Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra 7-8/2012

Z posiedzeń Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej

Udostępnij

I. POSIEDZENIE PREZYDIUM NRA W DNIU 4 KWIETNIA 2012 R.

W dniu 4 kwietnia 2012 r. na posiedzeniu Prezydium prezes NRA adw. A. Zwara na wstępie zapowiedział, że w związku z koniecznością udziału w Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie będzie mógł uczestniczyć w całym posiedzeniu Prezydium. Wniósł o zdjęcie z porządku obrad spraw finansowych (w związku z nieobecnością skarbnika Naczelnej Rady Adwokackiej) oraz o jego rozszerzenie przez zajęcie stanowiska w sprawie wypowiedzi adw. J. Jacyny w mediach, a także o sprawę spotkania z przewodniczącymi komisji i zespołów NRA, które odbędzie się 12 kwietnia br.

Sekretarz NRA adw. K. Boszko zgłosił podobne wnioski, a nadto wniósł, aby w porządku obrad przyszłego Prezydium znalazł się punkt dotyczący zmiany w składach poszczególnych komisji oraz spotkanie z przewodniczącymi komisji i zespołów NRA. Stwierdził konieczność opracowania stosownej regulacji określającej kompetencje w zakresie polityki informacyjnej NRA.

Porządek dzienny został uzupełniony zgodnie ze zgłoszonymi wnioskami.

Prezydium podjęło w głosowaniu tajnym uchwały merytoryczne w sprawach osobowych.

Sekretarz adw. K. Boszko omówił sprawy wynikające z protokołów nadesłanych przez ORA w: Białymstoku, Bielsku-Białej, Częstochowie, Katowicach, Koszalinie, Lublinie, Łodzi (2 protokoły), Olsztynie, Radomiu, Toruniu i Wrocławiu.

Prezes NRA adw. A. Zwara podziękował adw. Monice Strus-Wołos za zorganizowanie  debaty przedstawicieli samorządów zaufania społecznego, poświęconej zagadnieniu ochrony art. 17 Konstytucji RP.

Punkt obrad dotyczący wypowiedzi adw. J. Jacyny zamieszczonej na łamach „Rzeczpospolitej” wywołał ożywioną dyskusję, w której udział wzięli adwokaci Z. Marciniak, A. Zwara, J. Trela, M. Pietkiewicz, M. Strus-Wołos, K. Komorowski. Zarysowały się dwa stanowiska: o odwołanie adw. J. Jacyny ze stanowiska przewodniczącego Komisji Etyki (adw. Z. Marciniak) i stanowisko uznające taki wniosek za przedwczesny z uwagi na konieczność wysłuchania adw. J. Jacyny i innych przewodniczących komisji NRA (adw. A. Zwara, adw. J. Trela).

W wyniku tajnego głosowania Prezydium NRA uchwałą nr 81/2012 odwołało adw. J. Jacynę z funkcji przewodniczącego Komisji Etyki NRA.

Adwokat M. Strus-Wołos zrelacjonowała stan przygotowań do uroczystej gali w dniu 2 czerwca 2012 r. w Warszawie z okazji 30-lecia uchwalenia ustawy Prawo o adwokaturze.

Omówiono ewentualny udział adwokatów polskich i adwokatów ukraińskich w zakresie obron w sprawach karnych podczas piłkarskich mistrzostw UEFA EURO 2012.

Na wniosek okręgowych rad adwokackich Prezydium NRA podjęło uchwałę nr 82/2012 o przyznaniu odznaki „Adwokatura Zasłużonym” adwokatom: Jarosławowi Maciejowi Trocińskiemu z Łodzi, Grzegorzowi Eljaszowi i prof. Piotrowi Kardasowi z Krakowa, Ryszardowi Bedryjowi z Wałbrzycha.

 

II. POSIEDZENIE PREZYDIUM NRA W DNIU 18 KWIETNIA 2012 R.

Na posiedzenie Prezydium NRA zostali zaproszeni przewodniczący komisji NRA, z których stawili się: adw. Żanna Dembska, przewodnicząca Komisji Inwestycyjno-Remontowej, adw. Mikołaj Pietrzak, przewodniczący Komisji Praw Człowieka, adw. Katarzyna Przyłuska-Ciszewska, prezes Centrum Mediacyjnego przy NRA, adw. Katarzyna Szoda-Wolska, wiceprzewodnicząca Komisji Praw Człowieka.

