Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra 3-4/2011

Posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej

Udostępnij

Posiedzenie plenarne NRA w Warszawie w dniu 14 stycznia 2011 r.

Posiedzenie plenarne NRA otworzył Prezes adw. Andrzej Zwara, witając członków posiedzenia. Przyjęto porządek obrad oraz protokół z poprzedniego posiedzenia, z 27 listopada 2010 r.

Wiceprezes NRA adw. Zenon Marciniak przedstawił sytuację finansową Domu Pracy Twórczej Adwokatów w Grzegorzewicach. Stwierdził, że podjęcie decyzji o rezygnacji z nieruchomości jest nieodzowne dla konstrukcji budżetu na rok 2011. Dodał, że samorząd nie może sobie pozwolić na ponoszenie dalszych kosztów, gdy sytuacja prawna obiektu nie jest jasna, a spadkobiercy będą kontynuować działania w celu odzyskania majątku.

Stanowisko Wyższej Komisji Rewizyjnej w sprawie Grzegorzewic przedstawił prezes WKR adw. Sławomir Ciemny, podkreślając, że choć decyzja jest trudna i kontrowersyjna, to jednak z ekonomicznego punktu widzenia propozycja uchwały jest racjonalna i zgodna z opinią WKR jeszcze z poprzednich kadencji. Naczelna Rada Adwokacka podjęła uchwałę nr 2/2011 w sprawie DTPA w Grzegorzewicach, którą zrzekła się prawa użytkowania nieruchomości. Za uchwałą oddano 27 głosów, przeciw 13. Od głosu wstrzymały się 3 osoby.

Po informacji adw. Krzysztofa Komorowskiego i przeprowadzonej dyskusji na temat propozycji zakupu lub wynajęcia lokalu o powierzchni ok. 270 m2 na parterze w budynku przy Świętojerskiej 16 od firmy SaySonic NRA podjęła uchwałę (nr 3/2011), mocą której postanowiono przyjąć zaproszenie do negocjacji dotyczących nabycia ww. lokalu, upoważniono Prezydium NRA do prowadzenia tych negocjacji z zarządem spółki SaySonic.

Adw. K. Boszko poinformował, że Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do NRA, wskazując na sprzeczność z prawem uchwał finansowych Zgromadzenia Izby Adwokackiej w Olsztynie i Kielcach. Jeśli NRA nie podejmie działań w tej sprawie, to Minister skorzysta z możliwości zaskarżenia tych uchwał do sądu. Stwierdził, że samorząd takie sprawy powinien rozstrzygać we własnym zakresie i nie dopuszczać do sytuacji zaskarżenia uchwał przez Ministra Sprawiedliwości. NRA podjęła uchwały uchylające uchwały finansowe Zgromadzeń Izb Adwokackich w Kielcach i Olsztynie, jako sprzeczne z prawem (uchwała nr 4/2011 i 5/2011).

Następnie na podstawie art. 59 ust. 2 Poa NRA w formie uchwały (nr 6/2011) powołała na Zastępców Rzecznika Dyscyplinarnego NRA następujące osoby: adw. Marię Adamską-Kolupę, adw. Mieczysława Hebla, adw. Jerzego Kejnę, adw. Tadeusza Krzemińskiego, adw. Janusza Ramosa, adw. Adama Sadzińskiego, adw. Ewę Skorek-Szpejewską, adw. Zygmunta Sobkiewicza, adw. Wojciecha Walosińskiego, adw. Tadeusza Winiarka, adw. Dariusza Wojnara, adw. Wiesława Wolskiego, adw. Jerzego Zielaka.

