Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra 1-2/2011

Z prac Prezydium NRA

Udostępnij

I. Posiedzenie Prezydium NRA z 8 grudnia 2010 r.

Posiedzenie rozpoczęło się powitaniem przez Prezesa NRA adw. A. Zwarę wszystkich obecnych. Na wniosek Sekretarza Prezydium adw. K. Boszko przyjęto uchwałę w sprawie trybu rozpatrywania spraw osobowych oraz izbowych.

Adwokat K. Boszko zreferował protokoły z posiedzeń ORA w izbach w Wałbrzychu, Płocku, Białymstoku, Radomiu, Katowicach, Olsztynie, Lublinie, Opolu, Wrocławiu. Podniósł niektóre wady formalne protokołów (np. brak numeracji i braki wynikające z niekompletności protokołów).

W kolejnych punktach podjęte zostały uchwały dotyczące powołania przewodniczących komisji problemowych działających przy NRA, powołania na Dyrektora OBA adw. D. Wojnara, Redaktora Naczelnego „Palestry” adw. Czesława Jaworskiego, a także powołania Referatu Skarg NRA.

Prezes A. Zwara stwierdził, że brakuje podręczników historii adwokatury, z których mogliby korzystać aplikanci adwokaccy. Zleceniem badań historycznych i przygotowaniem takich opracowań zajmie się OBA.

Prezes zaproponował, aby konsultantem Prezydium pozostał adw. A. Bąkowski, natomiast adw. A. Siemiński pełnił funkcję doradczą Prezesa NRA ds. organizacyjnych. Prezydium zaakceptowało te propozycje.

Prezydium wyznaczyło opiekunów Komisji: Komunikacji Społecznej NRA – adw. A. Zwarę, Komisji Integracji Środowiskowej i Sportu, Turystki i Wypoczynku – adw. E. Krasowską, Komisji Legislacyjnej – adw. J. Trelę, Komisji Etyki – adw. J. Trelę, Komisji Praw Człowieka – adw. Z. Marciniaka, Komisji ds. Zagranicznych – adw. J. Trelę, Zespołu ds. kontaktów z MSZ oraz zagranicznymi organizacjami – adw. J. Trelę.

Prezydium powołało Sekretarzy Prawniczych NRA, opiekunów Izb oraz Przewodniczącą Centralnego Zespołu Wizytatorów w osobie adw. dr M. Strus-Wołos.

Prezes adw. A. Zwara przedstawił zakres działalności Komisji Komunikacji Społecznej pod przewodnictwem adw. R. Dębowskiego. W kompetencji Komisji będzie: tworzenie stron internetowych, newsletter, portal adwokatura.pl oraz BIP.

Adwokat A. Zwara poinformował, że ORA w Olsztynie, w związku z jubileuszem 60-lecia Izby, zwróciła się do Prezydium NRA z wnioskiem o przyznanie odznaczeń „Adwokatura Zasłużonym” oraz z prośbą o wystąpienie z wnioskami o nadanie odznaczeń państwowych. Prezydium zdecydowało o złożeniu wniosków o odznaczenia państwowe, zgodnie z propozycjami ORA w Olsztynie, oraz przyznało „Adwokaturę Zasłużonym”: adw. Danucie Ciszak, adw. Jackowi Klonowskiemu, adw. Janowi Kozkowi i adw. Annie Wojciechowskiej.

Prezydium NRA uchwaliło przyznanie 3000 złotych dofinansowania dla Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Laskach.

Prezes NRA adw. A. Zwara zakomunikował, że Ministerstwo Finansów zdecydowało, iż od diet samorządowych musi być pobierany podatek. Do tej pory przy wypłacie diet nie było takiej praktyki, co spowodować może, że wielu kolegów otrzymało niepoprawnie wypełnione PIT-y. Poinformował, że przedstawiciele NRA spotkają się z doradcą podatkowym, aby omówić tę sytuację. Doradca podatkowy zajmie się również problemem podatkowym związanym z przekazywaniem środków finansowych z FIRA do Izb.

Adwokat Z. Marciniak zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu NRA zostanie przedstawiona propozycja uchwały w sprawie diet samorządowych na 2011 rok.

