Poprzedni artykuł w numerze
Protokół z posiedzenia Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w dniu 16 grudnia 2014 r.
Adwokat Ziemisław Gintowt złożył zebranym życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Następnie odniósł się do problematyki wpisów na listę adwokatów. Jego zdaniem nie można pytać kandydatów do zawodu adwokata z przepisów prawa oraz zasad etyki. Natomiast jest to możliwe w zakresie sprawdzania, czy kandydat daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu. Wywiązała się w tej materii dyskusja, w której udział wzięli adwokaci Jerzy Glanc, Jerzy Zięba, Ewa Krasowska, Jacek Trela oraz Mirosława Pietkiewicz, w której zarysowały się także poglądy odmienne. Prezes A. Zwara stwierdził, że odpowiednie standardy w tej sprawie zapewne będą się kształtowały przez wiele lat.
Adwokat B. Grohman zreferował przebieg posiedzeń ORA w: Katowicach, Płocku, Wrocławiu, Siedlcach, Wałbrzychu, Toruniu, Opolu, Bielsku-Białej, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie (zgromadzenie nadzwyczajne izby), Szczecinie, Koszalinie, Białymstoku oraz w Kielcach.
Adwokat Jerzy Glanc poinformował, że ORA w Gdańsku wczoraj podjęła uchwałę wyrażającą dezaprobatę wobec uzasadnienia postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada br., który odmówił nadania biegu skardze dotyczącej przepisów regulujących wysokość stawek minimalnych opłat za czynności adwokackie. Uchwała została umieszczona na stronach internetowych ORA i NRA.
Prezydium podjęło uchwałę nr 52/2014, którą negatywnie zaopiniowało projekty rozporządzeń w sprawie opłat za czynności adwokackie i radcowskie oraz ponoszone przez Skarb Państwa koszty pomocy z urzędu.
Prezydium podjęło uchwałę nr 53/2014 dotyczącą kolportażu „Palestry” – po uwzględnieniu poprawek zgłoszonych na poprzednim posiedzeniu Prezydium NRA.
Prezydium podjęło uchwałę nr 54/2014 o skierowaniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie art. 52 k.p.k. oraz niektórych innych ustaw oraz udzieliło stosownego pełnomocnictwa adwokatom R. Dębowskiemu, S. Byczce do występowania w powyższej sprawie.
Prezydium NRA postanowiło o ogłoszeniu jednolitego tekstu Regulaminu odbywania aplikacji adwokackiej.
Uchwałą nr 56/2014 Prezydium powołało do składu osobowego Komisji Praktyk Rynkowych adw. dr. Michała Hejbudzkiego.
Prezydium przyjęło do wiadomości stanowisko Komisji Praw Człowieka w sprawie więzień CIA, w którym wskazano bezwzględny zakaz stosowania tortur wobec podejrzanych.
Prezydium poparło inicjatywę zmierzającą do nadania jednej z warszawskich ulic imienia adw. Stanisława Mikke.
Protokół z posiedzenia Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w dniu 15 stycznia 2015 r.
Zastępca sekretarza Prezydium adw. Bartosz Grohman zreferował problematykę obrad ORA w: Siedlcach, Toruniu, Katowicach, Poznaniu, Bielsku-Białej, Częstochowie, Gdańsku i w Białymstoku. Odbyła się dyskusja w sprawie diet samorządowych dla adwokatów pracujących na rzecz samorządu oraz w kwestii zaległości w płaceniu składek na rzecz NRA niektórych izb adwokackich.
Prezydium przyjęło projekt nowego regulaminu konkursów krasomówczych dla aplikantów. Prezydium NRA zaakceptowało propozycję wyrażenia opinii przez Komisję ds. Etyki i Redakcję „Palestry” w kwestii odpowiedzialności za niedopełnienie przez adwokatów obowiązku szkolenia zawodowego. Prezydium przychyliło się również do propozycji adw. B. Grohmana wspólnego działania z radcami prawnymi w kwestii zmian w ustawie o działalności ubezpieczeniowej. Projekt porozumienia wyszedł ze strony Komisji Inicjatyw Młodych Adwokatów.
