Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra 7-8/2011

Z prac Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej

Udostępnij

I. Posiedzenie Prezydium NRA w dniu 27 kwietnia 2011 r.

Posiedzenie rozpoczęło się od omówienia spraw organizacyjnych oraz podjęcia uchwał w sprawach osobowych. Następnie Sekretarz Prezydium adw. K. Boszko zreferował treść protokołów z obrad ORA w Częstochowie, Poznaniu, Wałbrzychu, Wrocławiu, Katowicach, Bielsku-Białej oraz omówił uchwałę ORA w Warszawie, w której Rada nie podzieliła stanowiska NRA w kwestii uprawnień aplikantów adwokackich do występowania w sądach po zakończeniu szkolenia. Problematyka ta jest istotna w momencie, gdy pojawiły się orzeczenia sądów (Wrocław i Lublin) stwierdzające nieważność postępowania lub decyzji sądu z powodu niewłaściwej reprezentacji. Uchwały takie jak ORA w Warszawie wiążą się z potencjalnym ryzykiem odpowiedzialności odszkodowawczej nie tylko samych adwokatów, ale również organów adwokatury. Adwokat Małgorzata Gruszecka poinformowała, że w tym zakresie trwają prace nad nowelizacją p.o a.

Prezydium NRA uchwałą nr 41/2011 uchyliło uchwałę ORA w Katowicach (pkt 27 protokołu z posiedzenia ORA w Katowicach w dniu 24 marca br., nr 3/2011), uznając, że zezwolenie na zawieszenie w wykonywaniu zawodu na określony czas na wniosek adwokata nie znajduje podstawy prawnej. W tym wypadku katowicki adwokat swoją prośbę o zawieszenie uzasadnił przejściowymi trudnościami ekonomicznymi. W uchwale Prezydium NRA stwierdziło, że adwokat może przenieść się na listę adwokatów niewykonujących zawodu, co spowoduje zmniejszenie mu składki korporacyjnej.

Adwokat K. Komorowski, z-ca Sekretarza Prezydium, zreferował protokoły ORA w Rzeszowie, Lublinie, Szczecinie i Koszalinie. Zauważył, że w protokole ORA w Lublinie znajduje się informacja w sprawie zwolnienia adwokata Izby z tajemnicy adwokackiej. ORA postanowiła wystąpić z wnioskiem o dopuszczenie jej do postępowania w charakterze amicus curiae. Adwokat K. Komorowski poinformował, że zwróci się do ORA w Lublinie z prośbą o przedstawienie szczegółów tej sprawy.

Adwokat M. Kożuch przedstawiła stan przygotowania do obrad IBA, które zaplanowano w Warszawie na 25–26 maja br. Prezydium omówiło stan przygotowań materiałów dla uczestników obrad IBA oraz delegowało na obrady adwokatów J. Trelę oraz M. Łaszczuka.

Adwokat Monika Strus-Wołos poinformowała o przebiegu przeprowadzonej pod koniec lutego br. kolejnej akcji „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”, w którą włączyła się NRA. Dzięki pomocy krajowej koordynatorki adw. Magdaleny Fertak oraz koordynatorek na Polskę północną i południową adw. adw. Sylwii Grzybowskiej i Kaliny Kluzy-Cygan w akcję zaangażowało się wielu adwokatów w ośrodkach pomocy ofiarom przestępstw na terenie kraju. Zaangażowanie w akcję zostało wysoko ocenione przez ministra sprawiedliwości, który w dniu 18 kwietnia br. uhonorował czworo adwokatów medalem „Zasłużony dla wymiaru sprawiedliwości”. Minister podziękował też za zaangażowanie w akcję samorządom adwokackiemu i radcowskiemu. Ponadto adw. dr M. Strus-Wołos poinformowała o zaplanowanej na 4 czerwca br. kolejnej odsłonie akcji bezpłatnych porad adwokackich oraz zauważyła, że istnieje problem zarejestrowania bezpłatnej porady w kasie fiskalnej, bo pociąga to za sobą koszty, a te stoją na przeszkodzie organizowaniu bezpłatnych porad adwokackich, i to zarówno tych samorządowych, jak i organizowanych przez MS. Adwokat M. Pietkiewicz zauważyła, że nie ma przepisów zwalniających z płacenia podatku od porady udzielonej pro bono, a wiceprezes NRA adw. J. Trela zaproponował, aby zwrócić się pisemnie do MS z prośbą o podjęcie w tej sprawie rozmów z Ministerstwem Finansów w celu wyjaśnienia zagadnienia.

