Poprzedni artykuł w numerze
N akładem Wydawnictwa Difin SA ukazały się:
Waldemar Podel
Wzory umów i pism w działalności gospodarczej
Warszawa 2011, ss. 807
Jest to piąte wydanie tej książki, w której opublikowano zagadnienia dotyczące zawierania umów występujących w obrocie gospodarczym. Obejmuje ona m.in. umowy przedwstępne, umowy sprzedaży, umowy zamiany, umowy dostawy, umowy kontraktacji, umowy o dzieło, umowy o roboty budowlane, umowy o przelewy wierzytelności, umowy o przejęcie długu, umowy najmu, umowy dzierżawy, umowy użyczenia, umowy użytkowania, umowy pożyczki, umowy ustanowienia zastawu, umowy przewłaszczenia, umowy zlecenia, umowy agencyjne, umowy akwizycji, umowy komisu, umowy przewozu, umowy spedycji, umowy przechowania, umowy składu, umowy poręczenia, umowy darowizny, ugody, umowy spółki cywilnej.
Każde z pism w omawianym zbiorze opatrzone zostało szczegółowym komentarzem, orzecznictwem i piśmiennictwem. Autor zwraca uwagę na problemy pojawiające się na tle stosowania umów i dlatego czytelnik może w niej znaleźć przywołania stanowisk zajętych przez Sąd Najwyższy, sądy apelacyjne, NSA, wojewódzkie sądy administracyjne czy Trybunał Konstytucyjny. Publikacja adresowana jest przede wszystkim do osób zawierających różnego rodzaju kontrakty w obrocie handlowym. Przede wszystkim do przedsiębiorców, wspólników, członków organów spółek oraz osób przygotowujących umowy. Stanowi niezwykle cenne źródło informacji o zagadnieniach teoretycznych, których znajomość pozwoli na prawidłowe przygotowanie umowy.
Do książki dołączona jest płyta CD ze wzorami pism.
Rafał Lipniewicz
Europejskie prawo podatkowe
Warszawa 2011, ss. 255
Autor jest adiunktem w Zakładzie Polityki Gospodarczej na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalistą europejskiego i międzynarodowego prawa podatkowego. Niniejsza książka przedstawia podstawowe mechanizmy oddziałujące na proces tworzenia prawa podatkowego w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zawiera akty prawa UE przyjęte w celu harmonizacji przepisów prawa podatkowego krajów Wspólnoty. Ukazuje mechanizmy wpływające na proces stosowania przepisów krajowego prawa podatkowego w państwach członkowskich, warunkowanego oceną zgodności tych regulacji z traktatowymi swobodami rynku wewnętrznego. Publikacja przeznaczona jest dla praktyków prawa oraz studentów, dla których stanowić może uzupełnienie wiedzy z prawa podatkowego i finansowego. Książka podzielona jest na piętnaście rozdziałów.
Magdalena Zamoyska
Aporty do spółek kapitałowych i osobowych.
Kluczowe zagadnienia podatkowe, zarys aspektów prawnych
Warszawa 2011, ss. 195
Książka omawia aspekty podatkowe wkładów niepieniężnych do spółek kapitałowych i osobowych. Przedstawia kluczowe zagadnienia podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku VAT i podatku od czynności cywilnoprawnych dla stron wnoszących aport oraz spółek. Publikację rozpoczyna rozdział poświęcony zarysowi aspektów prawnych aportów. Rozdział drugi traktuje o opodatkowaniu aportów wnoszonych do spółek kapitałowych. W rozdziale trzecim omówiono aporty do spółek osobowych. Autorka zamieściła fragmenty interpretacji wydawanych przez Ministra Finansów oraz orzeczeń sądów administracyjnych z lat 2010–2011. Całość książki opatrzono licznymi przykładami, które prezentują wybrane modele planowania podatkowego.
Tomasz Niepytalski
Konsorcjum. Umowa o współpracy gospodarczej
Warszawa 2011, ss. 198
Praca przedstawia historyczne źródła konsorcjum, pierwsze konsorcja oraz uwarunkowania prawne. Ukazuje okoliczności zaistnienia konsorcjum. Przeprowadza analizę porównawczą konsorcjum z innymi formami współpracy, takimi jak kartel, holding, syndykat czy koncern. Przedstawia strukturę konsorcjum, otoczenie prawne, uczestników oraz majątek konsorcjum.
