Poprzedni artykuł w numerze
Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w dniu 31 marca 2015 r.
Wiceprezes NRA adw. Jacek Trela poinformował, że na czerwcowym posiedzeniu NRA będzie miała miejsce dyskusja na temat strategii dla Adwokatury. Zastępca sekretarza NRA adw. Bartosz Grohman przedstawił problematykę z posiedzeń ORA we Wrocławiu, Bielsku- ‑Białej, Wałbrzychu, Katowicach, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Olsztynie, Lublinie, Bydgoszczy i Gdańsku.
Podjęto temat rozkładania aplikantom na raty opłat za szkolenie. W tym przedmiocie w izbach panuje rozbieżność stanowisk. Niektóre izby, np. w Katowicach, odmawiają prośbom aplikantów. Adwokaci Bartosz Grohman i Jerzy Zięba uznali to stanowisko za nieprawidłowe. Wskazano, że praktyka rozkładania opłat za szkolenie na raty jest stosowana np. w Krakowie, Lublinie, Kielcach i w Warszawie. Sygnalizowano także, że zdarza się, iż aplikanci odbywają szkolenie w innych izbach niż te, w których członkami są ich patroni. W toku dyskusji adw. Jerzy Zięba uznał, że jest to możliwe, natomiast adwokaci Ewa Krasowska i Jerzy Glanc wyrazili w tym względzie poważne wątpliwości. Adwokat B. Grohman przedstawił informację o pracach nad przygotowaniem sprawozdania z działalności Adwokatury dla Prezydenta RP.
Wiceprezes J. Trela przypomniał, że 10 kwietnia 2015 r. w Archikatedrze Warszawskiej odbędzie się uroczysta msza św. poświęcona pamięci adwokatów-ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Na Ich grobach w Warszawie, Łodzi i Jaśle przedstawiciele Prezydium NRA złożą kwiaty. 8 kwietnia br. w Warszawie na ścianie kościoła Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników odbędzie się odsłonięcie tablicy poświęconej ofiarom katastrofy, w którym wezmą udział adwokaci A. Zwara i B. Grohman.
Adwokat B. Grohman poruszył kwestię adwokackich zwolnień lekarskich składanych przed sądami. Po wymianie opinii Prezydium postanowiło zwrócić się do adw. prof. Piotra Kardasa, przewodniczącego Komisji Legislacyjnej, z prośbą o przygotowanie projektu stanowiska.
Prezydium NRA w dniu 20 marca 2015 r. w trybie obiegowym zatwierdziło projekt uchwały w sprawie zasad wynagradzania członków sądów dyscyplinarnych oraz rzeczników dyscyplinarnych i ich zastępców za wykonywanie czynności w postępowaniu dyscyplinarnym. Zdecydowano też o uzupełnieniu projektu porządku obrad posiedzenia plenarnego NRA w dniu 28 marca 2015 r. o ww. sprawę.
Prezydium NRA delegowało adw. dr Małgorzatę Kożuch jako członka NRA i przewodniczącą Komisji Praktyk Rynkowych i Konkurencji na konferencję IBA w dniach 20–21 maja 2015 r. w Pradze.
Uchwałą nr 72/2015 z 31 marca 2015 r. Prezydium uchyliło uchwałę ORA w Warszawie z 19 listopada 2014 r., ustalającą zryczałtowaną opłatę za rozpoznanie wniosku o wpis na listę adwokatów prawników zagranicznych z obszaru Unii Europejskiej, prawników zagranicznych spoza obszaru Unii Europejskiej, jak również za wpis na listę aplikantów zagranicznych. Wskazano, że przyjęte w owej uchwale rozstrzygnięcie jest sprzeczne z prawem z uwagi na obrazę art. 162 i art. 264 k.p.a. Z uzasadnienia tej uchwały wynika, że koszty postępowania administracyjnego mają charakter zindywidualizowany, powinny odpowiadać wydatkom wywołanym postępowaniem w danej sprawie, a ich wysokość w każdym przypadku ustala organ jednocześnie z wydaniem merytorycznego orzeczenia.
Uchwałą nr 73/2015 Prezydium NRA przyznało odznakę „Adwokatura Zasłużonym” na wniosek: ORA w Lublinie adw. Leszkowi Stefanowi Pasiecznemu, ORA w Szczecinie adw. Romanowi Ossowskiemu.
Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w dniu 21 kwietnia 2015 r.
Adwokat Andrzej Zwara, prezes NRA, podziękował adwokatom i aplikantom adwokackim za udział w tegorocznej edycji Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich (18 kwietnia 2015 r.), w tym koordynatorce akcji adw. Anisie Gnacikowskiej. Adwokat Bartosz Grohman zreferował protokoły ORA w Warszawie, Wałbrzychu, Toruniu, Zielonej Górze, Siedlcach, Poznaniu, Płocku, Opolu, Szczecinie, Rzeszowie, Lublinie, Krakowie, Częstochowie i w Białymstoku.
Adwokat Tomasz Korczyński przedstawił uwagi na temat informatyzacji oraz szkoleń na ten temat, wskazując, że dobiegają one końca. Prezes A. Zwara podniósł wszechstronne zalety procesu informatyzacji w różnych dziedzinach prac samorządowych.
