Poprzedni artykuł w numerze
Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z 26 stycznia 2016 r.
Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego adwokata dr. Michała Wenta. Prezes poinformował, że jeszcze w dniu niniejszego posiedzenia Prezydium odbędzie się spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, na którym zostanie przedstawiona treść memorandum zawierającego wiele postulatów mających na celu usprawnienie procedury cywilnej. Odbyła się dyskusja, w której udział wzięli adwokaci Z. Gintowt, R. Dębowski, J. Zięba. Każdy z dyskutantów referował swoje uwagi do wspomnianego memorandum. Adwokat Jacek Trela obszernie poinformował o problematyce związanej z reformą Policji.
Prezydium podjęło uchwałę nr 113/2016 o wystąpieniu do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o złożenie opinii amicus curiae we wszystkich prowadzonych sprawach pod sygn. akt K 47/15.
Adwokat Jerzy Glanc przypomniał, że nowy Krajowy Rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich funkcjonuje już we wszystkich izbach z wyjątkiem Opola.
Omówiono sprawy związane ze szkoleniami adwokatów-mediatorów, wstępną propozycję produkcji kilkuodcinkowego cyklu telewizyjnego pt. Adwokaci w sztuce oraz przygotowania do Krajowego Zjazdu Adwokatury w Krakowie
Zatwierdzono plan wizytacji poszczególnych izb adwokackich w 2016 r.
Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z 23 lutego 2016 r.
W trybie obiegowym Prezydium przyjęło uchwały:
- 1 lutego 2016 r. nr 114/2016 w sprawie ustalenia specjalizacji (zakresu praktyki) wpisywanych do KRAiAA.
- 5 lutego 2016 r. w sprawie zwiększenia budżetu ogólnopolskiej kampanii wizerunkowej o kwotę 136 500 zł netto.
- 12 lutego 2016 r. w sprawie przyznania odznaki „Adwokatura Zasłużonym”:
- na wniosek ORA w Krakowie – adwokatom Stanisławowi Cabale oraz dr. Andrzejowi Skąpskiemu,
- na wniosek ORA w Toruniu – adwokatom Wandzie Kamińskiej, Ewie Wielińskiej, Wojciechowi Cukrowskiemu, Eugeniuszowi Graczykowi, Dariuszowi Kłosowi, Henrykowi Ornassowi, Ryszardowi Szczygielskiemu,
- na wniosek ORA w Warszawie – adw. Bolesławowi Skałeckiemu.
Adwokat Bartosz Grohman referował sprawy izbowe ORA w: Białymstoku, Płocku, Kielcach, Krakowie, Olsztynie i Warszawie.
Prezydium NRA, po przedyskutowaniu projektu preliminarza i dokonaniu poprawek w poszczególnych pozycjach, zatwierdziło projekt preliminarza budżetowego NRA na 2016 rok w celu skierowania na najbliższe posiedzenie plenarne NRA.
Delegowano adwokatów Sławomira Ciemnego, Annę Masiotę i Dominikę Stępińską-Duch na adwokackie kongresy międzynarodowe. Adwokata Macieja Łaszczuka, przewodniczącego Komisji ds. Arbitrażu, delegowano na konferencję „Arbitraż i mediacja – instytucje powszechne czy elitarne?”, która odbędzie się 22 kwietnia 2016 r.
Zapoznano się z informacją złożoną przez Dyrektora Biura NRA pana Łukasza Tkacza o pracach nad projektem architektonicznym i adaptacją pomieszczeń lokalu nr 34 przy ulicy Świętojerskiej w Warszawie na potrzeby biura NRA.
Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z 11 marca 2016 r.
Prezydium NRA, w trybie obiegowym, przyjęło uchwałę nr 116/2016, w której zadeklarowano gotowość podjęcia się roli bezstronnego mediatora w sporze o kształt Trybunału Konstytucyjnego.
Uchwałą nr 117/2016 Prezydium przyznało odznakę „Adwokatura Zasłużonym”:
- na wniosek ORA w Łodzi adwokatom Alicji Bień, Andrzejowi Bąkowi, Bogdanowi Lesiakowi, Łucji Malinowskiej, Jarosławowi Szczepaniakowi oraz Bartoszowi Tiutiunikowi;
- na wniosek Prezydium NRA adwokatom Ewie Skorek-Szpejewskiej oraz Marcinowi Michałowi Imiołkowi.
Omawiano koncepcję dotyczącą projektu budowy miejsca pamięci Adwokatury w Warszawie przy ul. Stanisława Mikke. Prezydium NRA zatwierdziło koszty przygotowania projektu w kwocie 17 000 zł netto z budżetu Komisji Działalności Publicznej Adwokatury.
