Poprzedni artykuł w numerze
W dniu 20.07.2023 r. zmarł nagle w Kielcach adwokat Jerzy Zięba – dziekan Świętokrzyskiej Izby Adwokackiej. Jego niespodziewane odejście poruszyło całe środowisko adwokackie. Od wielu lat ogromnie zaangażowany w działalność samorządu adwokackiego, powszechnie znany, lubiany, ciepły, życzliwy człowiek, aktywny zawodowo, propagator sportu i zdrowego trybu życia, niestrudzenie prowadzący pismo izbowe „Palestra Świętokrzyska”. Członek Kolegium Redakcyjnego „Palestry” Pisma Adwokatury Polskiej.
Adwokat Jerzy Zięba urodził się 9.06.1953 r. w Miechowie. Studia prawnicze ukończył w 1976 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 1976–1979 odbył aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim w Kielcach, a następnie aplikację adwokacką (1980–1982) w Świętokrzyskiej Izbie Adwokackiej. W październiku 1982 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Kielcach i od maja 1983 r. nieprzerwanie wykonywał zawód adwokata w Kielcach.
W samorządzie adwokackim adw. Jerzy Zięba sprawował wiele funkcji. W Okręgowej Radzie Adwokackiej w Kielcach w latach 1992–1995 był zastępcą Rzecznika Dyscyplinarnego Okręgowej Rady Adwokackiej. W kadencji 1983–1986 oraz 1998–2001 członek Sądu Dyscyplinarnego. W latach 2001–2004 członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach, a w następnej kadencji w latach 2004–2007 pełnił funkcję wicedziekana ORA w Kielcach. Na najwyższe stanowisko izbowe – dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach – został wybrany w roku 2007. Ponownie objął to stanowisko w następnej kadencji 2010–2013, a po upływie tej kadencji był wybrany przez społeczność adwokacką ziemi świętokrzyskiej na stanowisko dziekana izby w roku 2016 oraz po raz czwarty 20.02.2021 r. na kadencję 2021–2025. Cieszył się szacunkiem i zaufaniem członków izby kieleckiej.
Adwokat Jerzy Zięba w macierzystej izbie adwokackiej był wychowawcą wielu roczników aplikantów adwokackich, wykładowcą szkoleń aplikantów, członkiem komisji egzaminacyjnych i komisji konkursów krasomówczych. Inicjował wiele działań integrujących środowisko izbowe, jak rajdy turystyczne, spływy kajakowe, a także działania społeczne, np. Mikołajki w Domu Dziecka. Był twórcą powstałego w 2007 r. kwartalnika izbowego „Palestra Świętokrzyska”. Od powstania pisma był jego wieloletnim, oddanym redaktorem naczelnym, zdobywał wielu ważnych autorów, uznanych autorytetów, profesorów wyższych uczelni, adwokatów. W każdym numerze w artykule wstępnym z pasją pisał o aktualnych wydarzeniach. Pięknie wydawany kwartalnik dyskretnie promował zdjęciem na okładce uroki i zabytki regionu świętokrzyskiego. Jerzy Zięba był współautorem monografii Adwokatura Świętokrzyska. Zarys dziejów od początku XIX wieku.
Od 2004 r. adw. Jerzy Zięba był wybierany na delegata na Krajowe Zjazdy Adwokatury. W 2013 r. 11. Krajowy Zjazd Adwokatury wybrał Go w skład Naczelnej Rady Adwokackiej, w kadencji 2013–2016 pełnił funkcję członka Prezydium. W NRA aktywnie działał w Komisji Integracji Środowiska, Kultury, Sportu i Turystyki oraz w Komisji Szkolenia Aplikantów Adwokackich, której był wiceprzewodniczącym w kadencji 2016–2020. Uczestniczył w pracach Ośrodka Badawczego Adwokatury.
W „Palestrze” Piśmie Adwokatury Polskiej pisał kilkukrotnie. Relacjonował adwokackie wydarzenia sportowe (Narciarskie Mistrzostwa Adwokatury), przypominał sylwetkę zasłużonego adwokata Świętosława Krawczyńskiego, omawiał następstwa zmiany w prawie dla szeroko pojętej adwokatury jak przesłanki wpisu na listę adwokatów (Wyższe – prawie jak uniwersyteckie?). Aktywnie uczestniczył w pracach Kolegium Redakcyjnego „Palestry”, do którego dołączył już od numeru 10/2018.
W 2008 r. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej uchwałą z 21.10.2008 r. przyznało adw. Jerzemu Ziębie Odznakę „Adwokatura Zasłużonym”. W 2012 r. został uhonorowany przez Ministra Sprawiedliwości najwyższym resortowym odznaczeniem – Medalem Pamiątkowym Ministra Sprawiedliwości za zasługi dla wymiaru sprawiedliwości. W 2014 r. otrzymał odznakę „Za Zasługi dla Sportu” przyznaną przez Ministra Sportu i Turystyki.
Bliscy Pana Mecenasa Jerzego Zięby także wykonują zawód prawnika, żona Wiesława jest radcą prawnym, dzieci Anna, Arkadiusz i Piotr są adwokatami.
Żegnamy świetnego adwokata, życzliwego człowieka, ważnego działacza społeczności adwokackiej, spełnionego zawodowo prawnika.