Poprzedni artykuł w numerze
NAKŁADEM WYDAWNICTWA DIFIN UKAZAŁY SIĘ:
Cezary Kulesza
Obrona w sprawach o przestępstwa gospodarcze i skarbowe,
Warszawa 2012, ss. 282.
Autorem książki jest adwokat, a jednocześnie profesor i kierownik Katedry Postępowania Karnego Uniwersytetu w Białymstoku Cezary Kulesza, który omawia karnomaterialne i procesowe aspekty obrony w sprawach o przestępstwa gospodarcze i skarbowe.
Publikację rozpoczyna rozdział poświęcony prawu do obrony w sprawach karnych gospodarczych i karnych skarbowych w ujęciu prawnoporównawczym. Rozdział drugi i trzeci traktują o przestępstwach gospodarczych w k.k. oraz przestępstwach karnych skarbowych uregulowanych w prawie karnym skarbowym. W rozdziale czwartym omówiono postępowanie dowodowe, a w kolejnym stanowisko obrońcy i jego rolę w procesie. Książkę kończy rozdział szósty zatytułowany „Obrona a środki przymusu procesowego”.
Publikacja skierowana jest przede wszystkim do adwokatów, aplikantów adwokackich oraz przedsiębiorców. Książka posiada wysokie walory praktyczne i może również służyć pomocą radcy prawnemu lub doradcy podatkowemu.
Marek Mrówczyński
Postępowanie nieprocesowe w sprawach zakazu prowadzenia działalności gospodarczej,
Warszawa 2012, ss. 196.
Jest to pierwsze tak całościowe opracowanie problematyki materialnoprawnej i procesowej związanej z zakazem prowadzenia działalności gospodarczej. Autor poddał gruntownej analizie uregulowania ustawy o prawie upadłościowym i naprawczym.
Na uwagę czytelnika zasługują pogłębione rozważania nad tymi zagadnieniami, które do tej pory w literaturze nie były tak szeroko omawiane, np. przesłanki materialnoprawne orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, istota i charakter prawny postępowania, jego przebieg i sposób rozstrzygania, środki zaskarżania orzeczeń, a także skutki prawne orzeczonego zakazu.
Agnieszka Maziarz,
Formalizm w postępowaniu wieczystoksięgowym,
Warszawa 2012, ss. 305.
Kompleksowe opracowanie postępowania wieczystoksięgowego. Książka zawiera rozważania teoretyczne oraz spostrzeżenia praktyczne, a skierowana jest przede wszystkim do notariuszy, sędziów, referendarzy sądowych, adwokatów, radców prawnych oraz osób wykonujących inne zawody związane z obrotem nieruchomościami. Będzie też cennym uzupełnieniem wiedzy studentów prawa.
Autorka książki jest znawcą prezentowanej problematyki. Opublikowała wiele opracowań z zakresu prawa rzeczowego i postępowania wieczystoksięgowego, jest sędzią SR w Sosnowcu, doktorem nauk prawnych i wykładowcą w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie.
Monika Nieradka-Bernaciak, Joanna Rodek, Szymon Zięba, Agnieszka Roguska-Kikoła,
Spółka jawna. Zagadnienia praktyczne,
Warszawa 2012, ss. 268.
Praca przybliża charakterystykę oraz zasady funkcjonowania podstawowej spółki osobowej – spółki jawnej. Choć poświęcona jest przede wszystkim zagadnieniom praktycznym, to wiele miejsca poświęcono istocie spółki jawnej. Poddano analizie kwestie reprezentacji i prowadzenia spraw spółki jawnej, odpowiedzialności za jej zobowiązania. Wiele miejsca poświęcono sprawom związanym z majątkiem spółki, a także możliwymi przekształceniami spółki oraz zagadnieniom związanym z zakończeniem jej bytu prawnego.
Praktyczność publikacji przejawia się również w zamieszczonych w niej licznych wzorach uchwał, pism procesowych, wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego, jak: wniosek o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców KRS, uchwała o powierzeniu prowadzenia spraw spółki niektórym wspólnikom, uchwała o pozbawienie wspólnika prawa reprezentowania spółki itd.
Książka jest cennym uzupełnieniem podstawowej biblioteki przedsiębiorców, którzy prowadzą bądź zamierzają prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, a także dla prawników praktyków.