Omówiono plany aktywności zagranicznej NRA w 2015 roku. Prezydium NRA zdecydowało o opłaceniu rocznej składki członkowskiej na CCBE w wysokości 42 725 euro oraz rocznej składki członkowskiej na UIA w wysokości 710 euro.
Postanowiono rozważyć, czy Adwokatura – w porozumieniu z innymi organizacjami – nie mogłaby podjąć akcji prospołecznej lub wystąpić z propozycjami rozwiązań legislacyjnych związanych z pomocą setkom tysięcy Polaków, którzy wzięli kredyty we frankach szwajcarskich. Upoważniono adw. B. Grohmana do podjęcia działań w tym zakresie.
Prezes A. Zwara wyraził podziękowanie dla członków Komisji ds. Informatyzacji oraz Zespołu Medialnego nowej strony adwokatura.pl. Adwokat B. Grohman poinformował, że uczestniczył w posiedzeniu sejmowej podkomisji nadzwyczajnej ds. zmian ustawy o komornikach sądowych i egzekucji i wyraził w imieniu NRA pogląd o bezzasadności niektórych przyjętych rozwiązań prawnych.
Adwokat Z. Gintowt poinformował o spotkaniu z Przewodniczącym KRS sędzią prof. Romanem Hauserem. Poinformował, że liczba adwokatów przechodzących do sądownictwa powszechnego wzrasta, a adwokaci biorą udział w konkursach na stanowiska sędziowskie w sądach rejonowych.
Uchwałą nr 57/2015 Prezydium ustanowiło adw. Jacka Trelę opiekunem Izby Adwokackiej w Łodzi. Adwokat Rafał Dębowski poinformował, że uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, podczas którego mówiono o możliwej współpracy z NRA i KRRP w pozyskiwaniu dofinansowania ze środków unijnych i zaproponował, aby rozważyć włączenie się w takie przedsięwzięcie, np. w celu wsparcia programu IDeA czy szkolenia aplikantów adwokackich, którą to propozycję Prezydium zaakceptowało.
Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w dniu 4 lutego 2015 r.
Po podjęciu uchwał w sprawach osobowych zastępca sekretarza NRA adw. Bartosz Grohman omówił treść protokołów z obrad ORA w: Krakowie (2 protokoły), Olsztynie, Rzeszowie, Szczecinie, Kielcach, Częstochowie, Gdańsku, Toruniu, Wałbrzychu, Opolu, Bielsku-Białej i w Warszawie.
Odbyła się dyskusja na temat opracowania nowego modelu aplikacji, którą poddał pod rozwagę adw. Jerzy Zięba. W szczególności dotyczyła ona praktyk aplikantów w sądach. Prezydium powzięło decyzję w sprawie delegowania adwokatów na konferencję CCBE w Londynie.
Podjęto decyzje w sprawach finansowych: składki członkowskiej w International Bar Association, konferencji organizowanej przez adw. Mikołaja Pietrzaka pt. „Karta Praw Podstawowych w systemie polskiego prawa”.
Prezydium omawiało kwestie związane z konstrukcją tegorocznego budżetu NRA, zatwierdziło plan wizytacji zespołów wizytatorów na 2015 r. Delegowano adw. Dominikę Stępińską-Duch jako przedstawiciela NRA na konferencję Global Law Summit w dniach 24–25 lutego 2015 r. w Londynie. Omówiono sprawy szkoleń zawodowych dla adwokatów i projektu ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej.
Odbyła się krótka dyskusja w przedmiocie uchwał ORA zwalniających aplikantów adwokackich z opłat za szkolenie.