Adwokat J. Trela poinformował, że przyspieszyły prace w podkomisji, która zajmuje się projektem ustawy o państwowych egzaminach prawniczych oraz projektem dotyczącym licencji prawniczych. W przyszłym tygodniu odbędzie się kolejne posiedzenie podkomisji i istnieje obawa, że projekt zostanie przekazany do decyzji komisji, a wtedy nie będzie już szans na wprowadzenie do niego większych zmian. Przekazał też, że przedstawiciele NRA podjęli rozmowy z radcami prawnymi oraz doradcami prawnymi, aby wspólnie przeciwdziałać uchwaleniu tej ustawy.

Adwokat M. Strus-Wołos zauważyła, że istnieje potrzeba powołania przy NRA zespołu ds. walki z nieuczciwą konkurencją i zawłaszczaniem tytułu adwokata. Jest to powszechny problem, któremu należy przeciwdziałać. Zaproponowała zwrócenie się w tej sprawie do adw. Pawła Rybińskiego z Warszawy. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zaakceptowało, co do zasady, powołanie takiego zespołu.

Adwokat M. Gruszecka wskazała, że konieczne jest podjęcie rozmów z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury na temat kształtu porozumienia na rok 2011. Dodała, że część prezesów sądów nie podejmie decyzji o praktykach aplikantów dopóki to porozumienie nie zostanie podpisane, ponieważ takie wytyczne otrzymali w zeszłym roku od Wiceministra Sprawiedliwości Jacka Czai. Zaproponowała, że wraz z adw. P. Kardasem podejmie się rozmów z KSSiP oraz przygotuje projekt umowy. Poinformowała, że nowym dyrektorem szkoły jest SSA Leszek Pietraszko. Prezydium NRA upoważniło adw. M. Gruszecką i adw. P. Kardasa do prowadzenia rozmów i przygotowania projektu porozumienia z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury na rok 2011.

II. Posiedzenie Prezydium NRA z 22 grudnia 2010 r.

Sekretarz Prezydium adw. K. Boszko zreferował protokoły nadesłane przez ORA: w Rzeszowie, Wałbrzychu, Koszalinie, Bielsku-Białej, Poznaniu, Radomiu i Zielonej Górze. Stwierdził, że w niektórych przypadkach uzasadnienia uchwał o wpisie na listę adwokatów są zbyt lakoniczne. Prezes adw. A. Zwara zauważył, że problem ten należy podnieść na najbliższym posiedzeniu plenarnym NRA.

Wiceprezes adw. J. Trela przypomniał, że Komisja ds. Kontaktów z MSZ jest jednym z organizatorów Konferencji IBA, która odbędzie się w maju 2011 r. w Warszawie. Prezes adw. A. Zwara podniósł, że poziom merytoryczny Konferencji będzie m.in. kształtowany przez osobę odpowiedzialną, tj. adw. dr M. Kożuch. Podjęto uchwałę o delegowaniu adw. dr M. Kożuch jako przedstawiciela adwokatury polskiej w IBA, adw. M. Łaszczuka jako przedstawiciela do CCBE, a adw. R. Małeckiego do przedstawicielstwa polskiej adwokatury w UIA.

Wiceprezes adw. Z. Marciniak poinformował, że wraz z adw. K. Boszko spotkał się z doradcą podatkowym, aby omówić dwie kwestie – opodatkowania diet samorządowych oraz problem podatku VAT związany z przekazywaniem środków z Funduszu Inwestycyjno-Remontowego Adwokatury do Izb. Zlecenie NRA zostało przyjęte i doradca podatkowy przygotuje opinie w tych kwestiach. Na podstawie rekomendacji wiceprezesa Z. Marciniaka Prezydium NRA postanowiło zlecić przeprowadzenie audytu finansów firmie TPA Horwath.

