Poprzedni artykuł w numerze
I. POSIEDZENIE PREZYDIUM NRA Z 5 LUTEGO 2013 R.
Sekretarz NRA adw. K. Boszko zreferował protokoły ORA w: Bielsku-Białej, Gdańsku, Lublinie (2 protokoły), Łodzi, Siedlcach, Szczecinie, Toruniu (2 protokoły), Wrocławiu. Omówił zgromadzenie izby białostockiej, które odbyło się 12 października w Białowieży. Uczestniczyli w nim liczni goście, m.in.: prezes NRA adw. A. Zwara, skarbnik NRA adw. M. Pietkiewicz, rzecznik dyscyplinarny NRA adw. E. Krasowska oraz sekretarz NRA adw. K. Boszko. Podczas zgromadzenia prezes NRA wyraził podziękowanie adw. E. Krasowskiej i dr adw. A. Zemke-Góreckiej za zaangażowanie w pracach samorządowych. Wręczono też odznaczenia „Adwokatura Zasłużonym” adwokatom Jerzemu Dekowi i Ludwice Rychlik.
Adwokat K. Boszko poinformował o piśmie z Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie uchwały ORA w Wałbrzychu dotyczącej opłaty z tytułu wpisu na listę adwokatów oraz przedstawił propozycję odpowiedzi NRA, że pobierana opłata nie będzie większa niż 200 zł.
Przybyli na zaproszenie prezesa NRA adwokaci dr Szymon Byczko, dr Michał Jackowski przedstawili główne tezy swoich wystąpień, które zaprezentują przed TK na rozprawie poświęconej zgodności z Konstytucją RP niektórych przepisów wprowadzonych do ustawy z 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze.
Wiceprezes NRA adw. Z. Marciniak przedstawił informację dotyczącą wykonania budżetu za 2012 r.
Izbom adwokackim w Kielcach, Opolu i Radomiu przyznano, zgodnie z wnioskami Komisji Inwestycyjno-Finansowej, bezzwrotną pomoc finansową. Poinformowano zebranych o pracach nad wydaniem płyt CD z przemówieniami ks. arcybiskupa Józefa Życińskiego.
Wiceprezes NRA adw. J. Trela poinformował o pracach nad projektem nowelizacji Poa. Przypomniał, że TK uznał dożywotni zakaz wykonywania zawodu radcy prawnego za niezgodny z Konstytucją RP. W komisji senackiej zaproponowano wprowadzenie do ustawy zapisu, według którego po upływie 10 lat od momentu skreślenia z listy osoba taka może ubiegać się o ponowne wykonywanie zawodu po zdaniu egzaminu zawodowego. Wydłużono również okres zatarcia wyroku dyscyplinarnego z 10 do 15 lat.
Adwokat J. Trela poinformował, że uczestniczył w posiedzeniu komisji sejmowej ds. dwóch projektów zmiany k.p.k. Przedstawiciele radców prawnych stanowczo wystąpili za przyznaniem wszystkim radcom uprawnień do obron w sprawach karnych. W odpowiedzi na ten postulat sędzia SN Stanisław Zabłocki przedstawił stanowisko Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, która sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu.
Prezydium NRA delegowało adw. dr Agnieszkę Zemke-Górecką na konferencję MS dotyczącą wyników egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze oraz egzaminu adwokackiego, która odbędzie się w Popowie w dniach 11–13 lutego 2013 r.
II. POSIEDZENIE PREZYDIUM NRA Z 26 LUTEGO 2013 R.
Sekretarz NRA adw. K. Boszko przedstawił problematykę wynikającą z obrad ORA w: Białymstoku, Katowicach (2 protokoły), Koszalinie (3 protokoły), Lublinie, Olsztynie, Radomiu (2 protokoły), Szczecinie, Wałbrzychu, Warszawie (5 protokołów), Wrocławiu.
Prezydium NRA zdecydowało o dofinansowaniu kilku konferencji, wydania komentarza do przepisów dyscyplinarnych przygotowanego przez adwokatów oraz wydania opracowania pt. Adwokatura wileńska 1918–1939. Studium historyczno-prawne autorstwa dr. Mikołaja Tarkowskiego.