Prezydium powzięło uchwałę nr 74/2015 o wniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą wielu artykułów z ustawy o radcach prawnych i ustawy nowelizującej Kodeks postępowania karnego. Udzielono pełnomocnictwa do reprezentowania Wnioskodawcy przed Trybunałem Konstytucyjnym i innymi organami państwa adwokatom prof. Piotrowi Kruszyńskiemu, dr. Michałowi Synoradzkiemu i Romanowi Kuszowi.
Prezes A. Zwara omówił problematykę związaną z prowadzeniem polityki informacyjnej Prezydium NRA. W dyskusji nad tym zagadnieniem głos zabrali adwokaci Jerzy Zięba, Ziemisław Gintowt, Jerzy Glanc, Rafał Dębowski i Jacek Trela, pani Joanna Sędek (Biuro Prasowe NRA) oraz Grzegorz Indulski (High Profile). Zwrócono uwagę na niewłaściwy niekiedy ton wypowiedzi adwokatów w Internecie na temat działania samorządu, rzekomego oderwania się od nurtujących środowisko adwokackie problemów. Dyskutanci, a szczególnie adw. Jacek Trela, stwierdzili, że w środowisku adwokackim zawsze dbało się o kulturę języka dyskusji. Adwokat Andrzej Zwara zauważył ogólne „nierozluźnienie” w dyskusjach społecznych. Wskazał, że nie można zapominać, iż wspólnota adwokacka zawsze była budowana na zasadach etyki i relacjach koleżeńskich. Grzegorz Indulski stwierdził, że zdumienie budzi fakt, iż w najbardziej agresywnym tonie wypowiadają się adwokaci starszego pokolenia. Skrajnie obraźliwe ataki personalne powinny się spotkać z reakcją.
Adwokat Rafał Dębowski poinformował o przygotowanej negatywnej opinii w przedmiocie projektu ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Adwokat Jacek Trela podniósł, że adw. Rafał Dębowski przygotował równie krytyczną opinię do projektu ustawy o zmianie ustawy w zakresie udzielania cudzoziemcom ochrony prawnej na terytorium RP.
Prezydium NRA zaakceptowało treść opinii do projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zapewnienia oskarżonemu korzystania z obrońcy w postępowaniu przyśpieszonym.
Adwokat R. Dębowski oświadczył, że mimo składanych przez Adwokaturę petycji o zmianę taksy adwokackiej wciąż ten problem nie został rozwiązany.
Zaakceptowano kształt logo Adwokatury dla Sądu Polubownego.
Adwokat J. Glanc przypomniał, że jeszcze w 2014 r. przedstawił informacje dotyczące szkoleń w zakresie prawa europejskiego, ale w grę Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w dniu 5 maja 2015 r. wchodzą również koszty takich szkoleń. Adwokat J. Glanc podniósł, że w sprawach szkoleń decyzje powinny należeć do poszczególnych ORA. Delegowano adw. Dominikę Stępińską-Duch na kilka sesji i spotkań w ramach CCBE.
Zdecydowano o przyznaniu dotacji pieniężnych w celu: wydania publikacji na temat „Polscy adwokaci w Auschwitz-Birkenau”, organizacji innych imprez proponowanych przez Komisję ds. Integracji Środowiskowej, Kultury i Sportu.
Prezydium podjęło uchwałę nr 75/2015 apelującą do Parlamentu o szczególnie troskliwy wybór członków Trybunału Konstytucyjnego, zwracającą uwagę na dorobek naukowy kandydatów oraz ich pozycję zawodową gwarantującą niezawisłość orzekania.
Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w dniu 5 maja 2015 r.
Adwokat Bartosz Grohman przedstawił sprawozdanie z posiedzeń ORA w: Warszawie, Katowicach, Bielsku-Białej, Olsztynie i Gdańsku. Omówił również uchwały podjęte przez ORA w Gdańsku, Warszawie i Płocku.
Adwokat Rafał Dębowski poinformował o bieżącym monitorowaniu procesu legislacyjnego w przedmiocie ustawy deregulacyjnej i rozszerzenia kompetencji adwokatów w postępowaniu przed Urzędem Patentowym, a nadto dodał, że Komisja Sejmowa Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjęła stanowisko Adwokatury w zakresie nowelizacji k.p.c.
Adwokat Anisa Gnacikowska złożyła informację dotyczącą przygotowań Komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego Adwokatury dla przeprowadzenia kampanii wizerunkowej w związku ze zmianą warunków na rynku usług prawniczych. Akcja ma być przeprowadzona w lipcu i w sierpniu br. Odbyła się dyskusja w tych kwestiach, w której udział wzięli adwokaci R. Dębowski, J. Zięba, J. Glanc, Z. Gintowt i B. Grohman.
Prezydium zatwierdziło tekst sprawozdania dla Prezydenta RP. Zatwierdzono również kilka kosztorysów zamierzonych imprez dla aplikantów adwokackich, Komisji Integracji Środowiskowej, organizacji tegorocznej edycji nagrody „Złota Waga”, świadczeń urlopowych pracowników Biura NRA. Omówiono pracę firmy Confideo w zakresie programu SOA
Przybyły na posiedzenie adw. prof. dr hab. Piotr Kruszyński, dyrektor OBA, przedstawił informacje o działalności OBA. Prezydium postanowiło o wsparciu finansowym organizacji w Katowicach konferencji naukowej na temat zmian legislacyjnych w zakresie k.p.k. oraz Forum prawa cywilnego w Krakowie.