Następny artykuł w numerze
M isją prawniczego pisma naukowego nie może być wyłącznie interpretacja obowiązujących przepisów. Musi ono prowokować do dyskusji i pomagać w formułowaniu postulatów służących polepszeniu prawa. Podobnie pismo środowiska adwokackiego nie może poprzestać na wykładni prawa pozytywnego. Musi stawiać postulaty w sprawach ważnych dla Adwokatury oraz wszystkich wchodzących w jej skład adwokatów i aplikantów adwokackich.
Co jest najlepszym narzędziem do wypracowania nowych rozwiązań? Do oceny, które z nich zasługują na aprobatę, a które należy porzucić? Przede wszystkim dyskusja – merytoryczna i toczona pomiędzy osobami o różnych doświadczeniach i pochodzącymi z różnych środowisk.
W związku z tym, zgodnie z pomysłem jednego z członków Kolegium Redakcyjnego „Palestry” – adw. Andrzeja Tomaszka, postanowiliśmy przeprowadzić debatę dotyczącą jednego z najważniejszych aktów normatywnych z perspektywy adwokatów, tj. Kodeksu postępowania cywilnego. Tekst ten jest pierwszym opublikowanym w tym numerze „Palestry”.
Nasza debata połączyła osoby z różnych środowisk (adwokatów, sędziów, radcę prawnego, naukowców i praktyków) i różnych ośrodków (Warszawa, Wrocław). Mimo to okazało się, że ocena wielu rozwiązań procedury cywilnej, sposobu wprowadzania kolejnych nowelizacji jest podobna. Nawet wyłącznie ten aspekt pokazuje, że warto było przeprowadzić tę debatę, aby zrozumieć, że różnice dzielące poszczególne środowiska nie istnieją albo nie są tak znaczne, jak sobie wyobrażamy.
J eżeli ta formuła spotka się z pozytywnym odzewem ze strony czytelników „Palestry”, będzie to początek wielu debat „Palestry”, bo tematów interesujących środowisko adwokackie nie zabraknie. Tymczasem zachęcam do zapoznania się z zapisem dyskusji oraz z innymi tekstami, które znajdą Państwo na łamach piątego numeru „Palestry”.