Poprzedni artykuł w numerze
I. POSIEDZENIE PREZYDIUM NRA W DNIU 16 LISTOPADA 2011 R.
Przewodniczący posiedzenia Prezydium udzielił głosu sekretarzowi NRA adw. Krzysztofowi Boszce.
Adwokat K. Boszko na podstawie nadesłanych protokołów obrad ORA zreferował problematykę izb adwokackich w Białymstoku, Częstochowie, Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Płocku, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Wałbrzychu, Wrocławiu i Zielonej Górze. W niektórych izbach odbyło się uroczyste ślubowanie nowych aplikantów. Podejmowano decyzje o przyjmowaniu aplikantów do komisji ORA w celu wdrażania ich do prac samorządowych.
Podjęto kilka uchwał: 65/2011 w sprawie ramowego programu aplikacji adwokackiej, 66/2011 o gospodarowaniu zakładowym funduszem świadczeń socjalnych, 67/2011 w sprawie przyznania odznaczenia „Adwokatura Zasłużonym” adw. Bartłomiejowi Sochańskiemu i adw. Mariuszowi Szczepańskiemu ze Szczecina oraz adw. Mariuszowi Robaszyńskiemu z Poznania.
Wysłano pismo do tygodnika „Uważam Rze” w przedmiocie insynuacyjnych artykułów prasowych red. Rafała Ziemkiewicza o rzekomym utrudnianiu młodym ludziom dostępu do adwokatury.
Prezydium powołało adw. Mikołaja Pietrzaka w skład zespołu ds. kontaktów z MSZ oraz zagranicznymi organizacjami IBA, CCBE, UIA.
II. POSIEDZENIE PREZYDIUM NRA W DNIU 30 LISTOPADA 2011 R.
Prezydium przyjęło uchwałę merytoryczną w sprawie osobowej w głosowaniu tajnym. Sekretarz NRA adw. K. Boszko zreferował problematykę na podstawie protokołów z ORA w Bielsku-Białej, Częstochowie, Gdańsku, Kielcach (4 protokoły), Olsztynie, Radomiu i Wrocławiu.
Prezes adw. A. Zwara poinformował, że zwrócił się do przewodniczących poszczególnych komisji z prośbą o przedstawienie planu pracy na 2012 rok wraz z propozycjami budżetu na poszczególne projekty. Prezes stwierdził ponadto, że zgodnie z założeniami trzykrotnie zmalały wydatki na działalność zagraniczną NRA. Należy rozważyć łączenie komisji, jeśli profile aktywności są zbliżone. Omówiono spotkania z parlamentarzystami i dziennikarzami.
Przedstawiono metodykę pracy nad projektem nowego Prawa o adwokaturze. Delegowano członków Prezydium na jubileusz 60-lecia Izby Adwokackiej w Szczecinie. Ustalono ponadto zasady współpracy z „Dziennikiem Gazetą Prawną” (gdzie będą się ukazywać artykuły napisane przez adwokatów), omówiono wydatki administracyjne związane z funkcjonowaniem NRA, kwestię nagród dla aplikantów za udział w ogólnopolskim konkursie krasomówczym, wydatki na diety samorządowe za pracę nad projektem regulaminu aplikacji adwokackiej i nowym programem szkoleń.
III. POSIEDZENIE PREZYDIUM NRA W DNIU 14 GRUDNIA 2011 R.
Sekretarz NRA adw. K. Boszko omówił sprawy wynikające z działalności ORA w Białymstoku, Bielsku-Białej, Częstochowie, Katowicach, Lublinie, Olsztynie, Opolu, Płocku, Rzeszowie, Szczecinie, Wałbrzychu, Wrocławiu i Zielonej Górze.
Prezydium NRA przyjęło tekst jednolity Zbioru zasad etyki adwokackiej i godności zawodu (Kodeks etyki adwokackiej). Dokonano oceny i akceptacji wydatków związanych z koniecznymi remontami siedziby NRA, wydatków na podobne cele w kilku izbach adwokackich. Złożono informacje m.in. z prac nad modyfikacją Krajowego Rejestru Adwokatów i Aplikantów Adwokackich (adw. R. Dębowski), uczestnictwa w posiedzeniach Krajowej Rady Sądownictwa (adw. K. Boszko i adw. K. Komorowski), uczestnictwa w konferencji „Wymiar sprawiedliwości w UE i państwach partnerskich” (adw. K. Komorowski), udziału w posiedzeniu centralnego zespołu wizytatorów (adw. dr Monika Strus-Wołos).