Przedyskutowano kwestię organizacji konferencji na temat ubezpieczeń prawnych zapowiedzianej na 16 maja br. oraz kosztów promocji przedsięwzięcia. Przedstawione zostały również wnioski o dofinansowanie imprez adwokackich oraz wydawania czasopisma szczecińskich środowisk prawniczych „In Gremio”.

Prezydium NRA omówiło też kwestie techniczne związane z zaplanowaną na 26 września br. konferencją na temat adwokackiej etyki zawodowej, w tym sprawę miejsca obrad konferencji.

II. Posiedzenie Prezydium NRA w dniu 11 maja 2011 r.

Posiedzenie otworzył Prezes NRA adw. A. Zwara. W głosowaniu tajnym podjęto uchwały merytoryczne w sprawach osobowych. Sekretarz Prezydium K. Boszko zreferował sprawy wynikające z protokołów obrad ORA w Warszawie (m.in. sprawę dużej liczby spraw dyscyplinarnych, która wynika z liczebności członków Izby), w Gdańsku, Kielcach (Dziekan ORA zawarł porozumienie z Prokuraturą Okręgową w sprawie odbywania praktyk przez aplikantów w strukturach prokuratorskich), Opolu, Olsztynie, Szczecinie i Zielonej Górze.

Prezydium delegowało członków NRA na zgromadzenia izb adwokackich. Omówiona została kwestia polityki medialnej NRA.

Prezydium NRA przyjęło uchwałę nr 42/2011, którą dokonano zmiany Statutu Ośrodka Badawczego Adwokatury im. adw. Witolda Bayera, nadając nowe brzmienie § 8 pkt 1 („Rada Naukowa składa się z od 5 do 15 członków powoływanych przez Prezydium NRA na trzyletnią kadencję. W skład Rady Naukowej mogą być powoływane osoby spoza adwokatury”). Kolejną uchwałą, nr 43/2011, powołano w skład Rady Naukowej OBA: adw. prof. UG dr. hab. Wojciecha Cieślaka, adw. prof. UŁ dr. hab. Henryka Dzwonkowskiego oraz adw. dr Monikę Zbrojewską.

Uchwałą nr 44/2011 dokonano zmiany terminu kolokwium dla aplikantów adwokackich I i II roku (uchwała nr 40/2011) z 14 listopada–17 grudnia 2011 roku na z 1 października–17 grudnia 2011 roku (łącznie z kolokwium poprawkowym).

Uchwałą nr 45/2011 z 11 maja 2011 r. Prezydium przyznało na wniosek ORA w Poznaniu odznakę „Adwokatura Zasłużonym” następującym adwokatom: Wojciechowi Celichowskiemu, Jadwidze Grabiec, prof. dr. hab. UAM Maciejowi Gutowskiemu, Tomaszowi Jachowiczowi, Grzegorzowi Jurkiewiczowi, Mirosławowi Konencowi, Maciejowi Lodze, Jerzemu Schmidtowi, Zbigniewowi Staszczykowi, Bolesławowi Urbanowiczowi, dr. Andrzejowi Zielonackiemu.

Prezes NRA adw. A. Zwara przedstawił sprawozdanie z przebiegu konferencji kierowników szkolenia, która odbyła się w dniach 6–8 maja br. w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Poinformował, że został powołany zespół ds. reformy szkolenia aplikantów oraz zmiany programu szkolenia. Zapadły również decyzje co do zakresu zmian w programie. Ustalono, że powstanie wspólny dla wszystkich aplikantów korpus zajęć, a ponadto zostaną przygotowane alternatywne oferty programowe dla aplikantów.

Poinformował, że 18 maja br. odbędzie się Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. Przypomniał, że I Prezes SN Stanisław Dąbrowski publicznie już poruszył kwestię tworzenia zamkniętych list adwokatów kasacyjnych. Adwokat A. Zwara stwierdził, że adwokatura nie może się zgodzić na takie rozwiązanie, ponieważ mogłoby to doprowadzić do patologicznych sytuacji. Zaznaczył, że należy chronić niezależność zawodu adwokata, a nie dopuszczać możliwości politycznych manipulacji. Modyfikacja programu szkolenia i położenie większego nacisku na szkolenie aplikantów z prowadzenia spraw przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz sądami europejskimi jest próbą rozwiązania problemu.