Podjęto w toku posiedzenia uchwałę Prezydium nr 58/2015, upoważniającą adwokatów Mikołaja Pietrzaka oraz dr. Jacka Skrzydło do przedłożenia Trybunałowi Konstytucyjnemu opinii amicus curiae w postępowaniu z 22 października 2014 r. z wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich. Prezydium NRA podjęło również dalsze uchwały nr 59/2015, 60/2015, 61/2015, 62/2015, 63/2015, dotyczące spraw związanych z toczącymi się postępowaniami przed Trybunałem Konstytucyjnym, upoważniające adwokatów do reprezentowania NRA.
Prezydium NRA uchwałą nr 64/2015 powołało w skład Komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Ochrony Prawnej adw. Macieja Łaszczuka.
Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w dniu 17 lutego 2015 r.
Zastępca sekretarza NRA adw. Bartosz Grohman zreferował przebieg posiedzeń i podjętych uchwał ORA w: Poznaniu, Katowicach, Siedlcach, Bielsku-Białej, Rzeszowie, Kielcach, Koszalinie (4 protokoły), Olsztynie, Krakowie i Białymstoku.
Prezes NRA powitał przybyłych na posiedzenie adwokatów Czesława Jaworskiego i dr. hab. Adama Redzika z Redakcji „Palestry” oraz główną księgową NRA Panią Halinę Bieńkowską. Prezydium, przy udziale zaproszonych gości, omówiło sprawy organizacyjne związane z dystrybucją elektronicznej wersji „Palestry” oraz dostarczaniem pisma aplikantom adwokackim.
Wiceprezes NRA adw. Jerzy Glanc poinformował, że proces zawierania nowej umowy ubezpieczenia OC adwokatów dobiegł końca. Prezes NRA adw. Andrzej Zwara poinformował, że razem z adw. Mirosławą Pietkiewicz, w związku z przygotowywanym budżetem, zweryfikowali plany pracy komisji i innych gremiów działających przy NRA.
Zgodnie z sugestią adw. Anisy Gnacikowskiej Prezydium zdecydowało, że dzień bezpłatnych porad adwokackich odbędzie się 18 kwietnia 2015 r. Prezydium zatwierdziło budżet konferencji „Karta Praw Podstawowych w systemie prawa polskiego”.
Uchwałami nr 65 i 66 Prezydium NRA postanowiło udzielić pełnomocnictwa adw. Mikołajowi Pietrzakowi do reprezentowania NRA przed sądami administracyjnymi w sprawach skargowych związanych z decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej.
Zadecydowano o przyznaniu wsparcia finansowego stowarzyszeniu ELSA Poland przy organizacji kilku przedsięwzięć. Podjęto decyzję o współfinansowaniu ze środowiskiem lekarskim koncertu w dniu 11 kwietnia 2015 r. ku czci ofiar zbrodni katyńskiej (adwokatów i lekarzy). Przyznano diety samorządowe za okres od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2015 r. przewodniczącym komisji i zespołów działających przy NRA. Zadecydowano o opłaceniu faktur, kosztów przejazdu członków komisji na spotkanie w siedzibie NRA, o wsparciu inicjatywy IDeA – Internetowe Doskonalenie Adwokatury (idea-adw.org).
Prezes A. Zwara, który uczestniczył w posiedzeniu 11–13 lutego 2015 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości, poinformował m.in., że ostatnio egzaminy wstępne na aplikację adwokacką zdaje procentowo najwięcej aplikantów z ocenami celującymi. Jest to dla Adwokatury zaszczyt, że ci najlepsi wybierają zawód adwokata. Poinformował również, że maleje liczba studentów na wydziałach prawa w związku z niżem demograficznym. Najwięcej osób zdających egzamin rekrutuje się z uczelni publicznych. Prezes stwierdził także, że brał udział w dyskusji panelowej zorganizowanej przez Wolters Kluwer w ramach IV Wieczoru Prawniczego, na temat kontradyktoryjności w procedurach sądowych.
