Poprzedni artykuł w numerze
Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w dniu 21 lipca 2015 r.
Prezydium omówiło przebieg spotkania z dziekanami ORA. Następnie podjęto uchwałę nr 83/2015 o wycofaniu przedstawicieli NRA z grupy roboczej powołanej do rozmów z Ministrem Sprawiedliwości dotyczących stawek za sprawy z urzędu i z wyboru jako wyraz protestu wobec opieszałości Ministerstwa w załatwianiu tej sprawy.
Prezydium podjęło uchwałę nr 84/2015 dotyczącą realizacji i kontynuacji rozmów w sprawie stawek za sprawy z urzędu i z wyboru.
Wiceprezes adw. Jerzy Glanc omówił przebieg spotkania z 20 lipca br. w siedzibie NRA w Warszawie, poświęconego założeniom skutecznej kampanii wizerunkowej Adwokatury. Obecni na tym spotkaniu w Warszawie dziekani rad z izb adwokackich w Warszawie, Toruniu, Poznaniu, Krakowie i Wałbrzychu dzielili się doświadczeniami z kampanii wizerunkowej na swoich terenach. Adwokat Anisa Gnacikowska poinformowała o przygotowaniu ankiety na powyższy temat.
Prezes NRA adw. Andrzej Zwara przedstawił informację nadesłaną przez adw. Romana Kusza, przewodniczącego Komisji Wizerunku i Ochrony Prawnej, w kwestii umowy z PZU Pomoc SA. Prezes NRA poinformował, że po wielu miesiącach negocjacji zawarto umowę NRA z PZU Pomoc SA w Warszawie w zakresie obsługi ubezpieczeń ochrony prawnej.
Prezydium NRA pozytywnie rozpatrzyło wniosek dotyczący zorganizowania przez Centrum Mediacyjne przy NRA szkolenia dla adwokatów-mediatorów z mediacji karnej, które odbędzie się 11 września 2015 r. w Warszawie.
Prezydium NRA, po zapoznaniu się z informacjami dotyczącym organizacji tegorocznej edycji „Przeglądu Kina Prawniczego”, zaakceptowało jej kosztorys.
Prezydium przedyskutowało informacje złożone przez przewodniczących Komisji Integracji Środowiskowej, Kultury, Sportu i Turystyki oraz wnioski dotyczące przekazania odpowiednich kwot na projektowaną realizację imprez dla adwokatów.
Przyjęło uchwałę nr 85/2015, w której przyznało adwokatom odznaki „Adwokatura Zasłużonym”. Na wniosek ORA w Olsztynie adwokatom: Januszowi Jarockiemu, Andrzejowi Kempie, Krzysztofowi Misiarzowi, Wacławowi Misiarzowi; na wniosek ORA w Płocku adwokatom: Marii Skorupskiej, Annie Uznańskiej, Barbarze Zofii Policiewicz, Wiesławie Sobczyk, Grzegorzowi Olczakowi, Witoldowi Grzegorczykowi, Marcinowi Krzysztofowi Przybylskiemu; na wniosek ORA w Wałbrzychu adwokatom: Wojciechowi Biegańskiemu, Krystynie Rudzińskiej-Marko.
Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w dniu 25 sierpnia 2015 r.
Prezes NRA adw. Andrzej Zwara zaproponował, aby zdjąć z porządku obrad punkt dotyczący zgłoszenia kandydata Adwokatury na stanowisko Sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
Adwokat Bartosz Grohman zreferował protokoły z posiedzeń ORA w: Radomiu, Wałbrzychu, Katowicach, Bielsku-Białej, Wrocławiu, Płocku, Poznaniu, Opolu, Siedlcach, Toruniu, Zielonej Górze. Przedstawił również treść protokołów ze zgromadzeń izb w Gdańsku, Krakowie, Rzeszowie, Olsztynie i Częstochowie.
Adwokaci Tomasz Korczyński i Bartłomiej Trętowski z Komisji ds. Informatyzacji przedstawili relację z prac komisji. Obaj wymienieni adwokaci uzyskali aprobatę i polecenie kontynuacji prac. Adwokata B. Trętowskiego delegowano na posiedzenie Komisji CCBE w Brukseli 10 września 2015 r.
