Poprzedni artykuł w numerze
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z 30 sierpnia 2016 r.
W sierpniu Prezydium NRA w trybie obiegowym podjęło cztery uchwały: 8 sierpnia 2016 r. w sprawie skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o złożeniu opinii amicus curiae do sprawy o sygn. akt K 39/16 (uchwała nr 134/2016); 9 sierpnia 2016 r. zatwierdzającą kosztorys dodatkowych prac remontowych w sali konferencyjnej w biurze NRA oraz kosztorys zakupu sprzętu audiowizualnego wraz z montażem; 18 sierpnia 2016 r. akceptującą nowe warunki współpracy z firmą CONFIDO (dotyczącej stałej obsługi SOA) oraz drugą w sprawie zmiany w składzie Komisji Kształcenia Aplikantów Adwokackich (uchwała nr 135/2016).
Prezydium NRA, w głosowaniu tajnym, podjęło uchwały merytoryczne w sprawach osobowych. Adwokat Jerzy Glanc poruszył sprawę doniesień medialnych dotyczących reprywatyzacji działki w centrum Warszawy. Zwrócił uwagę, że ta sprawa, oprócz wymiaru prawnego i medialnego, ma również bardzo istotny wymiar polityczny, sprowadzający się do próby wykorzystania reprywatyzacji do przejęcia wpływów nad samorządem terytorialnym w Warszawie. Oczywiście ten ostatni aspekt w najmniejszym stopniu nie powinien zwolnić organów Adwokatury od podjęcia starań zmierzających do wyjaśnienia zaangażowania w tych postępowaniach adwokatów, tym bardziej że – niestety – doniesienia medialne wprost sugerują, iż zaangażowanie poszczególnych adwokatów mogło być jeśli nie sprzeczne z prawem, to co najmniej wątpliwe etycznie. Dlatego też organy Adwokatury oraz organy Izby Adwokackiej w Warszawie muszą podjąć wszelkie możliwe działania zmierzające do ustalenia rzeczywistego udziału adwokatów w tych sprawach. Mamy już bowiem do czynienia z bardzo wyraźnym kryzysem wizerunkowym, polegającym chociażby na publicznym podawaniu w wątpliwość przestrzegania przez adwokatów uczestniczących w postępowaniach reprywatyzacyjnych wartości, którym Adwokatura od pokoleń była wierna. Z drugiej strony należy jednak w tej sprawie zachować pewien umiar, aby na fali oczekiwań medialnych oraz krytyki samej idei reprywatyzacji nie doprowadzić do zdezawuowania adwokatów bez należytego wyjaśnienia ich rzeczywistego udziału w tych postępowaniach.
Adwokat Rafał Dębowski przedstawił informacje, które uzyskał w formie ustnych wyjaśnień i okazania dokumentów od adw. Grzegorza Majewskiego, dziekana ORA w Warszawie i zarazem członka NRA. Naczelna Rada Adwokacka nie dysponuje na razie pisemnymi wyjaśnieniami czy kopiami dokumentów. Nie dysponuje również informacjami, z których wynikałoby, że doszło do naruszenia prawa przez członków Adwokatury. Z żadnej z instytucji, które prowadzą postępowania w sprawie, nie wpłynęła do NRA ani skarga, ani jakakolwiek informacja nosząca podobne znamiona. Sprawa ma wymiar medialny, ale niektóre informacje noszą znamiona uproszczeń i półprawd. Poinformował, że NRA podjęła czynności mające na celu sprawdzenie faktów zaistniałych w przedmiotowej sprawie, a adw. Grzegorz Majewski został poproszony o złożenie pisemnych wyjaśnień. Adwokat Ewa Krasowska, rzecznik dyscyplinarny Adwokatury, dodała, że w zakresie udziału w tej sprawie innych adwokatów postępowanie prowadzi, zgodnie z kompetencją, rzecznik dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie. Poinformowała także, że w dniu dzisiejszym spotkała się w tej sprawie z rzecznikiem dyscyplinarnym izby warszawskiej oraz adw. Grzegorzem Majewskim.
Adwokat Bartosz Grohman przedstawił informacje o treści protokołów z posiedzeń poszczególnych rad adwokackich. Zreferował dwa posiedzenia ORA w Katowicach. Poinformował również, że jako przedstawiciel NRA uczestniczył w posiedzeniu ORA w Katowicach, w tym w uroczystości wręczenia odznaczenia „Adwokatura Zasłużonym” prof. dr. hab. n. med. Władysławowi Nasiłowskiemu, w której wzięło też udział wielu adwokatów oraz znakomitych gości ze środowiska lekarskiego i naukowego. Adwokat B. Grohman zreferował protokoły z posiedzeń ORA w: Poznaniu, Radomiu, Siedlcach, Wałbrzychu, Wrocławiu, Białymstoku, Gdańsku, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Szczecinie, a także protokół ze Zgromadzenia Izby w Rzeszowie, podczas którego odbyła się bardzo ciekawa dyskusja dotykająca istoty zawodu adwokata. Przedstawił też informację na temat bieżących prac remontowych w siedzibie NRA.