Wiceprezes NRA adw. J. Trela podniósł kwestię organizowania przez NRA tzw. szkoleń ponadregionalnych, proponując, aby organizacją tychże zajęła się Komisja Doskonalenia Zawodowego i Kształcenia Aplikantów.

Adwokat K. Boszko poinformował o podejmowaniu przez ORA w Szczecinie różnych wariantów dotyczących zagospodarowania ośrodka wypoczynkowego w Niechorzu oraz o wystąpieniu do NRA adw. Marka Mikołajczyka w sprawie możliwości stworzenia w Niechorzu ośrodka szkoleniowego adwokatury.

Wiceprezes NRA adw. Jacek Trela poinformował, że Prezydium NRA wystąpiło do Ministra Sprawiedliwości z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie rejestracji na kasach fiskalnych oraz podatku VAT od bezpłatnych porad adwokackich, organizowanych w ramach akcji NRA w czerwcu br. Poinformował o problemach w pracach podkomisji sejmowej ds. projektu ustawy o państwowych egzaminach prawniczych.

Prezes NRA adw. A. Zwara zauważył, że zastrzeżenia budzi tryb pracy podkomisji. Poinformował też, że 18 maja 2011 r. odbędzie się spotkanie z Prezydentem RP, któremu zostanie przedstawione sprawozdanie z działalności adwokatury.

III. Posiedzenie Prezydium NRA w dniu 25 maja 2011 r.

Po powitaniu obecnych członków Prezydium przez Prezesa NRA adw. A. Zwarę Prezydium w podjęło uchwały merytoryczne w sprawach osobowych.

Sekretarz Prezydium adw. K. Boszko zreferował problematykę spraw wynikających z protokołów ORA w Bielsku Białej, Płocku, Siedlcach, Wałbrzychu i Wrocławiu. Zauważył, że w poszczególnych okręgowych radach adwokackich istnieje rozbieżność w kwestii trybu i zakresu prowadzenia rozmów i badania rękojmi z osobami wnioskującymi o wpis na listę adwokatów. Zaznaczył, że podczas takiej rozmowy nie można egzaminować ze znajomości prawa powszechnego, jednak zadawanie pytań, które mają ocenić znajomość funkcjonowania struktur samorządowych, jest wskazane. Jeśli kandydat nie zna zasad wykonywania zawodu, to nie da rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu.

Prezes NRA adw. A. Zwara poinformował zebranych, że najprawdopodobniej projekt ustawy o państwowych egzaminach prawniczych zostanie uchwalony w wersji nie do zaakceptowania przez adwokaturę. Podjęte zostały, wspólnie z radcami prawnymi, działania, aby temu się przeciwstawić. Prezes NRA poinformował również o podjęciu przez NRA wielu przedsięwzięć przeciwko projektowi, w tym listów protestacyjnych, spotkań z politykami, w tym marszałkiem Sejmu G. Schetyną i posłem R. Kaliszem. Planowane są spotkania z J. K. Bieleckim oraz przede wszystkim z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. W liście wystosowanym do parlamentarzystów PiS zostanie przypomniany pogląd śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wypowiedziany na Nadzwyczajnym Zjeździe Adwokatury 6 marca 2010 r., że „nie każdy, kto skończy prawo, musi być adwokatem”. Wiceprezes NRA adw. J. Trela dodał, że planowane jest uzyskanie stanowiska sędziów Trybunału Stanu oraz KRS, a aplikanci adwokaccy będą odwiedzać biura poselskie i senatorskie w celu przedstawienia problemu.

Adwokat K. Boszko poinformował o toczących się rozmowach z MS i Ministerstwem Finansów w sprawie opodatkowania porad udzielanych pro bono. Prezydium postanowiło, że kolejna akcja pro bono odbędzie się 4 czerwca 2011 r.

