został również poinformowany o potrzebach organizacyjnych związanych z przebiegiem egzaminu adwokackiego.


Tradycyjnie 1 sierpnia NRA uczciła pamięć żołnierzy adwokatów i aplikantów adwokackich poległych w Powstaniu Warszawskim. Adw. Jacek Trela, wiceprezes NRA, złożył kwiaty pod pomnikiem AK. Również w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego złożono kwiaty i zapalono znicze pod obeliskiem poświęconym adwokatom i aplikantom, którzy zginęli w Powstaniu. Znicze zapłonęły też przed tablicą upamiętniającą uczestników Powstania, znajdującą się przed siedzibą NRA.

Z kolei 3 sierpnia na Żoliborzu, u zbiegu ulic Czarnieckiego i Krasińskiego, przedstawiciele NRA uczestniczyli w odsłonięciu pomnika Oddziału „Kolegium A” Kedywu, którego powstanie współfinansowała NRA.

Po raz pierwszy adwokaci dołączyli do organizowanego przez WOSiR Biegu Powstania Warszawskiego. Wzięło w nim udział 200 adwokatów i aplikantów adwokackich. Adwokaci mieli wyznaczoną strefę, w której m.in. rozgrzewkę, specjalnie dla środowiska adwokackiego, przeprowadził sam mistrz olimpijski – Robert Korzeniowski.


Ostatnie miesiące pełne były atrakcji sportowych. W tym czasie odbyły się:
23 marca w Bydgoszczy – II Turniej Brydżowy im. Dziekana Zbigniewa Kaczmarka,
22 kwietnia w Warszawie – Otwarty Turniej Piłki Siatkowej Adwokatów,
5 maja w Klubie Golfowym „Modry Las” k. Choszczna – IV turniej CopaCup,
3–6 maja w Bydgoszczy – XXIV Mistrzostwa Polski Adwokatów w Tenisie,
19 maja w Warszawie – Turniej Piłki Nożnej adwokatów i aplikantów adwokackich izby warszawskiej,
20 maja na torze na Służewcu w Warszawie – I Gonitwa o Puchar Dziekana Izby Adwokackiej w Warszawie,
24–27 maja w Szklarskiej Porębie – Ogólnopolski Zlot Motocyklowy Adwokatów „Wiosna Riders 2012” oraz Ogólnopolski Rajd Rowerowo-Pieszy Adwokatów „Wiosna Bike 2012”,
26–27 maja 2012 na Kaszubach – adwokacki rajd pieszy i kajakowy,
26–27 maja w Klubie Golfowym „Modry Las” k. Choszczna – XV Mistrzostwa Polski Adwokatów w Golfie i VI Mistrzostwa Polski Prawników w Golfie,
7–10 czerwca w Zwierzyńcu – szkolenie adwokackie połączone z rajdem rowerowym „Zwierzyniec 2012”,
14–17 czerwca w Iławie – Ogólnopolski Rejs Żeglarski im. Prezes Marii Budzanowskiej,
27–29 lipca na jeziorach w okolicy miejscowości Olejnica – VI Otwarte Regaty o Puchar Dziekana ORA we Wrocławiu oraz Wyścig Kajakowy o Nagrodę ORA we Wrocławiu,
1–5 sierpnia – 9. edycja Spływu Kajakowego Brdą.

 

Szczegółowe relacje z życia Adwokatury na stronie www.adwokatura.pl

0%

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".