Adwokat Rafał Dębowski poinformował, że uczestniczył w konferencji uzgodnieniowej w Ministerstwie Rozwoju dotyczącej projektu ustawy o zmianie niektórych aktów prawnych w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności. Uwagi zgłoszone przez NRA zostały w dużej części uwzględnione.
Adwokat Jerzy Glanc poinformował, że do NRA wpłynął wniosek aplikantów adwokackich Izby Adwokackiej w Warszawie o dofinansowanie organizowanej przez nich konferencji naukowej i jednocześnie ogólnopolskiego zjazdu aplikantów. Adwokat Ewa Krasowska dodała, że ustawa Poa nie przewiduje instytucji zjazdu aplikantów. Prezydium NRA, po zapoznaniu się ze szczegółami wniosku, zdecydowało o przekazaniu kwoty 7500 zł brutto w celu wsparcia konferencji naukowej organizowanej przez aplikantów adwokackich w dniu 30 września br. (z budżetu Komisji Kształcenia Aplikantów Adwokackich).
Adwokat Jerzy Zięba poinformował, że w mediach społecznościowych działa aktywnie grupa aplikantów na rzecz radykalnego obniżenia opłaty rocznej za aplikację adwokacką. Niektóre wypowiedzi aplikantów są bardzo agresywne i mogą nosić znamiona deliktu dyscyplinarnego. Ta grupa koresponduje z Ministerstwem Sprawiedliwości, które podjęło prace w celu obniżenia opłaty za szkolenie.
Adwokat Rafał Dębowski poinformował, że kilka rad zwróciło się do NRA z wnioskami o zaproszenie na Krajowy Zjazd Adwokatury na ich koszt wskazanych przez nich gości – najczęściej szanowanych adwokatów z tych izb niebędących delegatami.
Prezydium NRA potwierdziło dotychczasową zasadę, że NRA zaprasza gości Zjazdu, oraz omówiło bieżące sprawy związane z przygotowaniami do Krajowego Zjazdu Adwokatury. Jednocześnie upoważniło adw. R. Dębowskiego do podejmowania na roboczo decyzji organizacyjnych dotyczących Krajowego Zjazdu.
Adwokat J. Glanc, wobec wyczerpania porządku obrad, zamknął posiedzenie, dziękując wszystkim zgromadzonym za uczestnictwo.
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z 13 września 2016 r.
Prezydium w dniu 8 września 2016 r., w trybie obiegowym, zdecydowało o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego NRA, które odbędzie się 15 września br. w Warszawie.
Adwokat Bartosz Grohman zreferował treść protokołów z posiedzeń poszczególnych okręgowych rad adwokackich.
Prezydium NRA postanowiło zobowiązać adw. Anisę Gnacikowską do składania Prezydium na bieżąco sprawozdań z przebiegu prowadzonych spraw przed sądami administracyjnymi.
Adwokat Rafał Dębowski poinformował, że w razie zarządzenia głosowania uchwały o zawieszeniu adw. Grzegorza Majewskiego w sprawowaniu funkcji dziekana będzie głosował przeciwko takiej uchwale.
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej podjęło uchwałę nr 136/2016 w sprawie składów osobowych poszczególnych Komisji działających przy NRA.
Adwokat Mirosława Pietkiewicz przedstawiła wniosek OBA w sprawie organizacji promocji książki Polscy adwokaci w obozie Auschwitz.
Omawiano sprawę dofinansowania konferencji naukowej „Proces karny w świetle najnowszych zmian prawnych”. Nadto omówiono tegoroczną edycję Przeglądu Kina Prawniczego „Adwokat w roli głównej”.
Przekazano kwotę 7000 zł w celu wsparcia organizacji Adwokackiego Rajdu w Kołobrzegu, Rajdu Bieszczadzkiego, Wędkarskich Adwokackich Mistrzostw, organizacji spotkania skarbników i księgowych izb adwokackich, konferencji „Adwokatura w obronie praw człowieka”.
Uchwałą nr 136/2016 z 13 września 2016 r. Prezydium NRA odwołało adw. Tomasza Guzka z funkcji przewodniczącego składu Komisji Kształcenia Aplikantów Adwokackich i powierzyło obowiązki przewodniczącej tej komisji adw. Elżbiecie Nowak. Prezydium NRA odwołało ze składu osobowego Komisji Kształcenia Aplikantów Adwokackich oraz Komisji ds. Postępowań Konstytucyjnych adw. dr. Michała Jackowskiego.