Autor ukazuje początek, funkcjonowanie i koniec bytu konsorcjum. Omawia pojęcie ryzyka jako podstawowej przyczyny tworzenia konsorcjów oraz ryzyko, które zmniejszają uczestnicy konsorcjum poprzez jego utworzenie i wprowadzenie odpowiednich zapisów do umowy konsorcjum. Praca podzielona jest na pięć rozdziałów. Z uwagi na praktyczny charakter publikacji skierowana jest do studentów, praktyków prawa: adwokatów, sędziów, radców prawnych oraz osób bezpośrednio zainteresowanych tą problematyką.
Ryszard Bełdzikowski
Kontrola skarbowa. Uprawnienia, struktura, skuteczność
Warszawa 2011, ss. 189
Impulsem do napisania tej specjalistycznej publikacji była rocznica uchwalenia 28 września 1991 r. przez Parlament RP ustawy o kontroli skarbowej. Minęło bowiem dwadzieścia lat od wejścia w życie przepisów o kontroli skarbowej. Publikacja ta przybliża okoliczności i skutki legislacyjnych przekształceń administracji. Pokazuje zasadnicze instytucje (organy) kontroli skarbowej, takie jak Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, inspektor kontroli skarbowej i wywiad skarbowy. Rozdział pierwszy poświęcony jest urzędom kontroli skarbowej, rozwojowi prawodawstwa i struktur organizacyjnych administracji skarbowej. Rozdział drugi opisuje ewolucję i rozwój wywiadu skarbowego. Ostatni, trzeci rozdział traktuje o skuteczności organów kontroli skarbowej. W opracowaniu zamieszczono spis generalnych inspektorów kontroli skarbowej, dyrektorów UKS oraz inspektorów UKS.
Autorem książki jest były urzędnik administracji skarbowej i dyrektor Biura Dokumentacji Skarbowej w Ministerstwie Finansów, a obecnie wykładowca akademicki oraz członek i ekspert Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego.
M. Czuryk, M. Karpiuk, J. Kostrubiec (red.)
Niezespolona administracja rządowa
Warszawa 2011, ss. 274
Praca podejmuje ważne, a jednocześnie mało opisywane w literaturze zagadnienie administracji niezespolonej. W Polsce administracja niezespolona jest częścią administracji rządowej w terenie. Do jej organów należą terenowe organy administracji rządowej, które są podporządkowane właściwemu ministrowi lub centralnemu organowi administracji rządowej, oraz kierownicy państwowych osób prawnych i kierownicy innych państwowych jednostek organizacyjnych wykonujących zadania z zakresu administracji rządowej na obszarze województwa. Organami rządowej administracji niezespolonej są: dyrektorzy izb celnych, naczelnicy urzędów celnych, dyrektorzy izb skarbowych, naczelnicy urzędów skarbowych, dyrektorzy urzędów kontroli skarbowej, dyrektorzy urzędów morskich, dyrektorzy urzędów statystycznych, graniczni i powiatowi lekarze weterynarii, regionalni dyrektorzy ochrony środowiska.
Książka podzielona jest na osiemnaście rozdziałów. Jej autorzy dokonują analizy poglądów doktryny oraz orzecznictwa, a także podejmują się własnej oceny zakresu oddziaływania terenowej administracji niezespolonej na sferę publiczną.
Omawiana publikacja skierowana jest przede wszystkim do osób zatrudnionych w rządowej administracji niezespolonej, pracowników naukowych oraz studentów.
Roman Kwiecień
Teoria i filozofia prawa międzynarodowego. Problemy wybrane
Warszawa 2011, ss. 238
Autor jest profesorem w Katedrze Prawa Międzynarodowego Publicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, specjalistą z zakresu prawa międzynarodowego. Zajmuje się ponadto filozofią prawa i prawem europejskim. Przywołana publikacja skierowana jest do osób zajmujących się zarówno zawodowo, jak i naukowo prawem międzynarodowym, teorią i filozofią prawa. Na omawianą pozycję składają się analizy zagadnień takich, jak: natura międzynarodowości prawa, powszechność i jedność prawa międzynarodowego w kontekście zagrożeń (fragmentacja regulacji prawnych, zróżnicowanie sądownictwa międzynarodowego, hegemonializm), legitymizacja prawa międzynarodowego, jego konstytucjonalizacja i aksjologia. Książka składa się z sześciu rozdziałów. Na uwagę czytelników zasługuje bogata literatura przedmiotu.