Po otwarciu posiedzenia Prezydium NRA prezes adw. A. Zwara zwrócił uwagę na następujące zagadnienia, które wymagają dyskusji:

  • stwierdził, że zaistniała potrzeba wypracowania zasad komunikacji między komisjami a Prezydium NRA oraz procedur prezentowania prac komisji Prezydium NRA, a dopiero później przedstawiania ich opinii publicznej. Dodał, że wypracowane powinny zostać również zasady komunikacji Adwokatury z mediami. Prezydium nie zamierza ingerować w pracę komisji, jednak konieczne jest, aby projekty najpierw były omawiane w środowisku, a dopiero potem prezentowane opinii publicznej,
  • poinformował, że 2 kwietnia br. odbyła się zorganizowana przez NRA debata z udziałem przedstawicieli samorządów zaufania publicznego, podczas której przedstawiciele innych samorządów wysoko ocenili prace Komisji Praw Człowieka NRA (dotyczące retencji danych i dyskryminacji kobiet). Podziękował adw. M. Pietrzakowi za pracę jego komisji,
  • stwierdził, że celem tej kadencji jest przejście z zarządzania osobowego do zarządzania instytucjonalnego i że w związku z tym istotnego znaczenia nabierają prace poszczególnych komisji.

W dyskusji nad tym punktem porządku dziennego głos zabrali: adw. Z. Marciniak, adw. K. Boszko, adw. Ż. Dembska, adw. M. Pietrzak:

  • adw. Z. Marciniak poinformował, że adwokaci K. Boszko i J. Trela podjęli się przygotowania stosownych regulacji dotyczących omawianych tematów. W każdej wypowiedzi konieczne jest wyraźne rozróżnienie, co jest stanowiskiem organów adwokatury czy komisji, a co osobistym poglądem. Przypomniał, że jest opiekunem Komisji Praw Człowieka, jednak kontakty opiekuna z Komisją i jej przewodniczącym są sporadyczne;
  • adw. K. Boszko podniósł, że przedmiotem dyskusji powinna być kwestia pozycji komisji jako takiej w ramach struktury adwokatury. Materiał normatywny na tym odcinku jest bardzo skromny. Tam, gdzie sprawy są niedoregulowane, a kompetencje niezbyt jasno określone – mogą wystąpić konflikty. Jego zdaniem komisja może występować publicznie w zakresie, w jakim uzyskała upoważnienie. W nawiązaniu do wypowiedzi w prasie adw. J. Jacyny stwierdził, że nikt nikomu nie odbiera prawa głoszenia poglądów, ale za niewłaściwe uważa wygłaszanie kontrowersyjnych poglądów przez przewodniczącego komisji bez konsultacji z Prezydium NRA. Uznał, że zasada zarządzania instytucjami to słuszny kierunek, jednak powinny być do tego powołane odpowiednie struktury oraz stworzone procedury, których brakuje;
  • adw. Ż. Dembska uważa, że niezwykle potrzebne jest stworzenie formuły wymiany poglądów pomiędzy komisjami. Są potrzebne procedury, także po to, aby komisje nie wchodziły sobie w kompetencje, ale współpracowały;
  • adw. M. Pietrzak podziękował za miłe słowa pod adresem Komisji Praw Człowieka i wyraził pogląd, że działalność poszczególnych komisji powinna być maksymalnie odformalizowana. Przypomniał, że istnieją jeszcze dwie platformy komunikacji: strona internetowa adwokatura.pl oraz Facebook. Poinformował, że Komisja Praw Człowieka przygotowuje również materiały dla prezesa NRA, na przykład: w celu złożenia wniosku w Trybunale Konstytucyjnym.

Prezes NRA podziękował przewodniczącym komisji za przybycie na posiedzenie Prezydium NRA oraz udział w dyskusji.

Prezydium NRA postanowiło zwrócić się do Ministerstwa Finansów o interpretację podatkową w sprawie opodatkowania adwokackiej akcji pro bono. W przypadku nieuzyskania stosownej odpowiedzi adwokatura będzie zmuszona odwołać tegoroczną akcję pro bono i poinformować media, z jakich przyczyn akcję tę należy wstrzymać.

Omówiono sprawę absurdalnej sytuacji wystawiania druków PIT za porady udzielane w ramach akcji pro bono.

Prezes NRA adw. A. Zwara poinformował, że w III kwartale br. Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wyjść z projektem zmian w adwokackiej procedurze dyscyplinarnej.