Adwokat Z. Marciniak przypomniał, że ostatnia regulacja dotycząca diet samorządowych została uchwalona w 2001 r. i od tamtego czasu wysokości diet nie były zmieniane. W ostatniej kadencji uchwała dotycząca diet podejmowana była corocznie, aby możliwe było monitorowanie zakresu obowiązków poszczególnych osób i wysokości przynależnych im diet. Przedstawił projekt uchwały i poinformował, że nie uległa zmianie wysokość pojedynczej diety – jest to kwota 500 zł. Podstawą do naliczenia wysokości diet był przyjęty przez Prezydium NRA system pracy, zakres obowiązków i zaangażowanie poszczególnych osób. Po krótkiej dyskusji nad projektem uchwały w niniejszej sprawie została ona przyjęta (nr 7/2011). Przyznano nią członkom samorządu adwokackiego, pełniącym społecznie funkcje w organach adwokatury oraz osobom wykonującym społecznie określone czynności zlecone przez organy samorządu, prawo do diet samorządowych. Wysokość jednej diety określono na 500 zł.

Prezes NRA adw. A. Zwara przedstawił sprawozdanie z bieżących prac Prezydium NRA. Poinformował, że działa już strona internetowa www.adwokatura.pl, która ma z założenia być podstawowym komunikatorem w środowisku. Złożył podziękowania twórcom portalu. Dodał, że wciąż trwają prace nad poprawą funkcjonowania strony. Poinformował, że kontynuowane są prace nad projektem ubezpieczeń prawnych, co przed rozpoczęciem posiedzenia członkowie NRA mogli zobaczyć na prezentacji poświęconej temu zagadnieniu.

Zauważył, że w wykonaniu uchwały Krajowego Zjazdu Adwokatury, zobowiązującej do zwiększenia aktywności publicznej adwokatury, zostały podjęte prace legislacyjne. Powstał projekt zmian w kodeksie spółek handlowych przygotowany przez adw. prof. Piotra Kardasa, adw. prof. Tomasza Siemiątkowskiego, adw. prof. Jacka Giezka i adw. prof. Janusza Raglewskiego. Dodał, że projekt będzie promowany, wedle zawartego porozumienia, przez BCC, Konfederację Pracodawców i Polską Radę Biznesu. Projekt został już złożony na ręce Marszałka Sejmu oraz posła Adama Szejnfelda z Komisji „Przyjazne Państwo”, a na dzisiejszym spotkaniu noworocznym zostanie wręczony Ministrowi Sprawiedliwości.

Prezes NRA poinformował również, że 11 stycznia br. w Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie nowelizacji ustawy o sądach powszechnych. Przybyli na nie przedstawiciele organizacji sędziowskich, Sądu Najwyższego i sędziowie z całego kraju. Środowisko sędziowskie bardzo mocno krytykuje projekt Ministerstwa Sprawiedliwości.

Poseł Ryszard Kalisz udzielił głosu przedstawicielom adwokatury niemal na samym początku, za co należą mu się szczere podziękowania. Dodał, że cała sprawa jest delikatna i nie zajął on w swoim wystąpieniu kategorycznego stanowiska, namawiając zebranych do debaty i poprawy projektu, który gwarantowałby niezależność sądownictwa, niezawisłość sędziów i jawność wymiaru sprawiedliwości.

Toczą się prace nad projektem ustawy o państwowych egzaminach prawniczych. W tej sprawie Prezes NRA spotkał się z Marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną oraz  z przewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka posłem Ryszardem Kaliszem. Działania podejmowane są w porozumieniu z samorządem radców prawnych. Wiceprezes NRA adw. J. Trela poinformował, że jako przewodniczący Komisji ds. Prac Parlamentarnych uczestniczy w pracach podkomisji, która zajmuje się projektem ustawy o państwowych egzaminach prawniczych i zarazem projektem dotyczącym licencji prawniczych. Poinformował, że doradcy prawni złożyli do podkomisji swój własny projekt, który zakłada powstanie trzeciego zawodu prawniczego, którego przedstawiciele w pełnym zakresie wykonywać będą obowiązki radców prawnych i adwokatów.

Wiceprezes NRA adw. Z. Marciniak poinformował, że dla dziekanów ORA zostały przygotowane materiały związane z umowami uposażeniowymi dla dzieci śp. adw. Joanny Agackiej-Indeckiej i śp. adw. Stanisława Mikke oraz kopie zawartych polis.