Przedstawiona została informacja rzecznika dyscyplinarnego adw. Ewy Krasowskiej o naradzie prezesów sądów dyscyplinarnych i rzeczników z całej Polski. Adwokat dr Monika Strus-Wołos i adw. Jacek Trela omówili przebieg rozmowy z I Prezesem SN sędzią Stanisławem Dąbrowskim na temat szkoleń adwokatów w tzw. grupach weekendowych.
IV. POSIEDZENIE PREZYDIUM NRA W DNIU 21 GRUDNIA 2011 R.
Adwokat K. Boszko, sekretarz NRA, zreferował sprawy wynikające z protokołów ORA w Radomiu, Toruniu, Zielonej Górze, Katowicach. Zauważył, że sprawy miały różny charakter, począwszy od umarzania składek samorządowych, do wzywania przez prokuratorów adwokatów obrońców na przesłuchanie, co pozostaje w sprzeczności z art. 178 k.p.k. oraz narusza zasadę tajemnicy zawodowej. Prezydium postanowiło przedstawić swoje stanowisko w tym zakresie Prokuratorowi Generalnemu RP.
Prezydium NRA powołało w skład Komisji ds. wizerunku zewnętrznego Adwokatury apl. adw. Przemysława Plutę. Prezydium postanowiło wypracować stanowisko NRA w przedmiocie wezwań obrońców w celu przedstawienia Prokuratorowi Generalnemu.
Odnotowano wzrost wpływu do Sądu Najwyższego kasacji od orzeczeń WSDA – z 6 w roku 2009 do 11 w roku 2011.
V. POSIEDZENIE PREZYDIUM NRA W DNIU 11 STYCZNIA 2012 R.
Sekretarz NRA adw. K. Boszko zreferował sprawy wynikające z nadesłanych protokołów obrad ORA w Częstochowie, Gdańsku, Łodzi (2 protokoły), Olsztynie, Płocku, Poznaniu (2 protokoły), Radomiu, Siedlcach, Szczecinie, Toruniu, Wałbrzychu, Warszawie (3 protokoły). Referent podniósł pewne nieprawidłowości w działaniach rad, które wymagają korekty. Dotyczą one: sprawy wyznaczenia aplikantowi patrona, podjęcia uchwały zmieniającej reguły zdawania kolokwium poprawkowego, co jest sprzeczne z regulaminem aplikacji, sprzecznego z regulaminem postanowienia komisji egzaminacyjnej o przedłużeniu czasu egzaminu i obniżeniu wymagań egzaminacyjnych. Zauważył, że są to rozstrzygnięcia niezgodne z regulaminem. Podniósł używanie przez niektóre izby nieprawidłowej terminologii nazewniczej izby. Jest to oczywiście praktyka niezgodna z oficjalnym nazewnictwem, która może prowadzić do określonych konsekwencji prawnych (konieczność zmian w dokumentach, czy nawet zmian tablic informacyjnych).
Prezydium podjęło uchwałę 72/2012 w sprawie przyznania odznaczenia „Adwokatura Zasłużonym” ks. arcybiskupowi łódzkiemu Władysławowi Ziółkowi.
Prezydium NRA uchwałą 73/2012 rozwiązało Zespół ds. Kontaktów z MSZ i Zagranicznymi Organizacjami Prawniczymi. Uchwałą 74/2012 Prezydium NRA podjęło decyzję o odwołaniu adw. dr Małgorzaty Kożuch ze stanowiska przewodniczącej Komisji ds. Zagranicznych, dziękując jej za pracę i zaangażowanie. Uchwałą 75/2012 powołano adw. Macieja Łaszczuka na stanowisko przewodniczącego Komisji ds. Zagranicznych.