Adwokat Andrzej Zwara, prezes NRA, przypomniał, że w zeszłym roku Prezydium NRA podjęło kierunkową decyzję dotyczącą wydawania esejów w serii Horyzonty Filozofii Prawa. Pierwszą publikacją były prace Gustawa Radbrucha, których myśl wręcz idealnie wpisuje się w obecne czasy. Prezes NRA przedstawił wniosek w sprawie wydania pracy Carla Schmitta pt. O trzech rodzajach myślenia w nauce prawa wraz z komentarzem prof. Jerzego Zajadły, a Prezydium zdecydowało o przyznaniu wsparcia finansowego tej publikacji. Prezes przedstawił także wniosek organizacji koncertu ku pamięci adw. Joanny Agackiej-Indeckiej i adw. Stanisława Mikke, który odbędzie się 20 maja 2016 r. w Łodzi.
Na wniosek ORA w Bydgoszczy omówiono pomysł wyprodukowania filmu dokumentalnego Kobiety w Adwokaturze. Przedyskutowano ponadto wiele wniosków mających na celu przedstawienie wizerunku Adwokatury Polskiej.
Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z 22 marca 2016 r.
Prezes A. Zwara przypomniał, że NRA podjęła prace nad przygotowaniem propozycji zmian legislacyjnych do ustawy o Policji. Postulaty Adwokatury dotyczą głównie ochrony tajemnicy zawodowej – przede wszystkim adwokackiej, ale również tajemnicy lekarskiej, dziennikarskiej i związanej z wykonywaniem innych zawodów.
Prezydium NRA uchwałą nr 118/2016 wyraziło zgodę na wystąpienie w imieniu NRA z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o wyrażenie zgody na przedłożenie Trybunałowi Konstytucyjnemu opinii amicus curiae w postępowaniu z wniosku Prokuratora Generalnego z 12 listopada 2015 r. oraz z wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich z 4 grudnia 2015 r., połączonych do wspólnego rozpoznania pod sygn. akt K 32/15.
Prezydium NRA, po zapoznaniu się z przygotowaną przez architekta prezentacją dotyczącą planowanego remontu lokali należących do NRA, wybrało koncepcje do realizacji. Szczegółowe projekty i wizualizacje zostaną przygotowane i przedstawione do zatwierdzenia.
Zdecydowano się wesprzeć projekty: „Mediacje w szkole w praktyce” (na wniosek ORA w Bydgoszczy), organizację jubileuszu 40-lecia Izby Adwokackiej w Siedlcach, Rajd Rowerowo-Pieszo-Motocyklowy Adwokatów „Janów Lubelski 2016”, XXVII Ogólną Letnią Spartakiadę Prawników Szczecin 2016, XXXVIII Mistrzostwa Adwokatury w Tenisie Ziemnym oraz Ogólnopolski Zlot Motocyklowy Adwokatów „Wiosna Riders 2016”. Przesądzono także o podpisaniu umowy z Polskim Towarzystwem Wspierania Przedsiębiorczości oraz o przekazaniu środków związanych z uczestnictwem NRA w Europejskim Kongresie Gospodarczym, który odbędzie się w dniach 18–20 maja 2016 r. w Katowicach – NRA jest organizatorem panelu poświęconego problematyce prawa w biznesie. Objęto patronatem i udzielono wsparcia finansowego konferencji szkoleniowej organizowanej przez Zrzeszenie Prawników Polskich w Kołobrzegu, która odbędzie się w dniach 14–16 kwietnia br.
Delegowano adw. Katarzynę Przyłuską-Ciszewską na forum ośrodków mediacyjnych, które odbędzie się w Luksemburgu w dniach 22–23 kwietnia br., adw. dr Małgorzatę Kożuch na konferencję IBA w Barcelonie, która odbędzie się w dniach 24–27 maja br., oraz adw. Dominikę Stępińską-Duch na posiedzenie plenarne CCBE, które odbędzie się w dniach 19–20 maja 2016 r. w Lyonie.
Adwokat Jerzy Zięba poinformował, że w dniach 15–18 marca br. zostały przeprowadzone egzaminy zawodowe, w tym egzamin adwokacki.
Adwokat Ziemisław Gintowt poinformował, że adwokaci ubiegają się o stanowiska w każdym niemal sądzie i wielu je obejmuje. Statystyki znacząco polepszyły się na naszą korzyść. Poruszył sprawę zajęcia stanowiska w kwestii rządowego projektu ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Prezydium NRA delegowało adw. Z. Gintowta jako swojego przedstawiciela na posiedzenia komisji parlamentarnych dot. wspomnianej ustawy.
Adwokat Rafał Dębowski poinformował, że na stronie Rządowego Centrum Legislacji zamieszczono projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie regulaminu przeprowadzenia testu umiejętności dla kandydatów ubiegających się o wpis na listę adwokatów.