Prezes NRA adw. A. Zwara zaproponował, aby w projekcie porządku obrad najbliższego posiedzenia NRA znalazł się punkt na temat memorandum do polskiego rządu w sprawie wzmocnienia roli podejrzanego i oskarżonego. Dodał, że ten punkt referować będą adw. prof. Piotr Kardas i adw. prof. Jacek Giezek z Komisji Legislacyjnej NRA. Poinformował, że jednym z postulatów polskiej prezydencji w UE jest wzmocnienie roli podejrzanego i oskarżonego. Ta sprawa łączy się z inicjatywą adwokatury i projektem w zakresie zmian w k.p.k., jaki prowadzi Komisja Legislacyjna. Komisja Legislacyjna NRA przygotuje pakiet przepisów m.in. o roli adwokata i roli oskarżonego w procesie karnym. Poinformował, że 1 kwietnia br. w Krakowie odbyła się konferencja karnistyczna, na której omawiano szczegółowo planowane zmiany w k.p.k.

Adwokat K. Komorowski stwierdził ,że w projektach zmian w k.p.k. przygotowywanych przez adwokaturę powinny znaleźć się przepisy wzmacniające również uprawnienia pokrzywdzonego. Prezes NRA adw. A. Zwara podkreślił, że w projektach adwokatury dotyczących zmian k.p.k. zwiększono kontradyktoryjność procesu karnego.

Adwokat M. Gruszecka poinformowała o pierwszym czytaniu projektu zmian w p.o a. dotyczących komisji II stopnia powołanej do rozpatrywania odwołań od wyników egzaminu adwokackiego oraz o skierowaniu do MS projektu adwokatury w sprawie zmian w p.o a. dotyczących statusu aplikantów adwokackich. Powiadomiła, że w czasie konferencji kierowników szkolenia został powołany zespół do spraw opracowania nowej uchwały w przedmiocie doskonalenia zawodowego. Przypomniała też o zbliżającym się terminie czerwcowych egzaminów adwokackich oraz poinformowała o przygotowywaniu publikacji na temat metodyki pracy adwokata.

Na wniosek ORA we Wrocławiu Prezydium NRA podjęło uchwałę nr 46/2011 o przyznaniu odznaczenia „Adwokatura Zasłużonym” adwokatom: Józefowi Birce, Ewie Kubicy-Miłek, Tadeuszowi Lewickiemu, Aleksandrowi Myszce, Andrzejowi Pędzerzewskiemu, Piotrowi Rojkowi, Bogdanie Słupskiej-Uczkiewicz, na wniosek ORA w Kielcach adwokatom: Danucie Gutowskiej-Mierzyńskiej, Kazimierzowi Ujazdowskiemu i Adamowi Łukomskiemu.

Omówiono sprawy zawarcia nowej umowy z firmą ubezpieczeniową (problematykę tę zreferowała adw. M. Pietkiewicz).

Przedstawiono i zaakceptowano kalkulację kosztów konferencji nt. nowelizacji Zbioru zasad etyki adwokackiej i godności zawodu, która odbędzie się 16 września br. w Jachrance i połączona zostanie z Plenarnym Posiedzeniem NRA w dniu 17 września 2011 r.

Prezes NRA adw. A. Zwara przedstawił sprawozdania z konferencji: „Ubezpieczenia ochrony prawnej – prawnik dla każdego Polaka”, która odbyła się 16 maja br. w Warszawie oraz „Retencja danych – troska o bezpieczeństwo czy inwigilacja obywateli”, która odbyła się 21 maja br. w Warszawie. Pierszą konferencję współorganizowała adw. dr M. Strus-Wołos, drugą zaś Komisja Praw Człowieka NRA kierowana przez adw. M. Pietrzaka. Prezes wyraził wdzięczność organizatorom.

Prezes NRA adw. A. Zwara poinformował, że 18 maja br. członkowie Prezydium NRA spotkali się z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, któremu wręczono sprawozdanie z działalności adwokatury za ubiegły rok.

Adwokat K. Boszko zaprezentował graficzny projekt tablicy upamiętniającej czworo adwokatów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Prezydium NRA zatwierdziło projekt.

Adwokat K. Boszko stwierdził, że obowiązujące regulacje dotyczące postępowania dyscyplinarnego wymagają zmian i udoskonaleń w zakresie funkcjonowania sądów i rzeczników dyscyplinarnych. Dodał, że jest to poważny problem, szczególnie jeśli chodzi o orzekanie w zakresie kosztów postępowania dyscyplinarnego. P

rezydium NRA upoważniło adw. Krzysztofa Komorowskiego do koordynacji prac w zakresie zmian w regulacjach postępowania dyscyplinarnego w porozumieniu z prezesem WSDA adw. Jackiem Ziobrowskim.

0%

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".