Członek Prezydium adw. dr M. Strus-Wołos przypomniała, że uchwała nr 2/XI/92 z 8 lutego 1992 r. przewiduje obowiązek prenumeraty przez adwokatów „Palestry” oraz zobowiązuje ORA do zapewnienia dostępu do „Palestry” aplikantom w ramach funduszy przeznaczonych na szkolenie. Powiedziała, że będzie rozmawiała z dziekanami w tej sprawie. Z zebranych informacji wynika, że znaczna część aplikantów nie otrzymuje „Palestry”. Dziekani, z którymi rozmawiała, zadeklarowali, że zamówią kolejne egzemplarze. Poinformowała też, że są Izby, które nie wypełniają obowiązku prenumerowania „Palestry” dla adwokatów i zaproponowała, że przygotuje list przypominający dziekanom o tym obowiązku. Prezes adw. A. Zwara podniósł, że aplikanci w ramach ponoszonych kosztów kształcenia powinni otrzymywać „Palestrę”.

Prezes adw. A. Zwara poinformował, że po wypracowaniu modelu ubezpieczeń dla adwokatów zostanie zorganizowana wspólna konferencja z ubezpieczycielami na ten temat. Następnie zaproponował, aby uchwałą Prezydium adw. Jacek Skrzydło został powołany na przewodniczącego Zespołu ds. postępowań konstytucyjnych, adw. dr Szymon Byczko otrzymał zaś pełnomocnictwo do prowadzenia rozmów z rzecznikami patentowymi w przedmiocie dopuszczenia adwokatów do postępowań dotyczących znaków towarowych.

Prezydium zdecydowało o zarekomendowaniu NRA dziewięciu kandydatów na stanowiska zastępców Rzecznika Dyscyplinarnego. Są to: adw. Maria Adamska-Kolupa (Warszawa), adw. Tadeusz Krzemiński (Warszawa), adw. Janusz Ramos (Warszawa), adw. Ewa Skorek-Szpejewska (Warszawa), adw. Zygmunt Sobkiewicz (Warszawa), adw. Wojciech Walosiński (Warszawa), adw. Dariusz Wojnar (Łódź), adw. Wiesław Wolski (Łódź) i adw. Jerzy Zielak (Łódź).

NRA podjęła się patronatu nad Konferencją pt. „Funkcja procesu karnego z uwzględnieniem aspektu prawa karnego skarbowego i europejskiego”, która odbędzie się na Uniwersytecie Łódzkim we wrześniu br. Prezydium delegowało adw. prof. dr. hab. P. Kardasa na powyższą Konferencję.

Rozliczono koszty ostatniego Krajowego Zjazdu Adwokatury, m.in. obciążając poszczególne ORA za udział delegatów z poszczególnych izb w Zjeździe. Adwokat Anisie Gnacikowskiej udzielono pełnomocnictwa do wniesienia kilku skarg kasacyjnych do NSA.

Prezes adw. A. Zwara złożył sprawozdanie z rozmów z Marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną w dniu 14 grudnia 2010 r. w przedmiocie ułożenia zasad współpracy Adwokatury w procesach legislacyjnych. W rozmowach tych brali też udział Wiceprezes adw. J. Trela i Sekretarz NRA adw. K. Boszko. A. Zwara zauważył, że współpraca dotyczyć będzie przede wszystkim projektu prawa o adwokaturze.

Adwokat M. Gruszecka poinformowała, że prawdopodobnie w najbliższym czasie Ministerstwo Sprawiedliwości zwróci się do NRA z prośbą o wskazanie osób do zespołu  mającego przygotować pytania na egzamin adwokacki. Dodała, że w ramach Komisji Doskonalenia Zawodowego i Kształcenia Aplikantów Adwokackich powstała grupa programowa, której zadaniem jest m.in. ta kwestia. Prezydium NRA upoważniło adw. Małgorzatę Gruszecką do przedstawienia delegatów NRA do zespołu, którego celem będzie przygotowanie pytań na egzamin adwokacki.

III. Posiedzenie Prezydium NRA z 12 stycznia 2011 r.

Prezydium podjęło uchwały w sprawach osobowych. Sekretarz Prezydium adw. K. Boszko omówił wynikającą z nadesłanych protokołów tematykę izbową: Olsztyn (zbliżający się Jubileusz 60-lecia), Białystok, Siedlce, Wrocław, Poznań, Katowice, Częstochowa, Wałbrzych, Płock i Gdańsk. Zwrócił też uwagę na zdarzające się uchybienia w izbach. Podniósł, że opłaty od aplikantów za szkolenie określić należy w skali rocznej, a nie miesięcznej.

j, a nie miesięcznej. Podjęto uchwałę w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją RP niektórych przepisów prawa o adwokaturze. Do wystąpienia przed Trybunałem Konstytucyjnym upoważniono adw. adw. S. Byczko, J. Skrzydło oraz prezesa NRA adw. A. Zwarę.

