Poprzedni artykuł w numerze
12 maja 2012 r. w Bordeaux jury nagrody im. Ludovica Trarieux dokonało wyboru laureata nagrody w osobie tureckiego adwokata Muharrema Erbey.
Nagroda jest przyznawana od 1985 r. jako hołd adwokatów dla adwokata wyróżniającego się swoją aktywnością w obronie praw człowieka, często opłaconą cierpieniem, a także uwięzieniem. Nagroda jest przyznawana przez Instytuty Praw Człowieka Adwokatury Bordeaux, Paryża, Brukseli, Rzymu, Berlina, Luksemburga i Instytut Praw Człowieka Adwokatury Europejskiej.
Pomysłodawcą tej nagrody jest były dziekan Izby Adwokackiej w Bordeaux, adw. Bertrand Favreau, prezydent Instytutu Praw Człowieka Adwokatury Europejskiej. Nagroda nosi imię francuskiego adwokata z Bordeaux Ludovica Trarieux (1840–1904), słynnego obrońcy w procesie Alfreda Dreyfusa, senatora i późniejszego ministra sprawiedliwości Francji, a także twórcy w roku 1898 Ligi Francuskiej dla obrony praw człowieka i obywatela. Pierwszym laureatem nagrody w roku 1985 był Nelson Mandela, który wkrótce po jej przyznaniu został wreszcie zwolniony z więzienia, w którym przebywał ponad 20 lat. Nagroda stanowi hołd dla adwokata broniącego bezkompromisowo praw człowieka i prześladowanego w różnych formach, łącznie z pozbawieniem prawa wykonywania zawodu czy uwięzieniem. W 2010 r. laureatem nagrody została adw. Karina Moskalenko z Rosji, broniąca i reprezentująca w sprawach G. Kasparowa, W. Chodorkowskiego i A. Politkowską.
Adwokat Muharrem Erbey jest wiceprezydentem Stowarzyszenia Praw Człowieka w Turcji, broniącym i reprezentującym od wielu lat pokrzywdzonych, w tym bezprawnie aresztowanych, torturowanych, a także zaginionych. Ten czterdziestoletni adwokat wydał wiele książek i publikacji dotyczących praw człowieka, w tym praw dziecka. Za swą działalność został aresztowany w grudniu 2009 r. pod zarzutem dążenia do zniszczenia jedności i integralności państwa oraz członkostwa i kierownictwa Partii Pracujących Kurdystanu. Adwokat Erbey prowadził wiele spraw przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Po jego aresztowaniu mieszkanie jego zostało przeszukane, a jednocześnie skonfiskowano dokumenty, w tym zawierające archiwa dokumentujące okres 21 lat gwałcenia praw człowieka w Turcji, a także dotyczące spraw bieżących przed Trybunałem Praw Człowieka, przed którym adwokat Erbey reprezentuje skarżących. Dokonując wyboru jego osoby, jury wzięło pod uwagę ogromne zasługi i cierpienia, a także fakt, że Turcja jako członek Rady Europy aspiruje również do członkostwa w Unii Europejskiej, a zatem jest zobowiązana respektować elementarne prawa człowieka, w tym wolność i niezależność adwokata. W tym samym dniu odbyło się walne zgromadzenie Instytutu Praw Człowieka Adwokatury Europejskiej i wybrano władze zarządu na kolejną kadencję, wśród których znalazł się niżej podpisany.