Wywiązała się obszerna dyskusja, która zakończyła się wnioskiem skierowanym do rzecznika dyscyplinarnego NRA i prezesa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego o przygotowanie materiału dotyczącego postępowania dyscyplinarnego.

Przygotowywana jest konferencja na temat Adwokat w demokratycznym państwie prawa.

Odbyła się prezentacja programu informatycznego przeznaczonego do obsługi Centrum Mediacyjnego przy NRA.

Prezydium w głosowaniu tajnym podjęło uchwały merytoryczne w sprawach osobowych.

Sekretarz NRA adw. K. Boszko zreferował sprawy wynikające z protokołów ORA w: Białymstoku, Gdańsku, Olsztynie, Opolu, Płocku, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Zielonej Górze.

Uchwałą nr 83/2012 Prezydium udzieliło pełnomocnictwa adw. dr Agnieszce Zemke-Góreckiej do reprezentowania NRA w postępowaniu przed Sądem Najwyższym ze skargi ministra sprawiedliwości na uchwałę NRA nr 83/2012 w sprawie regulaminu odbywania aplikacji adwokackiej.

Uchwałą nr 84/2012 Prezydium NRA przyznało odznakę „Adwokatura Zasłużonym” na wniosek ORA w Katowicach ks. arcybiskupowi Damianowi Zimoniowi.

Adwokat M. Gruszecka przedstawiła informację dotyczącą przygotowań organizacyjnych do tegorocznego (2012 r.) egzaminu adwokackiego.

 

III. POSIEDZENIE PREZYDIUM NRA W DNIU 8 MAJA 2012 R.

Po wstępnych formalnościach Prezydium NRA omówiło pracę zespołu przygotowującego projekt dotyczący zmian w procedurze dyscyplinarnej, który zostanie przedstawiony ministrowi sprawiedliwości.

Omówiono sprawy związane z lokalami niektórych ORA, w szczególności sprawę poszerzenia lokalu ORA we Wrocławiu. Prezydium zwróciło się w tej kwestii do adw. Ż. Dembskiej, w celu rozeznania wniosku ORA przed udzieleniem tej radzie pomocy.

Adwokat Monika Strus-Wołos przedstawiła informację dotyczącą przygotowań do uroczystości rocznicowych uchwalenia ustawy Prawo o adwokaturze.

Prezydium NRA podjęło uchwały merytoryczne w głosowaniu tajnym w sprawach osobowych.

Sekretarz NRA adw. K. Boszko omówił problematykę wynikającą z protokołów ORA w Bielsku-Białej, Częstochowie, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Radomiu, Siedlcach, Toruniu, Warszawie (3 protokoły).

Prezydium NRA uchwałą nr 85/2012 z 8 maja 2012 r. przyznało odznakę „Adwokatura Zasłużonym” na wniosek ORA w Płocku adwokatom: Józefowi Malinowskiemu, Jolancie Ząbkiewcz, Janowi Piskorskiemu, Wojciechowi Skorupskiemu, Andrzejowi Jeziorkowskiemu, Sławomirowi Zalewskiemu, ORA w Opolu – adw. Sewerynowi Plebankowi, ORA w Łodzi – adw. prof. Birucie Lewaszkiewicz-Petrykowskiej, ORA w Wałbrzychu adwokatom: Tomaszowi Gedyminowi-Bokszczaninowi, Jerzemu Lachowiczowi, Andrzejowi Łebkowi, Markowi Olejnikowi, Jerzemu Świteńce.

 

IV. POSIEDZENIE PREZYDIUM NRA W DNIU 21 MAJA 2012 R.

Sekretarz NRA adw. K. Boszko omówił sprawy wynikające z protokołów ORA w: Bydgoszczy (2 protokoły), Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Lublinie (2 protokoły), Opolu, Szczecinie, Wałbrzychu, Warszawie, Zielonej Górze.

Sekretarz Prezydium NRA adw. K. Boszko zrelacjonował prace zespołu przygotowującego projekt nowej ustawy Prawo o adwokaturze.

Adwokat Krzysztof Komorowski zauważył, że Prezydium NRA powinno otrzymać przygotowane przez zespół obszerne uzasadnienie do poszczególnych propozycji zawartych w projekcie.

Na wniosek Komisji Inwestycyjno-Finansowej Prezydium NRA przyznało bezzwrotną pomoc finansową dla ORA w: Opolu, Bielsku-Białej oraz zwrotną pomoc finansową dla ORA w Poznaniu.

