Poprzedni artykuł w numerze
20 marca 2015 r. w Paryżu w Maison de l’Europe odbyło się walne zgromadzenie członków IDHAE, tj. Instytutu Praw Człowieka Adwokatury Europejskiej.
Instytut został powołany do obrony praw człowieka przez adwokaturę, w tym prowadzenia szkolenia adwokatów występujących przed międzynarodowymi trybunałami broniącymi praw człowieka, a zwłaszcza Trybunałem w Strasburgu, organizowania seminariów i konferencji na ten temat, monitorowania stanu przestrzegania praw człowieka w poszczególnych państwach i obrony adwokatów na całym świecie, represjonowanych z racji pełnienia swej misji. Instytut wydaje mailowy periodyk „L’Observatoire”, przedstawiający sytuacje naruszania praw człowieka i zawierający apele o podpisywanie żądań do przywódców państw o zwolnienie z więzień czy innych form represji obrońców praw człowieka, w szczególności adwokatów. Raz w roku wydaje w formie książkowej wykaz adwokatów prześladowanych, z krótką charakterystyką ich działalności i prześladowań. W bieżącym roku jest to lista aż 200 adwokatów, spośród nich wielu zostało zamordowanych.
IDHAE jest wnioskodawcą i członkiem jury przyznającym co roku nagrodę im. Ludovica Trarieux adwokatowi wyróżniającemu się w obronie praw człowieka. IDHAE skupia członków indywidualnych – adwokatów i osoby prawne – tj. izby adwokackie lub instytuty praw człowieka jedenastu izb adwokackich z krajów europejskich: Francji (Paryża, Bordeaux), Niemiec (Berlina), Szwajcarii (Genewy), Włoch (Florencji), Holandii (Amsterdamu), Polski (Warszawy), które są reprezentowane przez dziekanów tych izb.
W czasie zgromadzenia jednomyślnie dokonano przyjęcia nowego członka IDHAE, tj. Izby Adwokackiej Aten. Istotnym punktem walnego zgromadzenia był wybór członków 12-osobowego zarządu IDHAE, tj. adwokatów tworzących wspólnie z 11 dziekanami izb adwokackich wchodzących do zarządu ex officio 23-osobowy zarząd. W wybranym zarządzie przewodniczącym jest Bertrand Favreau – adwokat z Bordeaux, skarbnikiem Thierry Bontick – adwokat z Brukseli, sekretarzem zaś adw. Christophe Pettiti. Niżej podpisany został wybrany członkiem zarządu.
Następnie nowo wybrany zarząd rozważał plan działania na bieżący rok, w tym tematy konferencji. Mecenas Favreau zaproponował temat dotyczący europejskiego nakazu aresztowania, ja zaś dotyczący prawa dostępu do świadczeń socjalnych i kontroli sądowej, a to wobec coraz większego ich znaczenia w dobie kryzysu ekonomicznego. Decyzje zostaną podjęte po rozeznaniu zainteresowania tematyką wśród adwokatów i możliwości znalezienia odpowiednich prelegentów.
Jako jedno z potencjalnych miejsc zorganizowania konferencji wymieniono Kraków, wspominając w ciepłych słowach konferencję sprzed 10 lat zorganizowaną przez Komisję Praw Człowieka Izby Adwokackiej w Krakowie na temat nowych wyzwań dla Trybunału w Strasburgu wobec przyjęcia do Rady Europy państw Europy Centralnej i Wschodniej.