Prezes NRA poinformował, że w niniejszym protokole posiedzenia znajdzie się kalendarium działań podjętych przez Adwokaturę w sprawie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw. Chodzi tu o bardzo ważną kwestię, bowiem według założeń projektu ustawy rozmowy adwokatów, a także przedstawicieli innych zawodów, mogą być podsłuchiwane i o podsłuchu będzie decydował oficer Policji. Stanowi to poważne zagrożenie dla tajemnicy adwokackiej. Nie ma regulacji dla tego zlecenia, nie przewidziano żadnego nadzoru sądowego. Prezes NRA podniósł, że projekt ustawy o Policji ma zostać skierowany na posiedzenie z prezesami wszystkich samorządów zaufania publicznego, aby umożliwić wystosowanie apelu do Prezesa Rady Ministrów w tej sprawie. Prezes NRA podziękował za działania w powyższym przedmiocie adwokatom Jackowi Treli i Jarosławowi Szymańskiemu z Łodzi. Nadto w protokole niniejszym zamieszcza się kalendarium działań w sprawie nowelizacji rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokatów ponoszonych przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej z urzędu.
Prezydium NRA delegowało adwokatów A. Zwarę, Mikołaja Pietrzaka na konferencję z zakresu praw człowieka, która odbędzie się w Gdańsku 22–23 października 2015 r.
Omawiano sprawy finansowe związane z jubileuszami izb adwokackich oraz z imprezami sportowymi i kulturalnymi.
Prezydium NRA zobowiązało adw. Anisę Gnacikowską do finalizacji starań o produkcję filmu poświęconego śp. adw. Stanisławowi Mikke.
Adwokat Rafał Dębowski poinformował, że zgromadzenie IA w Warszawie zwróciło się do NRA o publikację protokołów z posiedzeń NRA. Prezes NRA stwierdził, że jest zwolennikiem jak najszerszego informowania Kolegów o sprawach dziejących się w Adwokaturze. Adwokaci Bartosz Grohman i Jerzy Glanc podnieśli problematykę ujednolicenia zasad sporządzania protokołów posiedzeń w izbach adwokackich wobec występowania dużych różnic w ich formułowaniu.
Prezydium NRA zdecydowało o złożeniu wniosku o wpis newsletteru („Wiadomości Adwokatury”) do rejestru dzienników i czasopism, a także udzieliło pani Joannie Sędek, szefowej Biura Prasowego NRA, pełnomocnictwa do podjęcia działań w tej sprawie.
Posiedzenie Prezydium podjęło uchwały: nr 86/2015, odmawiającą udzielenia pani Iwonie Młynarskiej odpowiedzi na jej pytanie, które nie jest informacją publiczną w świetle art. 61 ust. 1 Konstytucji RP; nr 87/2015, dotyczącą projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokatów i radców prawnych (stawek minimalnych); nr 88/2015, dotyczącą opinii o projekcie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 10 sierpnia 2015 r., zmieniającego sposób zapewnienia oskarżonemu korzystania z pomocy z urzędu (stanowisko Prezydium NRA jest zdecydowanie negatywne wobec tego projektu; regulacja uprawnień klienta winna być uchwalona ustawą); nr 89/2015, w której przyznało odznakę „Adwokatura Zasłużonym”: na wniosek ORA w Płocku adwokatowi Mieczysławowi Stankiewiczowi, na wniosek ORA w Wałbrzychu adwokatom: Annie Zaskórskiej-Nowickiej, Januszowi Łysiakowi i Arturowi Bugajowi.
Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w dniu 8 września 2015 r.
Prezydium w głosowaniu tajnym podjęło uchwały merytoryczne w sprawach osobowych. Następnie odbyła się krótka dyskusja nad zgłoszeniem kandydatury na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Zauważono, że obecnie zasiada w Trybunale trzech byłych adwokatów, co może być powodem do dumy naszego środowiska. Prezes NRA adw. Andrzej Zwara poinformował, że adw. prof. Piotr Kardas nie będzie ostatecznie kandydował na stanowisko sędziego.
Wiceprezes NRA adw. Jacek Trela poinformował, że 9 września br. odbędzie się spotkanie z członkami stowarzyszeń i samorządów prawniczych, na którym może nastąpić wskazanie kandydata na powyższe stanowisko. W zebraniu będzie uczestniczył prezes NRA adw. Andrzej Zwara z adw. Bartoszem Grohmanem.
Odbyła się krótka dyskusja nad wdrożeniem systemu SOA we wszystkich ORA. Jest to warunek niezbędny dla funkcjonowania całego środowiska adwokackiego. W dyskusji na ten temat wzięli udział adwokaci Rafał Dębowski, Jerzy Glanc, Sławomir Ciemny, Jacek Trela.
Adwokat Ewa Krasowska omówiła projekt regulaminu działania rzeczników dyscyplinarnych.
Uwzględniono wnioski o dofinansowanie konkursu krasomówczego aplikantów adwokackich. Dofinansowano również imprezy integrujące środowisko adwokackie z wniosku przewodniczącego Komisji adw. Stanisława Estreicha. Uwzględniono wniosek o objęcie patronatem konferencji „Nowe wyzwania w sprawie rodziny a zasada dobra dziecka”. Udzielono ponadto wsparcia finansowego kilku innym inicjatywom imprez adwokackich.