Adwokat Krzysztof Komorowski przedstawił informacje dotyczące przygotowań do Mistrzostw Europy UEFA EURO 2012 (w zakresie obron w sprawach karnych). Prezes  NRA adw. A. Zwara zaproponował, aby koordynator ds. EURO z ramienia NRA adw. K. Komorowski przygotował komunikat dla mediów dotyczący gotowości adwokatów do występowania w sądach podczas Mistrzostw Europy.

Prezes NRA adw. A. Zwara poinformował, że Rada Ministrów przyjęła kierunkowe założenia dotyczące projektu zmian w k.p.k. i przekazała je do wiadomości Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy MS. Poinformował, że ministrowi sprawiedliwości oraz Komisji Kodyfikacyjnej przekazane zostało opracowanie Komisji Legislacyjnej NRA kwestionujące zasadność przyznania radcom prawnym prawa do obrony w postępowaniach karnych.

Wiceprezes NRA adw. J. Trela przypomniał, że w „Rzeczpospolitej” ukazały się dwa artykuły autorstwa adw. Andrzeja Zwary, a w „Dzienniku Gazecie Prawnej” jeden tekst jego autorstwa z krytyką przekazania radcom prawnym uprawnień do obron w procesach karnych. Poinformował, że uczestniczył też w debacie poświęconej deregulacji, zorganizowanej przez Instytut Spraw Publicznych.

Na wniosek ORA w Warszawie uchwałą nr 86/2012 Prezydium NRA przyznało odznakę „Adwokatura Zasłużonym” adw. Genowefie Kazalskiej-Künkel, na wniosek ORA we Wrocławiu adw. Małgorzacie Gruszeckiej.

 

V. POSIEDZENIE PREZYDIUM NRA W DNIU 13 CZERWCA 2012 R.

Prezydium NRA w głosowaniu tajnym podjęło uchwały merytoryczne w sprawach osobowych.

Prezes NRA adw. A. Zwara serdecznie podziękował adw. dr M. Strus-Wołos za zorganizowanie gali z okazji 30-lecia obowiązywania Prawa o adwokaturze.

Adwokat K. Boszko poinformował, że 19 maja 2012 r. odbyło się posiedzenie Komisji Praw Człowieka przy NRA. Komisja omówiła możliwość interwencji w Ambasadzie Ukrainy w sprawie byłej premier Julii Tymoszenko. Adwokat K. Boszko poinformował, że Komisja planuje zorganizowanie szkolenia dla adwokatów dotyczącego postępowania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Szkolenie ma być przeprowadzone przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.

Adwokat K. Boszko omówił sprawy wynikające z protokołów ORA w: Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy (2 protokoły), Częstochowie (2 protokoły), Katowicach, Kielcach, Koszalinie (2 protokoły), Lublinie, Olsztynie, Płocku, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu, Zielonej Górze.

Powołano członków Prezydium na Zgromadzenia Izb w: Częstochowie, Poznaniu, Rzeszowie, Kielcach, Toruniu, Bydgoszczy, Olsztynie.

Delegowano zespół ds. redagowania bieżących informacji o zmianach w prawie i orzecznictwie w składzie: adwokaci: prof. Elwira Marszałkowska-Krześ, Sławomir Krześ, prof. Piotr Kruszyński, dr Małgorzata Kożuch, Jerzy Zięba, Jadwiga Banaszewska, dr Dagmara Gruszecka, Martyna Piszczek, Radosław Flasza, Łukasz Łowkiet.

Prezydium NRA powołało: 

  • w skład Komisji ds. Zagranicznych: adw. dr. Pawła Marcisza oraz apl. adw. Jana Rysińskiego,
  • w skład Zespołu ds. Nowości Wydawniczych adwokatów: dr Agnieszkę ZemkeGórecką, Janusza Stecia, Małgorzatę Gruszecką i Krzysztofa Komorowskiego.

Prezes NRA adw. A. Zwara poinformował o wdrożeniu systemu informatycznego do obsługi Centrum Mediacyjnego.

Adwokat prof. Piotr Kruszyński poinformował o ankiecie przeprowadzonej w środowisku śląskich sędziów. 81% sędziów opowiedziało się za przywróceniem ustnego egzaminu adwokackiego, a tylko 17% sędziów poparło pomysł dopuszczenia radców prawnych do obron w sprawach karnych.

Adwokat prof. P. Kruszyński poinformował o bieżących pracach Ośrodka Badawczego Adwokatury.

0%

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".