Prezes A. Zwara poruszył sprawę nostryfikacji dyplomów absolwentów prawa renomowanych uczelni zagranicznych. Zalecił adw. Małgorzacie Gruszeckiej skierowanie przedstawiciela adwokatury do zespołu działającego przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podniesiono problematykę budżetową. Głos w tej sprawie zabrali Wiceprezesi NRA adw. Z. Marciniak i adw. J. Trela oraz Prezes adw. A. Zwara, który zalecił konstrukcję budżetu w oparciu o uchwałę Krajowego Zjazdu Adwokatury, który zobligował NRA do podjęcia konkretnych w tym zakresie działań. Prezes poruszył też problematykę wad istniejących w systemie informatycznym adwokatury i wskazał na kilka obszarów, które wymagają poprawy. W tym celu Prezydium powołało zespół w składzie adw. adw. R. Dębowski, K. Boszko i J. Glanc. Adwokat R. Dębowski przedstawił zagadnienia wymagające regulacji. Prezydium zatwierdziło projekt umowy z firmą informatyczną, która wspomoże zespół w powyższym zakresie.

Prezes A. Zwara odniósł się do dyskusji o kasach fiskalnych, w tym do problemu konieczności zachowania tajemnicy zawodowej przy posługiwaniu się wydrukiem z kasy fiskalnej. Zdaniem Prezesa zagadnienie to powinno stać się przedmiotem rozmów z Ministerstwem Finansów.

Prezydium podjęło decyzję o dofinansowaniu wydania felietonów śp. adw. Stanisława Mikke w formie książkowej.

Powołano Komitet ds. obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej. W Komitecie znaleźli się adw. adw. dr M. Strus-Wołos, A. Siemiński oraz K. Komorowski.

Prezydium postanowiło zobowiązać Ośrodek Badawczy Adwokatury do przygotowania materiałów z zakresu historii adwokatury koniecznych w szkoleniach aplikantów adwokackich. Omówiono też zagadnienie pomocy socjalnej w poszczególnych ORA.

Adwokat M. Gruszecka poinformowała, że zawarte zostało porozumienie między NRA a Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury. Dodała, że uwzględniono w nim stanowisko adwokatury.

Adwokat J. Trela poinformował, że w dniach 7–8 kwietnia br. odbędzie się w Berlinie konferencja IBA (German-Polish Legal Day). Prezydium NRA delegowało adw. A. Zwarę,  Prezesa NRA, do uczestnictwa w konferencji IBA. Ponadto Prezydium delegowało adw. M. Łaszczuka, jako przedstawiciela NRA, do udziału w panelu „The Role of the Legal Profession In Securing the Rule of Law” podczas tejże konferencji.

Adwokat J. Trela poinformował, że 11 stycznia br. w Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie projektu ustawy o sądach powszechnych. Na wysłuchanie przybyło bardzo wielu sędziów, przedstawicieli KRS, Iustitii, Prezes Sądu Najwyższego. Głos podczas spotkania zabrał również Prezes NRA adw. A. Zwara. Przewodniczący Komisji poseł i adw. R. Kalisz umożliwił zabranie głosu Prezesowi NRA niemal na samym początku. Projekt ustawy wzbudza wielkie emocje w środowisku sędziowskim, ponieważ zawiera bardzo kontrowersyjne rozwiązania.

Podjęto uchwałę przyznającą odznaczenia „Adwokatura Zasłużonym” adw. Władysławowi Józefowi Kwiecińskiemu z Warszawy oraz adw. Antoniemu Zakrzewskiemu z Warszawy. Podjęto też uchwałę w sprawie powołania nowych członków w skład poszczególnych Komisji NRA.

Prezydium delegowało Prezesa A. Zwarę do kapituły Konkursu Prawnik Pro Bono.

0%

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".