Prezydium NRA podjęło uchwałę nr 90/2015 w sprawie udzielenia pomocy prawnej uchodźcom. Ponadto podjęto uchwałę nr 91/2015 w przedmiocie problemów związanych z atakami hakerskimi na kancelarie adwokackie, co wiąże się z naruszeniem tajemnicy adwokackiej. Uchwałą nr 92/2015 Prezydium NRA wyraża głębokie zaniepokojenie wobec trwającego ponad trzy lata tymczasowego aresztowania kibica Legii Warszawa Macieja Dobrowolskiego bez wyroku orzekającego karę. Uchwałą nr 93/2015 delegowano adw. Anisę Gnacikowską jako przedstawiciela NRA do Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Edukacji Prawnej przy Ministrze Sprawiedliwości.
Uchwałą nr 94/2015 Prezydium NRA na podstawie § 8 pkt 1 Statutu Ośrodka Badawczego Adwokatury im. adw. Witolda Bayera, zgodnie z wnioskiem Rady Naukowej OBA, odwołało ze składu Rady adw. Ryszarda Bochnię, adw. dr. hab. Sławomira Cieślaka, adw. dr Dagmarę Gruszecką. Prezydium NRA przyjęło rezygnację i odwołało ze składu Rady Naukowej Ośrodka Badawczego Adwokatury adw. Andrzeja Malickiego.
Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w dniu 18 września 2015 r.
Prezes NRA adw. Andrzej Zwara poinformował o spotkaniu adwokatów Rafała Dębowskiego i Anisy Gnacikowskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości w celu omówienia wdrożenia przepisów ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Określono wstępnie problematykę współpracy dziekanów izb ze starostami, ustalenia liczby adwokatów do świadczenia pomocy prawnej. Adwokat Jerzy Glanc podniósł, że to dziekani ORA podejmą stosowną decyzję w tej mierze. Po dyskusji Prezydium NRA podjęło uchwałę dotyczącą rzetelności informacji o zasadach świadczenia pomocy prawnej przez poszczególne podmioty (nr 96/2015). Adwokat A. Zwara dodał, że na najbliższym posiedzeniu NRA, przewidzianym na dzień następny, powstanie projekt dotyczący wyznaczania adwokatów do tej pracy.
Prezydium NRA zatwierdziło kosztorys III i IV etapu prac nad projektem SOA.
Adwokat Sławomir Ciemny, przewodniczący WKR, podziękował za otrzymane obszerne informacje dotyczące wydatków na informatyzację Adwokatury.
Prezes NRA adw. A. Zwara stwierdził, że wokół programu SOA narosły pewne nieporozumienia. Izby muszą wdrożyć program w minimalnym zakresie, natomiast nie muszą korzystać ze wszystkich funkcjonalności. Wprowadzenie systemu SOA nie oznacza, że izba nie będzie miała możliwości np. korzystania z dotychczasowego programu biurowego.
Adwokat Mirosława Pietkiewicz przedstawiła propozycję współpracy NRA z „Dziennikiem Gazetą Prawną” lub wydawnictwem Wolters Kluwer.
Adwokat Roman Kusz, przewodniczący Komisji ds. Wizerunku Wewnętrznego Adwokatury i Ochrony Prawnej, zarekomendował opcję wywiadu lub prezentację NRA na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”. Adwokat M. Pietkiewicz przyłączyła się do tej koncepcji i Prezydium NRA zaakceptowało tę propozycję.
Prezydium przeznaczy pewną kwotę pieniężną na realizację konferencji na temat zwalczania przemocy wobec kobiet, Zjazdu Adwokatur Europejskich FBE w dniach 8–11 października 2015 r. w Krakowie oraz kilku innych imprez, jak np. obozu adaptacyjnego dla studentów prawa „Adapciak”. Prezydium NRA podjęło uchwałę w sprawie skargi Fundacji Badań nad Prawem (nr 95/2015).
Prezydium NRA niejednogłośnie podjęło uchwałę nr 97/2015 w sprawie poparcia postulatów pracowników wymiaru sprawiedliwości.
Delegowano adw. Wojciecha Bergiera do kontaktów w sprawie pt. Program edukacji w prawach człowieka dla profesjonalistów prawnych.
Adwokaci Andrzej Zwara i Jacek Trela poinformowali, że oczekiwane jest oficjalne stanowisko CCBE w sprawie poparcia Adwokatury Polskiej przeciwko projektowi ustawy o zmianie ustawy o Policji i innych ustaw.