Poprzedni artykuł w numerze
W dniu 15 lutego 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski wręczył 42 nominacje profesorskie. W gronie nowo mianowanych profesorów znalazło się trzech prawników, w tym stały współpracownik „Palestry” prof. Karol Weitz z Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto tytuły profesorskie otrzymali prof. Ewa Gruza z Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Fryderyk Zoll z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Redakcja serdecznie gratuluje i życzy dalszych sukcesów na polu nauki prawa.
W dniu 20 marca br. w głównej auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się konferencja pt. „Jurysprudencja lwowska”. Organizatorami konferencji było Koło Naukowe Prawa Rzymskiego „Bona Fides”. Patronatem objęli ją Rektor UAM w Poznaniu, Dziekan Wydziału Historycznego UAM, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UAM, Minister Sprawiedliwości, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Prezydent Miasta Poznania. Konferencja podzielona była na część studencką (przed południem) oraz część profesorską (po południu). Podczas części profesorskiej wykład wprowadzający na temat lwowskiej jurysprudencji i jej wpływu na rozwój nauki i praktyki prawa w Polsce wygłosił dr Adam Redzik, po czym o znaczeniu uczonych pochodzących ze Lwowa mówili prof. Zbigniew Radwański (na temat Alfreda Ohanowicza), prof. Jan Zimmermann (na temat prof. Tadeusza Bigo, prof. Franciszka Longchamps oraz swojego ojca prof. Mariana Zimmermanna) oraz ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier (wspominał swojego dziadka Franciszka oraz stryja Romana).
W dniu 19 kwietnia br. odbyła się w Lublinie konferencja pt. "System rejestracji przedsiębiorców w Polsce na tle prawnoporównawczym – doświadczenia i perspektywy”, zorganizowana przez Katedrę Prawa Handlowego KUL. Celem konferencji była prezentacja wyników przeprowadzanych przez katedrę badań empirycznych. Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem nie tylko świata nauki, ale i praktyków – notariuszy, adwokatów, radców prawnych oraz sędziów i referendarzy. Przedsięwzięcie objęte było patronatem „Palestry”. Obszerniejszą relację opublikujemy w zeszycie nr 7–8 z br.
20 kwietnia br. o godz. 18.00 odbyło się w Krakowie uroczyste otwarcie lokalu dla Komisji Legislacyjnej NRA oddział w Krakowie. Znajduje się on w budynku Klubu Adwokata przy ul. Sławkowskiej 1.
W dniu 24 kwietnia br. w Pałacu Kazimierzowskim na Uniwersytecie Warszawskim miała miejsce uroczystość odnowienia dyplomów doktorskich wybitnym historykom prawa – profesor Katarzynie Sójce-Zielińskiej oraz prof. Stanisławowi Salmonowiczowi. Oboje uzyskali stopnie doktora nauk prawnych na Uniwersytecie Warszawskim, na podstawie prac napisanych na seminarium prof. Karola Koranyiego. W uroczystości uczestniczyło wielu przedstawicieli nauk historyczno-prawnych z Polski. Redakcja gratuluje Pani Profesor i Panu Profesorowi pięknego jubileuszu.
W dniu 29 kwietnia w wieku ponad 88 lat zmarł w Warszawie profesor Wiesław Chrzanowski, marszałek Sejmu I kadencji, minister sprawiedliwości w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego, senator RP, wieloletni profesor KUL. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej, a następnie Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie ukończył studia prawnicze, ale wkrótce za działalność antykomunistyczną skazany został na karę śmierci i niemal do października 1956 r. przebywał w ciężkich więzieniach (w tym we Wronkach). Potem przez lata związany z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Działał przez cały okres 1956–1989 na rzecz niepodległości. W 1960 r. ukończył aplikację adwokacką, ale minister sprawiedliwości skutecznie sprzeciwiał się wpisaniu go na listę adwokacką, na której jego nazwisko zostało umieszczone dopiero w III RP. W 2007 r. otrzymał Wielką Odznakę „Adwokatura Zasłużonym”. Prof. Chrzanowski cieszył się powszechnym szacunkiem. Nie może zatem dziwić, że 7 maja br. w mszy świętej pogrzebowej i w ostatniej drodze do grobowca rodzinnego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie towarzyszyło mu wielu przedstawicieli życia politycznego i naukowego, na czele z Prezydentem RP, Marszałkiem Sejmu, ministrami oraz liczną grupą przyjaciół, współpracowników i uczniów.