Prezydium NRA wysłuchało przewodniczącego Wyższej Komisji Rewizyjnej adw. Sławomira Ciemnego, który krytycznie ocenił stanowisko w sprawie kosztownego wydania płyt CD z przemówieniami ks. arcybiskupa J. Życińskiego.
Prezydium delegowało adw. M. Łaszczuka na spotkanie Standing Committee CCBE, które odbędzie się 21–22 marca 2013 r. w Brukseli, przypominając o zobowiązaniu go do podjęcia działań w sprawie obniżenia wysokości składki członkowskiej adwokatury na rzecz CCBE.
Pismem z 14 stycznia 2013 r. TK wezwał Prezydium NRA do ustosunkowania się do zarzutów sformułowanych we wniosku Prokuratora Generalnego z 13 listopada 2012 r. (sygn. K. 48/12) w części dotyczącej adwokatów. Prezydium NRA postanowiło przedłożyć TK argumentację wyrażoną w załączniku do uchwały Prezydium NRA 102/2013 w sprawie stosowania kontroli operacyjnej przez służby specjalne i policyjne z perspektywy ochrony tajemnicy zawodowej adwokatów oraz gwarancji ochrony konstytucyjnych praw i wolności jednostki związanych ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokatów
III. POSIEDZENIE PREZYDIUM NRA Z 15 MARCA 2013 R.
Prezes NRA adw. A. Zwara poinformował zebranych o przebiegu spotkania z przedstawicielami MS na temat przygotowanego przez Adwokaturę projektu ustawy o adwokaturze, które odbyło się w Popowie w dniach 5–6 marca 2013 r., w którym brali też udział adwokaci Jacek Trela, prof. Jacek Giezek, prof. Piotr Kardas, prof. Robert Zawłocki i Tomasz Ziński. Delegacji MS przewodniczył wiceminister prof. Michał Królikowski. Z dyskusji wynikało, że MS widzi konieczność odróżnienia profesji adwokackiej i radcowskiej. Uwagi do projektu przygotowanego przez Adwokaturę miały charakter bardziej techniczny niż merytoryczny. Zostaną one przekazane członkom NRA na posiedzeniu plenarnym w dniu 16 marca 2013 r.
Wiceprezes adw. J. Trela przedstawił informację dotyczącą projektu tzw. ustawy deregulacyjnej. Podniósł, że radcowie prawni uważają, że aplikacja radcowska przewiduje podobny program zajęć jak adwokacka w przedmiocie prawa karnego, co ich zdaniem uprawnia do wykonywania obron w sprawach karnych. W dyskusji wypowiedzieli się adwokaci Jacek Ziobrowski, Jacek Trela, Andrzej Zwara, Mirosława Pietkiewicz, Rafał Dębowski.
Prezydium NRA powołało Komisję Zjazdową Krajowego Zjazdu Adwokatury 2013 (uchwała nr 103/2013), w składzie: Przewodniczący – adw. prof. UWr dr hab. Jacek Giezek, adw. prof. UJ dr hab. Piotr Kardas, adw. Roman Kusz.
Prezes NRA adw. A. Zwara poinformował, że prezentacja multimedialna aplikacji radców prawnych jest przez urzędników MS lepiej odbierana, dlatego zobowiązano Komisję kierowaną przez adw. M. Gruszecką do przygotowania prezentacji aplikacji adwokackiej.
Adwokat M. Gruszecka poinformowała, że w MS nadal toczą się dyskusje dotyczące opłat za aplikację adwokacką.
Członkowie Prezydium NRA omówili zasady współpracy z dziennikiem „Rzeczpospolita”. Rozważano również kwestię finansowego uczestnictwa NRA w różnego rodzaju konferencjach i spotkaniach krajowych i zagranicznych, uczestnictwa w organizacjach międzynarodowych (wysokości składki rocznej w CCBE), zlotów sportowych, sportowych klubów adwokackich.
Prezydium powołało skład misji obserwacyjnej do Kazachstanu pod przewodnictwem adw. dr M. Strus-Wołos.
Prezesa NRA adw. A. Zwarę delegowano do Berlina na I Międzynarodowe Forum Prawnicze, a adw. Macieja Łaszczuka na spotkanie Komitetu Finansowego CCBE w Brukseli.