Adwokat prof. Piotr Kruszyński podniósł potrzebę upamiętnienia adwokatów, którzy zginęli w obozie KL Auschwitz-Birkenau. Prezydium wyraziło zgodę na ten projekt.
Uchwałą nr 67/2015 Prezydium dokonało reasumpcji uchwały nr 55/2014 z 16 grudnia 2014 r. Wobec wyczerpania porządku obrad prezes A. Zwara zamknął posiedzenie, dziękując zgromadzonym za uczestnictwo.
Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w dniu 25 lutego 2015 r.
Adwokat Mirosława Pietkiewicz przedstawiła projekt preliminarza budżetowego NRA na 2015 rok. Podniosła problem celowości utrzymania wszystkich komisji działających przy NRA. Poddała pod rozwagę ewentualność połączenia niektórych z nich.
Adwokat Rafał Dębowski stwierdził, że istnieje konieczność aktywizacji Komisji Prac Parlamentarnych.
Prezes adw. Andrzej Zwara powiedział, że „obecnie prace parlamentarne prowadzone są w ramach działań bieżących Prezydium NRA, przy współpracy innych osób”. Wiceprezes adw. Jacek Trela przypomniał, że do NRA wpływa coraz więcej projektów legislacyjnych do zaopiniowania. Wskazał nadto, że zasadne byłoby zaangażowanie przez NRA prawnika, którego obowiązkiem byłaby m.in. wstępna analiza poszczególnych projektów przed podjęciem dalszych działań. Adwokat Andrzej Zwara zgodził się z tą propozycją i wskazał, że terminarz prac legislacyjnych jest dynamiczny i wymaga szybkich reakcji.
Prezydium upoważniło adw. Rafała Dębowskiego do podjęcia działań w sprawie opracowywanej aktualnie Ordynacji podatkowej. Zauważono, że w Radzie Ministrów powstała propozycja powołania rady, która będzie kontrolowała, czy dane zachowanie podatnika nie stanowi obejścia prawa. Adwokatura, podobnie jak i inne środowiska, powinna mieć w niej swojego przedstawiciela. Prezydium upoważniło adw. R. Dębowskiego do podjęcia działań w tej sprawie.
Adwokat Mirosława Pietkiewicz stwierdziła, że przy dotychczasowej wysokości składki samorządowej budżety poszczególnych komisji powinny być bardzo ograniczone. Poruszyła temat poniesienia kosztów informatyzacji i uregulowania z tegorocznego budżetu bieżącej obsługi sprawowanej przez firmę „Confideo”. Adwokat Sławomir Ciemny poruszył kwestię udostępnienia izbom adwokackim programu „SOA” i związane z tym wątpliwości podatkowe. Adwokat M. Pietkiewicz poinformowała, że w tegorocznym budżecie zostały ograniczone wydatki administracyjne. Wnioski zgłoszone przez przewodniczących komisji zostały wstępnie zweryfikowane.
Adwokat Zenon Gintowt wspomniał, że Fundacja Ubi Societas, Ibi Ius zaproponowała NRA podjęcie współpracy przy publikacji wielotomowej Wielkiej Encyklopedii Prawa. Jeden z tomów ma być poświęcony adwokaturze. Adwokat Jerzy Zięba stwierdził, że Prezydium NRA powinno rozważyć włączenie się do tej inicjatywy.
Prezydium NRA obejmie patronatem honorowym Polskie Forum Arbitrażu 2015 oraz konferencję Poznań International Model United Nations – POZiMUN 2015, która odbędzie się w dniach 13–17 lipca 2015 r.
Na łamach „Rzeczpospolitej” i „Gazety Wyborczej” ukazały się artykuły dotyczące przedsądowej nieodpłatnej pomocy prawnej świadczonej tylko przez adwokatów i radców prawnych.
Adwokat Sławomir Ciemny poinformował, że premiera filmu poświęconego adw. Joannie Agackiej-Indeckiej planowana jest na 8 kwietnia 2015 r.