Adw. prof. dr hab. Piotr Kardas przedstawił:

  1. Wnioski delegatów Krajowego Zjazdu Adwokatury, które nie zostały rekomendowane przez Komisję Wnioskową do rozstrzygnięcia przez Zjazd. Przypomniał, że Komisja Wnioskowa zobowiązała się do ich przedłożenia na posiedzeniu NRA w celu podjęcia dalszych kroków. Przedstawił wniosek o utworzenie archiwum adwokatury polskiej. Zarekomendował podjęcie uchwały w tej sprawie z założeniem, że zostanie powołana jednostka funkcjonująca w ramach OBA. Prezydium NRA powierzyło takie zadanie OBA i projekt jest już realizowany.
  2. Wniosek dotyczący inicjatywy konstytucyjnej nowelizacji art. 191 ust. 1 pkt 1 Konstytucji RP w zakresie podmiotów składających wnioski o zbadanie konstytucyjności aktów normatywnych i umożliwienia NRA występowania do Trybunału Konstytucyjnego z takimi wnioskami. Zaproponował, aby ten projekt został skierowany do Komisji Legislacyjnej do analizy.
  3. Wniosek dotyczący ujednolicenia zasad wyznaczania adwokatów do spraw prowadzonych z urzędu. Zaproponował, aby również ten wniosek został przekazany do Komisji Legislacyjnej.
  4. Wniosek dotyczący podjęcia działań mających przeciwdziałać praktyce tzw. kontrolowanych przecieków. Zaproponował, aby wniosek został przekazany do Komisji ds. Działalności Publicznej Adwokatury do analizy i ewentualnego przygotowania aktów normatywnych bądź stosownej uchwały NRA, oraz przedstawił wniosek o zobowiązanie NRA do powołania komisji ustawodawczej w celu opracowania nowego projektu Prawa o adwokaturze. Poinformował, że w ramach Komisji Legislacyjnej powołano zespół pod przewodnictwem adw. prof. Macieja Gutowskiego do spraw nowego projektu Poa.
  5. Wniosek dotyczący utworzenia stypendium im. śp. adw. Joanny Agackiej-Indeckiej, umożliwiającego finansowanie studiów prawniczych dla osób pochodzenia polskiego z krajów byłego ZSRR. Stwierdził, że powołanie takiego stypendium daje możliwość upamiętnienia osoby Pani Prezes i wpisuje się w publiczną misję adwokatury.
  6. Wniosek o ujednolicenie wzorów legitymacji adwokackich.
  7. Wniosek dotyczący utworzenia podstawy prawnej do zwolnienia z obowiązku odprowadzania składek na rzecz NRA dla adwokatów, wobec których rady podjęły indywidualne decyzje w tej kwestii. Zaproponował, aby Skarbnik NRA przedstawiła odpowiednią analizę, po której możliwe będzie podjęcie dalszych decyzji i konkretnych rozwiązań.
  8. Wniosek dotyczący godności i ochrony zawodu adwokata oraz pomocy socjalnej dla potrzebujących adwokatów. Stwierdził, że pierwsze zagadnienie łączy się z pracami nad zmianą Prawa o adwokaturze, a powołany zespół zajmie się tą problematyką, przygotowując rozwiązania legislacyjne.
  9. Wniosek dotyczący współpracy z adwokaturą czeską. Zaproponował, aby ten wniosek został przekazany do Komisji ds. Zagranicznych do stosownej analizy.

Adw. Monika Strus-Wołos przedstawiła propozycję obchodów rocznicy katastrofy samolotu pod Smoleńskiem i poinformowała, że 12 kwietnia 2011 r. odprawiona zostanie Msza święta.

Adw. Małgorzata Gruszecka poinformowała, że Ministerstwo Sprawiedliwości wyznaczyło datę egzaminu adwokackiego na dni 14–17 czerwca 2011 r.

Adw. Jerzy Zięba zgłosił wniosek o podjęcie prac w celu przygotowania zbiorczego wydania wewnętrznych przepisów samorządu adwokackiego.

Po wyczerpaniu porządku obrad Prezes A. Zwara podziękował członkom NRA za obecność, po czym zamknął obrady.

0%

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".