Poprzedni artykuł w numerze
S tanisław Kuchta urodził się 29 sierpnia 1940 r. w Ostrowie Świętokrzyskim.
Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Po zdanym egzaminie sędziowskim mec. Stanisław Kuchta przez blisko rok pełnił obowiązki asesora sądowego w Sądzie Powiatowym w Jeleniej Górze. W październiku 1969 r. został wpisany na listę aplikantów adwokackich izby wrocławskiej. Decyzji tej sprzeciwił się Minister Sprawiedliwości, wyznaczając miejsce odbywania aplikacji adwokackiej w Izbie Adwokackiej w Opolu. W marcu 1971 r. został wpisany na listę aplikantów adwokackich Izby Adwokackiej we Wrocławiu. Patronat nad jego aplikacją objął ówczesny dziekan adw. dr Zygmunt Ziemba.
Po zdanym egzaminie adwokackim, uchwałą ORA we Wrocławiu z dnia 22 grudnia 1972 r., mec. Stanisław Kuchta został wpisany na listę adwokatów Wojewódzkiej Izby Adwokackiej we Wrocławiu, a 9 lutego 1973 r. złożył ślubowanie przed dziekanem WIA we Wrocławiu adw. dr. Zygmuntem Ziembą. Z dniem l marca 1973 r. rozpoczął wykonywanie zawodu adwokata w Zespole Adwokackim nr 3 we Wrocławiu.
Pan mec. Stanisław Kuchta od początku swojej działalności udzielał się na rzecz samorządu adwokackiego, m.in. jako członek Komisji ds. Socjalno-Bytowych, przewodniczący Podkomisji Pracy Społecznej Młodych Adwokatów, przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy WIA we Wrocławiu.
Pan mec. Stanisław Kuchta w dniu 31 marca 1979 r. został wybrany na członka Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu, a 30 czerwca 1982 r. został wyróżniony odznaką „Adwokatura PRL”. Natomiast w dniu l marca 1983 r. został wybrany na kierownika Zespołu Adwokackiego nr 3 we Wrocławiu.
W dniu 11 czerwca 1983 r. ponownie został wybrany na członka Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu, a 5 lipca 1983 r. został przewodniczącym Komisji Szkolenia Aplikantów Adwokackich.
Zawsze spokojny, opanowany i zawsze życzliwy, adw. Stanisław Kuchta był jednym z najwybitniejszych adwokatów w palestrze wrocławskiej. Znakomity, błyskotliwy obrońca w sprawach karnych. Szczególnym dla niego miejscem była sala sądowa. Na rozprawie zachowywał się godnie, do Sądu i do osób uczestniczących w postępowaniu odnosił się z szacunkiem, nie zadawał zbytecznych pytań, nie składał niepotrzebnych oświadczeń. To jednało mu uznanie i sympatię.
Jako młodszemu koledze dane mi było poznać mec. Kuchtę jako świetnego mówcę i nieugiętego obrońcę w sprawach karnych. Z rówieśnikami chętnie chodziliśmy słuchać jego przemówień, wygłaszanych piękną polszczyzną, precyzyjnych prawniczo i opartych na znajomości materiału w sprawach. Już wówczas mieliśmy świadomość, że Staszek będzie naszym Dziekanem.
Wszystkie cechy jego osobowości wspaniale uwidoczniły się w okresie, kiedy pełnił funkcję kierownika Szkolenia Aplikantów Adwokackich. Kulturą osobistą, spokojem, wiedzą prawniczą oraz poczuciem humoru zdobył wśród aplikantów sympatię i szacunek, mimo że jako wykładowca i egzaminator był osobą wymagającą. Adwokat Stanisław Kuchta był patronem kilkunastu aplikantów adwokackich, którzy w późniejszym okresie z sukcesami kontynuowali karierę adwokacką. Poczytywali oni sobie za zaszczyt zdobywanie wiedzy i doświadczenia u tak życzliwego i opiekuńczego patrona.
Na zgromadzeniu Izby Adwokackiej we Wrocławiu 22 kwietnia 1989 r. mec. Stanisław Kuchta wybrany został dziekanem ORA we Wrocławiu, którą to funkcję pełnił przez dwie kadencje. Dane mi było wówczas być jednym z wicedziekanów i współpracując z dziekanem Stanisławem Kuchtą, podziwiałem jego spokój i opanowanie, umiejętność pogodzenia nawet bardzo skonfliktowanych stron. Cechy te nabierały szczególnego znaczenia w pierwszej połowie lat 90., tj. w okresie zmian ustrojowych.
W latach 1995–2001 pełnił funkcję wicedziekana ORA.
Mecenas Stanisław Kuchta, jako jeden z pierwszych adwokatów, w maju 1990 r. wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o wyrażenie zgody na wykonywanie zawodu adwokata indywidualnie, w myśl art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o adwokaturze. W czerwcu 2004 r. Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze wybrało adw. Stanisława Kuchtę prezesem Sądu Dyscyplinarnego.
Mecenas Stanisław Kuchta został uhonorowany przez Naczelną Radę Adwokacką odznaczeniem „Adwokatura Zasłużonym”.
Mecenas Stanisław Kuchta zmarł 7 maja 2015 r. we Wrocławiu. Kilka dni później, na Cmentarzu Komunalnym w Bolęcinie k. Chrzanowa, biorąc udział w uroczystości, wszyscy mieliśmy świadomość, że wraz ze śmiercią śp. Stanisława Kuchty kończy się pewna epoka adwokatury dolnośląskiej, a z naszego grona ubywa adwokat o niekwestionowanym autorytecie, którego brak odczuje całe środowisko prawnicze.